1 ROfNA Cacao \To. 86. Zaterdag 3 Februari 1912. 27e Jaariy. DE VOLKSDRANK De beste voor den prijsj Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN. Buitenland. VAN HOOTEN'S bij uitnemendheid. Binnenland. AXELSCHEi i COURANT. D»t blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Yoor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters morden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiön worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en VrQdagnamiddag TWEE uren. De Italiaansch-Turksche Oorlog. Volgens een telegram uit Stefani, heeft een afdeeling Italiaansche ruiterij, lie op verkenning was, den 29 Jan. jevochten met een paar honderd Be- loeïenen. De Italiaansche artillerie mdersteunde de ruiterij. De Arabieren rerden met verlies op de vlucht ge keven. De Italianen leden geene ver liezen. Officieus verluidt te Parijs dat de Fransch-Italiaansche commissie, welke tal worden ingesteld om herhalingen van incidenten als dat met de Carthage en de Manoeba te voorkomen, tot taak tal hebben de duistere punten in de tegenspraken ^er Haagsche en der Londensche conventie zoo mogelijk weg te nemen. Uit Biserta wordt gemeld dat een klein eskader torpedojagers naar de kust van Tunis zal gaan, zoogenaamd om daar oefeningen te houden, maar inderdaad om het vervoer van contra bande beter tegen te kunnen gaan. De toestand in Macedonië is weer in hoogste mate verontrustend. De Bulgaarsche benden treden overal op. Er is een stuk gevonden van de be taamde Bulgaarsche binnenlandsche organisatie, waarin deze verklaart dat oorlog in Tripoli de actie der Bul- ttren niet vermag te doen verslappen. )e Turken moeten gedood worden, ook loor bommen, om wraak te nemen op len moord op de Bulgaren te Isjtip. )e Bulgaren zullen niet rusten voor Macedonië autonoom is. Te Belgrado zijn geruchten verspreid dat er weldra een autonoom Macedonië worden geschapen en wel onder gouverneurschap van den Bulgaarschen prins Boris. Inmiddels heeft de krijgsraad te Isjtip 19 personen, die bij de jongste onlusten ildaar betrokken zijn geweest, ter dood veroordeeld. ENGELAND. De koning en de koningin hebben n de Middellandsche Zee kennis ge kregen van den dood van den hertog van Fife. Dinsdag zijn zij aan boord van de Medina te Gibraltar aange komen. Het feestbanket is daar door gegaan, maar de koning en de koningin hieven er van weg. Andere feestelijk heden zyn afgelast. PORTUGAL. Tengevolge van de staking heeft de regeering Lissabon onder militair bevel ;esteld. De staat van beleg is afge tondigd en de bij de grondwet gewaar borgde rechten zijn opgegeven in het district Lissabon. Daar de vrijheid van «•beiden volkomen gewaarborgd is, heerscht er rust in de stad. José Azecastello, de laatste minister fan buitenlandsche zaken onder het koningschap is aangehouden, onder be- icltuldiging, dat hij gepoogd heeft de orde te verstoren. De regeering heeft »an alle burgerlijke gouverneurs in het land een telegram gezonden, waarin gezegd wordt, dat de staking als mis lukt beschouwd wordt. De spoorweg beambten besloten aan de staking niet mede te doen. Een paar honderd man, die samen gekomen waren in het gebouw van den bond van werklieden-vereenigingen, werden door de troepen belegerd. Zij gaven zich over en zullen aan boord van een oorlogsschip gebracht worden. Alle gebouwen zijn te Lissabon ge sloten. Soldaten vegen alle straten schoon. De troepen houden de stads poorten bezet en er zijn troepen ge plaatst aan den ingang der straten, die naar de binnenstad voeren. Slechts vertegenwoordigers der dagbladen mo gen door de stad gaan. Troepen van de republikeinsche garde zyn naar Aldegallega, Moita en Setubal gezonden. Er zijn twee individuen aangehouden, die verdacht worden Dinsdagavond op het Rocio-plein met bommen naar de republikeinsche garde gegooid te hebben. De woningen van den president der republiek en van de ministers worden door soldaten bewaakt. De burgemeester van Moita, in de provincie Alemtejo, is aangevallen en met bijlslagen af schuwelijk verminkt. Hij is in het ziekenhuis gestorven. is bestemd om te worden: GOED en GOEDKOOP. VOEDEND en GEMAKKELIJK VERTEERBAAR. 1 Kg. 1.50 y2 - o.8o VqKcf. f 0.42£| Vio - - 0.18 Het garnizoen te Lissabon is met troepen uit andere garnizoenen ver sterkt. Er zijn in één nacht 1000 per sonen aangehouden. Reeds zijn 115 aangehoudenen aan boord van den kruiser Adamastor gebracht. In Coimbra en Evora is het rustig. Te Oporto is in 't geheel geen staking. OOSTENRIJK HONGARIJE. Over het incident op de Oostenryksch- Russi8che grens wordt aan de Neue .Freie Presse uit Lemberg het volgende nauwkeurige bericht gezonden, dd. 29 dezer Verleden week Vrijdag werd een Rus bij het overschrijden van de Oos- tenrijksche grens doodgeschoten. Het lijk ligt sinds vier dagen op de plaats, waar de man gestorven i3 en mag van daar niet worden verwijderd. Het ambtelijke protocol verklaart, dat het lijk met het bovenlichaam op Russisch, met het middengedeelte op neutraal en met de beenen op Oostenrijksch gebied ligt. De wederzijdsche grens- overheden hebben zich onbevoegd ver klaard om in dezen op te treden. Het lijk wordt door kozakken en gendarmen bewaakt. De gendarmerie heeft niet ver van het lichaam Russische geweer kogels gevonden. Uit de verklaringen van den smokkelaar Lanecko, die den Rus over de grens gebracht had, als mede uit voetsporen blykt, dat de Rus op Oostenrijksch gebied door kozakken is doodgeschoten en dat daarna zijn lijk over de grens gebracht is. RUSLAND. De Koning van Montenegro is naar St. Petersburg vertrokken, waar hij aan het Russische Hof zijn eerste bezoek zal brengen na zyn verheffing tot de Koninklyke waardigheid, 's Konings jongste zoon Peter en de minister van buitenlandsche zaken vergezellen hem. Toen de Koning Cattaro passeerde, heeft hy een zeer hartelyk begroetings telegram gezonden aan Frans Jozef. Te Lodz is hevig gevochten tusschen politie en revolutionnairen. Laatstge noemden, die in een kamer door de politie werden belegerd, losten schoten door de deur, waarop de agenten ant woordden. Een revolutionnair werd gedood en een ander hevig gewond. Vele anarchistische geschriften zyn in het huis door de politie in beslag genomen. PERZIE. De te Moskou verschijnende Roes- koje Slowo verneemt naar het blad schrijft „uit betrouwbare bron" dat Rusland en Engeland binnenkort een gemeenschappelijk protectoraat over Perzië zullen afkondigen, terwijl zij, elk in zyn invloedssfeer, een uitge breider controle zullen gaan oefenen dan thans reeds het geval is. H. M. de Koningin. De Haagsche briefschrijver van de N. Gron. Crt. meldt De berichten omtrent onze Koningin blyven na de mededeeling van de ge- neesheeren over den aard harer jongste ongesteldheid, zoo bevredigend als men het wenschen kan. Hoewel nog rust en kalmte noodzakelijk blyven, is er alle reden om te verwachten datH.M. van de teleurstellende gebeurtenis, die hare vurige wenschen vèrijdelde, geen blijvende gevolgen zal ondervinden. H. M. behoeft het bed niet meer te houden en neemt geregeld de dringend ste werkzaamheden voor den goeden gang der zaken des lands waar, ook al ontving zij tot heden de Ministers niet in audiëntie, zooals gewoonlijk er is evenwel kans op dat de Koningin reeds de volgende week haar raads lieden op de gebruikelijke tijdstippen weder zal ten gehoore ontvangen. Bepaalde plannen voor 't komende voorjaar schijnen niet te zijn vastge steld, maar in de hofkringen meent men te weten dat het voornemen be staat om den aanstaanden zomer voor een groot gedeelte in het buitenland te gaan doorbrengen en men voegt er bij dat er eenige kans bestaat dat Z. K. H. de Prins der Nederlanden dan aan 't sedert lang gekoesterd voornemen gevolg zal geven om onze Oost-Indische bezittingen te gaan bezoeken. Van de geprojecteerde bezoeken aan buiten landsche Hoven en ontvangst van vreemde Vorsten in ons land zal dit jaar wel niets komen. Bij de in het district Hilversum gehouden verkiezing voor een lid der Tweede Kamer in de plaats van het overledep lid S. baron van Heemstra (a. r.), werden de volgende stemmen uitgebracht H. Th. 's Jacob (c. h.) 1736. W. J. H. M. de Jong (lib.) 2092. P. V. H. Rutgers (a. r.), gesteund door de Kath. 3584. Th. v. d. Waerden (s. d. a. p.) 784. D. Wijnkoop (s. d. p.) 103. Zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren De Jong en Rutgers. De datum van herstemming is be paald op Woensdag 7 Februari. AXEL, 2 Februari 1912 Bjj St. Crt. no. 26 zijn gevoegd de koninklijk goedgekeurde statuten der vereeniging De Vergaderzaal te Axel. De vereeniging stelt zich ten doel het in de gelegenheid stellen tot ver gaderen van vereenigingen, welke vol gens hare statuten geen doel beoogen, in strijd met de goede zeden of de wetten des lands, door het in exploitatie brengen van een gebouw met vergader lokalen. Zij tracht dit doel te bereiken door het stichten van een gebouw, waarvan de lokalen tegen een matige huur in gebruik worden gegeven. De voorwaarden en huurprijs worden bij huishoudelijk reglement geregeld. Gisteren werd alhier door de Maat schappij Axel-Station ten huize vau den heer Gilijamse deaaubestedinggehouden van 60.000 Kg. superphosphaat, 180.000

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 1