Gemengd Nieuws. AXEL, 6 Februari 1912 Zaterdag hield de schietvereeuiging Print Maurits alhier een huishoudelijken wedstrijd. De pr\jzen werden behaald door de navolgende heeren met het daarachter gevoegde aantal punten. Vrije baan: le P. A. Jens 60, 2e A. de Feijter Wz. 58, 3e R. Blankert 57 en 4e F. van Cadsand 56, terwijl de heeren C. Wolfert 55, A. van 't Hoff 54, D. F. van Cadsand 54, J.vanMeurs53 en E. van de Casteel 53 punten be haalden. Personeele baanle bronzen me daille, uitgeloofd door een lid der ver eeniging H. van Alten 49, 2e A. van 't Hoff 49 en 3e M. van Alten 47. De uitslag van de districtswed strijden, uitgeschreven door den Zeeuw- tchen schietbond, is, voor zoover Zeeuwsch- Vlaanderen betreft, als volgt 150 M. baan 1. J. Salomé, Breskens, 15-157; 2. C. A. van Fraeijenhove, Ter Neuzen, 15153 3. P. Aers, Oost burg, 15--147. 20 M. baan: 1. H. M. van Alten, Axel, 18; 2. I. van de Sande, Ter Neuzen, 17-180; 3. M. de Bruijne, Ter Neuzen, 17—178—7; 4. A. van 't Hoff, Axel, 17—178—5; 5. P. van Alten, Axel, 17—175; 6. J. J. Verjaal, Ter Neuzen, 16—1767. A. de Feijter, Axel, 16-175; 8. J. P. van Dyke, Ter Neuzen, 15—168 9. A. van Haneghem, Breskens, 15147. Het eerste cijfer achter des schutters naam duidt het aantal behaalde rozen aanhet tweede de som der punten dier rozen en het derde de som der overige schoten. Bovengenoemde schutters kunnen dit jaar deelnemen aan de gewestelijke wedstrijden, die samen zullen vallen met de Bondswedstrijden, aan welke laatste ook nog mogen deelnemen zij, die in de plaatselijke wedstrijden min stens 23 rozen hebben behaald. Tern. Crt. Hedenmiddag had alhier ten huize van dhr. Gilijamse de aanbesteding plaats van onderstaande kunstmest stoffen, ten behoeve van de maatschappij Vooruitgang it ont Streven. Daarvoor werd ingeschreven als volgt a. 314.800 K. G. ammoniak-super- phosphaat, met 9 pet. in water oplos baar phosphorzuur en 7 pet. ammoniak- stikstof Blondeel, Aardenburg 7,85W. Bedet, Ter Neuzen, 7,80Van Glerura en Co., Vlake, j 7,78W. Adriaanssens P.Az., Kloosterzande 7.77 en Hoste: St. Laureins 7,685. b. 97.600 K.G. superphosphaat met 14 pet. in water oplosbaar phosphor zuur Eversdijk, Biezelinge, 2,41 P. de Bruyne, Axel, 2,38; Van Glerum en Co., 2,36W. Bedet, 2,34Hoste. ƒ2,338; Blondeel, ƒ2,33; en P. J Scheele, Ter Neuzen, ƒ2,30. c. 55.300 K.G. chili-salpeter met 15.5 pet. nitraat-stikstof en onder ga rantie van echtheid Eversdijk, 12,04 v. Glerum en Co 12,01 Adriaansens-Grunninck, Wal soorden ƒ12,00; P. J. Scheele J 11,95: W. Bedét ƒ11,90; Blondeel J 11,89; en P. de Bruijne ƒ11,86. d. 13.300 K.G. patentkali (zwavelz magnesia) met 26 pet. in water oplos bare kali P. J. Scheele, 6,09B8/ioo P- de Bruijne, 6,0968/ioq e" Oggel, Axel, 6,0768/ioo en e. 15.000 K.G. zwavelzure am moniak met 20 pet. ammoniak stikstof P. J. Scheele ƒ17,49; P. de Bruijne ƒ17,38; Eversdyk y 17,31 W. Bedet ƒ17,28; en Persijn, Wachtebeke ƒ17.096. De levering werd opgedragen aan de laagste inschrijvers, behalve die der patent-kali, welke niet gegund is. Alles te leveren franco op 't voertuig der leden, op tjjd en plaats, zooals in de voorwaarden nader is vermeld. Door de vereeniging Axel-Kijkuit werd terzelfder tijd en plaats aanbesteed de levering van 134.800 K.G. ammoniak - superfosfaat, die gegund werd aan Hoste, 120.000 K.G. superfosfaat, die by loting gegund werd aan Ed. de Moor te Sas van Gent en 37.900 K.G. chili-salpeter, die gegund werd aan Oggel. Ingeschreven was als volgt Ammoniak-superfosfaatBlondeel, 7,87 P. de Bruijne, 7,80 A. Wie- land, 7,80 Bedet, 7,78 Scheele, 7,74 Perseijn, 7,74 E. de Moor, 7,70 en Hoste, j 7,668. Superfosfaat: P. de Bruijne ƒ2,38, Bedet j 2,35, Hoste 2,328, P. J. Scheele ƒ2,31, A. Wieland en Ed. de Moor beiden 2,30. Chili-salpeter: P. J. Scheele ƒ11,94, Bedet 11,90, Blondeel ƒ11,89, P. de Bruijne 11,86 en Oggel 11,839. H. H. Kerkvoogden der Herv. Gemeente te Terneuzen hebben naar aanleiding van de circulaire van het Prov. College van Toezicht, waarin wordt aangedrongen op verhooging der tractementen, het tractement van den Predikant met 100 verhoogd. Bij Kon. besluit van 30 Januari is de heer M. G. A. Blankers erkend en toegelaten als vice-consul van Duitschland te Terneuzen. Zaterdag is te Hulst de 21-jarige zoon van de wed. E., aldaar, door het ys der buitenvest gezakt en verdronken. Vrijdagmiddag is uit het huis van bewaring te Middelburg in vrijheid ge steld A. J. v. C., wonende te Clinge, Woensdag gearresteerd onder verden king van diefstal. Vrijdag is te Aardenburg overleden mr. Pieter Christiaan Jacobus Henne- quin. Met mr. Hennequin gaat een man heen van groote werkkracht aan wien niet alleen zijn woonplaats, maar de geheele provincie Zeeland veel ver plicht is. Den 20sten Mei 1851 werd hij geboren te Sluis. 1 Maart 1878 volgde zijn be noeming tot burgemeester van St. Kruis en twee jaar later, den 7den Februari, werd hij burgemeester van Aardenburg. Reeds was hij toen geruimen tijd lid der Prov. Staten, in welk college hij voor 't eerst zitting nam in de najaars zitting van 1879. In z'n omgeving was de heer Hennequin zeer populair en hem werd dan ook in 1891 het lidmaat schap voor de Tweede Kamer voor het district Oostburg opgedragen, waar hij zich schaarde aan de zijde der toen malige oud-liberalen, thans de vry-libe- ralen. Tot 1909 bleef hij lid der Kamer, hoewel nog pas 57 jaar stelde hij zich om gezondheidsredenen niet meer her kiesbaar. En om diezelfde redenen vroeg eu verkreeg hy met ingang van 1 Augustus 1907 een eervol ontslag als burgemeester van St. Kruis en Aarden burg. Maar naast al deze functies vervulde de heer Hennequin met groote toewij ding nog eenige zeer belangrijke. Zoo was hij ook vele jaren ontvanger-griffier van het waterschap Cadzand en tevens van eenige kleine polders en eveneens was hij lange jaren voorzitter van de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw voorzitter van de regelings-commissie voor de Paardenfokkerij en commissaris van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. In 1910 nam hij bij de periodieke verkiezingen ontslag als lid der Pro vinciale Staten. De heer Hennequin was een man van buitengewone werkkracht. Met groote kennis van zaken wist hij alle locale belangen te bespreken en in de Provinciale Staten had hij dan ook een grooten invloed. Z'n betoogen muntten steeds uit door groote duidelijkheid, waartoe in niet geringe mate bijdroeg het gemak, waarmee hij onder woorden wist te brengen. De regeering erkende z'n groote ver diensten door zijn benoeming tot ridder in de orde van den „Nederlandschen Leeuw", terwijl ook het teeken der „Leopoldsorde" zijn borst sierde. M. Crt. De uitslag van de Donderdag ge houden herstemming voor een lid van den raad van Sluis is, dat werden uit gebracht 349 stemmen. Afwezig waren 4 zieken en 2 elders vertoevenden. Van onwaarde waren 2 stemmen. Gekozen werd de heer P. J. de Bruijne rijksontvanger (lib.) met 174 stemmen. De heer A. Buyck (kath.) verkreeg 173 stemmen. De raad bestaat nu uit 4 protestanten en 3 katholieken. Vanwege het Metereologisch Instituut in De Bilt meldt men aan de A'. R. Crt. De heldere nacht en een paar uur van zwakken wind hebben, in verband met den sneeuwval van de vorige dagen, in De Bilt in den afgeloopen nacht (d. i. dien van Vrijdag op Zater dag) den thermometer doen dalen tot 20 graden Celsius, (4 graden beneden het nulpunt van Fahrenheit) een tem peratuur bijna gelijk aan de laagste hier ooit waargenomen, nl. —20.7 graad op 21 Januari 1850 en overigens alleen geëvenaard door de temperatuur op 8 December 1871. Slechts 8 maal ge durende de geheele waarnemingsreeks van 1849 af zijn er temperaturen be neden 15 graden voorgekomen. Voor Februari was tot nu toe het absolute minimum 17*7 (18 Februari 1855). Zondagnacht is te Berlijn de grootste koude van dezen winter geregistreerd. De thermometer daalde tot 20 graden C. onder nul. In verschillende hooger gelegen Rijn plaatsen werd zelfs een temperatuur van —30 graden C. waargenomen. De vrouw en het dochtertje van een werfstoker te Hellevoetsluis, zijn aan boord van het marine-vaartuig Bonaire in een hut bedwelmd gevonden. De hut werd verwarmd door een stoof, waarin een briket. Spoedig ingeroepen geneeskundige hulp mocht de voldoening smaken, het meisje het leven te redden de moeder is echter niet tot het be wustzijn teruggekeerd. Gisteren werd op een brug over de Amstel bij de Keizersgracht te Amsterdam een agent door een troep stakende loodgieters mishandeld. Zijn helm werd stukgeslagen en hij zelf verwond. Men trachtte den agent over de leuning der brug te dringen. De agent kreeg hulp van een collega, die ook in het gelaat werd gewond. Ten slotte gelukte het den eersten agent zijn sabel te trekken en de aan randers op de vlucht te jagen. Beide politiemannen werden buiten dienst gesteld. Op telegrafisch verzoek zijn te Kruiningen de machinist J. van Z. en de stoker J. S. aangehouden. De beide mannen, aldaar woonachtig, zyn gearres teerd in verband met een diefstal van rollen fijn chroomleder tydens het trans port uit Duitschland, welk leder aan een schoenmaker te Rotterdam is ver kocht. De politie heeft het leder in beslag genomen en onder verdenking, dezen diefstal te hebben gepleegd, zijn de beide mannen aangehouden. M. Crt. Donderdagmorgen is bij de brug over de Stopperskolk tusschen Laag- Keppel en Wehl een fiets gevonden, terwijl in de nabijheid 'n pet op het water dreef. Bovendien waren aan den oever de sporen te zien van uitgegleden voetstappen, zoodat hier ongetwijfeld iemand, door de duisternis misleid, te water is geraakt en verdronken. Hoe wel voortdurend gedregd is, mocht men er nog niet in slagen den ongelukkige op te visschen. Krankzinnig geworden in de gevangenit, In de gevangenis te 's-Hertogenbosch heeft zich het zeldzaam verschijnsel voorgedaan, dat twee gevangenen plot seling krankzinnig zijn geworden. De eene, A. Kruijzen uit Helvort, tegen wien door het Openb. Ministerie vier jaren gevangenisstraf was geëischt wegens poging tot doodslag op den rijksveldwachter Couwenbergh te Vught, gepleegd, terwijl eerstgenoemde aan het stroopen was met den lichtbak, en daarvoor nu in hooger beroep zijnde, is plotseling krankzinnig geworden. Dr. Casparie achtte zijn overbrenging naar Medemblik noodzakelijk. Het hof heeft de beslissing in deze zaak geschorst tot na herstel van beklaagde. De andere is P. Brizé, afkomstig van Amsterdam, die op zijn meisje W. C. Hoogers te Eindhoven een revolverschot loste, omdat zij niets meer van hem wilde weten. Zijn verdediger mr. E. van Zinnicq Bergmann, verzocht een onderzoek in te stellen naar beklaagdes geestvermogens, wyl de doctoren toen geen besliste verklaring omtrent diens ontoerekenbaarheid konden afleggen. Thans heeft dr. J. W. Kramer, direc teur van het krankzinnigengesticht. Renier van Arkel" te 's-Bosch, voorde Bossche Rechtbank verklaard, dat Brizé krankzinnig is. Hij wil spreken noch eten en is zeer neerslachtig. Evenals dr. Gasparie verklaart ook dr. Kramer, dat de krankzinnigheid, na 12 Juli, dus na de misdaad, is ontstaan. Ook Brizé is naar Medemblik overgebracht, terwijl deze zaak ook werd geschorst. Woensdagmiddag werd het zoon tje van den arbeider B. te Doetinchem door zijn vriendje O. spelenderwijze op het ijs gegooid, met het gevolg, dat de kleine bewusteloos bleet liggen en naar later bleek, een hersenschudding had bekomen. De jeugdige O., de gevolgen van zijn daad ziende, wist niet beter te doen, dan pardoes in het water te sprin gen, waaruit hij slechts met de grootste moeite werd gered. Het zoontje van B. maakt het thans redelijk wel. By den landbouwer G. H. Door- nink te Gaanderen, zijn acht jonge runderen gestolen. Een onmiddellyk ingesteld onderzoek leidde nog niet tot aanhouding der daders. De vrouw van den schipper K, liggende in het Reitdiep te Groningen, heeft dezer dagen het schip verlaten, een knaapje van I*/, jaar alleen ach terlatend. Het kind schijnt toen in aanraking te zijn gekomen met een test met vuur, waarbij de kleertjes in brand zijn geraakt. Uit instinct, naar 't schijnt, is het kind in bed gekropen, waardoor de vlammen zijn gedoofd. Maar het knaapje had intusschen zulke ernstige brandwonden bekomen, dat het in het ziekenhuis moest worden opgenomen, waar het Woensdag overleden is. Van wege de justitie wordt onderzocht, of hier een misdrijf is gepleegd. Dynamiet-ontploffing. Vrijdagnacht is in de staatsmijn Emma bij Heerlen een dynamietlading ontploft. Omstreeks halt drie, terwijl de arbeiders met hun werk in een steengang bezig waren, stootten zij bij het boren op een niet ontplofte patroon, die toen afging, waar door één arbeider werd gedood, één zwaar gewond en twee licht gewond De twee lichtgewonden konden naar huis loopende zwaargewonde werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij overleed. Te Antwerpen is een makelaar in diamanten, vroeger wonende te Amsterdam, thans woonachtig te Ant werpen, daar op afschuwelyke wyze van het leven beroofd. Hij werd Zaterdagmiddag bij eenige kooplieden ontboden en ging met een grooten voorraad diamanten. In den avond werd hij door een meisje ge vonden met afgesneden hals. Geld en diamanten waren verdwenen.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 2