Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Het hoofdbestuur van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft aan het bestuur van het Nederlandsche Landbouw-Comité een briefgeschreven, waarin het zijn spyt uitdrukt, dat op de jongste algemeene vergadering van het comité (9 November) het bestuur van het comité geen conclusie heeft gesteld, ten einde de vergadering in de gelegenheid te stellen, zich over het Ontwerp-Tariefwet, dat op die vergade ring in behandeling is geweest, uit te spreken. Het hoofdbestuur van H. M v. L. betoogt dat het zeer wenschelijk ware geweest, dat het bestuur van het N. L. C. aan de vergadering een con clusie had voorgelegd, en het is zeker ten hoogste ongewenscht geweest dat door de houding van het bestuur bij enkele leden de opvatting heeft postge vat, dat er geen stemming zou gehouden worden. AXEL, 12 Januari 1912 Onder voorzitterschap van den heer A. E. C. Kruys8e werd Woensdagavond alhier ten huize van den heer Koole de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van het fanfaren-gezelschap Concordia. Als naar gewoonte was de opkomst niet groot. Bij het openen der vergadering gat de voorzitter een overzicht van hetgeen door de vereeniging het vorige jaar is verricht, waaronder deelneming aan de festivals te Overslag, St. Gillis en Zaamslag, de opluistering van het concours-hippique, enz. De rekening en verantwoording werd goedgekeurd in ontvangsten op 227.871/, in uitgaven op 252.67 V8, dus met eet nadeelig slot van J 24.80. Het tekort van vorige jaren bedroeg 153.23, zoo dat er thans een tekort is van 178.03, De voorzitter vond hierin aanleiding om den wensch uit te spreken, dat door meerderen steun de inkomsten mogen verbeteren, waardoor in de toe komst dit tekort zou kunnen gedekt worden. Het aantal honoraire leden dat ruim 80 bedraagt, kon veelgrooter zijn. Overigens is de toestand van het gezelschap gunstiger dan die ooit ge weest is, daar het getal werkende leden 35 bedraagt en steeds liefhebbers moeten worden teleurgesteld omdat er1 geen instrumenten beschikbaar zijn. De bestuursverkiezing leverde uitslag dat de aftredende heeren Ph. J van Dixhoorn, P. H. Esselbrugge, A E. C. Kruysse, L. Lamaitre, J. A. van Yessem, C. de Visser en T. L. van Wiemeertch allen met algemeene bijna algemeene stemmen werden her kozen. Aan de orde was verder de viering van het 25 jarig bestaan van het gezel schap. De voorzitter meende dat men dit heugelijk feit niet beter kon vieren dan door het geven van een festival Zonder hoofdelijke stemming werd daar toe besloten en de dag bepaald op 15 Augustus a. s. Eene vergadering waartoe alle inge zetenen per advertentie zullen worden uitgenoodigd, zal gehouden worden op 24 dezer, ten einde aan deze zaak een meer vasten vorm te geven. Daarna zal natuurlijk een beroep gedaan worden op den geldelijken steun der ingezetene Woensdagavond jl. gat de rede rijkerskamer De Herleving alhier, wegens omstandigheden later dan gewoonlijk, hare eerste uitvoering in dit seizoen voor de leden en donateurs dier ver eeniging. Opgevoerd werden 1 tooneelspel, blijspel en 3 voordrachten. Nummer „Liefde en Vriendschap" verplaatste óns in de 16de eeuw (1574,, ten tijde dat de Leidenaars werden bestookt dooi de Spanjaarden. Het liet ons zien, hoe toen niet alleen op het oorlogsterrei maar ook bij familieomstandigheden het dingen naar de hand een er Hol landsche bruid, de Spanjaard zich be diende van onedele middelen en mis bruik maakte van de macht hem door Koning Pilips geschonken. De schilderachtige costumes, de gri meering en de wijze van opvoering door de dellitanten, gaven een diepen indruk aan het stuk, dat met on verdeelde aandacht werd gevolgd. Maar ook de overige nummers moch ten den bijval iDOOgsten van het publiek, dat in die mate was opgekomen, dat zaal van dhr. Blansaart te klein bleek, om allen een zitplaats te ver schaffen. In 't bijzonder mag genoemd worden het slotstuk „De twee Aviateurs" deze voordracht echt in den geest des tijds geschreven, liep goed van stapel. De beide vliegers in vliegcostuum gestoken en geholpen door de achter de schermen snorrende motor, gaven ons den indruk op een vliegterrein te zijn, ware het niet, dat het gaslicht verried, dat het toch eigenlijk te donker zou zijn om in de lucht te zweven. Na de uitvoering bleef een groot deel van het publiek nog gezellig bijeen, en werd ruimschoots gebruik gemaakt van de gelegenheid tot dansen. De vereeniging is er in geslaagd haren begunstigers een gezelligen avond te bezorgen. - Bij de landbouwers H. C. en wed D. H. te Koewacht is onder het vee het mond en klauwzeer geconstateerd M. Crt. Tegen H. V., 37 j., sleepbootkapi tein, geboren en wonende te Dordrecht, thans gedetineerd te Middelburg, is ter zake van de bekende lossing van de lading van een gestrand schip te Wemel- dinge de gevangenhouding met dertig dagen verlengd. De heer C. van de Bilt van Koe wacht, onderwijzer te Sittard, komt als nommer 1 voor op de voordracht voor hoofd der school te Raalte (O.) Volgens opgave bij den Centralen Gezondheidsraad van besmettelijke ziek ten,,zijn in de week van 3 tot en met 9 Jan. in de provincie Zeeland gecon stateerd 22 gevallen van besmettelijke ziekte, te weten: typhus 1 geval te Sluisroodvonk, 4 gevallen te Colijns plaat, 1 te IJzendijke, 2, te Middelburg 7 te Waterlandkerkje; diphthentis, 1 geval te Hulst, 2 te Vlissingen, 2 Wissekerke en 2 te Zierikzee. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 14 Januari 1912. Ned. Herv. Kerk. Ds. J. B. T. Hugenholtz Ds. J. B. T. Hugenholtz Voonn. 9'/9 ure Nam. '2 ure Gereformeerde Kerken. Kerk A. Ds. J. H. Lammertsma. Ds. J. H. Lammertsma, Kerk B Ds. Cfu'- Bruins. Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) srm. 9 ure Leeskerk. Jam. 2 ure Leeskerk. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 12 Jan. 1912. A. M. V., 51 j., zonder beroep te Lamswaarde, is wegens eenvoudige be leediging veroordeeld tot 1 of 1 dag hechtenis. R. D., 32 j., winkelier te Axel, wegens diefstal veroord. tot 1 maand gevangenisstraf. In zake C. v. R., 27 j., land bouwersknecht te St. Kruis, gedetineerd te Middelburg beklaagd van poging tot moord op P. v. W. te Eede is een onderzoek bevolen naar beklaagde geestvermogens. Naar het Huis van Bewaring te Middelburg is overgebracht H. v. R 27 j., handelsreiziger, geboren te Vlis singen, wonende te Antwerpen, tegen wien door de Rechtbank te Middelburg rechtsingang was verleend met bevel tot gevangenneming en instructie ter zake van diefstal gepleegd te Sluis November 1910 en die deswege door de Belgische Justitie was uitgeleverd De rijkspolitie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen het bestuur van de Ned. Herv. gemeente te Ouddorp, in Zuid-Holland, wegens het zonder ver gunning houden van een verloting van zitplaatsen in het kerkgebouw. Onder de gemeente Oegstgeest, aan de Haarlemmertrekvaart bij Leiden, iemand uit Warmond te water ge raakt en dood opgehaald. Hij was alleenwonend weduwnaar en bijna 70 jaar oud. Drankmisbruik is vermoede lijk aan dit ongeval niet vreemd. Te Amsterdam heeft het zoo ge sneeuwd, dat 980 losse werklieden in dienst zijn genomen voor het schoon maken van de hoofdverkeerswegen in samenwerking met het vaste perse der reiniging. Bovendien trokken uit twaalf sneeuwploegen en zes veeg- machines. Een weduwe in den Reinmakers- hoek te Zutphen en hare dochter, beiden reeds bejaarde menschen, zijn, terwijl zij te bed lagen, door fden vloer gezakt en in den kelder terechtgekomen. De melkboer kreeg 's morgens geen gehoor. En daar de buren zich ongerust maak ten, werd de politie gewaarschuwd Een schoorsteenveger klom 't huis bin nen, en vond beide vrouwen in den kelder. Natuurlijk werden ze dadelijk er uit geholpen. Een bakkersknecht te Rotterdam ,d Dinsdagmorgen een man aange nomen, om een bakkerswagen voort te helpen trekken. Aan de Rijnhaven O.Z. is die man door de gladheid uit gegleden. Hij sloeg met zyn hoofd tegen een keisteen, werd bewusteloos opgenomen en in een pakhuis binnen gedragen, waar men slechts den dood kon constateeren. - In een fabriek te Zutphen was de machinist bezig met het smeren van de machine, toen zijn kleeren door een drijfriem werden gegrepen. De man werd mee gesleurd, maar gelukkig kon men spoedig de machine stopzetten De kleeren waren den man van 't lijf gerukt. De machinist had ernstige kneuzingen bekomen. Een koopman te Cuyk haalde een aangeteekende brief uit Rijssel van het postkantoor. Volgens opgave moest deze tienduizend francs in papier bevatten, doch 't bleek dat er slecht achtduizend francs in aanwezig waren. Bij nadere beschouwing werd een scheurtje in de enveloppe gevonden. Twee van de vijf lakken schenen bovendien met donkerder lak te zijn overgedrukt en ook de stempels op deze lakken bleken een weinig te verschillen met die van de andere drie. Aan de binnenzijde van de enveloppe waren duidelijke sporen te ontdekken van het voorzich tig openmaken van den brief. Volgens bericht van den afzender zijn de num mers van de vermiste biljetten bekend Een sleepkaan en een opvarend groot sleepconvooi is op de bazalt steenen langs een pijler van de spoor brug bij Zaltbommel gestooten. Het schip is gezonken. De opvarenden konden zich met de roeiboot in veilig beid brengen. Zondagavond wilde een 20-jarige persoon uit Vianen, tusschen Jutfaas en Vreeswijk op de paardentram Utrecht—Vreeswijk van den eenen wagen op den anderen overgaan en is toen gevallen en door twee wagens overreden. Korten tijd na het ongeval is de jonge man overleden. Uit Barneveld schrijft men aan de N. R. Ct. Door de hevige regens der laatste dagen heeft de Groote Beek een hoogte bereikt als zelden te voren. Bijna alle in de nabijheid gelegen landerijen zyn diep onder water gezet, terwijl verschil lende boerderijen, door overstrooming van de toegangswegen, geïsoleerd zijn. Deze, de laatste jaren betrekkelijk veel vuldig voorkomende, overstroomingen zijn grootendeels te wijten aan het meer meer ontginnen van de woeste gronden, waardoor het overtollige water sneller afgevoerd wordt, terwijl zich juist in deze gemeente, op nauwelijks een kwartier afstands van elkander twee watermolens in genoemde Beek bevin den, tengevolge waarvan het water in zyn voortgang niet weinig belemmerd wordt. Met sneeuwballen gooien. In de Molenstraat te Helmond werd een meisje met een sneeuwbal een gedeelte van haar oor afgegooid. In den sneeuwbal zat een steen. Aardige jongens toch 'n Pseudogeneesheer. De mare- chaussèes van enkele brigades in het Zuiden van ons land hebben proces verbaal opgemaakt tegen zekeren H., te Hulsberg, verdacht van diefstal, op lichting en het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. H., die eerst de omgeving van Sittard Ld bewerkt, had later de omstreken van Maastricht tot zijn operatie-terrein gekozen. In den regel ging H. aldus te werk hij informeerde hier of daar of er in de buurt soms zieken warendit was nog al eens het geval. H. ging dan naar de zieken en gaf hun als geneesmiddel een potje zalf, of een fleschje medicijnen. H. liet zijn visite en de medicamenten goed betalen (soms 15 voor een visite), de prijzen waren afhankelijk van de draagkracht van den patiënt, of van het loven en bieden tusschen partijen. Soms keurde hij de medicijnen van den dokter af en gat ze later zelf aan zijn „patiënten". Een chemisch onderzoek toonde aan, dat de zalf boorzalf, de medicijn een soort azijn was. Voor de meeste zieken had H. de diagnose aanstonds gesteld en steeds werden dezelfde „geneesmid delen" voorgeschreven. De koloniaal te Zutfen, die om te ontsnappen aan de politie, zich op slink- sche wijze van burgerkleeren had voor zien, is gepakt. Bij den commandant der koloniale reserve te Zutfen is n.l. een soldaat aangebracht, die sedert eenige dagen vermist werd. Een sleepboot met 4 lichters, ko mende van Luik en beladen met steenen passeerde de spoorbrug over de Maas bij Gennep. De eerste lichter kwam met donderend geraas in aanraking met den stroompijler en sloeg lek. De tweede kwam tegen dienzelfden pijler, de derde tegen dien aan den overkant der rivier. De eerste lichter werd in zinkenden toestand op het weiland ge zet, een der andere dreef op een krib vast. De vrouwen en kinderen, die angstig om hulp riepen, werden door de sleepboot van het zinkende vaartuig op een der andere schepen overgebracht welke nu nabij het veer voor anker liggen. Aan de brug is, voor zoover is waar te nemen, niets beschadigd. De namen der vaartuigen zijn nog on bekend, wijl de bemanning deze niet wilde noemen. De sleepboot is van een firma te Venlo. I sen den De Een angstig ritje. Men schrijft uit Oisterwijk Tijd" Een geschiedenis van niet alledaag* schen aard moet zich dezer dagen hebben algespeeld op den weg tusschen Vught en Tilburg. Een bakker uit deze omgeving reed dezer dagen met zijn wagen, bespannen met een paard, huiswaarts na do plaat-

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 2