Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Landbouw. AXEL, 20 Februari 1912. Zaterdagavond hield de alhier be- Btaande afdeeling van den Bond voor Staatspenaionneerinq haar jaarvergadering bij den heer Gilijamse. Bij de opening hield de voorzitter een korte lezing, waarin hij aandrong op Staatspensioen zonder premiebetaling, vooral omdat veel onbillijkheden voorkomen bij het ontwerp, dat thans door den Minister is voorgesteld. Uit het jaarverslag bleek, dat de af deeling 118 leden telt; de inkomsten bedroegen 119,345, de uitgaven 94,83 alzoo een batig saldo van 24,515. Als bestuursleden werden her- en ge kozen de heeren J. K. Vink, vice-voorz., J. C. Vink, secr.-penningm., Jac. Zonne- vylle, R. Blankert en M. Loof. Besloten werd binnenkort alhier we der eene propaganda-lezing te doen geven. Bij de sluiting der vergadering werd aan de aanwezigen eene brochure uit gereikt, getiteld „Sta op voor de grijs heid", door Ds. Bruins. Bij het dezer dagen te Arnhem gehouden eindexamen voor conducteur, adsistent ot hoofdbrievenbesteller bij de posterijen en telegraphie slaagde o. m. de brievenbesteller J. A. Slijpen te Vlissingen, vroeger te Axel. In de Vrijdag te Zaamslag gehou raadszitting werd aan den heer T. Ro zemond te Middelburg, aannemer van den bouw der nieuwe school, een maand uitstel van oplevering toegestaan, onder voorwaarde dat hij dan zal betalen een maand huur voor het lokaal dat thans als school gebezigd wordt. Het kohier van het schoolgeld werd vastgesteld op 141 en dat der hou denbelasting op 204.50. Naar aanleiding van een schrijven van kerkvoogden der Ned. Herv. kerk werd alsnog besloten op de scheiding tusschen het terrein der kerk en der gemeente een hek te plaatsen, geheel gelijkvormig aan dat nu reeds geplaatst voor afscheiding van den tuin der kerk met den openbaren weg. De bijdrage ad 100, door het kerkbestuur aange boden, werd door aanneming van een voorstel van den heer Scheele, niet aanvaard. Deze betoogde dat, als de gemeente hier verplichting had, zij deze ook geheel behoorde na te komen en het een minderwaardig standpunt is, om particulieren, tegenover wie meD verplichting heeft, daarin te laten mee betalen. Commissies werden benoemd voor het beramen van plannen voor riolee ring aan het Zaamslagsche Veer, verder eene voor uitbreidingsplannen van de haven aan den Margarethapoldnr,terwijl ook werd aangenomen een voorstel van Burg. en Weth. tot het instellen eener Commissie van Toezicht op het Lager onderwijs. M- Crt Naar men aan het Bulaterblad me dedeelt, worden door de Algem. Nederl Schippersvereeniging ernstige stappen gedaan, om te komen tot het be vaat baar maken van het kanaal van Ter neuzen naar Hulst, voor binnenschepe van behoorlijken diepgang. De Minister van Waterstaat heeft goedgevonden te bepalen, dat voor den duur van de winterdienstregeling 191' 12 der spoorwegonderneming Gent Terneuzen de onafgebroken rusttijd bedoeld in het eerste lid van art. 126 van bovengenoemd reglement, voor het locomotiefpersoneel dat te Selzaete ge stationneerd is en te Terneuzen rangeer dienst verricht, tot acht uren vijf en vijftig minuten zal kunnen worden beperkt. Terwijl Vrijdagavond een sluis knecht van de Oostsluis te Neuzen met zijne vrouw de voorstelling bijwoonde van de drijvende bioscoop, heeft men zich toegang tot de woning weten verschaffen en de sluiting eener kast verbroken, waarin het daarin aan wezige geld, plm. 30, is meegenomen. Van dader of daders geen spoor. Zaterdag kwamen te Neuzen 6 heeren uit Nancy (blijkbaar studeerende Polen) die daar wilden duelleeren. De gemeentepolitie kreeg daarvan de lucht en belette dit door hun op grond der wapenwet de vuurwapens af te nemen, waarna ze weer over de grens trokken. De voordracht voor hoofd aan school I te Breskens, bestaat uit de heeren C. de Klerck, van Waterland kerkje, C. P. Geelhoedt, van Zuidzande, C. J. Neeteson, van Cadzand. Zondagavond is door brand ver nield de landbouwersschuur toebehoo rend aan den heer H. G. Hammacher te Groede, en staande aan de duinen bij het Badhuis gemeente Cadzand, in gebruik bij den badbaas A. C. Hoofd aldaar. Verbrand zijn een paard, een rijtuig, een fiets, ongeveer 50 kippen en een partij hooi. De oorzaak is onbekend, assurantie dekt de schade. M. Crt. PREDIKBEURTEN TE AXEL Donderdag 22 Februari 1912. Ned. Herv. Kerk. 'sAv. 5V, ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Zendingsrede. Bij bevelschrift der rechtbank te Middelburg is rechtsingang verleend met bevel tot instructie tegen M. G., 29 jaar, stoelmatter, geb. en wonende te Axel, ter zake van diefstal, terwijl eveneens bij bevelschrift van genoemde rechtbank rechtsingang is verleend met bevel tot gevangenhouding en verwij zing naar de terechtzitting der zaak tegeD de te Middelburg gedetineerden A. C. S. C., 26 jaar, E. B. O., 23 jaar, P. A. C., 20 jaar en H. J. C., 19 jaar, allen arbeiders, geb. en wonende te Hontenisse, beklaagd van mishandeling, bedreiging en wederspannigheid. De Hooge Raad verwierp het cassatieberoep van A. A. L. Ch. V., gemeente-secretaris van Philippine, door het Hof te 's Gravenhage met vernie tiging van het vonnis der rechtbank te Middelburg veroordeeld tot 100 boete of 14 dagen hechtenis, wegens weder spannigheid. M. Crt. Opbr. perc., gewoon bemest 3740. met kunstmest f 4026. Bemestingskosten, perceel I 570, perceel II 460. Het meerdere voordeel door uitslui tende bemesting met kunstmest ver kregen, was in 9 proefjaren te zamen 936 per H.A. Te Hoogkarspel bedroeg op een proef veld, bestaande uit kalkrijken kleigrond, het voordeel der kunstbemesting boven de gewone bemesting, per H.A. 740 over een tijdvak van 9 jaren. Het Verslag vermeldt nog een 6 tal ge meenten, waar gelijksoortige proefvel den aangelegd waren op zavelgrond. Op al deze proefvelden was de kunst mest de baas van den stalmestop het eene proefveld natuurlijk meer dan op het andere zoo bedroeg te Nibbikswoud het voordeel over 9 jaren per H.A. 1262, te Wijdenes over een gelijk tijdvak f 356, te Wagmeer maar 230. Wij raden den landbouwers zeer aan, om kennis te maken met dit zeer be langrijk Landbouwverslag, dat in de bibliotheek van elke landbouwvereeni- ging aanwezig is. Uit de Regeeringsverslagen. II. Ook in de andere provincies heeft men proefvelden aangelegd evenals in Friesland om aan te toonen, dat de kunstmest den bodem niet uitput. Om nu niet al te eentonig te worden, zullen wij de hoofdzaken beknopt samenvatten. In Drente waren verscheidene proef velden reeds voor het 10e jaar geëx ploiteerd, d. i. dus vanaf 1899. In 19 gevallen gat de kunstmest het beste resultaat, in 28 gevallen bracht half om halt en in 10 gevallen bracht het stalmestperceel hef meeste op. „In Zuid-Holland", zegt het Verslag, „heb ben deze proefvelden aangetoond, dat ook op kleigrond de kunstmest zeer goed de concurrentie met stalmest kan volhouden". Ook in de provinciën Overijsel, Limburg en Groningen waren de oogsten met kunstmest en met half om half verkregen, niet zelden hooger of in elk geval weinig lager dan met stalmest". „Een proefveld te Wijdenes in N.-Holland, dat in 1898 werd aange legd op kalkrijken kleigrond had een perceel, dat tot 1907 uitsluitend werd bemest met slootaarde (3 maal) en stal mest (1 maal). Een tweede perceel ontving in 1898 eene groenbemesting met wikken en verder alleen kunstmest. Van af 1899 tot en met 1907 was de totaal uitkomst van dit proefveld als volgt Meldden ook wij een paar weken geleden, dat een kleine jongen te St. Maartensdijk was komen aanzwerven, thans kunnen wij mededeelen, dat de knaap door de familie Kosters van 's Gravendeel, die zich Maandag te St. Maartensdijk bevond, herkend is als hun kind Renier, dat zij voor ruim elf jaren zijn kwyt geraakt, 't Is wel een heel vreemde geschiedenis. De Midd. Crt. vertelt hiervan het volgende Toen het kind op 5-jarigen leeftijd eens plotseling verdwenen was, dachten de ouders niet anders of het was ver dronken. Dagen achtereen werd gedregd en gezocht maar geen kind in eenig water gevonden. Toen kwam men op de gedachte of het niet ontvoerd kon zijn door een familie uif een woonwa gen, die in dien tijd in het dorp zich had opgehouden, doch veel te laat viel hun dit in om bedoelde wagen nog op te sporen. En zoo hoorde de familie er nooit meer van. Wel togen de ouders herhaaldelijk op reis, wanneer zij hoorden, dat ergens een verdwaald kind zich bevond, doch steeds te ver geets, tot zij ditmaal echter met grootste zekerheid verklaren, dat deze jongen hun zoon is. Volgens hun be weren zou hij thans den leeftyd van 16 jaren bereikt hebben. Gelijkenis in gelaatstrekken, haarkleur, oogopslag, en gang met hun andere kinderen, een flauw litteeken bij een wenkbrauw dit alles deed Kosters en zijn vrouw en vooral de vrouw, met volle o vertui ging en tot schreiens toe bewogen zeggen Het is ons kind. Sn zij hebben het dan ook gekregen. Wij waren er getuige van, schrijft onze correspondent, welke gevoelvolle woorden van dankbaarheid jegens onzen burgemeester, die door medelijden ge- dreven zich dezen zwerveling had aan getrokken, dezen eenvoudigenmenschen uit het gemoed kwamen. Men besefte als het ware, hier sprak het ouderhart. De zfïlcier van justitie uit Zierikzee die toevallig voor een ambtelijk onder zoek in een strafzaak zich Maandag in deze gemeente bevond, adviseerde den burgemeester den jongen aan de familie Kosters af te staan, onder voorbehoud, dat, mochten nog anderen opdagen die ook aanspraken op den knaap meen den te kunnen maken, de rechtbank dan zou moeten beslissen. Een derge lijke verklaring is door de ouders Kosters geteekend. De burgemeester hier, die in het geval van dezen zwervenden jongen, meer acht gaf op de gevoels klanken, die in hem trilden, dan op de stem van den ambtsplicht, heeft eene voldoening voor deze daad mogen sm ken, als maar zeldeniemand wedervaart In deze zaak is echter volgens boven genoemd blad eene plotselinge, onver wachte wending gekomen. Want er heeft zich ook nog een ander ouderpaar opgedaan, dat het kind als het hunne opvraagt, nl. uit Beveren Waes (België). De commissaris van politie uit die plaats heeft Donder dag op het gemeentehuis te 's Graven deel een ontmoeting gehad met het kind en zijn pleegouders. In Beveren Waes is nl. een maand geleden een 12jarige jongen, August Janssen, van zijn ouders weggeloopen. Volgens den genoemden commissaris lijkt hij sprekend op den te St. Maar tensdijk opgenomen zwerveling. Deze spreekt ook zuiver het dialect van Beveren Waes. Ook een klompenhan delaar uit Antwerpen, die de familie Janssens persoonlek kent, is te 's Gra vendeel met den jongen geconfronteerd, en zegt dat het August Janssen is. De zaak zal nu door het gerecht onderzocht worden. De landbouwer P. S. te Oost- kapelle kwam Zaterdagmorgen tot de minder aangename ontdekking, dat een zijner varkens gekeeld en meegenomen was. Met de hulp van een politiehond uit Westkapelle schynt men den vermoe- delijken dader op het spoor te zijn. - Een 14-jarige zoon van den ar beider A. Gerritse, wonende aan de zg. Postweg onder Yerseke, beging Zondag de onvoorzichtigheid, om met een gloeiend ijzer een met los kruit geladen geweer te doen algaan, dat hij voor dat doel in den loop had gebracht. Het gevolg was dat hij het geheele schot in zijn aangezicht kreeg, waar door zijn gelaat afschuwelijk werd ver brand, terwijl er vrees bestaat dat zijn rechteroog voor altijd zal verloren zijn. Op advies van den dokter van Yerseke is hij naar Middelburg gebracht ter behandeling door een oogarts. Aldaar werd hy in het verpleeghuis opgenomen. Uit een kast in het concertgebouw te Oosterbeek is Woensdagnacht een vrij aanzienlijke som geld gestolen. Men vermoedt, dat de dief of dieven, die zich ook aan een en ander uit het buffet hebben tegoed gedaan, zich heb ben laten insluiten. In de Achterstraat te Harlingen trok het de aandacht der buren, dat een pand, bewoond door een bejaardeJ vrouw, niet geopend werd. Een inge-i steld onderzoek bracht aan het licht, dat de bewoonster levenloos op een ledikant lag uitgestrekt. De dood scheen reeds een etmaal geleden ingetreden te zijn. Een model-waker. Sinds eenigen tijd leverden de offerbussen in de katholieke kerk aan den Schevening- schen Weg te 's Gravenhage tegen de gewoonte, weinig of niets op. Op den dag werd een oog in 't zeil gehouden en men vergewiste er zich van dat 's nachts de kerk goed gesloten werd. Desondanks bleven de bussen ledig. Tor oplossing van dit raadsel liet de inspecteur van politie Lenderink zich met twee agenten 's nachts in de kerk opsluiten. Donderdagnacht te half twee uur hoorde men geritsel en werd de kerk deur geopend. Er kwam iemand binnen, die zich naar de offerbussen begaf en terwijl hij nog met het ledigen ervan bezig was werd hy door de politie ge grepen. De dader bleek te zyn een waker van den Eersten 's-Gravenhaag- schen Nachtveiligheidsdienst. Op hem werd een aantal werktuigen bevonden om offerbussen leeg te visschen of leeg te halen op zoodanige wijze, dat de penningen niet in de ofiferbus, maar in een door hem in de sleuf gestoken, van onderen gesloten, buis terecht kwamen. Hij was in de kerk gekomen met een valschen sleutel. N. R. Crt.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 2