Xo. 89. Woensdag 14 Februari 1912. 27« Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAV Buitenland. Binnenland. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AOVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Italiaansch-Turksche Oorlog. De corr. van de Temps seint dd. Vrijdag uit Tripoli, dat de hulp kruiser Citta di Catania daar is aangekomen na een langen kruistocht, die onge twijfeld het voorspel is geweest voor een krijgsverrichting tegen alle punten langs de kust van Tripoli en Barka, die nog onder Turksche heerschappij zijn gebleven. De kruiser had de op dracht allerlei plaatsen te verkennen, die voor een bezetting door Italiaansche troepen in aanmerking konden komen. Het schip beschoot zeven havenplaatsen en Arabische kampementenbij het eerste kanonschot vluchtten de Ara bieren het binnenland in. In alle voor name kustplaatsen nam men waar, dat de Arabieren er zich samengetrokken hadden. Te Misrata, een plaats die vrij ver van de zee gebouwd is, hielden de Arabieren zich schuil achter duinen en palmboschjes. Daar zijn twee kleine schansen aan het strand opgeworpen. Het garnizoen, dat uit 90 Turken be stond, heeft ze meft behulp van de Arabieren gemaakt, maar zij hebben weinig te beteekenen. Te Tripoli zullen op 1 Maart de scholen heropend worden. Met de paketboot Europe zijn 100 dromedarisdrijvers en een eerste af- deeling Askari's (inlandsche infanterie) uit Erytrea aangekomen. De overige I Askari's zullen spoedig volgen. Men weet dat de Italianen deze Askari's als hulptroepen tegen de Turken en Arabieren zullen laten vechten. Zij zijn met de moeielijkheden van het terrein goed vertrouwd. Volgens een bericht uit Italiasmsche bron, zouden 5000 Arabieren uitTuni3 de grens overgetrokken zijn, om mee te gaan vechten tegen de Italianen in Tripoli. BELGUE. Vrijdag zou in de Borinage het refe rendum over al of niet voortzetting der mijnwerkersstaking gehouden worden. Slechts minstens 21-jarigen mochten er aan deelnemen. Doch zoo velen heb ben niet gestemd dat bet geheele refe rendum is mislukt en de staking wordt voortgezet. De stemming der arbeiders en hun gezinnen is zoo verbitterd, dat nog aanzienlijke troepenafdeelingen naar het kolenrevier zijn gezonden. In de mijnen zijn reeds vele gangen ingestort en de schade is aanzienlijk. Het verlies aan loon in deze reeds 6 weken durende staking bedraagt reeds 4 millioen francs. De Prov. Raad van Henegouwen heeft 5000 frcs. toegestaan voor de gezinnen der stakers. In de Kamer heeft de soc.-dem. fractie een urgent voorstel ingediend om tot leniging van den nood een half millioen ter beschik king te stellen. De staking is, naar men weet, ont staan doordat de mijneigenaars de wekelijksche uitbetaling van loon wilden veranderen in een veertiendaagsche, om de administratie voor de arbeiders verzekering te vereenvoudigen. De staking van de mijnwerkers neemt groote afmetingen aan. De burgemeesters vragen versterking. De stakers plun deren kooplui uit. Tal van daden van kwaadwilligheden zijn gepleegd. Door een raam van het huis van den burge meester van Bouvrie zijn vijf revolver schoten gelost. Er is gebrek aan leef tocht. Het regiment infanterie, dat te Gent in garnizoen ligt, staat gereed om naar Bergen te vertrekken. DUITSCHLAND. Groot-admiraal Von Köster, de pre sident der vlootvereeniging, heeft te Leipzig in een vergadering dier ver- eeniging gezegd dat Duitschland de heerschappij op zee moet behouden. Hij gaf toe dat Engeland op de eerste plaats moet staan, maar Duitschland heeft ter bescherming van zijn toe nemende zeebelangen een oorlogsvloot noodig, welke 't naar eigen behoefte moet aanbouwen. De vloot moet slechts voor defensie-doeleinden dienen, maar zoo sterk zijn dat ze ten minste een bescheiden deel van de door Engeland begeerde heerschappij ter zee kan op- eischen, nl. de onvoorwaardelijke heer schappij over de toegangen tot eigen kusten en havens, om niet zonder be scherming te worden blootgesteld aan een blokkade met haar gevolgen op economisch gebied. De door de vlootwet bedoelde zee toerusting moet dat doel vervullen en niet alleen voor defensief doch ook voor offensief optreden toereikend zijn. ENGELAND. Na Belfast heeft Churchill te Glasgow gesproken. Hij verwierp het denkbeeld van een leening voor de vloot, doch waarschuwde de vreemde mogendheden, dat een buitengewone vermeerdering van haar vloten tengevolge zou hebben, dat Engeland niet alleen zijn leiding, doch ook zijn meerderheid naar even redigheid zou handhaven. De Engelsche zeemacht was een noodzakelijkheid, die van Duitschland een weelde. De eerste was er tot bescherming van het rijk, de tweede tot uitbreiding. Engeland dacht niet aan een aanval en kende ook andere mogendheden dergelijke gedachten niet toe. Churchill zeide daarna, dat de vloot noodig had een aanhoudend aanbouwen van schepen volgens een geregeld plan, en dat het parlement een begrooting van uitgaven moest worden voorgelegd, welke een overzicht voor verscheidene jaren zou mogelijk maken. Engeland zou echter de eerste zijn, om een ver mindering van den wedijver in de sterkte der vloten te verwelkomen. Het zou dat met daden, niet met woorden doen. CHINA. De correspondent te Peking van de Daily Telegraph is een groot bewonderaar van Joeansjikai, en hij gelooft er blijk baar vast aan, dat deze niet enkel de man van het heden is, maar ook dien van de toekomst zal blijken. In een telegram van Donderdag betoogt deze correspondent „Het is duidelyk dat de regeling nopens den toekomstigen status van China zijn definitieven vorm nadert. En het wordt niet langer ontkend, dat de revolutionaire regeering te Nanking zich schikt naar de inzichten van Joe ansjikai, wiens politieke strategie met den dag meesterlijker wordt. Zijn op lossing van de moeilijkheid betreffende de toekomstige positie van den Troon, door dezen in zijn vroegeren status van zuiver godsdienstigen en moreelen factor te herstellen, door welke regeling een stelsel van „home rule" wordt ingeleid, dat eenigszins dwazelijk een republiek zal worden geheeten, zal aan Joeansjikai in de geschiedenis een plaats aanwijzen als den Chineeschen Crom well of Bismarck. De 46 generaals van het zg. Noorder- leger, die zich tot den troon hadden gewend met een memorie, waarin zij den raad gaven af te zien van elke poging tot gewapend verzet, voeren het bevel over 112.000 man, en staan bekend als werktuigen van Joeansjikai. Deze generaals zullen er voor zorg dragen, dat onmiddellijk de orde wordt hersteld, zoodra de formeele afkondiging van den nieuwen toestand zal hebben plaats gevonden. Het is echter mogelijk, dat enkelen van de onverzoenlijke Mantsjoe-grooten op het laatst nog moeilijkheden zullen maken. Prins Koeng, prins Soe, prins Na, prins Tsetsé en de Tartaar-generaal Tieliang zijn allen naar Moekden ver trokken met het oogmerk, daar de on afhankelijkheid van Mantsjoerye te proclameeren en een dolle poging te wagen, het voormalige Mantsjoersche rijk weer te doen herleven. Deze actie zou wel internationale beteekenis kunnen erlangen. De oude prins Tsjing, wiens raad gevingen Joeansjikai veel hebben ge holpen, leeft in de bestendige vrees voor zijn leven hij wordt voortdurend beschermd door een bataljon infanterie, en het zou wel kunnen, dat hij genood zaakt wordt, zijn intrek te nemen in het paleis van Joeansjikai. Indien deze veteraan, die feitelijk de eenige wer kelijke staatsman van China, buiten Joeansjikai, is, en die het slachtoffer is geweest van tal van aanvallen in de pers, vermoord werd, zou dat een nationale schande wezen". JAPAN. Volgens een telegram uit Tokio aan de New-York Herald moet de Japansche minister van oorlog in de begrootings- commissie de verklaring hebben afge legd, dat het voor Japan noodzakelijk is, binnen 8 jaar 18 oorlogsschepen te bouwen, waarvan 8super-Dreadnoughts. Zoo niet, dan zou het voor Japan niet mogelijk zijn een slag, die den naam zeeslag verdient, te leveren aan zekere mogendheid, die spoedig over 21 slagschepen van groote afmetingen zal beschikken. De Vereenigde Staten? De schadevergoeding aan de slachtoffers van 30 Sept. Het „Provinciaal Watersnood-comité in Zeeland" heeft rondgezonden de „Regelen" volgens welke schadever goedingen zullen worden uitgekeerd naar aanleiding van de stormramp van 30 September j.l. De schadelijdenden worden volgens hun, door het bestuur vastgestelde, vermoedelijke inkomens ingedeeld in veertien klassen van gegoedheid, be ginnende bij inkomens van minder dan 200,— en opklimmend met f 100.— tot 1500,—. Aan de schadelijdenden der laagste of eerste klasse wordt vergoed honderd pet. der vastgestelde schade, van die der tweede klasse 95 pet., de derde klasse 90 pet. enz. telkens 5 pet. minder zoodat aan die der veertiende klasse 35 pet. der vastgestelde schade wordt vergoed. Evenwel blijft in de verschil lende klassen behalve de eerste een, naar de klasse toenemend, bedrag onvergoed, omdat naar de meening van het comité de schade beneden dat be drag door den persoon zelf gedragen behoort te worden. Anders zou bijv. aan iemand in de veertiende klasse die een schade leed van 10,— nog 3,50 moeten worden vergoed, hetgeen ón- noodig voorkomt. Dit niet-vergoed bedrag is voor de tweede, derde en vierde klasse, minstens '20,—, voor de drie volgende klassen minstens 40,voor de drie dan vol gende minstens ƒ60,-, dan minstens ƒ100,— en eindelyk voor de veertiende klasse 200, -. De uitkeering der vergoeding zal plaats hebben door tusschenkomst van sub-comité's. De schade, geleden in oester- en mosselcultuur, zal, indien het rapport der desbetreffende commissie daartoe aanleiding geeft, geheel onafhankelijk van de overige schadeposten nader worden behandeld. In de toelichting tot deze laatste be paling zegt het bestuur: „De beschik bare gelden laten voldoende ruimte om na de beraamde schadevergoedingen der voorgaande artikelen, nog een be langrijk bedrag te besteden tot even- tueele leniging der in dit artikel be doelde schade. Het comité maa it zich echter ten opzichte van de leniging dier schade alle voorbehoud in afwach ting van het rapport der taxatie com missie". Ten opzichte van schadelijdenden, wier vaartuigen niet meer vatbaar zijn voor herstel, zal het bedrag der aan hen uit te keeren schadevergoeding in overleg met het betrekkelijke sub-comité kunnen worden vastgesteld op het be drag, waarvoor zij zich een nieuw of een tweedehands vaartuig van gelijke grootte en inrichting als het oude kun nen aanschaffen. In de toelichting tot deze bepaling wordt gezegd Personen, wier scheepjes niet meer te repareeren zyn, zuilen, al ontvangen zij ook 100 pet. der geleden schade, bestaande ia

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 1