Cacao No. 88. Zaterdag 10 Februari 1912. 27« Jaarg. .Van Houtens en l/ercjeljjk deze met andere soorten van denzelfden prijs Zuiver UOgd en Goedkoop Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. Vraag bij Uw winkelier een btis Het is zeker dat 6e ze dan blijft drinken X K° bus /"I.SOIIXK? bus/ÖAS5! -0.80|Xo„ -0.18 Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. AXELSCHEÜ COURANT. DRUKKER—UITGEVER AXEL. A UVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Centvoor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekeqd. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiön worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Italiaansch-Turksche Oorlog. Het rurksche ministerie van oorlog heeft een telegram van mtjoor Enver bei ontvangen, meldende dat de Turken en Arabieren drie nachtelijke aanvallen op Derna en Bengazi gedaan hebben, waarbij de Italianen zware verliezen hebben geleden, fie Turken kregen 30 dooden en 40 gewonden. De Italianen lieten 400 dooden en groote voorraden levensmiddelen en munitie op het veld achter. Het regent nog altijd officieuze nota's te Rome. Een nieuwe nota verklaart, dat de commandant van de Italiaansche vloot in de Roode Zee tot gisteren nog geen bombardement van Hodeida of van de gebouwen van de maatschappij, die den spoorweg naar Ras Ketib aanlegt, gerapporteerd heeft. Men kan dus alleen nog maar aannemen, dat een Turksch legerkamp by Dzjoebbana, een plaats die 16 K.M. van Hodeida en 6 K.M. van Ras Ketib af ligt, beschoten is. De regeering wacht intusschen nog berichten over deze zaak. Tegenover de verklaring van eenige buitenlandsche kranten, dat Hodeida niet beschoten mocht worden, omdat het niet versterkt is, legt men er nadruk op, dat Hodeida beschermd wordt door een klein fort ten N. van de stad, en dat de kanonnen van dit fort op 2 Oct. op den Italiaanschen kruiser Volturno en de kanonneerboot Aretusa gevuurd kebben. Er moet ook veldartillerie ten l. van de stad, tegenover de zee, opge- iteld geweest zijn. DÜITSCHLAND. De Troonrede, waarmede de Keizer in de Witte Zaal van het paleis den Ryksdag geopend heeft en die de rijks kanselier hem aanreikte, heet den aieuwen Rijksdag uit naam van de rerbonden regeeringen welkom en ver klaart, dat het doei van 's Keizers kandelingen is, het hechte gebint van ie rijks- en staatsorde onverwrikt in stand te houden, den welstand des volks ia al zijne lagen en standen te ver meerderen en de kracht en het aanzien ier natie te bewaren en te verhoogen. Hieriu zegt de Keizer weet ik lat ik eens van zin ben met mijne kooge bondgenooten en ik koester de overtuiging, dat ook de gekozen ver tegenwoordigers der natie hunne beste irachten aan gemeenschappelyken ar- »eid zullen wijden. De Troonrede merkt dan op, dat de leest van sociale voorzorg ook voor ket vervolg in de rijkswetgeving moet keerschen en het rijk, door de totdus ver [evolgde strenge beginselen te volgen, binnenkort tot een volkomen gezond making van zyn geldwezen zal geraken. Je verbonden regeeringen zullen den kodem van de tariefpolitiek ook in de toekomst, bij de voorbereiding en slui ting van nieuwe handelstractaten, niet verlaten. De bloei van de werken des vredes A eigen land en in de landen van iverzee hangt hiervan at, dat het rijk machtig genoeg zal blijven, om de nationale eer en bezittingen en zijne rechtmatige belangen in de wereld ten allen tijde te beschermen en ervoor op te komen. Daarom vervolgt de Keizer is het mijn bestendige plicht en zorg, dat de weerbaarheid van het Duitsche volk, dat geen gebrek heeft aan voor den gewapenden dienst geschikte jonge lingschap, te land en te water gehand haafd en versterkt zal worden. Wets ontwerpen die dit doel nastreven, zijn in voorbereiding en zullen u met voor stellen tot bestrijding van de hoogere kosten bereiken. Helpt gij die hooge taak vervullen, dan zult gjj het vader land een grooten dienst bewijzen. Van onze bereidwilligheid, om inter nationale geschilpunten in der minne te schikken, waar dit maar met de waardigheid en de belangen van Duitsch- land strookt, hebben wij door het sluiten van overeenkomsten met Frankrijk een nieuw bewijs geleverd. Naast de behartiging van onze bond genootschappen met Oosteurijk-Honga- rije en Italië blijft mijne staatkunde ernaar streven, om op den grondslag van wederkeerige achting en goeden wil vriendschappelijke betrekkingen met alle mogendheden te onderhouden. Vertrouwende op de gezonde kracht van het Duitsche volk, zie ik goedsmoeds en bouwende op Gods genadigen bijstand over den strijd van den dag heen, uit naar de toekomst van het rijk. De stad Oberhausen in Pruisen is ons Nederlanders genoeg bekend, al was het maar van de borden op de spoorwegwagens. Minder bekend zal het zijn, dat die belangrijke plaats eerst 50 jaar oud is. Dezer dagen heeft ze haar verjaardag gevierd op feestelijke wijze. Men hoopt nu het leelijke spoor station met de beteekenis der stad meer in overeenstemming te brengen, dat wil zeggen een nieuw station te krijgen. ENGELAND. De crisis in de steenkoolnijverheid is plotseling in een bedenkelijk sta dium gekomen, doordien de mijneige naars uit Zuid-Wales hebben verklaard zich aan de conferentie van werkgevers en mijnwerkers te moeten onttrekken, omdat de conferentie over de kwestie van het minimumloon beraadslaagde. Dientengevolge lijkt een hernieuwing van de staking in Zuid Wales onver mijdelijk, hetgeen een algemeene sta king tengevolge moet hebben. PERZIE. De Britsche en de Russische gezant te Teheran hebben een mondelinge mededeeling gedaan aan den Perzischen minister van buitenlandsche zaken. De mededeeling komt hierop neer, dat de Russische consul in Astrabad den ex-sjah zou mededeeleu, dat de Perzische regeering bereid is, hem een pensioen toe te staan en amnestie te verleenen aan zijn, Mohammed Ali's, medestanders. Dit echter op voor waarde, dat hij zonder verwijl Perzië verlaat. CHINA. De correspondent te Nanking van de New York Herald is de eenige buiten landsche journalist, die het voorrecht geniet, de beraadslagingen te mogen bijwonen van het revolutionaire parle ment. Hij beschrijft de debatten over het afstand doen des Keizers als kalm en waardig. Die bepalingen van het edict nopens het afstand doen van den Keizer, welke betrekking hadden op de toelage, aan den Keizer toe te kennen, en de handhaving van voorrechten welke de Mantsjoes genieten, werden grifweg goedgekeurd. Echter stonden de afgevaardigden erop, dat de afstand van den Keizer onherroepelijk zou wor den gemaakt. In de toekomst zal de titel des Keizers zy'n Tjing (d. i. zuivere Chineezen-Keizer), en niet Tatjing (d. i. allerzuiverste Chineezen-Keizer). De Daily Telegraph verneemt uit Peking, dat het edict, regelende den afstand des Keizers, een 20-tal artikelen omvat. De Keizerstitel blijft, wat de geestelijke waardigheden betreft, erfe lijk. Voor het overige maakt het edict van China veeleer een gemeenebe3t dan een republiek. Joeansjikai heeft een, tot hem gericht keizerlijk edict ontvangen, waarin by benoemd wordt tot opper-commissaris van het Chineesche Rijk, hetgeen hem maakt tot feitelijken dictator en waar- schijnlijken eersten president van de Chineesche republiek. De rol, die Joe ausjikai nu in China te spelen zal heb ben, zal ongeveer overeenkomen met die, door Diaz vervuld als president van Mexico. MONTENEGRO. Een medewerker van de Vossische Zeitung heeft in den trein tusschen Halle en Berlijn een langdurig onder houd gehad met koning Nikolaas van Montenegro. Nikita liet zich zeer vrede lievend uit, en vooral vpor zijn buren had hij waardeerende woorden over. Ook voor Oostenrijk en vooral voor de Jong-Turken. Als de ministers van andere staten hun maar met rust lieten, zouden Montenegro en Servië het spoe dig eens zyn. Hy vertelde, dat de spoorweg van de Donau naar de Adria- tische Zee in ieder geval zijn land zou aandoen. In Mei komt hij den Duit- schen Keizer een officieel bezoek bren gen. Ook zou er in Berlijn een Montene- grijnsch consulaat worden .opgericht. MEXICO. De Daily Mail verneemt uit Washing ton, dat de Amerikaansche regeering de toestanden in Mexico dermate on rustbarend acht, dat het zenden van een sterke Amerikaansche troepenmacht naar de grenzen wordt voorbereid.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 1