Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. - Acte-ex. L. O. De Min. van Binnenl. Zaken brengt ter kennis van belang hebbenden, dat het in 1912 af te nemen onderwijzersexamen niet op 4 April zal aanvangen, zooals voorloopig was aangekondigd, maar op 11 April. De uitslag van de Woensdag ge houden herstemming ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der S.-G. is als volgt Aantal kiezers 12.669uitgebracht 9010 geldige stemmendaarvan ver kreeg mr. V. H. Rutgers (a. r.) 4942 en de heer W. de Jong (u. 1.) 4068 stemmen, zoodat mr. Rutgers gekozen is. Bij de eerste stemming waren uit gebracht 8299 geldige stemmen, waar van op de heeren mr. H. Th.'s Jacob (c. h.) 1736, W. de Jong (u. 1) 2092, mr. V. H. Rutgers (a. r.) 3584, dr. Th. van der Waerdèn (s. d. a. p.) 784 en D. Wynkoop (s. d. p.) 103 stemmen. aan een petroleumkachel. De eigenaar, die zelt in den winkel aan het werk was, is zoo door den schrik bevangen dat ge neeskundige hulp voor hem werd inge roepen. De brandspuit was spoedig ter plaatse en kon omstreeks 10V2 uur inrukken, daar zij toen den brand meester was. Assurantie dekt de schade. M. Crt. Blykens opgave aan den Centralen Gezondheidsraad werden in de week van 31 Jan. tot 6 Febr^ in Zeeland geconstateerd 29 gevallen van besmette lijke ziekten en wel: roodvonk: 4 te Colijnsplaat, 1 te Kats, 1 te Kruiningen, 2 te Vlissingen en 8 te Zuidzandeen diphtherithis 3 te Aagtekerke, 1 te Brouwershaven, 4 te Kloetinge, 3 te Koewacht, 1 te Vlissingen en 1 te Yerseke. AXEL, 9 Februari 1912 Men verzoekt ons te melden, dat in den uitslag van den Zaterdag jl. alhier gehouden huishoudelijken schietwed strijd verzuimd is te vermelden, dat ook F. de Feijter Cz. in de vrije baan 57 punten had behaald. De heer F. L. Vink, eertyds onder wijzer alhier, is met Januari jl. ge plaatst als onderwijzer aan het Instituut Kedongdoro te Soerabaya. Gisteren had ten overstaan van den notaris J. A. Dregmans te Axel ten verzoeke van de Erven van dhr. Mar. Riemens Dz., te Zaamslag de ver kooping plaats van a een woonhuis, verdere aanhoorigheden en het recht van erfpacht op den grond, eigendom der gemeente Zaamslag en groot 1 are 83 centiaren. Kooper werd dhr. D, Riemens Dz., photograaf te Zaamslag; voor f 2550. En b het recht van erfpacht op 2 aren 10 centiaren tuin, eigendom als voren, waarvan kooper werd dhr. J. Oppe, winkelier te Zaamslag voor 275 Men schrijft uit Koewacht aan de M. Crt. In den nacht v.m Maandag op Dins dag hebben twee op dienst zijnde gen darmen der brigade van Stekene de hand gelegd op een niet best bekend staand persoon aldaar, zekere C. v. d. B Reeds meermalen maakte hij kennis met de justitie en heeft dan ook meer dan een veroordeeling achter den rug. Op het oogenblik dat hij gearresteerd werd, had hij blijkbaar niet veel goeds in den zin, daar hij allerlei inbrekers werktuigen by zich droegde politie kon evenwel niet constateeren ot hij ergens gestolen of ingebroken had. Zyn heele boeltje werd in beslag genomen en hy werd Dinsdagmorgen naar Den dermonde getransporteerd. Het ware te hopen dat meerdere aanhoudingen van personen, die den laatsten tijd deze streek onveilig maken, volgden. Het mond- en klauwzeer te Koe wacht is geheel geweken. De aange taste dieren zyn hersteld en de stallen ontsmet. In de Zaterdag te Hontenisse ge houden vergadering van den Kruispolder werd besloten verschillende werken tot oeververdediging uit te voeren en daar voor een leening van J 35.000 aan te gaan. Tem. Crt. Dinsdagavond omstreeks negen uur brak te Breskens brand uit in den winkel van kinderspeelgoed en kruide nierswaren van P. van Moenen, aan het Schelpenpad. De winkel met aan grenzende slaapkamer is totaal uitge brandde daar achter gelegen woon kamer zoo mede de vier bovenkamers hebben aanzienlijke waterschade beko men. De oorzaak wordt toegeschreven PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 11 Februari 1912. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9!/j ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Ds. J. H. Lammertsma. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Kérk B Ds. R. V. d. Kamp Ds. R. v. d. Kamp (van Sliedrecht). Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 9 Februari '12. W. S., 31 jaren, polderwerker te Graauw, is wegens mishandeling ver oordeeld tot 3 of 3 dagen hechtenis (eisch 10 of 10 d. hecht.) Te Alkmaar is tydens den sneeuw storm van Zaterdagavond bij de aan komst van de motorboot van den heer R., aldaar, de dekknecht van de boot gegleden en door het opengebroken ijs in het Noordhollandsch kanaal geraakt Hoewel het personeel van den heer De Fouw onmiddelijk hulp verleende, duurde het nog geruimen tijd voordat men den drenkeling op het droge had In een dichtbijzijnde woning werd hij binnengedragen. Zyn toestand is thans redelijk. Te Velp is onder hevig verzet gearresteerd zekere J. J., arbeider, die verdacht wordt van medeplichtigheid aan de inbraak in de villa „Biljoen, aldaar, waarbij 5000 werd gestolen In den nacht van Zaterdag op Zondag is in een der Zigeuner-woningen te Voerendaal, in de provincie Limburg, een ventje van zes jaar dood in zijn slaapstede gevonden. Na onderzoek bleek, dat het arme knaapje bevroren was. Het 22-jarig dagmeisje van den winkelier van G. in de Gierstraat te Haarlem heeft bekend 140 damesklee- dingstukken ter waarde van 100 te hebben weggenomen. In haar woning is alles in beslag genomen. Haar moe der had eenige stukken als geschenk aangenomen, wetende dat deze van diefstal afkomstig waren. Op verzoek van de justitie te Elberfeld is gisterenmorgen te Nijmegen aangehouden de Duitscher W., in deze gemeente woonachtig, verdacht van diefstal en ontvoering van een minder jarige. Toen de politte zijn woning binnendrong, trachtte W. te vluchten door over den muur om zijn tuin te klimmen. Hij werd echter achterhaald en ter beschikking van den officier van justitie naar Arnhem overgebracht. Bij een te's-Gravenhage gehouden verkiezing voor de Kamer van Arbeid in het logement- en kofflehuisbedrijf werd slechts één stem uitgebracht en deze was van onwaarde, zoodat de ver- kiezihg geen resultaat opleverde. Een ongeveer 30jarige metselaar, die werkzaam was op het stationsem placement te Deltt, werd toen hij bij de fabriek van de firma Braat den overweg wilde oversteken, door een voorbyko menden trein gegrepen en zeer ernstig verwond. Zijn toestand is hoogst be denkelijk. Donderdagnacht is uit de garage van het Hotel des Indes te 's-Graven hage een automobiel gestolen. Te vijf uur gistermorgen is deze te Bodegraven bij het fort de Niericherschans te water gereden en door de dieven, vier 'Duit- schers, in den steek gelaten, zonder eenige orders achter te laten. De politie heeft onmiddellijk beslag op de auto gelegd en den eigenaar gewaar schuwd. De auto reed op een verboden weg in de richting Woerden. Bij Arnhem is een koetsier op den Utrechtschen Weg door een op hol geslagen paard, dat hij wilde tegen houden, gedood. De woning van de alleenwonende weduwe E. v. d. Zalm te Heusden bleef Woensdag den geheelen dag ge sloten. Op vermoeden van een ongeluk werd de deur 's avonds geopend en men vond toen de vrouw dood te bed. Een sterke gaslucht duidde op gasver giftiging, die dan ook werd vastgesteld. De hoofdbuis van de gasleiding, die op eenigen afstand loopt van het huis, waarin geen leiding is, bleek bij onder zoek te zijn gesprongen. Het gas kon door den hard bevroren grond niet naar boven en zocht zijn uitweg door de zachte aarde naar het huis, waar het een slachtoffer maakte. Mej. A. v. d. G., onderwijzeres te Vries, is Woensdagavond op den open baren weg nabij Ubbena door een on bekend gebleven fietsrijder aangehouden en van 7 beroofd. Te Rotterdam reed een auto in snelle vaart langs den Coolsingel, den waterkant houdende. Plotseling glipten de wielen en de auto reed het ijs op. De bestuurder bracht hem tot stilstand nog vóór de toegevroren vaargeul en het volgende oogenblik waren hy en de tweede persoon in de auto er uit ge sprongen. Tot verbazing van de toe schouwers hield het ijs de vracht uit en spoedig was de auto weer op den wal gezeuld. Een inbreker heeft zich toegang weten te verschaffen tot een villa aan den Amsteldijk te Amsterdam en daar verschillende kunstvoorwerpen weten te ontvreemden tot een bedrag van ongeveer 600. De inbreker of inbre kers zijn van uit de serre in de biljart zaal gekomen, alwaar de verschillende voorwerpen werden weggenomen. De bewoner is tegen inbraak verzekerd. Op den Rijnburgersingel te Leiden zijn gisternamiddag te halfvier 5 knaap jes door het ijs gezakt. Vier hunner werden geredde 7-jarige Johannes Verhoeven echter is verdronken. Gasverstikking. Woensdag werd de tandheelkundige student P. uit Amster dam door gasverstikking dood op zijn kamer in de Justus van Effenstraat te Utrecht gevonden. Het ongeval moet aan een ongeluk te wijten zijn. De Hamburgsche Senaat zorgt als een kloek voor haar kiekens voor de aan zijn zorg toevertrouwde stedelingen. Tijdeus de hevige kou der laatste dagen had hij besloten om in alle wijken de gymnastiekzalen en volkssscholen bij dag en bij nacht als verwarmingslokalen voor iedereen open te stellen en verder aan de groote pleinen nog voorloopige verwarmingslokalen in te richten. Bij drie spoorwegongevallen, Dins dag 1.1. te Londen gebeurd, zijn in 't geheel 21 personen verwond. De stof felijke schade is niet onaanzienlijk. Bankloopers und, kein EndeZater dagochtend werd de geldomhaler van de „Banque de Charleroi* in die stad uitgestuurd met 22.500 francs, welke op een andere Bank moesten worden afgeleverd. Maar de jongeling kwam niet thuis en op de andere Bank bleek hij niet geweest te zijn, weshalve men zijn kamer onderzocht en daar het portret en brieven van een meisje vond. Cherchez la femme Men wist genoeg. Vermoedend, dat hij reeds met de express Parijs-Keulen de wijk had genomen, werd zijn signa lement naar Luik geseind. De vorstelijke schouwburg van Detmold is Maandagavond afgebrand. Het vuur was ontstaan gedurende i de voorstelling van „Der Bettler von Syrakus.* Menschenlevens zijn niet te betreuren. Te 10 uur was de gansche schouwburg een vlammenzee. Duizenden toeschouwers woonden het prachtige schouwspel bij. De afgebrande hofschouwburg was 1 millioen mark waard en het eigendom van den vorst, die het gebouw slechts voor 106,000 mk. had laten verzekeren. De Detmolders weten echter, dat zij gerust óp een nieuwen schouwburg kunnen rekenen, daar hun vorst tot de rijkste ih het Duitsche rijk behoort Het is uitgemaakt, dat de brand ont staan is door het te hard stoken van een kachel bij het amphitheater boven de vorstelijke loge. Overstroominqen. Groote over stroomingen hebben in het zuiden van Spanje plaats gehad, vooral te Sevilla en Cordova, waar verschillende wyken werden overstroomd en groote schade is aangericht. Een braaf Franschman ging 28 jaar geleden onder de wapenen, trouwde later en had verscheidene kinderen. Daar hij weduwnaar was sinds ver scheidene jaren, dacht hij er aan te hertrouwen en vroeg zijn papieren ten gemeentehuize, van waar hij afkomstig is. Nu, daar zag men dat hij, tenge volge van een misslag van den ge meentesecretaris, sinds 48 jaar opge schreven is als behoorend tot het vrouwelijk geslacht. Niet alleen is zijn tweede huwelijk onmogelijk ge worden, maar het schijnt zelfs, dat het eerste moet worden vernietigd, omdat het aangegeven is onder personen van hetzelfde geslacht. Dientengevolge is de roestand der kinderen eveneens heel zonderling geworden. Deze zyn nu slechts natuurlijke kinderen, daar ze werden aangegeven door een vader, die geen wettelijk bestaan heeft. De bedoelde heer is er geheel van ontdaan en vraagt onder het gilde der mannen te worden opgenomen. Noodweer in Portugal. -Dinsdag nacht hebben stortregens den Taag doen wassen. Tal van gehuchten liggen door het water ingesloten, verstoken van levensmiddelen. Het water staat in enkele gedeelten van Santarem tot aan de eerste ver dieping der huizen. De bovenste schoor- muur van het kerkhof is ingestort, graven en lijkkisten verpletterend, zoo dat gebeente en lyken in het slyk ver spreid liggen. De Ostdeutsche Rundschau ver neemt uit Szmamarzewo aan de Rus sische grens Toen de deelnemers aan een boerenbruiloft in een versierden met vier paarden bespannen molen wagen naar de kerk reden, stiet deze wagen bij een tweesprong in volle vaart tegen een mijlsteen, zoodat hij brak en de menschen die erin zaten, met geweld op den straatweg geslingerd werden. Vier waren op slag dood, de overigen kregen gebroken armen en beenen. De koetsier kwam er zonder letsel af. hee pet

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 2