Rechtszaken. Gemeenteraad van Axel. AXEL, 16 Februari 1912. Gisteren vergaderden alhier de leden van de „Vereeniging van Zeeuwsche Fokkers van het zware trekpaard" (Belgisch type). Na de gewone plicht plegingen deelde de voorzitter, de heer Ph. J. van Dixhoorn mede, dat bij Koninklijk besluit van 2 Februari 1912, No. 37 de goedkeuring was verkregen op de statuten en het reglement der vereeniging, zoodat deze spoedig zullen verschijnen in de Staatscourant, waarna dan de leden in het bezit zullen kernen van een gedrukt afschrift daarvan. Nog was ingekomen een schrijven van het lid P. P. A. Dieleman Wz., waarin deze wees op het ïeit, dat eerst daags te Berlijn vergadering wordt ge houden van de vereeniging van alle koudbloedtokkers in Duitschland. Naar aanleiding van dat schrijven wordt besloten genoemde vereeniging kennis te geven van de oprichting der V.V.Z.F., te Axel, die gaarne mede werking toezegt by het aanschaffen van zware trekpaarden, daar deze in voldoende hoeveelheid in deze streek aanwezig zyn en zeer goed de concur rentie der Belgische paarden kunnen doorstaan. De uitslag van de verpachting van bet aangekochte terrein is, dat daarvan 2 gemet verpacht is aan de Axelsche Voetbal vereeniging en ruim 14 gemeten aan J. Scheele—Balkenende, voor f 18 per Gentsch gemet. Het te verrichten grondwerk is uit besteed voor de som van 350. Een en ander mocht de goedkeuring der vergadering wegdragen. De begrooting werd vastgesteld op een totaal van 2826, waarbij een post van onvoorziene uitgaven van 71. De tentoonstelling en het concours- hippique zullen plaats hebben op 28 en 29 Juni aanstaande. Het programma van de paardenten toonstelling bestaat uit 6 klassen, en wel hengsten, merriën, kampioenschap hengsten met minstens 5 afstamme lingen, tweespannen en vierspannen. De hengsten en merriën worden ver deeld in 4-jarige en ouder, 3-jarige, 2 jarige, 1-jarige en veulens. Het programma voor het concours hippique bevat 8 nummers le tweewielig rijtuig bespannen met 1 paard. 2e ringrydery te paard. 3e vierspannen voor boerenwagens. 4e ringryderij voor dames. 5e harddraverij voor warmbloed paarden. 6e idem voor koudbloedpaarden. 7e voor warmbloedpaarden aan gespannen. en 8e galop. De prijzen voor tentoonstelling en concours bestaan in medailles, geld prijzen en kunstvoorwerpen, zooals dat in de programma's zal worden om schreven. Het bestuursvoorstel om als ver eeniging lid te worden van hetZeeuwsch Belgisch Stamboek, het Belgisch Stam boek en de Zeeuwsche Landbouwmaat schappij werd z. h. s. aangenomen. Rest nog de rondvraag, waarby werd aangedrongen op fraaie uitvoering van de aan te koopeu medailles, waarna niemand meer het woord vroeg en de voorzitter deze geanimeerde vergade ring sloot. Woensdagavond gaf de tooneel vereeniging „Excelsior" alhier op dt bovenzaal van den heer Koole hare tweede uitvoering in dezen winter, welke door een honderdtal personen werd bezocht. Het programma bevatte als nummer één het tooneelspel Mooi Kaatje, bewerkt naar de novelle „De Heks van Kemmenau" van Justus van Maurik. Dit werd gevolgd door het kluchtspel „De knecht van twee mees ters of Een dag vol vergissingen". Na de pauze werd opgevoerd het blijspel „De onverwachte Inkwartiering of De gestoorde nachtrust", gevolgd door het „Nachtwakersexamen te Kal- verdijk", groote komische ensemble- scêne. Vooral deze beide nummers brachten de lachspieren in beweging, het laatste niet het minst. Toen het programma was afgewerkt, werd gelegenheid gegeven tot een dansje, waarvan druk gebruik werd gemaakt. - In eene Zaterdag gehouden ver gadering van de vereenigde hengsten- houders en Pa ardenfokkers in Zeeuwsch Vlaanderen o. d., tot verbetering van het Paardenras, onder den naam „Voor uitgang is ons Streven," is besloten tot ontbinding over te gaan, als zijnde overbodig geworden door de oprichting van de „V. V. Z. F.", De baten, plus minus f40, zullen worden overgedragen aan laatstgenoem de vereeniging; onder voorwaarde dat die zullen worden gebruikt als uit te keeren prijzen op de eerstvolgende yeulententoonstelling. In St. Ct. no. 36 zijn opgenomen de koninklijk goedgekeurde statuten der coöperatieve Smedenvereeniging Eendracht maakt machtvoor Zeeuwsch Vlaanderen, Oostelijk deel te Axel. De vereeniging stelt zich ten doel a. hetgezamenlijk inkoopen van grond Stoflen b. het vaststellen van een uniform tarief voor bepaalde werkzaamheden en leverantiën, en c. middelen te beramen die kunnen strekken tot meerdere welvaart en op voering van het smidsvak, door onder linge waardeering en samenwerking. Verdér is nog bepaald Het aantal leden der vereeniging is onbeperkt. Als leden der vereeniging kunnen echter alleen worden toegelaten smids bazen, meerderjarige zoons van smids bazen, weduwen die het smidsbedrijf uitoefenen en hoofden van smederijen. Hertrouwt een vrouwelijk lid, dan eindigt daardoor haar lidmaatschap. De leden worden geacht domicilie te hebben gekozen ten raadhuize van de gemeente Axel. Het Stbl. no. 17 bevat een Kon besluit van den 27sten Januari 1912. tot vaststellingen van een reglement voor de scheepvaart, ter beveiliging van de beweegbare spoorwegbrug over het kanaal van Gent naar Ter Neuzen in deh spoorweg GentTer Neuzen nabij Sluiskil. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondeg 18 Februari 1912. Nëd. Herv. Kerk. Voorm. 97, ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerken. Kerk A. Geen opgave ontvangen. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure. Nam. 2 ure. 'sAv. 57, ure. Ds. J. R. van Oord. Ds. J. R. van Oord. Da. J. R. van Oord. van Middelburg. Ingezonden Mededeelingen. Prof. dr. Deneffe, te Gent, bericht Het natuurlijke Franz Josef-laxeer water is zeer gemakkelijk in 't gebruik smaakt niet onaangenaam, veroorzaakt geen koliek en werkt blijvend 1 Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 16 Februari '12. J. P., 39 jaren, straatmaker en J. P. J., 29 jaren, bootwerker, beiden te Ter Neuzen, zijn wegens mishandeling ver- oordeeld ieder tot j 10 ot 10 d. hecht, j (eisch 1 maand gevang.) H. J. C., 19 jaren, arbeider te Hon- tenisse, is wegens beleediging van een ambtenaar veroord. tot 10 ot 10 d. hecht. J. B., 26 jaren, landbouwer te St. Jansteen, is wegens vernieling veroord. tot 10 of 10 d. hecht. Voor bovengenoemde Rechtbank werd heden behandeld de zaak tegen E. A. C., gemeenteveldwachter te Hulst. Beklaagde werd ten laste gelegd, dat hij op 27 November 1911 te Hulst op zettelijk L. Hermans ftiet geweld in de goot heeft geworpen en tegen het hoofd en den arm heeft geschopt, waardoor deze verwond is geworden. De ambtenaar van het O. M. eischte daarvoor 50 gulden boete of 50 dagen hechtenis. Zitting van 15 Febr. 1912. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter dhr. J. Huizinga, burgemeester, Secre taris dhr. J. A. van Vessem. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. I. Mededeeling ingekomen stukken. a. Toestaan van een verlof aan den Burgemeester van 21 Januari12 Fe bruari 1912. b. Verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim. De commissie zegt in haar verslag 17 vergaderingen te hebben gehouden. Er heeft zich één geval voorgedaan van volstrekt verzuim waarbij de vader de verklaring aflegde dat langdurige ziekte de vaccinatie had opgehouden, waarna de patient naar de byz. school in de Nieuwstraat is gegaan. Voor betrekkelijk verzuim waren op geroepen de ouders van 80 leerlingen, van de openb. school, 22, van de bijz. school (kom; 23, van die te Spui 20, van de R.-Kath. school 14 en van de bijz. school te Sluiskil één. Meestal werd huis- en veldarbeid als reden van schoolverzuim opgegeven, en bleek het der commissie dat de kinderen moesten meehelpen, om in de noodzakelijkste levensbehoeften te voor zien. Eene juiste groepeering van ge vallen van betrekkelijk verzuim is door de commissie moeilijk te geven. Dhr. Dieleman vraagt hoe het komt, dat een vader van een gezin tweemaal veroordeeld is zonder opgeroepen te zijn om voor de commissie te verschijnen. Dhr. Kruijsse vraagt of die man al eens gestraft is geweest voor een kind, en nu voor datzelfde kind weer voor den rechter is gedaagd. In zoo'n geval krijgt hij geen oproeping meer om voor de commissie te verschijnen, wel wordt hij opgeroepen voor schoolverzuim van een ander kind. Dhr. Dieleman weet niet of zulks het geval is. c. Jaarverslag van de gezondheids commissie over 1911. Dit heeft ter visie gelegen voor de De Voorz. vraagt of iemand nog iets daaromtrent te zeggen heeft. Dhr. Oggel zegt dat er in het verslag staat dat naar de vergadering te Axel, gehouden in zake drinkwaterleidihg, geen mensch van Overslag en Zuid dorpe was afgevaardigd. Hij weet echter zeker dat van Overslag zekere mijnheer Gijsel hier op het raadhuis is geweest. De Voorz. zegt dat ze hetzelfde ver slag in Overslag ook wel zullen lezen en daar wel hunne bemerkingen zullen maken. d. Naar aanleiding van een den 6en December 11. ingekomen adres van eenige bewoners van Magrette, hou dende verzoek om plaatsing van enkele vrijgekomen oude lantaarns, stellen B. en W. voor tot de plaatsing daarvan over te gaan, en tevens, mede om eventueele verzoekschriften te voor komen, ook Schapenbout en Steenovens te verlichten. In het geheel zouden daar ongeveer 10 lantaarns voor noodig zijn. Dhr. Wolfert zegt dat op Spui om trent de woning waar vroeger Jacobus Schuitvlot gewoond heeft, ook wel een lantaarn zou mogen 3taan, dat is daar een zeer donkere hoek. De Voorz. zegt hiermede rekening te zullen houden. e. Procesverbaal van kasopneming bij den gemeenteontvanger, waarbij alles in orde werd bevonden. Wordt voor kennisgeving aangenomen. f. Circulaire van de gemeente Ambt- Almelo, waarby adhaesie wordt ver zocht aan de gemeente Axel te ver- leenen aan een adres gericht tot de Tweede Kamer om zooveel mogelijk te willen bevorderen dat de bijdragen voor buitenleerlingen aan Hoogere Burgerscholen, niet door de gemeenten maar door de provincies zullen worden verleend, hetzij een openbare dan wel een bijzondere hoogere burgerschool wordt bezocht. Wordt z. h. s. in handen gesteld van B. en W. om bericht en raad. g. Een adres van A. Dees Azn, ge machtigde erfgenaam van wijlen Fr. Dieleman Wz., om restitutie van drie maanden belasting wordt z. h. s. in gewilligd. h. Een concept verordening omtrent het verleenen van pensioen aan ambte naren en werklieden der gemeente Axel. Deze verordening zal bij de leden aan huis worden gezonden. II. Aanbieding beredeneerd verslag ingevolge art. 52 der Woningwet. Z. h. s. goedgekeurd. III. Wijziging gem. begrooting over 1911. Als voren. IV. Af- en overschrijving van posten in de begrooting van 1911. Als voren. V. Idem in de begrooting van 1912. Deze is noodig geworden door aanslag in de grondbelasting voor het terrein der gasfabriek, terwijl tevens de ver eeniging „Ambachtsbelang" eene ver hooging van subsidie vraagt van 25. Deze wordt z. h. s. toegestaan. Dhr. Dieleman vraagt hoe hoog de subsidie was. De Voorz.100. Dhr. Oggel vraagt hoeveel leerlingen de lessen bezoeken. De Voorz. meent 56. VI. Verzoekschrift van D. de Blaaij Sr. te Axel om aan hem grond van de gemeente in koop af te staan. Z. h. s. wordt hiertoe besloten op grond van vroeger gestelde voorwaarden. Vil. Als voren van L. F. Kaijser e. a. te Axel, om subsidie voor de be waarschool in de Nieuwstraat. Adres santen beweren dat zij meerdere kin deren naar de school zouden zenden, wanneer zij niet opzagen tegen het schoolgeld. Daarom vragen zij van de gemeente eene subsidie. Dhr. Van Hoeve, houder der bewaar school bevestigt in een schrijven, dat als toelichting op het adres moet dienen, de bewering van adressanten, zegt dat er onderteekenaars bij zijn die twee, drie kinderen meer naar de bewaar school zouden zenden, wanneer de finan- tieele offers niet te zwaar waren. Hy zou zich tevreden stellen wanneer de gemeente aan alle belanghebbenden (die het toekomen) voor één schoolgaand kind 5 cent per week toelage, benevens wellicht enkelen hieronder 10 cent per week voor één kind, bovendien voor een tweede schoolgaand kind uit een zelfde gezin 10 cent per week toelage. Dhr. Oggel vindt de wyze van in dienen van het adres heel vreemd, en begrijpt niet hoe Kaijser als eerste onder teekenaar staat. De Voorz. moet dit toegeven, doch stelt voor eene commissie te benoemen, die de zaak zal onderzoeken om later rapport uit te brengen. In deze commissie worden door den Voorz. benoemd de h.h. Wolfert, Van Driel en De Feijter.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 2