No. 78. Zaterdag 6 Januari 1912. 27e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. De verdwijning van Lady Frances Carfax. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot A regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. OVERZICHT. Wie gedurende bet afgeloopen jaar trouw de verschillende berichten onder de rubriek Buitenland heeft gevolgd, zal met ons moeten erkennen, dat de landen, die daarin het meest genoemd werden, er niet het best aan toe waren. Een vergeten burger, een gerust leven, zegt men voor een spreekwoord. In het groot is het precies hetzelfde we willen maar zeggen, dat een land waar weinig of in 't geheel niet over gesproken wordt, zich in den regel mag verheugen in een gunstigen toe stand, inzonderheid in een staat van rust en vrede. In de eerste plaats werd in vele staten de inwendige rust verstoord door tal van werkstakingen. Engeland vooral heeft het ongerief ondervonden van een groote spoorwegstaking, die een aanzienlijk deel van het verkeer stop zette; ook in de katoennijverheid is het op dit oogenblik nog een groote verwarring, waarvan de gevolgen niet zyn te berekenen. Het geheele katoen district, dat een massa besteld werk onafgedaan laat liggen, wordt bedreigd met het feit, dat al deze bestellingen naar de Duitsche, Belgische en Neder- landsche fabrieken zullen overgaan. Frankrijk had ook een spoorweg staking, die gevolgd werd door talrijke gevallen van sabotage door ontslagen of ontevreden beambten. Ook Spanje en Portugal kregen hun deel, België werd evenmin verschoond en ook ons Maar noch de ambtelijke politie noch j Holmes' eigen kleine, maar zeer bruik bare troepje slaagde erin om het geheim op te helderen. In de millioenen die zich te Londen hebben opgehoopt, waren de drie menschen die wy zochten, zoo rolkomen opgelost, alsof zij nooit bestaan hadden. Men beproefde het met adver tenties, maar dit gaf ook niets. Als men een spoor gevonden meende te hebben en het volgde, leidde het tot niets. In elke schuilplaats van misdadigers, waar Shlessinger zich misschien zou kunnen vertoonen, werd vruchteloos gezocht. Men hield zijne oude maats in het oog, maar zij kwamen niet met hem in aanraking. En toen, opeens, na een week van hul- pelooze afwachting kwam er een straaltje licht. Een oorhanger van diamanten in zilver gezet, van oud Spaansch model, werd bij Bevington, in Westminster Road, beleend. De man, die het stuk beleend had, was een groote man met gladgescho ren gezicht en net uiterlyk van een gee stelijke geweest. Zijn naam en adres waren klaarblijkelijk valseh. Men had niet op het oor gelet, maar de beschrijving, land was getuige van gevallen dat een deel der werkers het bijltje er bij neerlegde. Vooral in die streken waar fabrieken en mijnen een groote massa arbeiders bijeenbrengen, zijn stakingen aan de orde van den dag. Onze oos- teljjke buurman Duitschland kan daar van meespreken. Een groote staking op ander gebied, namelijk die der zeelieden, strekte zich uit over de geheele wereld. In ons land, vooral te Amsterdam heeft zij aanleiding gegeven tot opstootjes, die met de gewapende macht onderdrukt werden. Frankrijk heeft nog een ander feit te boeken waardoor de inwendige rust werd verstoord. Daar te lande heeft het zoogenaamde champagne-oproer een geheele streek in vuur en vlam gezet. De daarbij aangerichte schade is enorm en alleen door militair vertoon en het toegeven aan sommige eischen kon de rust weer hersteld worden. In het noorden van Portugal heeft een deel van het jaar de koningsgezinde partij zich geducht geweerd. De jeug dige republiek ondervond, dat het nog niet alles pays en vrêe is. Tal van royalistische samenzweringen werden ontdekt, vele personen gevangen ge nomen en alzoo werd deze beweging voor het uiterlijke althans gesmoord. Italië heeft een begeerig oog laten vallen op Tripolitanië, dat een Turksche kolonie was, doch blijkbaar zeer slecht bestuurd werd. Italië stelde Turkije den eisch om daarin spoedig verbetering te brengen, anders, zoo luidde het dreigement, zullen we dat zaakje zelf welke men van zijn persoon gaf sl sloeg op Shlessinger. Drie maal had onze gebaarde vriend uit het Langham hotel zich bij ons om nieuws vervoegd de derde maal een uur nadat dit zich had voorgedaan. Zijne kleeren begonnen hem aan het lijf te slobberen. Hij scheen in zijne ongerust heid weg te smelten. ».AIs u mij maar iets te doen gaaftic was zijn gewone klacht. Eindelijk kon Holmes hem aan iets helpen. >Hij is begonnen met de juweeleu naar den lommerd te brengen. Wij moeten hem nu te pakken zien te krijgen.c »Maar beteekent dit, dat Lady Frances iets ernstigs is overkomen Holmes schudde ernstig met het hoofd. »Als wij veronderstellen, dat zij haar totnutoe gevangen hebben gehouden, is het duidelijk dat zij haar niet los kunnen laten zonder zichzelven in het verderf te storten. Wij moeten ons op het ergste voorbereiden.c »Wat kan ik doen ?c »De lui kennen u niet van aanzien ?c »Neen.c Het is mogelijk, dat hij een volgenden keer naar een anderen lommerd gaat. In dat geval, moeten wij van voren at aan beginnen. Aan den anderen kant, heeft hij een goeden prijs gemaakt en heeft men hem geen vragen gesteld als hij waar gebrek a*i o> ïttatea heeftzal hij licit bj Öjviigcji tjrugonii opknappen. Het antwoord van Turkije was niet bevredigend en, de oorlog werd verklaard Niemand kan zeggen wanneer het einde daar zal zijn, want de zaken loopen niet erg mee voor Italië. Voor Turkye is het een moeilijke tijd, daar het behalve met dezen oorlog, ook nog de handen vol heeft om de binnenlandsche zaken in orde te houden. De Balkanstaten zijn reed3 sedert jaren berucht om hunne rumoerigheid. Mis schien kan dit van belang zijn voor Italië, dat het jaar inging met vreugde over zijn 50-jarig bestaan en bij het einde des jaars tot over de ooren in de beslommeringen zit van een oorlog, die veel geld en menschen kost en die nog lang kan duren. Over Marokko is veel te doen geweest. De onderhandelingen tusschen Duitsch land en Fraukrijk, die gedurende maan den geheel Europa in spanning hielden, hebben tot eene vreedzame oplossing geleid. Het eind van het liedje is ge weest, dat ieder wat krijgt van de stokvischvellen. Of de beide partijen tevreden zijn met den verkregen buit zullen we maar niet uitmaken. Engeland heeft met grooten luister koning George gekroond. Het konink lijk echtpaar heeft zich naar Delhi be geven om daar als Keizer en Keizerin van Indië gekroond te worden. Met pracht en praal heeft deze plechtigheid Wat niet algemeen bekend mag ver ondersteld worden is, dat in het vorige jaar nog een oorlog tusschen Engeland en Duitschland gedreigd heeft, doch dit zeer groote onheil is gelukkig afgewend. Ik zal u dit briefje aan hem mee geven; dan zal hy u in den winkel laten wachten. Indien de kerel daar komt, moet u hem tot aan zyn huis volgen. Maar vooral niemand iets ver tellen en geen geweld gebruiken. »Ik verlang van u op uw woord van eer besloot Holmes dat u nieta buiten mijne voorkennis en goedkeuring zult ondernemen. Twee dagen bracht de Honorable Phi lip Green (hij was, terloops gezegd, een zoon van den vermaarden admiraal van dien naam, die in den Krim-oorlog bevel voerde over de vloot in de Zee van Azof) ons geen nieuws. Op den avond van den derden liep hij onze zitkamer bleek, bevende, aan heel zijn gespierde lichaam van opwinding trillende, binnen. Wij hebben hem Wij hebben hem riep hij. Hij kon in zijne opgewondenheid niet uit zijne woorden komen. Holmes suste hem met enkele woorden en liet hem in een armstoel plaats nemen. »Vertel ons nu alles van het begin af,< zeide hy. »Zij is een uur geleden geweest. Dit maal was het de vrouw, maar de oor hanger, dien zij bracht, hoorde bij den andereu. Het is een lange, bleeke vrouw met oogen als van een fret.» »Dat is de dame, zeide Holmes. »Toen zij wegging, völgde ik haar. Zij sloeg den Kennington Road in, en In den laatsten tijd wordt de zelf standigheid van Perzië ernstig bedreigd en het staat te wachten, dat dit ryk weldra uit de ry der staten zal ver dwijnen. Rusland zit in het noorden en Engeland iu het zuiden. Wanneer nu die twee in het hoofd krijgen elkander de hand te reiken, dan wordt Perzië vast en zeker tusschen die beide kolossen doodgedrukt. Het oproer in China woedt nog steeds voort. Dit ongelukkige ryk werd in het begin van het jaar geteisterd door de cholera en wel zoo hevig, dat dui zenden lijken op de straten lagen en geheele massa's met de rivieren werden medegevoerd naar zee. Dit veel te groote en onmogelijk goed te regeereD rijk zal vermoedelijk opgelost worden in een bond van onafhankelyke repu blieken, ongeveer zooals de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Met groote snelheid is de Westersche beschaving er doorgedrongen. Nog zij hier melding gemaakt van den opstand in Mexico en de verschil lende Zuid-Amerikaansche republieken, waar binnenlandsche beroeringen sche ring en inslag zijn. De vliegkunst heeft weder talrijke offers, geëischt. Dit belet evenwel niet, dat er nog steeds wordt voortgegaan met vliegen, totdat misschien eindelijk een veilig vliegtoestel zal worden uit gevonden. In de zoogenaamde lucht schepen werden weder groote ver beteringen aangebracht. Dit is zeer in het kort een overzicht van hetgeen in het vorige jaar de aandacht heeft getrokken. ik haar achterna. Daar giDg zij een winkel binnen. Mijnheer Holmes het was de winkel van een begrafenis ondernemer. Mijn kameraad schrok op. »En Pt vroeg hij, met die trillende stem die verried, dat er achter het koude, grauwe gezicht een vurige ziel sehool. »Zij sprak met de vrouw achter de toonbank. Ik ging ook binnen. »Het heeft lang geduurd,hoorde ik haar zeggen, of zoo iets. De vrouw achter de toonbank maakte hare verontschuldigingen. »Ze zal er du ouder de hand al ziju.t antwoordde zij. »Het heeft langer geduurd, omdat ze buiten de gewone maat was.t Zij hiel den allebei met spreken op en keken naar mij. Ik vroeg daarom iets en ging deu winkel uit. »Je hebt uitstekend gehandeld. Wat gebeurde er verder?» »De vrouw kwam naar buiten, maar ik had mij in een koetspoort schuil ge houden. Haar argwaan was denkelijk gaande gemaakt, want zij keek om zich heen. Daarna riep zij een rijtuig aan en stapte erin. Ik trof het, dat ik er ook een kou krijgen en haar kon volgen. Zij stapte eindelijk uit op het Poultney- plein no. 36, in Brixton. Ik reed voorbij, stapte op den hoek van het plein uit en nam het huis op.» Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1912 | | pagina 1