V io. 93. Woensdag 28 Februari 1912. 27e *laan»\ Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. F, DIELEMAN, Buitenland. Binnenland. Landbouw. AXEL COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENT SfPR IJ S: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiön worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Italiaansch-Turksche Oorlog. Mehmed Ali heeft tusschen Istar en lonfidar aan de troepen van Said Idriss to zware nederlaag toegebracht en den eg naar de kustplaats Konfidar weer sopend. De emir van Mekka is met 300 man, een machinegeweerafdeeling 400 Havers tegen Said Idriss opge- tokken. De ministerraad heeft overwogen, om igeval Italië een vlootactie begint in e Aegaëische Zee, de in Turkije wo «□de Italianen als krijgsgevangenen te «handelen. De Times verneemt uit Caïro, dat de gyptische regeering bij Italië geprotes- lerd heeft tegen het werven van troepen oor Tripoli in Eritrea. Tijdens de Kamerzitting trokken dui- enden meuschen met vaandels naar de ionte Citerio, om een vaderlandslievende «tooging voor het Parlementsgebouw te louden. Onder het daverend gejubel Ier steeds zwellende menschen massa, rerschenen Giolitti en de andere ministers in de Kamerpresident Marcora op het alcon. Giolitti bedankte en bracht een iveop Italië uit. Daarna trok de menigte naar het Quirinaal, waar al een 20.000 menschen tonden. Hier werden de koning en de ioningin die met hun kinderen ettelijke oalen op het balcon verschenen, geest- riftig toegejuicht. Later werd ook nog voor het departe- ent van Oorlog betoogd en op andere laatsen. De Popoio Romano meent, dat sedert e opening van het eerste Italiaansche 'arlement in Rome geen zoo grandiose ebeurtenis heeft plaats gehad. De oorlog n Afrika heeft den Italianen het ver- rouwen in hun groote toekomst terug- egeveu, geen enkele stem in de aula an Monte Citerio noch iu het volk, dat m het Parlementsgebouw stond, geen nkele stem protesteerde tegen de alge- neene geestdrift. Dat bewyst, dat het olk eenstemmig de ouderneming wil lol voeren. De Weensche bladen noemen de geest- Iriftvolle betooging in het Italiaansche arlement een uiting 7an goedkeuring loor het Italiaansche volk van den [ripolitaanschen oorlog, waardoor aan len strijd het karakter van een nationale «derneming gegeven wordt. En ze irkennen, dat Italië bij het kiezen van et oogenblik voor zijn onderneming en a de begrenzing van het oorlogstooneel ekening gehouden heeft met Europa's ehoefte aan vrede. BELGIE. Het aftreden van Hellebaut als minister 'an oorlog werd reeds langen tijd ver dacht. Men zegt, dat de oorzaak van lellebaut's heengaan gezocht moet worden d een verschil van inzicht tusschen hem tn den voorzitter van den ministerraad. De afgetreden minister van oorlog zou hij zijn besluiten geen rekening gehouden hebben met de door minister Broque- lille in de Kamer, maar vooral in den Senaat, afgelegde verklaringen. Na de interpellatie-Monville over de nationale verdediging werd de val van Hellebaut als zeker beschouwd en Dinsdag was het bij de interpellatie over den sanitairen toestand van de kazernes te Antwerpen opgevallen, dat de minister van oorlog hoogst zenuwachtig antwoordde op de tot hem gerichte vragen. De Kamer ge raakte onder den indruk, dat er aan het departement van generaal Hellebaat ver warring heerscht. Niemand van de overige ministers viel den minister van oorlog by. En er wordt verteld, dat de leden van het kabinet het maar beter geacht heb ben, dat generaal Hellebaut niet meer op den ministerieelen zetel plaats neemt wanneer het voorstel van de links-libe ralen ter sprake komt om een enquête naar den toestand van het leger in te stellen. (Dit voorstel is een uitvloeisel van de interpellatie-Monville). Zoodat er niets schijnt gedaan te zijn om gene raal Hellebaut tot aanblijven te bewegen. De afgetreden minister zal voor de verkiezingen geen opvolger krijgen. Broqueville, de miuister-president, zal zich met de waarneming van de porte feuille van oorlog belasten. Hij kan zich dus nu zelf belasten met de verdediging van het pogram van leger-reorganisatie, dat zyn kabinet het parlement heeft De Belgische min. van binnenl. zaken heeft een wetsvoorstel ingediend om het aantal afgevaardigden met 20, dat der Senatoren met 10 te vermeerderen, zoo dat de Kamers dan zullen bestaan uit resp 186 en 94 leden. FRANKRIJK Minister Millerand heeft zijn ontwerp van wet betreffende de militaire lucht vaart gereed. Aan een feestmaaltijd van vliegers, eergisteren te Pau gehouden, heeft de burgemeester van Pau medegedeeld, dat hij een inschrijving opende voor een vliegtuig, dat aan het leger aangeboden zal worden. De burgemeester schreef als eerste voor 500 frank in zijn voor beeld werd door velen gevolgd. Boven dien haalde de vliegster Jane Herveu bij de aanwezigen nog 964 frank op. De persvereeniging te Cherbourg heeft eveneens een inschrijving voor een vlieg machine geopend. De beweging, die ten doel heeft Frank rijk de heerschapp i der lucht te ver zekeren, breidt zich nog steeds uit. De Matin heeft het initiatief genomen voor vluchten over geheel Frankrijk, waarvan de opbrengst voor de luchtvaart van het leger zal zijn. Het blad heeft de twee groote Fransche pers-vereenigingen ge vraagd de organisatie dezer vlieg-ver- tooningen op zich te nemen. De Matin stelt er 50.000 frank voor beschikbaar en het Journal en het Petit Journal hebben elk voor een gelijke som inge schreven. ENGELAND. De vertegenwoordigers vau mijneige naars en mijnwerkers zijn te Londen eik afzonderlijk bijeengekomen om over den met bArekking tot de mogelijkheid van een staking geschapen toestand te beraad slagen. De vertegenwoordigers der mijn eigenaars hebben na afloop van hun ver gadering op het dep. van Buitenl. Zaken met ministers beraadslaagd. Een mijn eigenaar uit Wales verklaarde in een interview, dat die conferentie verdaagd was, zonder een nieuw gezichtspunt te hebben opgeleverd. De vertegenwoordigers van beide par tijen hebben Londen verlaten. De voor naamste hinderpaal vooreen bevredigende regeling moet Zuid-Wales bieden de mijnwerkers van dat gebied weigeren hardnekkig de staking uit te stellen, waartoe de andere districten bereid zouden zijn. De koning heeft Asquith in particulier gehoor ontvangen, om ingelicht te worden omtrent de vorderingen der onderhande lingen. Aan de Indépendance werd geseind, dat na de derde samenspreking met de vertegenwoordigers der mijnwerkers in 't dep. van Buitenl. Zaken Asquith ver moeid en in gedachten verzonken, het trottoir niet zag, en zwaar op het pla veisel neerplofte. Hij werd door jour nalisten opgeholpen en naar huis geleid. Minister Birrell heeft over de dreigende staking van mijnwerkers in een rede gezegd Geen groep van menschen, mijn eigenaars of mijnwerkers, houdt het lot van een volk in de hand. Wij kunnen en wij zullen voor ons zelf zorgen. Wij zullen er niet lijdelijk bij staan en zeggen Het gaat ons niet aan, vecht gij uw twist onder elkaar uit. Wij hopen, dat zij redelijk en billijk de zaak zullen regelen, maar uit naam van het volk protesteer ik tegen de opvatting, dat het ook niet om onze rechten gaat. Wij en onze kinderen, onze handel en bedrijven zouden vernietigd worden. Laat on3 daarom hopen, dat het gezonde verstand en de vrede ten slotte de meeste zullen zijn. Blatchford, de socialist, heeft gezegd Deze staking zal het volk tot in de wortelen schokken. Maar het is niet de laatste staking, ook niet de grootste. Elk jaar neemt het leger vau vereenigde arbeiders in aantal toe en worden zijn eischen strenger. Wij kunnen het Eo- gelsche volk niet opsluiten, wy kunnen het niet doodschieten, wy kunnen zes of zeven millioen menschen uiet dwingen als slaven te werken. Wij kunnen met wetten en geweld van wapenen de ont wikkeling van de democratie niet tegen houden. Aan boord van de kanonneerboot Fox hound, nu te Kristiania liggende, is een machinist gevaugen genomen, die voor een spion wordt gehouden. Het is nog een jonge man, Duitscher van geboorte, maar sedert eenigen tijd als Engelsch- man genaturaliseerd en in dienst van de Engelsche vloot. Hij is in Engeland aan gekomen en zal voor een krijgsraad terecht staan. De Foxhound was bezig torpedo-oefeningqu te houden. CHINA. Volgens berichten uit Moekden,-hebben regeeringstroepen, na hardnekkigen strijd, de stad Tiëluig, een belangrijke plaats aan den Mantsjoerschen spoorweg be noorden Moekden, ingenomen. De macht der opstandelingen, die 370 man sterk was, trok zich terug op het station Tsjoengtoe. Een aanval, door opstande lingen ondernomen tegen Takoemen, werd MEXICO. Naar luid van een bericht uit Torreon (Mexico) hebben de opstandelingen 237 man verloren in een hinderlaag, hun in San Pedro gelegd door de troepen van Madero. De Maderisten lokten hen in de stad door het te doen voorkomen of zij zelf de plaats ontruimden. Toen de opstan delingen binnen de stad waren werden zij door twee machinekanonnen onder vuur genomen en neergelegd. Ook elders in Mexico blijft net roerig. Vrij algemeen verwacht men, dat Madero spoedig afstand zal doen van het bewind. OOST-INDIE. Vrijdag hebben zich zoowel te Bata via als te Soerabaja onlusten voorgedaan bij de viering van het Chineesch Nieuw jaar, wegens het bevel de nieuwe Chi- neesche vlag in te halen. In Batavia werden de resident en de politie grof beleedigd, maar nadat de cavalerie eenige charges had uitgevoerd, is het rustig geworden. Te Soerabaja, waar men niet over een groot garnizoen beschikte was de toestand ernstigereen Chinees is daar gedood. De raddraaiers zijn de Macao- Chineezen. Het marine-établissement werd bewaakt. Artillerie werd er in battery gebracht. Uit Soerabaja wordt thans aan de Tel. geseind Er zijn in 't geheel 800 Macaoërs ge arresteerd. De winkels zijn heden her opend. Het handelsverkeer herleeft, doch het gaat langzaam. De „Kon. Nederl. Landbouwvereeni- ging" heeft ter gelegenheid van de Na tionale en Internationale Landbouw tentoonstelling 1913 twee prijsvragen uitgeschreven. De eerste prijsvraag heeft ten doel, ontwerpen van woningen voor landar beiders met klein grondgebruik voor de verschillende deelen des lands naar keuze van den mededinger te verkrij gen. De ontwerpen moeten zoowel in doelmatige inrichting als in goedkoope uitvoering en landelijk voorkomen bi zonder uitmunten. De deelname aan deze prijsvraag staat voor een ieder hier ten lande open, al of niet in samenwerking met anderen. Voor deze prijsvraag is beschikbaar een bedrag van 500, te -verdeelen onder die inzenders (ten hoogste vijf), wier ontwerpen, in verband met de streek, waarvoor zij bestemd zijn, het best voldoen aan het doel.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 1