Gejnengd Nieuws. Gemeenteraad van Axel. Inlichtingen geeft de secretaris der jury H. Steketee, te Wageningen, tot wien men zich vóór 12 October om in lichtingen kan wenden. De tweede prijsvraag wordt uitge schreven voor ontwerpen van boerderij en op heide-ontginningen. Zij heeft ten doel de aandacht te vestigen op ontwerpen van boerderijen op heide-ont ginningen, die zoowel in doelmatige in richting als in goedkoope uitvoering en landelijk voorkomen uitmunten. Voor deze prijsvraag is beschikbaar een bedrag van 1000 tot toekenning van prijzen aan die inzenders, wier ont werpen het meest ran het gestelde doel beantwoorden, terwijl men zich ook daarvoor vóór 12 October tot den heer Steketee, bovengenoemd, moet wenden. Te Groede is het mond- en klauw zeer opnieuw uitgebroken, op de hof stede bewoond door E. Maenhout. Strenge voorzorgsmaatregelen zyn genomen. Wederom is ook te Goes een geval van mond- en klauwzeer goconstateerd onder het melkvee van den landbouwer P. de Dreu, aan den 's Heer Hendriks- kinderendijk. Te rekenen van 1 Maart 1912, wordt in België de invoer van melk koeien en vaarzen met ten minste vier tanden toegelaten langs de hierna ver melde tolkantoren van deNederlandsche grensWatervliet, Selzate (station). De Clinge (station), De Clinge (dorp), Sant- vliet, Esschen (station), Esschen (dorp), Meersel (Meerle), Strybeek (Meer je), Weelde (station). Maaseik, Visé (station), en De Planckc (St.-Martens-Voeren), mits de bestaande reglementaire schik kingen en bijzondere voorwaarden worden nageleefd. AXEL, 27 Februari 1912 Met 1 Maart begint de zomerdienst voor den Prov. stoombootdienst op de Wester-Schelde. De uren van vertrek zijn dezelfde gebleven, behalve van de boot die thans om 5.45 uit Vlissingen vertrekt; deze zal van 1 Maart tot en met 31 October vertrekken om 6,35. In de Donderdag te Ter Neuzen gehouden raadszitting, waarvan het be gin door vele belangstellenden werd bijgewoond, werd voor kennisgeving aangenomen een request van 871' inge zetenen waarin verzocht werd het be sluit tot stichting eener gemeentelijke H. B. S. in te trekken of zoodanige maatregelen te nemen dat de arbeiders en de middenstand tengevolge daarvan niet door te hooge lasten zouden worden gedrukt. In een betoog van ongeveer 1 uur (iets zeldzaams in onzen raad), besprak de heer Drost, tijdel. wethouder, het request en de geheele beweging, waarvan een groot deel tegenstanders van alle openbaar onderwijs, en ont vouwde een financieel plaD, waarin hij aantoonde dat rente en aflossing kunnen gedekt worden uit de tegenwoordige middelen. De schatting van de belastbare in komens laat een verhooging toe van het maximum dat mag geheven worden van 31.300 tot ƒ35.000, zoodat per centsgewijze verhooging der aanslagen niet zal noodig zijn, wanneer de ver wachting op een evenredig rijkssubsidie verwezenlijkt wordt. Een voorstel om het besluit in te trekken werd verworpen met 9 tegen 4 stemmen een voorstel om de uit voering van het plan te schorsen tot eenige toezegging was verkregen om trent het bedrag der subsidie werd ver worpen met 8 tegen 4 stemmen en het voorstel van Burg. en Weth. om het request voor kennisgeving aan te nemen aangenomen met 7 tegen 5 stemmen. Daarna werden met de stemmen van rechts tegen links verder aangenomen de voorstellen van Burg. en Weth. tot aangaan eener geldleening van 60.000 tegen hoogstens 4 procent rente en een koers van minstens 99 procent, dat tot verhooging van het maximum van den hoofd, omslag tot 35.000. Als terrein voor de stichting werd aangewezen rijksgrond naast de te dempen gemeente haven, welk terrein men voor 50 in erfpacht kan krijgen, terwijl dit later in eigendom aan de gemeente zal over gaan. Het voorloopig plan werd goed gekeurd, terwijl Burg. en Weth. werden gemachtigd stappen te doen tot het verkrijgen van rijkssubsidie in de kosten der instandhouding der H. B. S. De straatverlichting in de kom zal aan den weg naar Axel worden uitge breid met 2 of 3 lantaarns. Naar aanleiding van bet adres der afd. Zeeland van de vereeniging tot bescherming van dieren, werd de politie verordening gewijzigd en verboden dat bestuurders van hondenkarreu, voor zoover het geen gebrekkigen zijn, in de kom der gemeente op het voertuig mogen zitten. Tot onderwijzer met hoofdakte voor de Fransche taal aan school B werd benoemd de heer A. de Kraker, met gelijktijdige toekenning van ontslag aan school C. De heeren Wieland en De Jager waren, wegens, het besluit in zake de H. B. S. niet genegen de herbenoeming tot lid der commissie van fabricage aap te nemen, waarna in hunne plaats werden benoemd de heeren M. Eyke en E. H. T. van Borssum Waalkes. Tot leden der schoolcommissie werden herbenoemd de heeren A- C. Lensen en Van Borssum Waalkes, en in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer D. Buyze, de heer C. Ie Nobel. M- In den nacht van Vrijdag op Za terdag trokken eenige smokkelaars mét 12 koeien nabij Koewacht de grenzen over teneinde het vee België binnen te smokkelen. Op eenigen afstand van Moerbeke (dorp) werden door de dou anen aldaar eenige schoten gelosttwee koeien werden in beslag genomen en zekere H. A. van Koewacht werd ge arresteerd en naar Gent vervoerd. Maandag is ter civiele openbare terechtzitting te Middelburg de heer C. Ysebaert, burgemeester van St. Jansteen beëedigd als kantonrechter-plaatsver- vanger te Hulst. Zaterdag kwamen te Ossenisse afgevaardigden van de polders, die langs het afwateringskanaal hun water op de Schelde loozen, om te beraadslagen over de verhooging van den zeedijk langs het kanaal. Na gehouden bespreking, waarbij een deskundige uit Zuid-Beveland, besloot men in beginsel de verhooging niet aan te brengen met een muur, maar met gewapend beton volgens het stelsel De Muralt. Aanstaanden Vrijdag zullen eenigen hunner verschillende betonwerken in oogensciiouw gaan nemen van de zee wering van den polder Breede Watering bewesten Yerseke. M. Crt. Thans is gebleken, dat de te Sint Maartensdijk aangekomen jongen, die door de familie Koster te 's Gravendeel als haar zoon werd. „herkend", werke lijk een uit Beveren weggeloopen knaap was. Bij een scherp verhoor door vrouw Koster viel de jongen door de mand en heeft zijn wegloopen bekend. De officier van justitie te Arnhem, heeft rechtsingang met last tot instruc tie gevraagd tegen J. H., arbeider te Beek, ter zake dat hij op ot omstreeks 18 dezer te Beek opzettelijk zijn 7-jarig dochtertje Maria Frederika van het leven heeft beroofd, door dit kind op zettelijk de keel dicht te knijpen en aldus te worgen. D., opwien eerst alle* verdenking rustte, is vrijgelaten, térwijl hij zeide „Nooit in mijn leven drink ik weer een borrel", aldus vertelt de Arnh. Ct. Bij het sloopen van den Park schouwburg te Amsterdam is een ern stig ongeluk gebeurd. Drie sloopers waren bezig op den koepel, waarvan het bovenste gedeelte reeds verdwenen was. Toen eenige ijzeren bouten ron dom losgeslagen waren, gevoelden zij plotseling, dat er beweging in kwam Stuksgewijze stortte de koepel, uit ijzer geconstrueerd, omlaag in de stalles. Een van de drie werklieden had nog gelegenheid op den muur te springen, waarop de koepel rustte de beide an deren echter, E. V. en J. L.,- vielen mede. De hoogte van hun val wordt geschat op 20 k 25 meter. Eerstgenoem de werd zoo zwaar verwond, dat men voor zijn leven vreestde toestand van den ander laat zich minder ernstig aanzien. Beiden zijn per auto-brancard naar het ziekenhuis gebracht. Tragisch. Te Buren was schipper L. Kieboom, uit Werkendam, met zijn zeventienjarigen zoon bezig een vracht teenhout te laden. Toen, op 200 bossen na, alles geladen was, zeide op eens de zoon, dat hij vreeselijke pijn in het hopfd had. Hij ging toen onder in de schuit, gevolgd door zijn vader. Nau welijks daar gekomen viel de jongen neer en was onmiddelijk dood, terwyl zwart schuim op zijn mond kwam. Wat hem zoo plotseling overkomen is, weet men nietde jongen was flink gebouwd en schijnbaar gezond. Zitting van 26 Februari 1912. Tegenwoordig de h.h. Lamaïtre, Kruijsse, Van Driel, Oggel, de Feijter, F. Dekker, Dieleman, P. Dekker, Smies en Wolfert. Voorz. dhr. J. Huizinga, burgemeester, secretaris dhr. J. A. van Vessem. Het lezen der notulen van de vorige zitting wordt uitgesteld tot een volgende vergadering. I. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Kennisgeving van dhr. Dregmans, dat hij wegens ongesteldheid, ook wat zijn gezichtsvermogen betreft, de ver gadering niet kan bijwonen. b. Verslag van de Nieuwjaarscom missie, waaruit blijkt, dat is ontvangen en uitgegeven de som van 443,22y2. Worden voor kennisgeving aange nomen. c. Verzoekschrift van Abr. van 't Hoff om prijsverlaging van gas voor het gebruik van motoren. B. en W. stellen voor om te be richten dat gas wel wat goedkooper te stellen en wel 1/3 cent per kub. Meter goedkooper bij het verbruik van 15000 M3, en 1 cent goedkooper bij het gebruik van 5001 tot 10000 M3. Dhr. Oggel vraagt of dit ook geldt voor verwarmings of lichtgas. De Voorz. zegt dat zulks alleen industriegas betreft. Z. h. s. wordt hiertoe besloten. II. Bespreken beheer Gasfabriek. De Voorz. vraagt of iemand hierom trent het woord verlangt. Dhr. Oggel vraagt wat de bedoeling is, of de Voorz. wenscht deze zaak in besloten vergadering dan wel in open bare wenscht af te handelen. De Voorz. zegt liever te hebben ge wild dat deze zaak aan het publiek zou worden onttrokken omdat ze te persoonlijk is, en zou liever de bespre king in eene geheime vergadering heb ben gewild, om een besluit te nemen in een openbare. Hij doet daarom een voorstel van B. en W., wat aanvankelijk der Pers werd verzocht geheim te houden, maar welk voorstel door een tweede van dhr. Dregmans e. a. het geheim karakter geheel verloor. Dit voorstel (van B. en W. nl.) luidt aldus lo. Den Directeur te verzoeken voor 1 Maart zijn ontslag aan te vragen tegen 1 Mei e.k., en hem te berichten dat de Raad hem het gevraagde ontslag zal verleenen tegen 1 Mei 1912 met de toekenning van een wachtgeld van f 75 per maand tot 1 Augustus Ï912 onder voorwaarde dat hij tegen 1 Mei de woning heeft verlaten. 2o. Burgem. en Wethouders te mach tigen, onafhankelijk van het ingekomen verzoek van den Directeur eene op roeping te doen voor een nieuwen Directeur tegen 1 Mei, en den tegen- woordigen titularis tegen dienzelfden datum te ontslaan. Dhr. Oggel kan zich met het voorstel van B. en W. niet vereenigen, en acht het nog niet noodig om direct zoo'n krassen maatregel te nemen. Immers de Directeur is op den 15den December van het vorige jaar aan het beheer van de gaisfabriek gekomen onder de meest ongunstige omstandigheden, omdat de fabriek op dien datum nog niet half voltooid was. Vervolgens waren onder zijne leiding gesteld twee stokers, die van niets af wisten, gewone veldarbei- ders, niet gewoon met vuren om te gaan, en eindelijk was hem toegevoegd een fitter, die bij zijne indiensttreding volmondig verklaarde niet bekwaam voor zijn werk te zijn, alhoewel hij nog eenigen tijd op de gasfabriek te Vlis singen was geplaatst om met het vak bekend te worden. In de maanden December en Januari zijn er nog vele aansluitingen gemaakt met personen, die zich bij den beginne niet hadden aangegeven. De Directeur werd dage lijks bestormd door het publiek, dat als razend was om aan te sluiten. Bovendien moest hij dikwijls in den gaswinkel zijn om den fitter te helpen en de noodige aanwijzingen te geven, zoodat hem het hoofd als het ware op hol werd gebracht van het vele werk, en hij door overspanning nog eenigen tijd niet in staat is geweest zijn gewone werkzaamheden te verrichten. Hij hoopt daarom dat men over den Directeur een zachter oordeel moge hebben, en om dat oordeel zoo onpartijdig mogelijk te doen zijn, wenscht hij gaarne het volgende voorstel ter tafel te breDgen De ondergeteekenden, leden van den gemeenteraad te Axel, hebben de eer U de volgende voorstellen te doen De gemeenteraad van Axel besluit, alvorens over het beheer van den heer G. J. van den Berg, Directeur der ge meentelijke gasfabriek alhier te beslis sen, daaromtrent een onpartijdig des kundig onderzoek in te stellen. Hij besluit daartoe eene commissie te benoemen, bestaande uit drie op het gebied der gasfabrikatie bekwame per sonen, aan te wijzen als volgtEén door den gemeenteraad, één door onzen Directeur der gasfabriek, en de derde door deze twee heeren aan te wijzen. De Voorz. zegt dat, alvorens Burgem. en Wethouders besloten om met hun voorstel betreffende het ontslag van den Directeur ter'tafel te komen, zij alles rijpelijk hebben overwogen, terwijl het natuurlijk veel strijd heeft doen ont staan, en ofschoon hij gaarne wil toe geven dat, wat de heer Van den Berg heeft gedaan, door dezen is verricht met het stellige voornemen om de fa briek en daardoor de gemeente te be- voordeelen, toch is het hem en de Wet houders, mede gelet op de verklaringen en aanwijzingen van den adviseur Van Nittrik gebleken, dat genoemde Direc teur niet in staat is eene gasfabriek te beheeren. Wat dhr. Oggel aanvoert, dat de Directeur onder ongunstige om standigheden aan de fabriek is gekomen omdat ze nog onafgewerkt was, dit kan bij B. en W. niet tot verschooning strek ken, omdat van bevoegde zyde werd verklaard, dat de fabriek op 14 Dec. 11. bedrijfsvaardig was. Het tweede bezwaar dat dhr. Oggel aanvoert is dat de Directeur moest werken met onbeholpen personeel. Dit is ten deele waar. Toen de fitter Avot was benoemd heeft hij verklaard dat hij van het vak niets kende, en is toen eenigen tijd naar Vlissingen geweest om zich daar te bekwamen.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 2