PAKJES CACAO VERWARMEND i» GEZOND! Bij dit weder is een kop Advertentiën. Ds. J. H. LAMMERTSMA. Het wezen en de vormen van het schoone. IN 4 KWALITEITEN: 12.14.16,20 ct. per ONS-PAKJE. ook in 'A er\ Vi K? PAKJES Toen hij terug was is hij aan het werk gegaan, en heeft hij eenige pan den aangelegd tot tevredenheid van Directeur en het Dagelijksch Bestuur. Er bestond eenige voorkeur om Avot boven de andere sollicitanten te ver kiezen omdat hij smid-vuurwerker was. Er is nog beproefd om een ingezetene te krijgen, maar die poging is mislukt. Wanneer aan den Directeur gebleken was dat de fitter zijn werk niet kon, dan moest hij hem bij B. en W. tot ontslag hebben voorgedragen, maar zoo lang de Directeur geen klacht indient, kan natuurlijk zoo'n ontslagnietgegeven worden. Wat betreft het aanstellen van stokers, dit zyn meestal losse ar beiders ook cfp andere fabrieken, en daar kan men zooals gebleken is, mede volstaan. De Voorz. geeft toe dat een deel van le verwarring en oponthoud wel ver- lorzaakt is doordat Wilson niet heeft gezorgd dat er steeds meters voorhanden waren. Dan wordt er beweerd, dat wij oude afgekeurde mijnen hebben ge kocht. Wij hebben bij de aanschaffing 'van het materieel de zuinigheid altijd betracht. De mijnen waren slechts één jaar in de fabriek te Vlissingen gebruikt en konden volgens deskundige verkla ring voldoende gas produceeren, terwijl bet aankoopen daarvan ons eene be sparing beteekende van 4; 800. Spre ker geeft de verzekering dat zoowel van de zyde van B. en W. als van den adviseur ter goeder trouw is ge handeld. Dhr. Oggel zegt dat ook de sluiting van de retorten niet deugt en er daarom veel gas verloren gaat. Hy zegt dat de leden van den Raad daar weinig verstand van hebben, maar dat de Di recteur van Hulst dat ook zegt. Hij vindt het ook aardig dat, wanneer de Directeur werkte volgens aanwijzing van den adviseur hij uit 100.000 K.G. kolen maar 12.000 Ms gas verkreeg, terwijl wanneer hy volgens eigen in zichten werkte dit cyfer tot 22.000 M8 klom. Dhr. Oggel vroeg toen aan den Directeur, waarom hy dan niet zijn eigen meening volgde, waarop hij ant woordde nog jong te zijn, en daarom den raad van dhr. Van Niftrik opvolgde. Iemand die onze fabriek bezocht zeide dat de mijnen de ziel zijn van de stokery en dat onze mijnen hem den indruk gaven dat de fabriek niet pas van verleden jaar was, maar dat het lene fabriek was, die reeds 10 jaren •estond. Er manke.ert dus nog al het en en ander aan, en hij verzoekt daarom den Directeur niet al te hard te vallen, en niet te oordeelen voordat s zaak grondig is onderzocht. B. en W. willen den Directeur in ieder geval nog houden tot 1 Mei, welnu, zegt spreker dan hebben we ook nog twee maanden tijd om een grondig onderzoek in te stellen. De Voorz. zegt dat Burg. en Weth. bij de beoordeeling der zaak ook niet over ijs gaan van één nacht, en vol doende informaties hebben ingewonnen, waaruit is gebleken (hij betreurt het dat de besprekingen er toe leiden om zulks publiek te maken) dat ernstige storingen ieder oogenblik kunnen voor komen en ontploffingen kunnen plaats hebben. Het vertrouwen tusschen B. en W. en den Directeur is dermate geschokt, dat van langer voortwerken geen sprake meer kan zijn, en hoe schielijker hoe beter door ontslag een einde aan den toestand worde gemaakt. Een deskundig onderzoek, zooals dhr. Oggel wil kan geen waarborg geven Immers door zoo'n commissie kan toch niet meer worden onderzocht wat in den nacht van strenge vorst is gebeurd toen de gashouder op springen stond, jomdat koud in plaats van warm water was aangewend, en eenigen tijd later heele boel zoo aangebakken was, dat geen gas meer geproduceerd kon worden. Dhr. KruysseDhr. Oggel doet het voorkomen alsof door den Directeur steeds de voorschriften van dhr. Van Niftrik zijn opgevolgd. Dit is niet waar. Van af December is de Directeur er door Van Niftrik opgewezen dat er gevaar bestond wanneer hij de teer- leiding niet schoon hield en ook de syphons in orde moest houden. Hij zei maar dat die in orde waren. Ook is hij herhaaldelijk er op gewezen dat de Indicateur nog moest worden geplaatst. Ondanks die herhaalde aanwijzingen staat deze nog altijd in het magazyn. Hij noemt de motie van de heeren Dregmans e. a. een bewys van wan trouwen in den technisch adviseur. Dhr. Oggel meent dat niet alle schuld bij den Directeur mag gezocht worden. Immers er zijn nog stokers geweest van de gasfabriek van Vlissingen, en deze konden toch ook aan de vuren geen verandering aanbrengen. Die lui zijn er echter niet lang geweest. Ze staken hun sigaartje op en toen B. en W. er naar kwamen vragen, waren ze al verdwenen. Ook hadden B. en W. de fabriek niet in werking moeten stellen vóór ze geheel gereed was, zelfs de manometer was nog niet aanwezig. En nu heeft de Directeur toch reeds twee maanden gas geproduceerd zonder dat eene be langrijke stoornis is voorgekomen. De Voorz. zegt den toestand niet te mogen bestendigen. Veel is er reeds gebeurd, maar er moet eindelijk een grens zijn. Dhr. KruijsseToen den 14 Dec. 1.1. de fabriek geopend werd, dan was er bij den Directeur niet het minste bezwaar, ja hy drong er zelfs op aan. Dhr. Lamaitre zegt nog dat het schoonmaken der syphons nog gebeurd is op zijn aandringen. Steeds gaf de Directeur voor, dat het er niet op aan kwam, in Venlo geschiedde dit maar om de 14 dagen, maar hier was het al 5 weken geleden. Dhr. Kruijsse blijft het volste ver trouwen stellen in den adviseur, en onderschrijft het door hem ingediende rapport. Van af 1 Juni heeft hij de heilige overtuiging opgedaan dat de Directeur niet bekwaam is om de fa briek te beheeren Dhr. Dieleman vindt het jammer dat die oude mijnen zijn aangeschaft. De Voorz. zegt dat deskundigen be weren dat met deze voldoende gas kan worden geproduceerd. Ze hebben maar een jaar in Vlissingen gediend, en zijn door deze fabriek (van Vlissingen) aan Axel verkocht, niet omdat ze onbruik baar waren, maar omdat daar andere werden aangeschaft. Mocht dit persé gewenscht worden dan zal dhr. Van Niftrik wel zoo nobel zijn die mijnen terug te nemen. Dit neemt echter de verhouding tusschen Directeur en Dag. Bestuur en Adviseur niet weg, en het vertrouwen in eerstgenoemde is zoo danig geschokt, dat van langer samen werken geen sprake meer kan zijn. Dhr. Kruijsse vraagt of dan de toe stand van de mijnen alleen de schuld is van de wanorde, die er in de fabriek heerscht. Waarom is de verwarmings inrichting van dien aard dat ze by de eerste vorst bevriest. De centrale ver warming is ook niet in orde. Van boek houden weet hy geen jota af, terwijl de toestand in den winkel ook in dis orde is. Dhr. Dieleman wil niet zeggen, dat met het leveren van die oude mynen bedrog heeft voorgezeten, maar het publiek zal toch zeggen dat mijnheer Van Niftrik die mijnen niet kon af keuren, omdat hij ze zelf gepresenteerd heeft. Wanneer het mijnen waren van een andere fabriek dan Vlissingen, dan zouden B. en W. en ook de adviseur gemakkelijker spreken. Hij gelooft ook niet dat de schuld geheel aan den Directeur ligt, en zou daarom conside ratie willen gebruiken. Dhr. Kruysse blyft het volste ver trouwen stellen in den adviseur. Dhr. Oggel zegt nog eens dat ver schillende deskundigen hebben gezegd, dat de oude mijnen niet thuis hooren in deze nieuwe fabriek en herhaalt nog eens dat de Directeur met ongeoefend personeel aan het bestuur is gekomen, dat hij op advies van den adviseur met 12 dip. moest werken, dat hem overal en altijd om het hoofd werd geraasd, dat hy dikwijls naar den winkel moest, en dat hij iedereen leeren moest, zoodat hij bijna radeloos werd. Dhr. Kruijsse zegt dat hooge dip. geen invloed heeft op de productie van het gas, hij kan die reduceeren tot 27». De Voorz. zegt dat de Directeur zich verongelijkt achtte, wanneer de adviseur hem op verkeerde dingen wees, en zei dan steeds dat hij werkte zooals hy gewoon was te doen op de fabriek te Venlo. De Voorz. zegt dat hij hem dan wel eens den zachten wenk heeft gegeven om zijn patroon uit Venlo naar hier te doen overkomen, maar ook daaraan is door hem geen gevolg ge geven, en zoo werden wij aanhoudend geslingerd tusschen de meeningen van twee technische menschen, en bleek het ons, dat de adviseur meestal gelyk en de Directeur ongelijk had. De Voorz. acht nu de zaak voldoende besproken en brengt het voorstel van B. en W. in stemming. Vóór stemden de hh. Wolfert, Van Driel, F. Dekker, Lamaitre en Kruijsse, tegen de hh. Oggel, De Feyter, Smies, Dieleman en P. Dekker, zoodat in de volgende raadszitting eene beslissing moet worden genomen. Het derde punt der agenda „Concept verordening Gemeente-ambtenaren", is aangehouden tot eene volgende zitting. Dhr. Dekker heeft met genoegen ge zien dat de groote putten in den buiten weg gelicht zijn, en het gevaar om daar te verongelukken dus geweken is. Nu is hy vanmorgen over den Graafjansdijk gekomen, en heeft gezien, dat daar nog niets is gedaan. Hij vraagt van waar dat talmen komt. De Voorz. zegt dat in eene vorige vergadering door hem was toegezegd dat de putten zouden worden dicht gemaakt met macadam. Dit is gebeurd, en of er nu weer putten ingekomen zijn weet hy niet, maar dan zal hij ze op nieuw laten dichtmaken. Dhr. Dekker zegt dat er vanmorgen nog niets aan gedaan was, en er ligt macadam langs den weg, zijn bedoeling was om die over den weg heen te strooien, dan wordt ze er ingereden. De Voorz.Dat is fijne macadam die er ligt, maar eerst moet de grove in de putten vóórdat de fijne er over kan gestrooid worden. Hij zal in elk geval vóór Zaterdag verbetering trach ten aan te brengen. Dhr. Oggel zegt dat hy nog eene fout te herstellen heeft door hem in de laatste raadszitting begaan. Hij heeft toen gezegd dat dhr. Gijsel als afge vaardigde van de gemeente Overslag heeft deelgenomen aan de conferentie van verschillende gemeenten inzake onderzoek drinkwaterleiding. Zooals hem later is gebleken was dhr. Gijsel niet als afgevaardigde maar slechts als belangstellende op de raad zaal te Axel aanwezig. Niemand meer het woord verlangende wordt de zitting gesloten. Morgen den 38 Februari" hoopt onze geachte collega en bondsmakker, de Nestor van ons brievenbestellerscorps, dhr. J.C.EEKMAN, Brieven- en Telegrambesteller 7 alhier zyn 50sten geboortedag te herdenken. Dat het den Jubilaris dien dag niet aan blyken van belangstel ling en vriendschap moge ont breken is de wensch van Het geheele Pottkantoor- Axel, 27 Febr. 1912. door de Christ. Zangvereenigingen Axel, Axel—Zoute-Spui en Axel-Steenovens, op Woensdag 6 Maart 1912 des avonds 6 uur (Biddagavond), in het gebouw „De Vergaderzaal" te Axel. Spreker: De WelEerw. Heer Onderwerp: De Vereenigingen verzoeken alle belangstellenden deze advertentie als uitnoodiging te beschouwen. HET BESTUUR. Verkrijgbaar te Axkl bij Firma P. H. VEENHUIZEN.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 3