Yo. 79. Woensdag 10 Januari 1912. 27e Jaar#. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. k DiELEMAA, Buitenland. - luismi; COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AOVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Italiaansch-Turksche oorlog. In diplomatieke kringen te Weenen Vordt, volgens een bericht vandaar aan ie Frankfurter Zeitung, verklaard dat r tot dusver van geen enkele zijde fiieieele stappen hebben plaats gehad relke hoop geven op een nabij zijnden Tede tusschen Italië en Turkije. Op 'toogenblik heeft Turkije niet lechts met een buitenlandschen vijand, naar ook met een binnenlandschen tegenstander te kampen, nl. met de elkaar verscheurende partijen. Wel licht nooit te voren heelt een land ijjdens een buitenlandschen oorlog zulk een aanblik geboden als thans Turkije. Slechts dan als de partyhaat onder den Itvang der gebiedende noodzakelijkheid rerstomt, zal het Turkije mogelijk zijn vrede te sluiten dien de grootvizier koopt, een vrede die werkelijk de eer en het aanzien van het Rijk verzekert. De Weensche correspondent van de iV. R. Crt. schrijft In verband met de geruchten over vredesonderhandelingen tusschen Tur kije en Italië heb ik vernomen dat Italië, in ruil voor den afstand van Tripoli, geneigd is het geestelijk gezag ran den Sultan als chalief te erkennen, ichadevergoeding in geld te geven voor ien afstand van de goederen in de doode kand, afstand te doen van de kapitulaties ia Turkije en de Italiaansche postkan toren op te heffen alsmede verhooging ier invoerrechten toe te staan. Maar :an moet Turkije vlug vrede sluiten. TURKIJE. Naar de berichtgever der Daily Chro nicle te Konstantinopel meldt, is er kesloten tot publicatie der zoogenaamde ijournalen" van Abdoel Hamid. Het meerendeel er van zijn brieven van verklikkers. Abdoel Hamid wantrouwde, k men weet, iedereen en een uit- jebreid stelsel van verspieding moest lipnen ter geruststelling van den steeds 'voor zijn leven vreezeuden tiran. Die journalen waren zij n dagelij ksche lectu ur. Verklikking was een probaat middel om promotie te maken. De verklikker kwam in de gunst tot een ander hem op zijn beurt verdacht wist te maken. Vandaar voortdurende wisseling van personen in de omgeving des Sultans ea op tal van staatsposten. Naar de journalen was indertijd na de afzetting van Abdoel Hamid langen tijd vergeefs [ezocht. Toen men ze eindelijk ge vonden had was men huiverig voor de publicatie er van, daar ook vele per- touen, die thans invloedrijke posities kekleeden, er door gecompromitteerd tullen worden. Ook eenige oud-groot- viziers moeten gevaar loopen. De hui grootvizier was ook in verband met deze zaak genoemd, maar hij heeft in de Kamer zijn onschuld betuigd, minister van oorlog, Sjefket pasja, moet er voor zijn geweest de papieren te verbranden en ze aldus aan de ver- ptelheid prijs te gev.en, maar zijn tdvies schijnt in den wind geslagen to zyn. PERZIE. De terechtstelling te Tabris van eenige voorname Perzische geestelijken heeft in Teheran een buitengewoon slechten indruk gemaakt. Vooral het feit dat voor den dag der executie de heiligste dag van het Perzische jaar werd uitgekozen, wordt als een opzet telijke uitdaging begrepen. Een en ander heeft de impopulariteit van het Perzische kabinet, dat immers het Rus sische ultimatum had ingewilligd, nog doen toenemen. Vluchtelingen uit Tabris beginnen in Teheran binnen te komenzij zweren, dat zij zich op de Russen zullen wreken over de terechtstellingen van hoogge plaatste geestelijken. De Daily Tele graph verneemt uit Petersburg, dat daar, zelfs onder de aanprijzers van gestrenge maatregelen tegen de Perzen, de terechtstelling van de hooggeplaatste geestelijken te Tabris een groote fout wordt geacht. Echter blyven de Russen naar blijkt uit de jongste, via Moskou per telefoon uit Perzië ontvangen berichten te Tabris voortgaan met het terecht stellen van Perzen die door krijgsraden zijn gevonnist. Er doen te Teheran geruchten de ronde, dat de Bachtiaren het plan hebben, een nieuwe dynastie op den troon te plaatsen. Trouwens het is bekend dat de Regent den toestand meer dan moede is en niets liever zou willen dan den Perzischen warboel in den steek te laten en naar Europa terug te keeren. Uit Teheran is eén bende Perzische en Armeensche vrijwilligers ten strijde getrokken tegen den ex Sjah, Moham med Ali. CHINA. De Agence d'Extrême Orient meldt, dat uit Peking troepen zijn gestuurd naar Lantsjou aan den Oost-Chi- neeschen spoorweg tusschen Kaiping en Sjanhaikwan om de muitery aldaar te bedwingen. De provincie Sjansi is geheel gepaci ficeerd. De onderkoning Sjansilan heeft met een aantal buitenlandschein'genieurs de spoorlijn tot aan de grens van Honan geïnspecteerd, teneinde herstellingen en verbeteringen aan te geven. In Hanjang is de Japansche vlag geheschen op een groote ijzergieterij, onder voorwendsel, dat een deel van het aandeelenkapitaal dier gieterij Ja- pansch is. Hetzelfde is gebeurd op een cementfabriek in Hanjang. AMERIKA. De New York Sun wijdt eenige be schouwingen aan den komenden strijd om de candidatuur der republikeinsche partij voor het presidentschap der re publiek. Volgens de Sun is reeds maanden een geheime agitatie .aan den gang, die tot strekking heeft, Roosevelt tot candidaat der republikeinen te maken. Volgens genoemd blad is Roo sevelt daarvan op de hoogte geweest, doch heeft hij niets gedaan om de be weging te doen ophouden. Echter hebben de vrienden van pre sident Taft den moed nog niet verloren. Zij gelooven dat de waardige houding van Taft, tegenover de minder correcte methoden van de insurgenten en den onhebbeiijken toon van Roosevelt's uit vallen tegen de regeering, de kansen van den president verbeteren. Bovendien heerscht er ook in het kamp der Democraten groote oneenig- heid. Voor hen bestaat zelfs het gevaar dat het Bryanisme opnieuw het hoofd opsteekt, terwijl geen der mogelijke candidaten der Democraten voor het Presidentschap beschikt over een zoo goed georganiseerden aanhang als pre sident Taft. Verschillende Berichten. De staking in de Bourinage. Don derdagavond heeft te Hornu een bijeen komst van vertegenwoordigers der sta kende mijnwerkers plaats gehad, waarin een voorstel van verscheidene mijn eigenaars besproken is, welk voorstel beoogt de uitbetaling van het loon voortaan Zaterdag om de twee weken in plaats van den 7den en den 21sten van de maand te doen geschieden, en tevens de invoering van een matige loonsverhooging belooft. De vertegenwoordigers der arbeiders toonden zich geneigd om op dit voor stel in te gaan, onder voorwaarde, dat alle mijneigenaars het zouden aan nemen. Den gouverneur van de pro vincie Henegouwen werd om zijn be middeling verzocht en de kans, dat de staking spoedig geëindigd zal zijn, be staat in toenemende mate. Intusschen heeft de socialistische Kamerfractie besloten, om een voorstel in te dienen, dat voortaan in alle indu- strieele ondernemingen het loon iederen Zaterdagavond uitbetaald moet worden. Te Wiesbaden zyn in de woning van den brouwer Wichmann deze zelf en de 23 jarige pianoleerares Johanna Leiss zwaar gewond gevonden. Wich mann had zich vier revolverschoten in het hoofd en de borst gejaagdhet meisje had drie schoten in het onderlijf en de hartstreek gekregen. De wonden van beiden zijn doodeljjk. Vier mm,'i-hen verdronken. Vyf jongelui, die met een boot van Roten- kirchen naar Keulen wilden zeilen, lieten zich door een sleepboot een eind meenemen. Toen zij de lijn weer los maakten, sloeg de boot om. Vier van de vijf inzittenden verdronken. Soldatenmishandelingen. Voor den krijgsraad van de eerste divisie te Miinchen heeff Donderdag een kapitein wegens soldatenmishandeling terecht gestaan. Hij had sedert eenige jaren soldaten, als zij bij de oefening op den grond lagen, op de schenen en handen getrapt en met het plat van de sabel geslagen. Dikwijls stak hij met de punt van zijn sabel naar de soldaten, wat soms verwondingen tengevolge had. Een officier van gezondheid had hem aangeklaagd. De soldaten hadden dit niet gedurfd. Hj .ireeg 41 dagen kamerarrest. De Berlijnsche Lokal Ameiqer be richt Voor ongeveer drie jaren viel de zoon van een Nederlandschen tand arts, Erich Spiel vogel, van een rots in de nabijheid van Motz. Thans is zijn skelet gevonden, dat op Nederlandschen bodem begraven zal worden. Te Kamburg (Thiiringen) zijn 5 kindereu, toen ze aan den Saaie-oever in aard holen speelden, plotseling door instortende zandmassa's bedolven. 4 zijn er gestikt. Een buitenkansje voor postzegelver zamelaars. Toekomende maand zullen de nieuwe postzegels, met de beeltenis van koning Albert, in omloop worden gebracht. In een politiebureau te Brussel werd een uit de gevangenis ontsnapt persoon voorgeleid. Plotseling zakte hij, aan hevige krampen ten prooi, ineen. Ondervraagd, erkende hij, een pennemes te hebben ingeslikt, waarschijnlijk dus een voor hem gevaarlijk bewijsstuk, dat hij op die wijze dacht te verwijderen. Hij werd naar een gasthuis vervoerd waar hij met gunstig gevolg werd ge opereerd. Ongeveer twintig jaar geleden be paalde een zekere mevrouw Gore te Londen een som, om de paarden, die in het mede door haar zorgen opgerichte Tehuis voor oude en zwakke rossen verpleegd worden, met Nieuwjaar een extra maal toe te kunnen dienen. Ook Maandag is dit uitgereikt. Het diner bestond uit rapen, appels, brood, beschuiten en suiker. In het geheel vinden daar 80 paarden onderdak. Be halve dieren van eigenaars, die financieel niet meer in staat waren, hen te onder houden, bevinden zich daar ook kostbare paarden bij, die althans in hun jeugd waarde hadden. Een andere dame te Breslau, die Woensdag overleden is, heeft gansch haar fortuin, dat op verscheiden millioenen mark geschat wordt, aan haar hond ver maakt Een tragisch ongeluk wordt uit West-Duitschland gemeld. Daar stak een achttien-jarige jongeman, die slecht ter been was, de spoorbaan over, toen hij ongelukkigerwijze tusschen de rails kwam te vallen. Hij kon zich niet oprichten, toen een trein naderde, die hem beide beenen af reed. De dood verloste hem spoedig uit zijn nameloos lijden. In Macerata (Italië) heeft zich in den tuin van een krankzinnigengesticht een afschuwelijk voorval afgespeeld. De storm had de telegraafpalen omver geworpen, kort voordat drie krankzinnige vrouwen daar voorbij kwamen. Zij raakten de dradeu aan en waren oogen- blikkelijk dood. Twee anderen, die nader snelden, trof hetzelfde lot. De directeur, die de vrouwen allen op den grond zag liggen, meende, dat ze keven. Hij liep erheen, om hen te seheiden en viel ook op slag dood. Bovendien zijn twee ziekenoppassers zwaar gewond.

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 1