Cacao Van Houten's No. 94. Zaterdag 2 Maart 1912. 27e Jaarg. De beste voor den prijs Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. IHELEMVA, Buitenland. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AÜVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Italiaansch-Turksclie Oorlog. De Frankfurter Zeitung kreeg uit Konstantinopel berichten over den in druk, dien de beschieting van Beiroet door de Italiaansche vloot, gemaakt heeft op de Verhevene Porte. Maandag ontving de minister van buitenlandsche zaken, Assim bey, de vreemde gezanten, die bij deze audiëntie de mededeeling te hooren kregen, dat de gebeurtenis te Beiroet den tegenstand van Turkije niet breken zou, integendeel dezen op nieuw had doen opleven, zoodat het Ottomaansche rijk thans ook niet bij een tusschenkomst der mogendheden van vrede zou willen hooren. Aan de diplomaten, die hun op wachting bij den minister maakten, toonde Assim bey tevens eenige Itali aansche dum-dumkogels, welke uit Tri poli waren opgezonden. Men weet, dat de Fransche regeering naar Beiroet een pantserschip gestuurd heeft om te waken voor de belangen van Fransche onderdanen in die haven stad. Ter ondersteuning van dit schip is nu een tweede oorlogsbodem onder weg, de Edgar Quinet, die ons dezen zomer den president der republiek bracht. Het schip zal in de wateren van Kreta blijven kruisen, waar het misschien ook zijn#nut zal hebben. ENGELAND. De Daily Chronicle beschrijft den stand van de crisis op de volgende wijze. De bond van Engelsche mijn eigenaars en ook vele Schotsche mijn eigenaars zijn bereid den eisch van een minimumloon in te willigen. Alleen de mijneigenaars uit Zuid-Wales blijven hardnekkig weigeren, hetgeen een rege ling twijfelachtig maakt. De Daily News herhaalt,"dat de mijn eigenaars ontegenzeggelijk reeds belang rijke concessies gedaan hebben. Het blad betreurt, dat zij deze maar niet eenige maanden geleden aangeboden hebben. Toen zouden de mijnwerkers zulk een aanbod gretig aangenomen hebben. Thans is echter de stand van zaken veranderd en het is de vraag of de toezeggingen der mijneigenaars een staking zullen kunnen verhinderen. CHINA, De Times verneemt uit Peking, dat Joeansjikai aan de gedelegeerden uit Nanking heeft verklaard, dat hij het pieaidentschap der republiek zal aan vaarden. Die toezegging geschiedde niet zonder de voor een Chinees ge bruikelijke betuigingen, dat hy Joe ansjikai onwaardig was het ambt te bekleeden enz. Ook beloofde Joeansjikai, dat hij naar Nanking zou komen, zoodra hij dat zou kunnen doen, zonder dat de veiligheid van Peking daardoor gevaar zou looDen. Hij zou zich in Nanking laten' in huldigen. De Times-correspondent is er van overtuigd, dat Peking de hoofdstad zal blyven. Ieder die een proef neemt met Jzal tevreden zijn en moeten erkennen dat deze cacao is 1 Kg. 1.50 - 0.80 Y^Kg.fOA2{ VlO„ -0.18 Zoodra Joeansjikai als president zal zijn ingehuldigd, zullen de onderhande lingen over een buitenlandsche leening worden hervat. Ditmaal zullen aan de onderhandelingen, met toestemming van de oorspronkelijke internationale ban- kiersgroep, ook Russische en Japansche financiers deelnemen. De soldaten vati het regeeringsleger zullen worden afgedankten de meesten zullen voor openbare werken worden gebruikt. AMERIKA. In de Vereenigde Staten begint de agitatie, welke sinds geruimen tijd in Engeland gevoerd wordt in verband met een mijnwerkersstaking in het steenkoolgebied, haar invloed te doen gelden. Ook in de Unie toch worden, zij het op stille, nog weinig in het oog loopende wijze, groote stakingen voor bereid. De Koningin heeft persoonlijk haar deelneming betuigd aan de grootherto- gin-regentes van Luxemburg met het overlijden van den groothertog. De Nederlandsche regeering heeft aan jhr. Van der Staal, gezant te Brussel en te Luxemburg, opgedragen haar betuiging van rouwbeklag aan hetLuxemburgsche gouvernement over tp brengen. De Koningin heeft aau de grootherto- ginweduwe van Luxemburg de zending aangeboden van een bijzonderen verte genwoordiger bij de begrafenis van den groothertog. Ook de Koningin-Moeder is voornemens zich te doen vertegen woordigen. Het hof heeft met ingang van heden voor den tijd van drie weken den lichten rou w aangenomen. De Koningin-Moeder, die een nicht van den overleden groot hertog is, zal tot 7 April den rouw aannemen. TWEEDE KAMER. Regeling van het Arm bestuur. Het wetsontwerp gaat uit van de hoofdgedachten: „Bevordering van samenwerking tusschen de verschillende instellingen van weldadigheid en ver betering van den arbeid der burgerlijke armbesturen". Het ontwerp stelt daartoe o. a. in armenraden, registers enz., voor te plegen overleg tusschen de verschil lende instellingen van liefdadigheid. Het handhaaft het subsidiair karakter van de burgerlijke (overheids-) armen zorg, maar laat bij noodzakelijkheid toe dubbele bedeeling (door burgerlijk- en kerkelijk armbestuur), onder toezicht op den bedeelde door eene der bedee lende instellingen. Het algemeen debat werd Woensdag middag geopend door den heer Tyde- man, die het ontwerp pryst als een knap stuk werk, maar toch een gevoel van onbevredigdheid te kennen geeft, omdat, ofschoon als algemeene regel is aangenomen, dat de particuliere lief dadigheid behoort te voorzien in de armenzorg, niettemin het subsidiaire karakter van de openbare armenzorg behouden is gebleven. Hij zet in den breede uiteen, dat de wijze waarop dit subsidiaire karakter gemotiveerd wordt, nl. dat het Burg. Armbestuur minder waarborgen zou bieden voor een goede wijze van onder steuning, niet te aanvaarden is, en hij is overtuigd, dat het stelsel, waarbij het Burgerlijk Armbestuur slechts aan vullend optreedt, tot onbevredigende resultaten most leiden. De heer Kuyper verheugt er zich over, dat bij dit ontwerp de twee anti- thesische stroomingen betreffende ker kelijke en burgerlijke liefdadigheid tot elkaar zijn gebracht, en prijst het na een breedvoerig historisch overzicht, dat minister Heemskerk de eerste be windsman is die, ofschoon de vrijheid van de kerkelijke en de particuliere liefdadigheid in dit ontwerp nog niet tot algeheele volkomenheid is gebracht, toch ten slotte den weg heeft weten te vinden, die tot algeheele samenwerking kan leiden. Want naast de erkenning van de vrijheid van de kerkelijke philanthropie, staat de erkenning dat ook de overheid op het gebied van de armenzorg eene roeping te vervullen heeft. Vooral uit een commercieel oogpunt moet de overheid zorgen, zoo spoedig mogelijk een armlastige uit zijn armoede op te heffen. De verkregen overeen stemming zal tot grooten zegen zijn, ook door de werking van den Armen raad. En in dit verband acht spr. den voorsprong van het B. A. niet kwaad ook tegenover de Kerk, die daardoor weer tot meer ijver kan worden aan gevuurd. Spr. zal voor het ontwerp stemmen. Min. Heemskerk dankt voor den lof, de Reg. gebracht, en brengt tevens hulde aan de Ver. t. verb. v. Armenzorg, die der Regeeriug den juisten weg wees. Spr. verheugt zich in de gevonden op lossing en verdedigt enkele punten tegenover het betoog van den heer Tydeman. Woensdag werd met 52 tegen 12 stemmen verworpen een amendement van den heer Rink om niet te vorderen dat, indien iemand een schenking of erflating niet slechts bestemd wil zien voor bedeelden van kerkelijke of par ticuliere instellingen, doch ook voor andere bedeelden, door het burgerlijk armbestuur zulks nadrukkelijk moet worden gestipuleerd. Voorts werd verworpen met 57 tegen 9 stemmen, een amendement van den heer Vliegen om onderstand door het burgerlijk armbestuur niet afhankelijk te maken aan weigering van onder steuning door een kerkelijke of andere instelling. De minister had dit amendement on aannemelijk verklaard, als strijdig met het subsidiair karakter dat de regeering het burgerlijk armbestuur wil doen be houden. De minister bracht overeenkomstig een amendement-Rink een wyziging aan, waardoor bepaald werd dat tot voorloopige bedeeling wordt overgegaan indien uitstel gevaar oplevert voor het leven of de gezondheid van de nood lijdenden. Bij het vierde hoofdstuk van het wetsontwerp tot regeling van het arm bestuur (van samenwerking tusschen onderscheidene instellingen van wel dadigheid) zeide de heer Van Vuuren Donderdag, dat dit deel van het wets ontwerp het belangrijkste is, aangezien thans samenwerking op dit gebied vrij wel ontbreekt. Ook zoekt men het tegenwoordig meer in veelheid van be deeling dan in voldoendheid. Gevolg daarvan is, dat sommige gezinnen van twee, drie en meer instellingen bedee ling krijgen en anderen onvoldoende geholpen worden. Dat zal nu bij eene gelukkige vrijwillige samenwerking op houden. Ook de samenstelling der Armenraden acht spr. een groot voordeel van deze wet en evenzeer de instelling der Kamers van navraag. Spr. verwachtte dat de kerkbesturen uit zichzelf mede- deeliog zullen doen aan de armenraden van de door hen bedoelde personen. Min. Heemskerk verklaart zich vol komen bij deze beschouwingen aan te sluiten. De heer Snoeck Henkemans hoopt en verwacht, dat de arbeid van de Armenraden ook ten goede zal komen aan de kerkelijke- en bizondere instel lingen van liefdadigheid. Na de pauze werd de verdere be handeling van de Armenwet ten einde gebracht, na nog eenig debat over pun ten van meer ondergeschikten aard. De eindstemming wordt op ean nader te bepalen dag gehouden. Militie- V ergoeding. In de St.-Ct. no. 47 is opgenomen een K. B. van 22 Febr. [St.bl. no. 90) betref fende de uitvoering van art. 84 der Militiewet behelzende de bepalingen betreffende de militievergoedingen.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 1