ACAO No. 90. Zaterdag 17 Februari 1912. 27e Jaur£. VAN HOUTEN Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. gefabriceerd door DE BESTE VOOR DEN PRIJS röoedkoop Alom verkrijgbaar DE VOLKSDRANK f 1.50 - 0.80 - 0.42>£ - 0.18 VIERKANTE BUSSEN AXEL OlIRAXT D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent'; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Italiaansch-Turksche Oorlog. Ook van de plaats gevonden hebbende gevechten bij Tobroek geeft een bericht van het officieuze Italiaansche agent schap nadere bijzonderheden. Hedenmorgen zoo meldt het Ste- fani-telegram openden eenige vijan delijke groepen het vuur tegen de af- deeling, die de grafheuvels wilde be zetten. Zij werden met eenige kanon schoten op de vlucht gedreven. Later begonnen andere groepen van grooter afstand op een compagnie te schieten, die tot verkenning van de onlangs door den vijand bezette stelling was afgezonden. De compagnie beant woordde het vuur, daarin bijgestaan door eenige stukken veldgeschut. Uit de 'bloedsporen, die op het terrein werden aangetroffen, waar de vijand zich had opgehouden, bleek, dat hy gevoelige verliezen geleden had. Een Italiaansch oorlogsschip heeft Woensdag 28 kanonschoten op Sjeich Said gelost. Maandagmorgen vroeg zyn de mili taire vliegers Moize en Cavotti uit Tripoli naar Homs gevlogen, waar Cavotti is gebleven. Moize is nog den zelfden middag teruggekeerd. De Agenzia Stefanie maakt ook nog melding van talrijke halfverhongerde, in lompen gehulde vluchtelingen, die uit Azizia en andere plaatsen te Aïu- Zara en in de oase zijn aangekomen, en aan de menschen van Tarhoena, die de wegen bewaken, ontkomen waren. De berichten omtrent de handhaving van generaal Caneva in het opperbevei in Tripoli schijnen bevestigd te worden door wat de Frankf. Ztg. uit Milaan verneemt, dat nl. de generaal heden of morgen Rome verlaten zal, om naar Tripoli terug te keeren. Uit Milaan wordt gemeld, dat het in den schouwburg van Ascoli Pisceno bij een opvoering van Rostand's Chantecler tot heftige betoogingen tegen Frankrijk gekomen is. De prefect en de over heden verlieten het theater en de voor stelling moest afgebroken worden. BELGrIE. De mijnwerkers hebben de regeering laten weten, dat zij de voorgestelde voorwaarden, om de staking te doen eindigen, aannamen. De staking kan als geëindigd beschouwd worden. DUITSCHLAND. De vrijzinnige Kampt is tot president van den Rijksdag gekozen. Er waren 174 stemmen in blanco uitgebracht. Van de 201 stemmen kreeg Kilmpf er 193. Met de woorden„Ik voel mij verplicht de benoeming aan te nemen, aanvaardde hij den post. Daar de nationaal-liberale Paasche zijn post nu toch neergelegd had, moest er ook een stemming plaats vinden voor tweeden vice-president. Gekozen werd de vrij zinnige Dove met 194 stemmen. De rechterzijde had weer blanco gestemd. RUSLAND. Een telegram uit St. Petersburg aan de Petit Journal meldt, dat het Rus sische ministerie van marine bericht heeft gekregen van een verschrikkelijke gebeurtenis op het eiland Nova Zembla. Eenigen tijd geleden had de leider van een firma in Archangel een visschers- kolonie op Nova Zembla gesticht, waar van de leden zich onledig hielden met op zichzelf voor zijn rekening te vis- schen. Onlangs werd er een stoom boot heengezonden, maar toen de be manning aan land ging vond zij geen levend mensch meer. Er waren geen levensmiddelen aan gevoerd gedurende de tien maanden, dat de gemeenschap met het eiland onmogelijk is, en de geheele kolonie was van honger omgekomen. De ongelukkige visschers hebben, naar luid van met potlood geschreven aanteekeningen van een der slacht offers, Sjenoff genaamd, verschrikkelijk geleden alvorens de dood hun verlossing bracht. Sjenoff schijnt de laatst over levende geweest te zijn, en heeft al zijn gezelleu de een na den ander zien sterven. Dit is zijn eigen verslag van zijn indrukken „Onze levensmiddelen zijn op, en wij kunnen niets krijgen, nog geen vischje, hoe klein ook. Een schip verschijnt; dit wordt een nieuwe teleurstelling, want het komt onzen kant niet uit. Door nood gedreven, nemen wij de wol van onze kleeren en eten die op.... De kinderen zyn allen dood. Nog maar 4 visschers en 2 vrouwen zijn in het leven gebleven. Wij lijden vreeselijk. Twee visschers eten het vleesch van een doode, en zijn dientengevolge gestorven.... Ik, Sjenoff, ben de eenige overlevende en ik schrijf deze regels. Mijn handen beven, het begint mij te schemeren voor de oogen, en ik voel dat het einde nabij is." Verschillende Berichten. In de mijn Rhein-Elbe, by Gleiwitz, heeft een ontploffing plaats gehad, niet ontstaan door mijngasontploffing. De rook belette nog den reddingsarbeid en de reddingscolonne kon zonder eigen levensgevaar niet in de mijn door dringen. Er zijn tot nog toe 29 lijken boven gebracht. Twaalf artsen zyn aanwezig. Den 2den Februari 1.1. werd een zekere De la Hays in Frankrijk wegens moord ter dood veroordeeld, terwijl zijn liefje haar medeplichtigheid aan die zaak met 8 jaar opsluiting moet boeten. Deze laatste heeft nu den procureur te Versailles vergunning verzocht, De la Haye te huwen. Een trieste bruiloft 1 Aan een tak vond een Fransche landbouwer een dooden, maar nog ver- schen vink. Thuis gekomen, maakte hij den vogel gereed voor het maal en at dezen op, maar eensklaps werd hij ongesteld en als verlamd. Hy werd naar het gasthuis gebracht, waar men hem een tegengif deed innemen. Een geneesheer stelde vast dat de vergifti ging toe te schry ven was aan strychnine. De vink was met vergif doorspoten en diende tot lokaas, om knaagdieren uit te delgen. Overstrooming. Te Triana (Spanje) ziet het er jammerlijk' uit, door de overstrooming, waarvan het al even veel heeft te lyden gehad als Sevilla. Toen hij het aanhoudend wassen van het water zag, schoot de nachtwaker zyn revolver af, de kerkklokken begon nen te luiden en de inwoners kwamen in nachtgewaad op de balkons, waar het water al vlak onder stond. Solda ten, matrozen en brandweerlieden ijlden te hulp en redden honderden vrouwen en kinderen. Maar verscheidene per sonen verdronken. De soldaten bouw den dammen van meubels, matrassen en aarde, welke echter door het snel stroomende water werden doorgebroken. Talrijke huizen vielen in, de veestapel is zoowat heelemaal verdronken. De Kamer heeft eenstemmig een buitengewoon krediet van 1,250,000 pesetas aangewezen om de overstroomde provincies te hulp te komen. Een angstwekkend geval heeft zich op een spoorlijn bij Saarfeld in Thüriugen voorgedaan. Terwijl de trein in beweging was, werd een jongmensch van ongeveer 25 jaar plotseling krank zinnig, klom op den wagen en smeet in het compartiment, waar de hoofd conducteur zat, de ruiten in. Daarna begaf hij zich naar voren, waar hij vanaf de tender het machinepersoneel met stukken steenkool bestookte. Deze antwoordden met een waterstraal. Aan het eerstvolgende station werd de onge lukkige, die bijna geheel ontkleed was, weggevoerd. Prikkellectuur en bioscoop-schouw burgen hebben twee gymnasiasten van Bromberg (West-Pruisen) 15 en 17 jaar oud, tot inbrekers gemaakt. Van elec- trische lantaarns en ander dieventuig voorzien, hebben ze in den nacht, ge maskerd en met een valschen baard, een bezoek aan een winkel gebracht bij welke avontuurlijke onderneming ze echter gesnapt werden. Tevens bleek toen, dat ze eenige nachten tevoren bij een aldaar wonend koopman inbraak hadden gepleegd, waardoor hun sigaren en andere voor werpen in de veel belovende handen waren gevallen^

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 1