No. 85. Woensdag 31 Januari 1912. 27e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELFMAA, Buitenland. dindbouw. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. LUXEMBURG. De correspondent van de Kölnische Ztg. seint uit Luxemburg de volgende bijzonderheden over het oproer te Differdingen Te Differdingen hebben 500 Italianen, I werklieden in de ijzergieterij aldaar, het werk nedergelegd. Deze staking bij het Deutsèh-Luxemburgische Eisen- hüttenwerk heeft een oproerig karakter aangenomen. De poorten van de fabriek werden opengebroken, de stakers dron gen de fabriek binnen en schoten door de vensters in het kantoor, waar de raad van beheer bijeen was. 's Middags wilden stakende arbeiders verhinderen, dat de trouw gebleven werklieden op de fabriek hun eten kregen en vielen dezen met steenen en revolverschoten aan. De te hulp gesnelde brandweer gebruikte hare spuiten tegen de oproer lingen. Toen uit de menigte schoten op de gendarmen gelost werden, vuur den dezen op het volk; een of twee man bleven dood, verscheiden werden gewond. Een doode moet het slacht offer van steenworpen geworden zijn. De officier van justitie, de majoor die over de troepen bevel voert, en de Itaiiaansche consul hebben zich naar Differdingen begeven. Men verwacht een. versterking van de gendarmerie met Luxemburgsche soldaten. PERZIE. Naar te Teheran beweerd wordt, hebben Rusland en Engeland aan Perzië, lat een leening wil sluiten, de voor waarde gesteld, dat Perzië aan den voormaligen Sjah Mohammed Ali, en aan prins Salar-ed-Dowlé jaargelden moet waarborgen. Men weet, dat Mo hammed Ali vroeger een jaargeld kreeg van den Perzischen staat, maar dat hy hit door zyn met oogluiking van Rusland ondernomen inval in Perzië - had verbeurd. Perzië schijnt zich in de voorwaarden van Rusland en aland te willen schikken en is naar het heet bereid om onder- icheidenlijk 40.000 en 10.000 tomans toe te staan. Verder zullen de eigen dommen van Sjoea-es-Saltané, over welker inbeslagneming door de gen darmerie van Shuster het Russisch- Perzische conflict in hoofdzaak was laugekomen, aan den prins worden teruggegeven. De ex-sjah en Salar-ed- Dowlé zullen zich in Engeland tegen woordig wèl het land van de vorsten- u-ballingschap vestigen. De toestand in Teheran is en blijft hachelijk voor de regeering. De sol daten die niet of zeer slecht betaald vorden, beginnen roerig te worden en «p uitbetaling der soldij aan te dringen. CHINA. Generaal Liangpi, die voorheen com mandant geweest is van de uit Mantsjoes bestaande Keizerlijke garde, is het ilachtoffer geworden van een bomaan- «lag. Hij verliet een rijtuig dat hem ter zijn woning gebracht had, toen «en in officiers-uniform gekleede Chi nees, die in een rijtuig voorbijreed, een bom wierp. Van Liangpi werden de beenen verbrijzelden ook ontving hij andere verwondingen. De toestand van Liangpi, wien een been is afgezet, is zeer zorgwekkend. De dader is bij de ontploffing omge komen. Liangpi behoorde tot de reactionairen in den laatsten tijd werd hy er van verdacht, een gewapenden aanval op de Chineezen te Peking te hebben be pleit en de hand te hebben gehad in den moord, gepleegd op generaal Moe loetsjing. Generaal Tsjoenghoesitsji, de com mandant van Tientsin, die een beslist tegenstander is van de revolutionairen, keerde Vrydag uit Peking terug naar Tientsin. In de buurt van de Chinee- sche wijk verliet hy den trein en hij stapte in zijn rijtuig, toen een jeugdige Chinees twee bommen naar hem wierp. Het rijtuig werd beschadigd, maar de generaal bleef ongedeerd. De pleger van den aanslag nam de vlucht, maar werd achtervolgd. Hij loste schoten op zijn vervolgers en kwetste een po- litie-agentmaar ten slotte werd hij gegrepen. De New York Herald verneemt uit Peking, dat Toeantsjitsjoei, die het bevel voert over de regeeringstroepen, die tegen de opstandelingen te Hankou zullen moeten vechten, heimelijk brie ven gezonden heeft aan andere hoofd officieren van het z.g. Noorderleger, waarin hy hen uitnoodigt, met hem samen te werken tegen de Mantsjoes. Verder seinde hy aan Joeansjikai dat zijn, Toeantsjitsjoei's, troepen geweigerd hebben, met vechten voort te gaan. De Mantsjoeprinsen, die zich aan vankelijk verzet hadden tegen het af standdoen door den Keizer, zijn nu, tengevolge van de actie van Toean tsjitsjoei, weer omgedraaid. De Daily Telegraph verneemt uit Peking, dat daar verteld wordt, dat de Japansche gezant uit Peking is terug geroepen, hetgeen tot verschillende oordeelvellingen heeft aanleiding ge geven. O. a. wordt het vermoeden ge uit, dat Japan een wijziging van zijn beleid ten opzichte van China voorheeft. Ook wordt verteld, dat sommige Man tsjoeprinsen rechtstreeks met Tokio in onderhandeling zijn getreden, teneinde een gewapende inmenging door Japan te weeg te brengen. In de Japansche pers wordt de vij andige stemming jegens Joeansjikai aangewakkerd, hetgeen berichten als de bovenstaande nieuw voedsel schenkt. AMERIKA. Donderdag zyn opnieuw eenige klui zen in de kelders van'het door brand vernielde Equitablegebouw te New-York geopend. De inhoud bleek volkomen intact te zijn. Nog andere kluizen zullen binnenkort aau de beurt kunnen komen en de ervaring met de tot nu toe geopende kluizen geeft hoop, dat ook de inhoud der nog niet geopende onbeschadigd zal worden gevondeu. De werklieden, die inet het oprui- mings- en bergingswerk bezig zyn deden dien dag een curieuze ontdek king. Uit het puin werd nog levend een marmotje te voorschijn gehaald, dat er 16 dagen in barre kou en zonder eten had onder gezeten. De Argentijnsche regeering heeft besloten een maritieme demonstratie te houden tegen Paraguay. Tot dat doel zullen 2 Argentynsche pantserschepen en 2 torpedobootvernielers naar Para guay gaan. Dat lezen wy ten minste in de Times. Echter zal zoo'n maritieme demonstratie op de Parana wel moeilijk heden opleveren. Want Paraguay ligt diep het binnenland in, en de Para- guaysche havens zyn niet bereikbaar voor schepen van groote afmetingen. De revolutie in Ecuador duurt no„ voort. Echter heeft de leider van een deel der opstandelingen, de rebellen generaal Pedro Moteno het afgelegd. Hij was door de regeeringstroepen ge grepen en voor een krijgsraad gebracht, die hem tot 16 jaar gevangenschap had veroordeeld. De inwoners van Guaya quil waren daar echter niet mee vol daan. Zij maakten zich van den re bellen-generaal meester, schoten hem dood, sleurden het lijk door de straten der stad onthoofden en verbrandden het. De ongeregeldheden in Guayaquil duurden den ganschen nacht. En in verscheiden wijken werd er druk met revolvers gewerkt. Een lastig insect. Onlangs wilde een tuinman te Lisse een heerlijk erwtensoepje eten, toen hij tot de onaangename ervaring kwam, dat de erwten vol kleine kevertjes zaten. Toen men een onderzoek instelde bij de buren bleek het, dat ook daar de erwten in den zelfden toestand ver keerden. Dit diertje is de erwtenkever, een familielid van den boonkever. Beide insecten richten onder de erwten en boonen soms groote schade aan. Een ander insect, na verwant aan de beide vorigen is de korenkalander, welk diertje leeft in graanpakhuizen en op korenzolders. De korenklander is waar schijnlijk uit het Oosten, met graan- zendingen in ons land gekomen. De kleur van dit insect wisselt af van roodbruin tot zwartbruin de sprieten en de pooten zijn iets lichter. De dunne, kromgebogen snuit is uitstekend inge richt om de graankorrels te kunnen doorboren. Dit kevertje voedt zich met het meel van tarwerogge- en maïs korrels. In de lente beginnen de wijfjes hare eitjes te leggen. Zij zoeken daartoe een zware en meelrijke korrel uit en boren daarin een gaatje, hetwelk scheef in den korrel voortloopt. Hierin wordt een eitje gelegd. Zoo worden door ieder wijfje ongeveer 40 korrels met een eitje begiftigd. Uit deze eitjes komen larven, welke in de korrels blijven leven. De opening, welke de moeder gemaakt heeft, wordt door de larve dicht gemaakt met een dun vliesje, dat de kleur heeft van het koren, waardoor de aangetaste korrels niet in het oog vallen. De larve vreet de korrel uit zoodat er heel dik wijls van deze niets anders overblijft dan een dun schilletje, waarbinnen de larve zich verpopt. Ongeveer een tien tal dagen na het verpoppen komt uit de larve de volwassen kever, die de korrel verlaat. Dit gebeurt omstreeks de eerste helft van Juli. Veertien dagen later beginnen de jonge kevers zich ook voort te planten, zoodat voor de winter een tweede ge slacht het levenslicht aanschouwt. Zoo kunnen dus de klanders op onrustba rende wyze in aantal toenemen. Om te overwinteren kruipen de kevers in spleten en naden van de vloeren en balken van de graanzolders. Het is duidelijk, dat men allerlei middelen heeft aangewend, om deze lastige gasten kwyt te raken. Een eenvoudig middel is het volgende. Men legt jaarlijks op verscheidene plaatsen van de koren zolders enkele hand vollen groene hennip met het zaad nog erin. Naar men zegt, zyn dan in weinige dagen de klanders verdwenen. Brehm raadt aan om door de graanhoopen op afstanden van ruim drie meter draineerbuizen te leggen, die als luchtkoker dienen. Zy staan ieder afzonderlijk met de buitenlucht in gemeenschap maar kunnen ook met elkander verbonden worden, zoodat zy gezamenlyk één uitgang hebben. Hier door wordt de lucht in den graanboop koel gehouden en worden de kevertjes, die van warmte houden en veel warmte noodig hebben genoodzaakt het graan te verlaten. De roode boschmier en de meezen zijn geduchte vijanden van de klander. Kan men deze dieren op de graanzolders krygen, dan worden de laatste spoedig gezuiverd. Het is ook zeer wenschelijk, om het graan dikwijls om te scheppen en de naden van vloe ren, zolders en balken zorgvuldig te reienign en te bestrijken met een bij tende vloeistof. Vee en paarden in België. Volgens mededeeling van het Bel gische ministerie van financiën werden in 1911 23091 paarden uit België uit gevoerd, tegenin 1910 30990, bovendien gingen 2642 veulens naar het buiten land (in 1910 3586). Onder de afne mers staat Duitschland bovenaan. De Fransche paarden verdringen op eenige markten de Belgische in den laatsten tijd omdat de eerste goedkooper zijn. Ook levert Frankrijk de meeste gebruikspaarden, maar ook de export van Holland naar België is gedurende de laatste jaren toegenomen, daar ver schillende Nederlandsche provinciën in België hengsten koopen, wier veulens later weer in België van de hand worden Uit Engeland komt het meerendeel der paarden, die geslacht moeten wor den, en ook dit aantal stygt. In 1911 zijn 51544 runderen in België binnengevoerd tegen 63418 in het voor gaande jaar. Die vermindering is voor namelijk aan het mond- en klauwzeer in Nederland te wijten, wijl tengevolge daarvan de Belgische grenzeu voj: o i gesloten waren en Nederland de geliet' koosde leverancier van melkvee voor België is. De invoer van slachtvee

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 1