Landbouw. Gemengd Nieuws. de waarde van hun schip vóór de ramp, daardoor nog volstrekt niet zijn gehol pen, omdat zij voor die som hun scheepje niet terug zullen kunnen krijgen. Om dergelyke schadelijdenden verder te kunnen helpen, indien zij zich een ander vaartuigje willen aanschaffen, is dit artikel bijgevoegd hierbij is zoowel de mogelijkheid dat een nieuw vaartuig zal moeten worden gekocht, als dat de schadelijdende in de gelegenheid zal zijn zich een tweedehands scheepje aan te schaffen, voorzienieder geval is afzonderlijk te behandelen naar om standigheden. Crt. AXEL, 13 Februari 1912 Aan het verslag der Gezondheids commissie wier zetel gevestigd is te Neuzen over 1911 is het volgende ontleend In de vacature ontstaan door het met 1 October 1910 verleende eervol ont slag aan den heer Ittman, werd met ingang van 15 Januari 1911 benoemd de heer J. C. Bom, arts te Axel, welke deze benoeming aannam. Deze be noeming gold slechts tot 1 Juli d. a. v. Voor het tijdvak van 1 Juli 1911 tot 1 Juli 1916 werd de heer Bom benoemd. Ook deze benoeming werd aangenomen. Wij ontvingen van B. en W. van Axel de mededeeling dat tegen den eigenaar van het perceel E. no. 62 proces-verbaal is opgemaakt ingevolge art. 40 der Woningwet, wijl de voor geschreven verbeteringen aan en by zijn pand niet waren aangebracht. Op voorstel van den inspecteur Jhr. De Graeff, werd in de vergadering van 14 December besloten in de gemeente Axel een woningonderzoek in te stellen, ten einde een overzicht te krijgen van den toestand der Volkshuisvesting in die gemeente, dit in verband met de oprichting eener bouwvereeniging. Besmettelijke ziekten kwamen o. a. voor te Axel, 3 gevallen van diphtherie en 2 gevallen van roodvonk. Het Prov. Blad no. 24 bevat een circulaire van den Commissaris der Koningin in Zeeland, waarin deze, gezien het kon. besluit van 5 Januari 1912 Staatsblad no. 4), waarbij is be paald, dat in het tijdvak van 1 tot 15 Maart door de provincie Zeeland afge leverd moeten worden 269 lotelingen, die ter volledige oefening zijn bestemd, besluiten het door elke gemeente of samenvoeging van gemeenten te dragen aandeel in het in het tijdvak van tot 15 Maart af te leveren gedeelte van de ter volledige oefening in te lijven lotelingen der lichting van 1912 vast te stellen voor zoover Zeeuwsch-vlaan deren O. D. betreft, als volgt: Axel 7, Boschkapelle 2, Clinge 3, Graauw en Langendam 2, Hoek 3, Hontenisse 6, Hulst 3, St. Jan steen 2, Koewacht 3, Neuzen 16, Ossenisse en Hengstdijk 2, Philippine 2, Sas van Gent 1, Stoppel dijk 2, Westdorpe 2, Zaamslag 4, Zuid dorpe en Overslag 2. Aan de gemeentebesturen van Zuiddorpe en Overslag is verzocht, hun medewerking te willen verleenen voor den aanleg van een stoomtram Zaffe- laere Winckel Wachtebeke—Over slagZuiddorpe, in aansluiting met de ontworpen stoomtram Hontenisse—Sel- zaete. Heden wordt er te Zaffelaere een vergadering gehouden van de be lanehebbende gemeentebesturen. B N. Rott. Ct. De Minister van Waterstaat heeft benoemd tot buitengewoon opzichter P. A. Galle, te Zaamslag, bij het aan bouwen van eene woning aan een der woningblokken voor personeel van de electrische centrale op het oostelijk sluisplateau van de nieuwe sluis te Ter Neuzen. Door den heer Commissaris der Koningin is benoemd tot zetter voor 's Rijks directe belastingen te Koewacht de heer J. R. de Blieck, ter vervanging van den heer J. Pieters, die overleden is. Tot onderwijzer aan de O. L. school bij de Veerstraat te Stoppeldijk is benoemd de heer A. v. d. Veeken, thans in gelijke betrekking te Etten. Er was maar 1 sollicitant. In de gemeenteraadszitting van Boschkapelle van Vrijdag jl. is besloten tot den bouw van een gemeentehuis, en den heer J. Colsen, gemeente-bouw kundige, op te dragen de plannen er voor te ontwerpen. Af- Crt. Op de voordracht voor dijkgraaf van den Kruispolder is als no. 1 geplaatst de heer Jac. de Waal te Lamswaarde, gezworen van het waterschap Lams waarde en bestuurslid van het water schap Stoppeldijk. De periodiek aftre dende dijkgraaf A. vanDamme,wenschte niet meer in aanmerking te komen. Zaterdagnamiddag is gevankelijk naar Middelburg overgebracht E. J. R., 17 jaren, arbeider, geboren en wonende te Graauw, verdacht van diefstal. Na zijn verhoor werd hij weder in vrijheid gesteld. - De nieuwe zeedijk tot drooglegging van gronden in het Axels'che gat onder de gemeente Hoek is thans geheel ge reed en aan de buitenzijde bezood en bekramd. Men zal den nieuwen polder nu zien droog te leggen, terwijl druk gearbeid wordt aan den aanleg der haven, die aan dezen dijk en den dijk van den Loozepolder voor de gemeente Hoek wordt gemaakt, in vergoeding voor de binnengedijkte gemeente- los- en laad plaats. Naar aanleiding van een Regeerings- verslag. In het vorige jaar verscheen het Beknopt verslag der Landbouwproef- velden over 1907-1909. In dat verslag komt een zeer lezenswaardig stuk voor over de vergelijkende proeven met verschillende stikstofmestenChilisal- peter, Zwavelzure Ammoniak, Kalk- stikstof en Kalksalpeter. Daar de meeste onzer lezers kleigrond of zavel grond bebouwen, willen we ons bepa len tot hetgeen het verslag vermeldt omtrent de proefnemingen op genoem de gronden. Men nam bij aardappelen een 23-tal proeven en de gemiddelde uitslag was dat, wanneer men de oogst van het Chili-perceel op 100 stelde, het perceel bemest, met Kalksalpeter, 951/» op bracht, het perceel met Kalkstikstof 9175 en dat met zwavelzuren Ammo niak 983/6 Voor Uitmaal letten wij alleen op het Chilisalpeter en het Kalksalpeter. Oogeuschynlijk lijkt het verschil tus- schen beide meststoffen niet zoo groot en wij geven grif toe,, dat het Kalk salpeter even goed als het Chili, een uitmuntende meststof is. Iets anders is het evenwel of wij met het oog op bovengenoemde cyfers, het Chili moeten vervangen door het Kalksalpeter. We mogen de gemiddelde opbrengst van een gemet 40 Aren) aardappels gerust op 100 H.L. stellen en derhalve is het verschil in opbrengst tusschen Chilisalpeter en Kalksalpeter 100 H.L. 95,5 H,L. 4,5 H.L. Rekent men de waarde van 1 H.L. aardappels op f 2,50, dan brengt het Chili 4,5 X f 2,50 f 11,25 meer op, dan het Kalksalpeter. Het aantal proefnemingen bij granen op klei- en zavelgrond is gering. Wij vinden vermeld Opbrengst van haver op zavel Chili 100 Kalksalp. 96 zomertarwe op klei 100 wintergerst 100 95 haver op lichte z. 100 98 100 112 Bij suikerbietenwas er ongeveer geen verschil tnsschen beide meststof fen de gemiddelde opbrengst bij een 27-tal proeven gat als verhoudingsge tallen tusschen Chili en Kalksalpeter 100 en 99,3. Bij granen en suikerbieten is dus het kalksalpeter ongeveer gelijk waardig met het Chili en met het oog hierop zouden we moeten concludeeren, dat hier alleen het verschil in prijs den doorslag moet geven bij den aan koop van een dier meststoffen. Er zijn evenwel neven-omstandigheden, die ons de voorkeur doen geven aan het Chili. Wat het verslag ons daarvan zegt, hopen wij in een volgend nummer mede te deelen. Paardenkeuringen Voor de Woensdag jl. te Hulst ge houden voorjaarspremiekeuring waren aangegeven 41 merries en 13 hengsten, geboren in 1910. Er waren daarvan opgekomen 33 merries en 10 hengsten en er werden goedgekeurd 5 merries en 2 hengsten. Er waren aangegeven 14 dekhengsten van 3 jaar, 7 van 4 jaar, 2 van 5 en 6 jaar en 3 van 7 13 jaar. Daarvan waren opgekomen resp. 4, 2, 2 en 3 en zijn goedgekeurd resp. 1, 1, 1 en 0. Donderdag was deze keuring voor Axel. Daar waren opgegeven 61 mer ries en 30 hengsten geboren in 1910. Opgekomen 48 en 22goedgekeurd 9 en 7. Er waren aangegeven 9 dek hengsten van 3 jaar, 5 van 4 jaar, 9 van 5 en 6 jaar en 7 van 7—13 jaar. Daarvan waren opgekomen resp. 5, 4, 9 en 6 en werden goedgekeurd 2, 3, 6 en 4. Te Oostburg werd de keuring gehou den op Vrijdag en Zaterdag. Aange geven waren 70 merries en 22 heng sten, geboren in 1910. Opgekomen waren d arvan 56 en 20 goedgekeurd werden 12 en 5. Aangegeven waren 12 3-jarige, 7 4-jarige, 6 5- en 6-jarige en 6 van 713-jarige dekhengsten Opgekomen waren resp. 6, 3, 4 en 6 en goedgekeurd werden resp. 4, 2, 3 en4. Dekhengsten van 3, 4, 5 en 6 jaar worden saamgebracht op de Centrale Keuring te Goes Woensdag 28 Feb. e.k M. Crt. Besmetteiyke veeziekte. Blijkens statistiek opgemaakt door het Ministerie van Landbouw, Nijver heid en Handel, werden in de maand Januari in Zeeland geconstateerd 56 gevallen van besmettelijke veeziekte en welVan mond- en klauwzeer 9 gevallen, nl. 1 te St. Jansteen, 2 te Koewacht, 1 te Maartensdijk, Noord gouwe, Oostkapelle, Rilland-Bath, Sta- venisse en Waterlandkerkjevan rot kreupel bij schapen 45 gevallen, allen van 1 eigenaar te Zonnemairevan vlekziekte bij varkens 1 geval te Veere en van miltvuur 1 geval te St. Anna land. Te Goes is naar De Zeeuw meldt, bij het resfaureeren van een muur ten stadhuize een deur gevonden en ge opend, waarin aanwezig bleek te zijn een eikenhouten beeld, voorstellende Aartshertog Maximiliaan (1482) met de attributen van ridder van het Gulden Vlies en op de borst geschilderd de dubbele adelaar. Het beeld is 60 c.M hoog en is vermoedelijk een gevelbeeld geweest. Hiermede in verband wordt er aan herinnerd, dat Keizer Maximili aan eenmaal te Goes heeft gelogeerd In het huis waar hij toen intrek nam was het wapenbord van den vorst, nl de twee arenden, geplaatstdit bleef daar jaren lang, en gaf aan het huis den naam van „het huis met de twee arenden", of dit beeld met dit huis en de geschiedenis van het verblijf in dit huis verband houdt, is niet bekend Te Ambt-Delden is het eenjarige kindje van den landbouwer A. M een pot met kokend water gevallen en overleden. Een wisselwachter te Wijhe, werd door een rangeerenden goederentrein overreden, met het gevolg, dat zijn rechterbeen totaal is atgereden. I Een Nymegenaar die zich in Arnhem wil vestigen, had een ongeluk- kigen verhuisdag. Hij vergezelde den voerman van den verhuiswagen en had naast dezen op den bok plaats genomen. Tusschen Nijmegen en Eist, op eenige afstand van een bocht in den weg, schrikte het paard voor de stoomfluit van de naderende stoomtram. Dit had ten gevolge, dat de verhuiswagen met de voorwielen op de rails kwam de voerman, die van den bok was gespron- en het paard had gegrepen, kon den wagen een eind van de rails krijgen, maar niet ver genoeg. Toen de stoom tram in volle vaart passeerde, werden de voorwielen van den wagen door de locomotief geraakt. De schok was zoo hevig, dat de Nijmegenaar die nog op den bok zat van den wagen werd ge slingerd en op den grond viel, waar hij bewusteloos bleef liggen. De wagen zelf kwam achterstevoren in de sloot terechthet paard bleef ongedeerd. De Nymegenaar kon na bijgebracht te zijn per tram naar Arnhem reizen. Het zal evenwel wel heel wat moeite kosten om den wagen met meubels uit de sloot te lichten. Hbld MoordVier losse bouwvakar beiders, W. v. N. uit Woensel, Th. S. uit Hapert, L. V. uit Stratum en T. v. L. uit Eindhoven, die thans in Duitschland werken, zijn, naar aan het Huisgezin wordt gemeld, eenige dagen geleden in arrest gesteld te Reichholt bij Düssel- dorf, in verband met een aldaar ge- pleegden moord op Zaterdag 27 Jan. j.l. De verslagene zou nog 14 uren geleefd hebben. In verband met denzelfden moord is te Eindhoven aangehouden M. v. d. B. uit Woensel. Twee woonwagenreizigers hebben in Gelderland de 13 jarige dochter van een collega ontvoerd. De ontvoerders hebben waarschijnlijk de wijk naar Duitschland genomen. Caramels met geld". De politie te Utrecht heeft proces-verbaal opge maakt tegen een winkelier aldaar, om de volgende reden, naar het U. D. meldt De man had in zijn winkelkast een doos met chocolade-caramels staan, ver krijgbaar voor een 1/i cent per stuk; als een lokmiddel voor de jeugd was op den deksel van de doos gedrukt „Caramels met zilver en ander geld", zoodat de kinderen, die deze lekkerny zouden koopen, het geluk konden hebben in de verpakkiug van hun caramel een geldstuk te vinden. De politie meende op grond van deze omstandigheid, een overtreding van de loterijwet te kunnen constateeren, nam de doos met „lekkers" in beslag en maakte tegen den winkel houder proces-verbaal op. Van het te Dertmouth binnenge- loopen stoomschip Laura, reederij Jos. de Poorter te Rotterdam, zijn twee man over boord geslagen, t. w. de bootsman P. J. Nieuwenhuis van Rotterdam en de matroos S. Bigstraten, van Den Helder. Doodslag. In een der gebouwen van de Stoomvaartmij' Nederland aan de IJ kade te Amsterdam hebben eenige Javanen Donderdag twist gekregen, die zoo hoog liep, dat een hunner, een ongeveer twintigjarige jongen, een ander met een kris te lijf is gegaan. De woe steling stak het wapen zijn tegenstander in den rug onder het linker schouder blad. In het Binnengasthuis is de ge troffene, die omstreeks 24 jaar oud was, ten gevolge van de verwonding vrijdag overleden. De dader is in verzekerde bewaring. Een man, die blykbaar niet wel bij het hoofd was, heeft hedenochtend, toen hij het gebouw van het Duitsche gezantschap aan den Langen Vijverberg in Den Haag voorbijkwamen, met een stok vijf ruiten van de benedenverdie ping stuk geslagen. Hij werd gegrepen en aan de politie overgeleverd. De dader is Britsch onderdaan.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 2