No. 81. Woensdag 17 Januari 1912. 27e Jaar£. m Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. De verdwijning van Lady Frances Carfax. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing S/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Vrijdag hebben in Daitschland de verkiezingen voor den Rijksdag plaats gehad. Er moesten 397 leden gekozen worden, de uitslag is geweest, dat er slechts een kleine 200 gekozen zijn en er voor de rest herstemmingen moeten plaats hebben. Deze zijn bepaald tus- schen 20 en 25 dezer. De nieuwe Rijksdag zal in de eerste helft van van Februari bijeenkomen. Hoe die er uit zal zien, kan nog niet met zekerheid gezegd worden, wel weet men nu reeds, dat de sociaal-democraten sterjt zijn vooruitgegaan. In Frankrijk hebben de beraadsla gingen over de Fransch-Duitsche over eenkomst omtrent Marokko den val veroorzaakt van den minister van buiten- landsche zaken De Selves, waardoor het geheele ministerie is afgetreden. Poincaré heeft de opdracht aanvaard tot het samenstellen van een nieuw ministerie. De koning van Engeland heeft voor hij Indië verliet een telegram gezonden aan den eersten minister, waarin hy zijn groote voldoening uitspreekt over de ontvangst die het Indische volk hem heeft bereid. Zoowel ten opzichte van de dreigende staking van mijnwerkers als van de uitsluiting in het katoenbedrijf had men in het laatst der vorige week hoop op een vergelijk. Er was sprake van een nieuwe bijeenkomst tusschen vertegen woordigers van mijneigeuaars en mijn werkers, en ter beslechting van den 7) Driewerf gewapend is de man wiens strijd gerecht is.«« Het gaat eenvoudig niet aan, dat wij op de politie wachten of ons «tipt aan de wet houden. Je kunt weggaan, koetsier. Nu Watson, wij zullen het er samen maar op wagen, zooals wij vroeger meer gedaan hebben.» Hij had luid gebeld aan de deur van een groot donker huis midden op het Poultney-plein. Zij werd dadelijk open gedaan, en de gestalte van een lange vrouw teekende zich af tegen de flauw verlichte gang. »Wat wilt u vroeg zij, terwijl zij ons in het half donker scherp opnam. »Ik moet dr. Shlessinger spreken», zeide Holmes. »Er woont hier niemand van dien naam», antwoordde zij en trachtte de deur dicht te doen, maar Holmes had er lijn voet tusschen gezet. »Nu, dan moet ik deu man spreken, die hier woont, hoe hij ook moge heeteu», wide Holmes op vasten toon. Zij aarzelde. Daarna wierp zij de deur open. »Kom dan maar binnen leide zij. »Mijn man is niet bang, om strijd in Lancashire was er een nieuw niet verder aangeduid voorstel in over weging. Intusschen zijn de kolenprijzen al omhoog gegaan. De Spaansche ministerraad heeft be sloten om den koning voor te stellen den veroordeelden uit Cullera genade te schenken. De koning is hier toen met 6 terdoodveroordeelden toe over gegaan. De hooge krijgsraad had 7 personen, beschuldigd van moord op den vrede rechter van Sueca te Cullera gedurende de troebelen in de maand Juli van het vorige jaar, ter dood veroordeeld, terwijl de krygsraad van Valencia in eersten aanleg slechts 6 van hen tot die straf veroordeeld had. Met talrijke verzoekschriften van den minister-president was voor gratiever- leening gewerkt. Een van die verzoek schriften, aangeboden door den repu- blikeinschen afgevaardigde Salillas, droeg alleen reeds 7000 hand teekeningen. De Belgische ministerraad heeft be raadslaagd over de aan de Schelde by Antwerpen aan te brengen verbeteringen. Minister Van de Vijvere zou de be zwaren tegen den grooten doorsteek ontvouwd hebben en ten slotte de over wegingen van den raad van bruggen en wegen ten gunste van een bocht- vormig plan hebben samengevat. Onder voorzitterschap van den koning, die thans weer hersteld is van zijn verkoudheid, heeft de vorige week eene vergadering van den ministerraad plaats gehad, waarin besloten is het aantal met iemand in de wereld, wien ook, te maken te hebben.» Zij deed de deur achter ons dicht en wees ons den weg naar een zitkamer aan de rechter zijde van de gangzij draaide het gas op toen zij wegging. »Mijuheer Peters zal aanstonds bij u komen», zeide zij. Hare woorden waren letterlijk waar, want wij hadden nauwelijks tijd gehad om eeu blik in het rond te slaan in het stoffige en door de motten geteisterde vertrek waar wij ons bevonden, toen de deur open ging en een stoere, gladge schoren, kaalhoofdigen man rustig de kamer binnenkwam. Hij had een groot rood gezicht met hangkoonen, en eeu oppervlakkige zoetsappigheid in zyn voorkomen, die echter niet heelemaal uitkwam door een wreeden, schelmschen mond. »U moet u stelliS vergist hebben, heeren», zeide hy met een zalvende, zoetsappige stem. >Ik denk, dat u aan het verkeerde adres bent. Als u mis schien nog eens een paar huizen verder probeert sWel zeker; wij hebben geen tijd te verbeuzelen», zeide mijn kameraad vast beraden. »U bent Henry Peters, uit Adelaide, laatstelijk de eerwaarde dr. Shlessinger uit Baden-Baden en Zuid- Amerika. Ik ben er zoo zeker van als dat mijn naam Sherlock Holmes is.» Peters, zooals ik hem nu zal noemen, kamerleden met 20 eu dat vau deu senaat met 10 te vergrooten, als gevolg van de uitkomsten der laatste volks telling. De stand der werkstaking in de steen kolenmijnen van den Bourinage blijft onveranderd. De mijnwerkers van het Luikerland beginnen zich ook te roeren. Een werkstaking is uitgebroken in de mijn Fanny te Ougrée-Marihaye. Doch hier is de oorzaak heel anders dan in den Borinage. De mijnwerkers die 's nachts in de myn gaan, werken van 6 uur's avonds tot 4 uur 's morgens en verdienen 4.70 fr. Zij hadden gevraagd om 3 uur te mogen boven komen in plaats van om 4 uur. Dit werd toegestaan, mits een aftrek op hun loon van 55 centimes. Hiervan echter willen de mijnwerkers niet weten en daar de bazen ook niet willen toegeven, is de staking verklaard. In verband met den bekenden bom aanslag te Luik is een zekere Ballin gearresteerd, een Duitscher, omtrent wiens persoon alle mogelyke informatiën worden gedaan. Naar een Hollander wordt ook nog gezocht. Een telegram uit Massowah behelst, dat Italiaansche oorlogsschepen 7 Jan. 7 Turksche kanonneerbooten in den grond hebben geboord en 1 bewapend jacht na he vigen tegenstand buitgemaakt. De besprekingen over de mogelijk heid van vrede tusschen Italië en Turkije, die de vertegenwoordigers der groote mogendheden te Konstantinopel verschoot van kleur en keekzijngeduchten vervolger hard aan. »Uw naam behoeft mij geen vrees aan te jagen, mijnheer Holmes», zeide hij effen. »A!s iemand zim geweten zuiver is, kunt u hem niets maken. Wat hebt u in mijn huis te doen »Ik wil weten wat u met Lady Frances Carfax, die u uit Baden-Baden hebt meegebracht, hebt gedaan.» »Ik zou zeer blij zijn, als u mij kondt zeggen, waar die dame uithangt», ant woordde Peters koeltjes. »Ik heb een vordering op haar van ten naaste bij honderd pond, en niets er tegenover dan een paar prullige oorhangers, waarvoor ik haast geen geld kan krijgen. Zij heeft zich te Baden-Baden aan mevrouw Peters en mij gehecht (het is waar, dat ik daar een anderen naam geroerd heb) en zij klampte zich aan ons vast, tot wij te Londen kwamen. Ik heb haar hotel rekening en haar spoorkaartje betaald. Toen wij eenmaal in Londen waren, liet zij ons fluiten, en lief, zooals ik al gezegd heb, die ouderwetsche sieraden achter, om hare rekeningen mee te be talen. A'0^ u haar, mijnheer Holmes, en ik zal u dankbaar, zijn.» »Ik ben van plan om haar te vinden», zeide Sherlock Holmes. »Ik zal dit huis doorzoeken, tot ik haar vind.» >Wair is uw mandaat?» Holmes haalde een revolver halverwege uit zijn zak. Dit zal voldoande zijn met succes hadden aangeknoopt, zijn definitief afgebroken. Een week geleden was men in de hooge Turksche kringen genegen den vrede te aanvaarden. Thans is men in die kringen beslist gekant tegen elk denkbeeld van vrede, daar de door Italië gestelde voorwaarden onaannemelijk zyn. Men mag dus ver wachten, dat de oorlog tot het uiterste zal worden voortgezet. De toestand in Turkye zelf is nog steeds onrustig. In verschillende ge deelten van Macedonië en Albanië moet de staat van beleg zyn afgekondigd. De agenten der Bulgaarsche revoluti onaire comités moeten er in geslaagd zyn, te Saloniki een aantal Albaneesche stamhoofden over te halen tot een op stand in het begin van Maart. De opstand in China breidt zich nog steeds uit. De stad Koeldscha is naar de opstandelingen overgegaan. Het revolutionaire bewind te Peking heeft aangekondigd, dat de expeditie tegen Peking 15 dezer zou vertrekken, tenzij de Mandschoe-dynastie voor dien tijd aftrad. Dit bewind gelooft, dat van de regeeringstroepen velen zich by de revolutionairen zullen aansluiten. De revolutionairen te Nanking deden den mogendheden mededeeling van de verkiezing van Sun-Yat-Sen tot presi dent der republiek en van de benoe ming van een revolutionair kabinet zij beloven wet en orde te zullen hand haven en zich daarvoor verantwoorde lijk te stellen. tot ik een beter heb.» »U bent waar- aehtig een gewone inbreker.» >Zoo kunt u mij noemen,» zeide Holmes, onvervaard. „Mijn kameraad is ook een gevaarlijke schelm. En samen zullen wij uw huis eens doorsuffelen.» Onze tegenstander deed de deur open. »Ga een politie agent halen, Annie», zeide hy. Men hoorde een geritsel van vrouwen rokken in de gang en de huisdeur ging open en weer dicht. »Wij hebben niet veel tijd, Watson» zeide Holmes. »Indien je ons tegen wilt houden, Peters, zul je er zeer zeker kwaad bij varen. Waar is die doodkist, die ze bij u thuis hebben bezorge >Wat hebt u met die kist noodig? Zij is in gebruik. Er ligt een lyk in.» >Ik moet dat lijk zien.» »Nooit met mijne toestemming.» »Dan zonder.» Met een vlugge bewegingduwdeHolmes den vent op zij en liep de gang in. Vlak voor ons stond een deur halfopen. Wij gingen binnen. Het was de eetkamer. Op tafel stond de kist onder een kamerkroon, die half aan was. Holmes draaide het gas op eu lichtte het deksel op. Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 1