25-jarig bestaan ran „Eoncordia". Rechtszaken. Ad verten tien. De Vergaderzaal. ORELIO op Woensdag 31 Januari 1912 Entree 30 Cent per persoon. VERGADERING „Vooruitgang is ons Streven' Patrimonium's Chr. Volksbibliotheek PI. m. 310,000 K.G. Amm.-Superphosphaat, PI. m. 95,000 K.G. Superphosphaat, PI. m. 53,000 K.G. Chilisalpeter, PI. m. 10,000 K.G. Patent-Kali, Onze burgemeester, die zijne volle medewerking heeft toegezegd, werd bij acclamatie tot eere-voorzitter van het feestcomité benoemd-. Op de vergaderzaal in de Nieuw- straat werd gisterenavond een goedge slaagde uitvoering gegeven door de algemeene zangvereeniging Orelio alhier. Alle nummers (er waren er 16) wer den met uitzondering van een paar, verdienstelijk gezongen en begeleid door orgelspel van den directeur, dhr. Bouwmans. Voor het koor was dat noodig, daar het de vereeniging ontbreekt aan vol doende mannelijke krachten. Zonder te kort te doen aan de goede uitvoering der dames solisten en duet- tisten meenen we toch in het bijzonder te moeten roemen de uitvoering van Verqeet mij niet. Wanneer deze zangeres iets meer kracht geeft aan hare gevoelvolle stem, kan die mettertyd heel wat presteeren. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, zal hetzelfde programma aan staanden Woensdag weer worden af gewerkt en dan niet alleen voor dona teurs, maar voor ieder belangstellende tegen een kleinen toegangsprijs Dinsdagavond voerde een gezel schap uit Vlissingen onder leiding van dhr. W. Hart op de bovenzaal van dhr. M. Koole, alhier een tooneelspel op, dat getiteld was De zoon van de bedelares. Hoewel de rollen uitstekend werden vertolkt, scheen de inhoud niet ieder evenveel te bekoren. Het komt ons voor, dat de tooneel- listen met een ander nummer meer succes hadden gehad. Er was weinig publiek. Dinsdagnacht kwam te Klein Sinaai naby Koewacht een bende vee smokkelaars in botsing met eenige douanen van de brigade te Moerbeke. De smokkelaars namen de vlucht, maar twee koeien ter waarde van c. a. 1400 francs werden in beslag genomen. Reeds lang bestond het voornemen den zeedijk van den Kruispolderdie by eiken storm meer of minder gehavend werd afdoende te verbeteren, waartoe een drietal plannen werden opgemaakt, Te Walsoorden is nu eene conferentie gehouden tusschen den betrokken inge nieur van den waterstaat en eenige belanghebbenden, waarop bleek, dat de drie plannen de goedkeuring van den ingenieur niet konden wegdragen de belanghebbenden konden zich daaren tegen geheel vereenigen met het plan van dezen heer, zoodat niet wordt ge twijfeld, of ingelanden en autoriteiten zullen er ook hunne goedkeuring aan hechten. De kosten van de uitvoering er van zijn geraamd op circa ƒ30.000. M. Crt, In de laatst gehouden raadsver gadering te Philippine werd besloten om een wielrijdersbaan te leggen van uit het dorp tot de statie, (omstreeks een uur gaans), onder voorwaarde, dat Philippine de kosten zal dragen tot den Remoortelpolder en de kosten van het overige gedeelte door de gemeente Sas van Gent zullen betaald worden. Als deze baan, wat we hopen, tot stand mag komen, zal er in een groote be hoefte zijn voorzienwant in het na jaar, bij het drukke vervoer van bieten, is de weg bijna onbegaanbaar. M. Crt. In de grensstreek van Z. VI. O. D hoort men den laatsten tijd verbazend veel van brutale inbraken en aanran dingen. Nu weer in de aangrenzende gemeente Stekene. Terwijl Zondag morgen de werkman A. W. aldaar ter kerke was, zijn twee zwartgemaakte kerels in zijn woning ingebroken, stop ten de ziekelijke, nog te bed liggende vrouw een deel van het laken in den mond en bonden haar met een touw Alle kasten en laden werden doorzocht en de bandieten slaagden erin geld te vinden evenwel slechts een zeer gering bedrag, ongeveer 7 francs kon worden medegenomen. Zij lieten de vrouw, wier toestand bedenkelijk is, en de huilende kinderen aan hun lot over en verwijderden zich. De daders zijn on bekend. Het parket van Dendermonde zal een onderzoek instellen. - Gisteren werd te Oostburg eene tentoonstelling geopend van pluimvee, tamme konijnen, post- en sierduiven enz. georganiseerd door eenige postduiven- liefhebbers in overleg met het bestuur der atdeeling Oostburg van de V. P. N. Deze tentoonstelling biedt niet al leen veel meer, dan ooit op dit gebied in deze streek werd te zien gegeven, maar overtreft verre de verwachtingen. De tentoonstelling bewijst, dat er ook in het land van Cadzand vooruitgang is gekomen en men gerust op grootere tentoonstellingen zou kunnen mede dingen. Alles is vertegenwoordigd, verschillen de hoenderrassen, sierduiven, postdui ven, ganzen, eenden, fasanten, enz. Over een lengte van 25 M. waren vijf ryen met kooien gezet en dan 3 tot 4 boven elkaar. Men verwacht een druk bezoek naar deze gevederde vrienden. Volgens opgave aan den Centrale Gezondheidsraad zijn in de week van 17 tot en met 23 Jan. in Zeeland ge constateerd 14 gevallen van besmette lijke ziekten en wel verdeeld als volgt te Aagtekerke en te Borsselen 1 geval van roodvonkte Colijnsplaat 3 ge vallen van roodvonkte Hulst 1, te Kloetinge 4 en te Zierikzee 2 gevallen van diphtheritis, te Retranchement 1 geval van roodvonk en te Zuidzande 2. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 28 Januari 1912. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/i ure Ds. J. B. T. Hugenholtz, Bed. H. Avondmaal. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Dankzegging. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Kerk B Voorm. 9 ure Ds. M. Uijtenhoudt van Zaamslag. Nam. 2 ure Leesdienst. Gereformeerde Kerk (Weststraat. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Ds. J. H. Lammertsma. Ds. J. H. Lammertsma. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 26 Jan. '12. J. d. V., 27 j., arbeider te St. Jan steen, is wegens mishandeling veroord. tot 10 of 10 d. hecht. De eisch was 20 of 20 d. hecht. J. F. d. W., 12 j., zonder beroep te Nieuw-Namen (Clingej is wegens als- voren veroord. tot J 2 of 1 week tucht school (eisch 3.50 of 1 week tucht school). C. B., huisvr. C. M., zonder beroep te Stoppeldijk, is wegens beleediging van een ambtenaar veroord. tot 5 of 5 d. hecht. Heden werd behandeld de zaak tegen P. A. M., 37 jaren, handelsagent, geboren en wonende te Goes, thans in hechtenis te Middelburg. Beklaagde werd ten laste gelegd dat hij 1° op of omstreeks 22 Sept. 1911 onder Biggekerke met het oogmerk om zich of een ander wederrechtelijk te bevoordeelen, als agent van „de Com- mandetaire Vennootschap voor land bouw- en veeteeltbelangen te Rotter dam", door listiglijk den landbouwer P. Klaasse op te dringen om lid te worden van genoemde Maatschappij en in strijd met de waarheid voor te geven, dat deze in dat geval de volle waarde vergoed kreeg, wanneer een stuk vee van hem kwam te sterven of ziek werd, en dat dit dezen landbouwer slechts I 10 per jaar kostte, benevens 3 voor onkosten op de akte vallende, daarbij grooten haast voorwendende en genoem den Klaasse geen tijd gunnende om de akte, die deze moest teekenen, behoor lijk te lezen, genoemden Klaasse heeft bewogen om een akte te teekenen, waarin van veeverzekering in dien zin geen sprake is, en voorts genoemden Klaasse heeft bewogen, tot de afgifte eerst van drie gulden en eenige dagen aaarna tot de afgifte van 10. 2° op of omstreeks 6 Sept. 1911 te Biggekerke als agent van genoemde Maatschappij met het oogmerk om zich of een ander wederrechtelijk te bevoor deelen door listiglijk Leen Wijkhuis Pz. op te dringen lid te worden van voor noemde Maatschappij en dezen in strijd met de waarheid voor te stellen alsof hij in dat geval de volle waarde ver goed kreeg, wanneer een stuk vee van hem kwam te sterven, daarbij valsche- lijk voorgevende dat zijn Maatschappij op voordeeliger voorwaarden een ver zekering kon sluiten, dm eene kleine en dat dit daardoor dezen landbouwer slechts jaarlijks 10 kostte, benevens 3 voor onkosten op de akte vallende, daarbij grooten haast voorgevende en genoemde W. geen tijd gunnende om de akte die dezen moest teekenen be hoorlijk te lezen en eene overeenkomst aan te gaan, waarin van veeverzeke ring in dien -zin geen sprake is en voorts genoemden W. uit kracht yan die overeenkomst tot de afgifte eerst van 3 en eenige dagen later tot de afgifte van tien gulden heeft bewogen. In deze zaak waren 7 getuigen op geroepen. Uit het getuigenverhoor bleek dat de betrokken landbouwers zeer on voorzichtig een contract teekenden zonder het gelezen te hebben en dat zij in de meening waren dat hun ge heele veestapel voor f 10 door dat contract verzekerd was, terwijl in wer kelijkheid het contract werd aangegaan tot verzekering van eventueele proces kosten bij den koop en verkoop van vee. Beklaagde ontkende en beweerde te goeder trouw te hebben gehandeld. De eisch luiddezes maanden ge vangenisstraf. De verdediger, Mr. J. Adriaanse, vroeg vrijspraak en onmiddellijke in vrijheid stelling van beklaagde. Uitspraak heden over 8 dagen. Nog werd voor bovengenoemde rechtbank behandeld de zaak tegen Th. B., 34 j., koopman te Philippine. Beklaagde werd ten laste gelegd, dat hij in het laatst van November of begin December 1911 onder Philippine een dreigende houding heeft aangenomen en een geweer heeft gericht op C. Verschorre en dezen gedreigd heeft hem met dat geweer te zullen dood schieten met de woorden„ga terug of je zijt er aan, je hebt nog 3 minuten tijd". Tegen beklaagde werd 1 maand ge vangenisstraf geëischt. Het gerechtshof te 's Gravenhage bevestigde gisteren het vonnis van de rechtbank te Middelburg, waarbij de loodgieter A. J. V., te Vlissingen werd veroordeeld tot veertien dagen hech tenis wegens onvoorzichtigheid bij het werk op het kerkdak voor den grooten brand. Met het oog op eene goede regeling worden degenen, die gebruik wenscheu te maken van de lokalen indeNieuw- straat verzocht zulks 8 dagen te «oren op te geven bij den heer L. DEIJ Sr., kleermaker alhier. Namens het Bestuur, J. DE FEIJTERPz., secretaris. te geven door de Algemeene Zangvereeniging des avonds om uur in het Vereenigingslokaal te Axel. Kinderen beneden de 16 jaar worden niet toegelaten. Donateurs vrijen toegang. Het Bestuur, J. A. VAN HOEVE, Voorz. R. F. MEIJER, Secr. In de Woensdag gehouden vergade ring is eene commissie benoemd om gelden in te zamelen voor het op 15 Aug. a. s. alhier te houden Festivals Deze commissie zal dezer dagen hare werkzaamheden aanvangen. Wij ver zoeken de ingezetenen beleefd door het inteekenen van flinke bijdragen hunne ingenomenheid met dit muziekfeest te toonen en ons alzoo in staat te stellen het zilveren jubilé van ons gezelschap op waardige wijze te vieren. Eet Bestuur van Concordia" Axel, 26 Jan. 1912. van de leden van den Suikerpeeënbond te Axel-Sassing, op Woensdag den 31 Januari bij de Wed. J. Schelle- man, des avonds om 5 uur. HET BESTUUR. MAATSCHAPPIJ t e .A. IXL Pi Ui. De zal t dhr. aan i Vryd één i is geopend: eiken Zaterdagavond van ö1/?- 6 uur in de Vergaderzaal, Nieuw- straat, alhier. Het BESTUUR van bovengenoemde j Maatschappij, zal op Dinsdag 6 Febru ari 1912, des namiddags ten 3 ure, bij G. Gilijamse, in „'s Lands Welvaren" te Axel, trachten aan te besteden, de levering van met 9 pCt. wateroplosbaar Phosphorz. en met 7 pCt. Ammoniak stikstof. met 14 pCt. in water oplosbaar Phos- phorzuur. met 15,5 pCt. nitraat stikstof en onder garantie van echtheid. (zwavelz. kali-magnesia), met 26 pCt. wateroplosbare kali. Alles te leveren franco op 't voertuig der leden te Axel Sassing, uitgezonderd de Patent-kali, die ook op de statie vau Axel mag geleverd worden. Leveringstijd dc laatste week van Februari 1912 Kunstmest (ammoniak- sup.), tweede week van Maart de Super- phosphaat, alsmede de Patent-kali, terwijl de Chilisalpeter in de eerste week van Maart 1912 moet geleverd worden. Verdere voorwaarden te verkrygen op franco aanvrage (5 cent postzegel) by den Secretaris. Namens 't Bestuur. L. DE REGT, Voorzitter. J. VAN HOEVE, Secretaris.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 2