Rechtszaken. Gemengd Nieuws. De heer Lohman bestrijdt het voor- stel-Troelstra. De voorzitter heett geen bezwaar tegen het voerstel-Bakkerswet, al neemt die veel tijd weg. Inzake de motie- Troelstra merkt hy op dat wetsont werpen vóór moties gaan. De heer Troelstra blijft met klem op aanneming van zijn voorstel aandringen. Van het ontwerp-Talma verwacht hij voor deze periode niet veel meer van daar spr.'s voorstel. Na nog eenig debat wordt het voor- stel-Brummelkamp, om de Bakkerswet het allereerste te behandelen als Dins dag 27 dezer de Kamer weer bijeen komt, verworpen 48/47. Het voorstel-Troelstra om alsnog bij de lijst der in openbare zitting te be handelen onderwerpen te voegen zijn motie betreffende voorloopig pensioen aaD 70-jarigen, wordt verworpen met 56/39. Het eerst zal dus worden aangevangen met de behandeling der Armenwet. De vergadering wordt hierop gesloten {Avp.) Verkiezing Eerste Kamer. De Staten van Noord-Holland hebben tot lid der Eerste Kamer (vac.-jhr. mr J. Roëll) gekozen den heer P. B. J. Fert (u.l.) Tweede Kamerlid voor Hoornen lid van Ged. Staten van Noord-Holland bii derde stemming met 46 stemmen tegen 24 op prof. mr. D. P. D. Fabius (anti-rev.). Door deze verkiezing ontstaat dus een vacature voor de Tweede Kamer en voor de Prov. Staten van Noord Holland. F. d. B., 18 j., landbouwersknecht te Axel, is wegens alsvoren veroord. tot 25 of 25 dagen hecht. (Eisch 50 ot 50 dagen hecht.) AXEL, 23 Februari 1912 Blijkens opgaven aan den Centra len Gezondheidsraad zyn in de week van 14 tot en met 20 Febr. in Zeeland geconstateerd 17 gevallen van besmet telijke ziekten en wel van roodvonk 3 gevallen te Colijnsplaat en een te Kapelle en van diphtheritgis1 geval te Axel, Clinge, Hontenisse, Kloetinge, en St. Maartensdijk en 2 gevallen te Domburg, Ellewoutsdijk, Ovezande en Zierikzee. Gisteren is door den gemeenteraad te Ter Neuzen met 8 tegen 5 stemmen afgewezen het verzoek van vele inge zetenen tot intrekking van het raads besluit, waarbij tot oprichting van een Hoogere Burgerschool werd besloten Het voorstel van B. W. tot het aan gaan van een geldleening voor den bouw van die school tot een bedrag van ten hoogste 60.000 tegen 4 pet werd aangenomen. Al.U.Crt. Voor de nuttige handwerken zijn te 's-Gravenhage o. m. geslaagd E. van Wijck en J. van Wijck, beiden te Ter Neuzen. Door Gedeputeerde Staten zijn, door plaatsing op de ledenlijst onder no. 4, benoemd de heer J. Worrell, schilder te Middelburg, tot lid-werk gever en de heer A. van de Walle, timmerman te Hulst, tot plaatsvervan gend lid-werkgever van den Raad van Beroep (ongevallenverzekering te Mid delburg). Te Biervliet speelde Woensdag middag een vierjarig jongetje met een kruiwagentje op zy van de straat. Het wagentje, waarin het ventje zat, sloeg om met het kind naar den kant van den boerenwagen, waarvoor een jong paard was gespannen. Dit dier schijnt het kind het hoofd ingetrapt te hebben. Het kind werd met verbrijzeld hoofd opgenomen en is kort daarna overleden. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 23 Febr. 1912. E. A. C-, 35 j., gemeenteveldwachter te Hulst, is wegens mishandeling ver oordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf tfüisch 50 of 50 dagen hechtenis). PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 25 Februari 1912. Ned. Herv. Kerk. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Ds. J. H. Lammertsma. Ds. J. H. Lammertsma. Kerk B. Ds. Chr. Bruins. Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Voorm. 9'/a ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Rona Cacao. Hoewel pas sedert eenige weken in den handel, is nu reeds het aantal ge bruikers dat van Houten's „Rona" cacao verkiest boven vele andere soorten zeer talrijk Het zal echter nog eiken dag grootèr worden, want in „Rona" heeft men den juisten goed ontwikkelden cacao-smaak teruggevonden, zooals die ook eigen is aan het product van den uitvinder van cacaopoeder aan de wereldberoemde van Houten's cacao Daarbij is „Rona" cacao zoo krachtig dat men slechts weinig In een kop behoeft te doen om een krachtigen, smakelijken drank te hebben. In het gebruik is „Rona" daarom zoo goedkoop Het staat reeds nu vast dat men na een geregeld gebruik niet meer met andere merken tevreden kan zijn. Ongetwijfeld wordt „Rona" de volksdrank by uit nemendheid, ze is de beste cacao voor den prijs. Als genot- en voedingsmiddel is „Rona" cacao verre te verkiezen boven koffie en thee. (Adv.) Kindermoord. In het bosch bij 's Heerenberg is Maandagmorgen een 7-jarig meisje ver kracht en vermoord gevonden. Het kind deed Zondagavond te 4 uur bood schappen en keerde niet terug. Met politiehonden wordt getracht den dader op te sporen. Naar de N. Rott. Crt. meldt, heeft Dinsdagavond om half zes de mare chaussee uit 's Heerenberg te Beek de hand gelegd op den vermoedelijken moordenaar van het 7-jarige meisje J. A. H., uit Beek, op aanwijzing van een dame uit Emmerik, die Zondag middag den weg van Beek naar 's Hee renberg was gepasseerd en in de bladen van de vermissing had gelezen. Zij herinnerde zich iemand met een meisje gezien te hebben, welk kind met ge vouwen handen en in smeekende hou ding voor den man stond. Zij had echter geen kwaad vermoeden, mee- nende, dat het de vader was, die zijn kind eeue vermaning gaf. Later zag zij omkijkende den man met het kind het bosch ingaan. Zij vervolgde haar weg, maar kwam door het bericht in de Emmeriksche bladen op de gedachte, dat deze ontmoeting met den moord in verband moest staan. De flinke vrouw haastte zich naar 's Heerenberg, om daar aan de politie mededeeling te doen van hetgeen zij gezien had. Deze volgde onmiddellijk het spoor. De dame werd met een auto naar Beek gebracht om den moordenaar te kunnen herkennen. iDtusschen was de brigadier der mare chaussee Van Boven reeds per fiets daarheen vertrokken om den persoon op wien het vermoeden was gevallen, op te sporen. Hij vond den verdachte met zijn rijwiel naby het café Ten Benzei en nam hem onmiddellijk in hechtenis. De verdachte ontkende per tinent, maar werd door de Emmeriksche dame even beslist herkend als den man, dien zij met het kind in het bosch heeft zien gaan. 's Avonds om half twaalf werd de vermoedelijke moordenaar naar 's Hee renberg overgebracht. Zijn naam is Franciscus D., geboren 17 Maart 1877 en gehuwd 2 Nader meldt men, dat by de schou wing van het lijkje te Arnhem is ge bleken, dat geen verkrachting heeft plaats gehad. Gisteravond is de ver moedelijke moordenaar met het lijkje geconfronteerd, eerst te 's Heerenberg, later op de plek, waar de moord heeft plaats gehad. Hij blijft echter ont kennen. De moordenaar geeft voor den geheelen Zondag op waar hij ge weest is, alleen kan hij niet zeggen, waar hij op het uur van den moord was. Hij verontschuldigde zich door te zeggen, dat zijn geheugen door dron kenschap in de war was. Verschillende mededeelingen door hem gedaan blijken leugens te zijn. De Emmeriksche dame is zeer pertinent in hare verklaringen en wees den verdachte onmiddellijk uit vijf personen aan. De verdenking viel op hem, omdat hij Zondagnacht in een schuur bij Zeddam verblijf heeft gehouden, terwijl hij anders thuis was De dame gaf aan de marechaussee een zeer uitvoerig en duidelijk signale ment op, voor zij den verdachte had gezien. Toen zij hem zag staan, riep zij onmiddellijk uitdat is hij. Zij was bovendien in staat een duidelijke be schrijving te geven, zoowel van zijn kleeren als van die yan het ongeluk kige meisje. Men herinnert zich nu, dat de ver dachte onder de toeschouwers was toen de politiehonden aan het werk gingen en dat een der honden tegen hem op gesprongen is, een omstandigheid, waar aan toen niet genoeg aandacht gewijd is, omdat de man niet verdacht werd. Het vermoeden wint veld, dat het plan van den moordenaar geweest is, het lijkje van het kind op de houtmijt, waarbij het gevonden is, te verbranden en zoodoende de sporen van zijn mis drijf uit te wisschen. De uitkomsten van het onderzoek van Woensdag zijn, naar de N. R. Crt. verneemt, de volgende De Emmeriksche dame blijft haar verklaringen handhaven thans hebben twee herbergiers uit Stokkum verklaard, dat de verdachte omstreeks vijf uur 's middags in'Stokkum is geweest. Nu is de afstand van Beek naar Stokkum ongeveer vijf kwartier, zoodat, indien die opgegeven tijd juist is, de ver dachte onmógelijk van Beek naar Stok kum kan geloopen zijn, maar volgens de Emmeriksche dame had verdachte een flets bij zich. De verdachte zelf beweert, dat hij na 4 uur dronken was, zoo zelfs, dat hij zich niet meer her innert wat er met hem gebeurd is en al kan men fietsende heel goed in 5 kwartier van Beek naar Stokkum komen, voor een dronken man is het niet mogelijk. Het is dus van veel belang te weten of de verklaringen van de kasteleins omtrent het uur en die van den verdachte omtrent zijn dronken schap juist zijn. Er komt nog bij, dat de verdachte verklaard heett reeds Zondagochtend naar Stokkum gegaan te zijn. In verband met deze uiteenloopende verklaringen wordt thans het onderzoek voortgezet. Thans meldt de N. R. Crt. weer, dat gisteravond te 7 uur gevankelijk te 's Heerenberg zijn binnengebracht de ouders van het vermoorde meisje Maria Hartjes, van Beek, op vermoeden, dat de vader het kind in drift heeft gewurgd. Nadat honden van den rijksambtenaar Rademaker herhaalde malen het spoor naar het huisje van de ouders van het vermoorde meisje gevolgd hadden, heeft de politie de kinderen in verhoor ge nomen, die toen verklaard zouden hebben, dat Maria, na lucifers te hebben gehaald, nog in de ouderlijke woning zou zijn geweest. Hierop vólgde de arrestatie van de ouders. De vader werd geboeid. Legaten. Door mej. P. Tak, overleden te Middelburg, die haar ver mogen aan de Doopsgezinde gemeente heeft vermaakt, na aftrek van eenige legaten, is o.a. gelegateerdaan de diaconie der Ned. Herv. gemeente te Middelburg 1000; aan de „Ver. tot chr. verzorging van krankzinnigen in Zeeland" f 1000 aan de Geret. gemeen te C te Middelburg f 1000 voor hare armen en 1000 voor hare zending, alles vrij van successierechten. Onvoorzichtig. Te Westerschouwen had de 13-jarige zoon van den land bouwer B. B. de onvoorzichtigheid een buks, welke naar hij meende ongeladen was, gekscherend, onder de bedreiging wil ik eens op je schieten? op een 11- jarig buurmeisje af te schieten. Haar linkeroog werd getroffen en het rechter oog zoo zwaar beleedigd, dat de onge lukkige voortaan blind zal zyn. Te Wormerveer is een 20-jarige bediende met ongeveer 600 ten na- deele van zijn patroon, den timmerman en aannemer A. Kok, er vandoor gegaan. De trein, die Maandagavond te 10.38 vertrok van Amsterdam in de richting Haarlem, werd voorby Halfweg plotseling tot stilstaan gebracht. Het bleek, dat in een 3e klasse coupé aan de noodrem getrokken was door een juffrouw, die met haar zieken man reisde. Deze laatste werd mishandeld door een tweetal reizigers, waarvan er een dronken was. Nadat een con ducteur in de coupé had plaats geno men, om de zaak te onderzoeken, ver volgde de trein, met vertraging',Jtzijn weg. De conducteur werd zelf ook nog door den beschonkene gestompt, zoodat zijn horlogeglas brak en sigaren in zijn zak werden vernield. De aan gevallene wist echter den man in toom te houden en trok diens abonnements kaart in. Te Haarlem werden de beide lastige reizigers uit den trein verwijderd. Zij wilden de coupé echter eerst ver laten, nadat gedreigd was tot maatre gelen van geweld over te gaan. Proces verbaal is opgemaakt. Te Sprang (N -Br.) is dood gevon den zekere De Sch. Een geneesheer stelde verstikking vast door bovenmatig gebruik van jenever. Een ploertenstreek. Een dienst meisje te Amsterdam zou in het huwe lijk treden met een slagersknecht. Zij had een sommetje van f 800 opgespaard, hetwelk door een notaris te Lunteren beheerd werd. Het was bestemd om een zaakje te koopen en voor de in richting "van het huishouden. Ze haalde met den jongen het geld van den no taris, die het aan den laatste uitbetaalde. Ongeveer een week vóór den dag waarop het huwelijk was vastgesteld, hoorde het meisje plotseling niets meer van hem, en eenige dagen later werd hij, goede sier makend met eiken dag een andere juffer, gesignaleerd. Plotse ling was hij toen naar Duitschland ver trokken. Volgens zijn later gedane opgave was er toen nog 250 over, waarvan hem iD den trein 180 door kwartjesvinders afhandig gemaakt zou zijn. Toen het overschot op was, keerde hij naar Am sterdam terug en werd gearresteerd. Daar heeft hij terecht gestaan. Het O.M. noemde de handeling van den beklaagde, die beweerde het geld te hebben gekregen om den boel in te richten, een buitengewoon ergerlijk ver grijp tegen de goede trouw en eischte anderhalf jaar gevangenisstraf. Misdaad t In de Jonkers vaart, op het ijs, is onder de gemeente Marum het lijk gevonden van den 76-jarigen V., aldaar woonachtig. Aan het hoofd had het lijk een gapende wonde. In een der zakken had de overledene nog 19 centen, terwijl beweerd wordt, dat V. meer geld bij zich gehad moet hebben, daar hij eenige varkens had verkocht. Er wordt nu een onderzoek ingesteld.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 2