ra-msooF. CRÊPOITS E.Br^ndsm^ Burgerlijke Stand. Marktberichten. Advertentiën. Patrimonium's fc Volksbibliotheek „CQHCORDIA" h AftSL naar Rotterdam en Dordrecht De nieuwe Yoor 1tjaar 1912 zijn thans gearriveerd en hoop ik U eerstdaags te presenteeren, mij vleiende met Uwe orders vereerd te worden. Aanbevelend, JOZ. DE FEIJTER Pz. AXEL. f 1,10 Si 1,30 p. 5 ons. f 0,90 p. 5 ons. Te Sloten (N.-H.) is bij afwezigheid van de bewoners, die naar de kerk waren, ingebroken bij den veehouder Hogeneseen kistje, inhoudende o. m. 425 aan bankpapier en geld, is ont vreemd. Van de daders, die vermoede lijk per flets waren, geen spoorook niet bij het onderzoek met politiehonden. Den paardenhandelaar Van Deur- sem, uit Dreumel, is in Rusland door een Russischen makelaar ƒ5000 ont stolen. Brutale diefstal. Vrijdagavond is te Resteren een ijzeren geldkist met ƒ7000 uit een trein gestolen. Na lang zoeken is de kist ongeopend teruggevondenze was begraven bij het station. Kortsluiting en brand. In den kelder van het caté Het Gouden Hoofd te Amsterdam, is Zaterdagnacht kortslui ting ontstaan in de electrische geleiding, met het gevolg, dat alle lampen plot seling met een harden knal uitgingen door het smelten van de loodzekeringen, en dat de balken van den kelder op verschillende plaatsen in brand ge raakten. Een dikke rook steeg door de vloerreten op in het volle café, dat in enkele oogenblikken door het pu bliek in de grootste kalmte verlaten was. De brand zelf had weinig te betee- kenen, maar het blusschiugswerk le verde groote moeilijkheden op, en vor derde alle voorzichtigheid. Er mocht namelijk niet gespoten worden voordat de stroom uitgeschakeld was op de centrale. Een waterstraal toch is een uitstekende geleider, en zou niet alleen de brand uitbreiden, maar bovendien voor den man, die de straalpijp voerde, groot gevaar opleveren om doodgeslagen te worden. De kelder stond vol rook, zoodat de brandweerman, die erin af daalde, van een rookmasker voorzien moest zijn, waarin hem de lucht van buiten werd toegepompt. Een groot moest in den vloer worden gehakt den haard van den brand, de om geving van den transformator, te kun nen bereiken. Het vuur was toen spoedig gedoofd. Het kwam Donderdag inAssentis (Port.) tot ernstige ongeregeldheden. In dit dorp staat een kapel, waarheen duizenden katholieken een bedevaart maken. In den nacht overvielen de bewoners van het strengrepublikeinsche naburige dorp Monteiro de kapel en ver nielden de heiligenbeelden. De woeden de bewoners van Assentis, meer dan 200 menschen, allen gewapend, bestorm den Monteiro. Een groot gevecht was het gevolg. Het eindigde met 5 dooden en meer dan 50 gewonden. Cavalerie en artillerie herstelde de orde. Er had den talryke arrestaties plaats. De vliegsport heeft al heel wat ongelukken op haar geweten. Het onderstaande zal echter wel iets „noch nie dagewesenes" zijn. Toen Donderdagnamiddag een trein e naar Parijs reed te Juvisy pas seerde, zagen de reizigers den vlieger Divetain in prachtigen zweefval op de vliegvlakte aldaar neerkomen. Een der reizigers, zekere Fruckell, nijveraar te Kiew (Rusland), die nooit had zien vliegen, werd zoodanig gepakt door 'tzien neerkomen van het vlieg tuig, dat hij een beroerte kreeg en in t compartiment neerplofte. In levensgevaarlijken toestand werd lij naar een gasthuis gebracht. De nieuwe postzegels die ter ge legenheid van het 300-jarig regeerings- jubileum van de tegenwoordige dynastie iu Rusland in Februari 1913 zullen verschijnen, zullen de beeltenis dragen van alle keizers en, bij gebreke, van le keizerinnen, die in dat tijdperk hebben geregeerd. De zegels van 1, 2 en 3 roebel tullen een afbeelding dragen van het Kremlin te Moskou, het Winterpaleis te St. Petersburg en van het huis der Hoedspelden. In het N. v. d. D. schrijft V. H. het volgende „Heden werd mijn gelaat met een diepe krab opengereten door de fijne stalen punt van een hoedspeld. De dame, welke voor mij ;au het loketin het station stond, keerde zich plotseling om en keek mij verstoord aan omdat haar speld in mijn wang bleef haken. Ik had haar bijna excuus gevraagd omdat ik niet mijn oog inplaats van mijn wang aan haar haardolk had aan geboden. Kunnen die hoedspelden niet verboden worden „Wij gevoelen de billijkheid van deze klacht", zegt het blad. „Hoedspelden zyn een gevaar voor omstanders. Daarom is in Ziirich met aanvang van 1 Januari strafbaar gesteld het dra gen van hoedspelden, wier scherp uit einde niet door dopjes beschermd is. Reeds is tegen 110 vrouwen van aller lei stand in Zürich procesverbaal ge maakt. Ze hebben terecht gestaan en omdat het een eerste overtreding was, zijn zij veroordeeld tot een boete van 5 franken. De rechter zeide op ernsti ge wijze, dat ze met haar hoedspelden een ernstig gevaar waren in volle trams, bij den uitgang van schouw bur gen enz. Een dergelyk verbod zou bij ons ook goed kunnen doen." Te Orel (Fr.) begoot de boerin Penschenkow haar dronken man met petroleum, omdat hij haar altijd mishan delde. Toen stak zij hem in brand, waardoor hij onder vreeselijke pijnen stiert. Zij is gearresteerd. Moord op twee vrouwen. Te Pfafïikon, bij Zürich, zijn in een villa twee onge trouwde dames van 60 jaar, die het huis alleen bewoonden, Woensdagnacht vermoord. Een der slachtoffers is de zuster van den burgemeester. De moord is eerst Donderdagavond ontdekt. Er schijnt niets gestolen. Van de daders geen spoor. Men denkt dat de dames, eer zij naar bed gingen, door slagen op het hoofd zyn vermoord, en wel de eene op de eerste verdieping en de andere in de rez-de-chaussée. Alle deuren vond men geopend en in alle kamers brandde het electrisch licht nog. Men beweert, in den nacht van den moord om half twaalf 's avonds, een man uit den tuin te hebben zien komen. Sinds 8 dagen zit in voorarrest te Moabit de 24-jarige tooneelspeelster Mia Ferrari, met haar werkelijken naam Maria Epstadt. Zij wordt van groote wisselvervalschingen beschuldigd. Mia had eenige jaren geleden betrekkingen aangeknoopt met een rijken graaf, vroeger luitenant der garde. Er was een kind geboren, dat de steen des aanstoots werd toen de graaf zich met een Russin verloofde, die 70 millioen roebel „waard was". De graaf kocht z'n minnares af met 300.000 mark, welke hij in wissels betaalde. Na het huwelijk werden die wissels, betaalbaar bij een bank te Breslau, prompt betaald. Maar het actricetje nam er geen genoegen mee. Toen 't geld op was, teekende ze eenige wissels van 20.000 en 30.000 mark met den naam van haar graaf, 'n Nieuwe vriend, zekere baron van Köber, moest daarbij helpen. Dit heerschap was reeds vroeger wegens oplichterij met tuchthuis gestraft en hij verloor toen tevens zijn adellijken titel. Hij heeft de valsche wissels te Berlijn bij een bank gedeponeerdtoen de betaling werd geëischt, weigerde de baron en stelde een vervolging in tegen Mia en haar baron, die geen baron meer was. De baron doet of hy 'n onschuldig lam is. Thans is precies vastgesteld wat de aardbeving van 28 December 1908 Italië gekost heeft. Telt men op, wat de 3taat, gemeenten en particulieren gegeven hebben, om den nood te lenigen en nieuwe werken aan te leggen, dan komt men tot een milliard lires. Zooals men weet, heeft de Lire de waarde van een franc ot halven gulden. Een jeugdige dief. Er zijn tegen woordig geen kinderen meer, is al weer een oud gezegde. Toch- brengt iedere dag daar nieuwe voorbeelden van. Zondagochtend zag de concierge van een Antwerpsche garage 'n jongen 'n tuf, die daar stalde, kalm naar buiten rijden. De portier vertrouwde het zaakje niet en vroeg den kleinen chauffeur, wat hij wou, maar deze zei, tegenwoor dig in dienst van den eigenaar te zijn, en reed inderdaad de stad door, achter volgd door den ongeloovigen bewaker. Hem bleek ras, dat de jongen met de machine maar slecht over weg kon. Midden op de Place de Meir raakte de auto in het ongereede. Toen had de politie gemakkelijk gelegenheid, den 14-jarigen dief te arresteeren. Te Boston gaven millionnairs een diner, waar van de 300 deelnemers 80 dienstboden waren De petroleumko- ning bracht een der vrouwelijke keuken leerlingen aan tafel en de schoonste millioenenprinses van Boston zat naast den tuinjongen. Na 't diner volgde een bal, dat werd geopend door den gastheer, mr. Edwards Brandezer, met de kamenier van zijn vrouw. De cotillon werd geleid door den koetsier van den gastheer met miss May Durant, het rijkste jonge meisje van de stad. De elegantste jongelieden van de club hadden zich belast met de bediening. Eerst te middernacht was het feest af- geloopen. De dienstboden trokken zich terug en de millionnairs bleven onder elkaar. Van 1—15 Jan. 1912. Axel. Huwel.-aang. 4. Lambertus Cornelis Rinn, 19 j., jm. en Sara Jacoba van Meurs, 19 j., jd. Willem Wissink, 33 j., jm. en Maatje Franjoise de Jonge, 36 j., wed. 11. Hendrik Adr. Kotvis, 22 j., jm. en Elizabeth PieternellaRuben, 17 j-, jd. Geboorten. 6. Jan Adriaan, z. van Jan van Langevelde en Suzanna Buijze. 9. Adriana Janna, d. van Marinus Jacobus Verijzer en Janneke Brakman. 11. Elisabeth, d. van Abraham Joh. Naeije en Fran?oise Dina Jongejan. 13. Jacob, z. van Mechiel Dronkers en Leuntje Wolfert. Overlijden. 7. Willibrordus Petrus Albertus van de Bilt, 13 m., z. van Camillus Theodorus en van wylen Anna Maria Josepha van Bouchaute. 12. Jacoba den Beer, 2 m., d. van Andries en Catharina Scheele. AXEL, 13 Jan. Ter graanmarkt van heden (Zaterdag; waren de prijzen als volgt: Tarwe f8,75 a f9,'25, rogge f8,— a f8 75 win tergerst f10, f 10,25, zomergerst f9 k f 0,—, haver f8,25 k f8,65, erwten f14 k f 17,paardenboonen f9,75 k f 10,50, dui- venboonen f—k fwitteboonen f tt f—bruineboonen f f—boek weit 1—f—lijnzaad f 17,ö.'f 19 Aardappels f0,- a fO,—koolzaad per zak van leu L. f—f—,-. Op de Zaterdag alhier gehouden eierveiling waren aangevoerd 1450 eieren, (kippen- en eendeneieren). Verkocht voor f5.50 per 104 stuks. HULST, 15 Jan. Ter graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt: Tarwe 19,25, rogge f 8,60, wintergerst f 10,25 zomergerst f9,75, haver f8,50, erwten f 16 50 witteboonen f 21,—, bruineboonen f20,—dui- venboonen f .2,50, paardenboonen f 11,40, boek weit fO,—lijnzaad f 18,75, koolzaad per 00 L. faardappels f3,05. Boter per kilo f 1,50, eieren per 26 stuks 11,25. Er waren ter veemarkt te koop gesteld: 18 stuks rundvee, 23 varkens en 0 paarden, waarvan verkocht 7 stuks rundvee, 11 varkens en 0 paarden. is geopend: eiken Zaterdagavond van 5' 2— 6 uur inde Vergaderzaal, Nieuw straat, alhier. Voor het bekomen van COKES van de Gemeentelijke Gasfabriek, gelieve men zich te vervoegen ter secretarie tusschen 9—12 des voormiddags en 2—4 uur des namiddags, alwaar de cokes-bonnetjes worden verstrekt. Betaling contant. DE DIRECTEUR. De ingezetenen van AXEL worden uitgenoodigd ter vergadering op Woens dag 24 Januari a. s., des avonds 7 ure ten huize van den heer S. Dieleman. In deze vergadering zal besproken worden het voornemen om het 25-jarig bestaan van bovengenoemde vereenigiug te vieren door het geven van een Festival. Druk bezoek wordt zeer gewenscht. HET BESTUUR. De ondergeteekende bericht bij deze, dat hij aanstaanden Donderdag 18 Januari hoopt te vertrekken om aldaar in lading te liggen tot Woensdag 24 Januari. Axel. M. VAN DOORN. Beurtschipper Rotterdam- Dordrecht. AMSTERDAM. HOOFDSOORTEN: CLDLPONUR0 Verkrijgbaar te Axel, F. Diele man, Erven H. Harinck, P. Deij, Hulst, Gezusters Meerschaert, Ter Neuzen. Weduwe Klaassen- Donze, Mejuffr. J. Meeusen, W. Rouw-Dei, Sas ran Gem. J. T. de Smidt, Franciska Pauwels, Zaamslag, J. M. de Vos.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 3