Binnenland. Landbouw. Gemeenteraad van Axel. TWEEDE KAMER. Het pantserschip. In de Vrijdagavond door de Kamer gehouden zitting heeft dr. Kuyper een motie ingediend, om den Minister van Marine te verzoeken, met het oog op den tijd de gelden voor het aange vraagde pantserschip van de begrooting at te nemen en deze zaak na het winter- reces te behandelen. De Minister van Marine heeft, hoewel met tegenzin, aan dit verzoek gevolg gegeven, in het vertrouwen echter dat de Kamer dadelijk na het winterreces de zaak zal behandelen. De Kamer is op Kerstreces gescheiden. Petitionnement Staatspensionneering. De Koningin heeft Woensdag in par ticuliere audiëntie ontvangen de com missie ter aanbieding van het volks petitionnement, bestaande uit de heeren pastoor N. Prins, voorzitter van den Bond, voor StaatspensionneeringA. Voor- brood, alg. secr., en H. J. Hagelen, secretaris van de commissie voor het petitionnement. De heer Fr. Netscher, voorzitter van deze commissie, kon niet tegenwoordig zijn. De heer Prins gat een toelichting tot het aangeboden adres, waarnaar H. M. met belangstelling luisterde en waarop zy met eenige vriendelijke woorden antwoordde. AXEL, 28 December 1911 Wij zijn zoo vrij de aandacht onzer lezers te vestigen op het bericht voor komende aan het hoofd van dit nummer omtrent het plaatsen van Nieuwjaars- ad vertentiën. Ieder jaar toch gebeurt het, dat zulke advertentiën te laat wor den bezorgd om nog te kunnen worden opgenomen. Ook zijn er menschen die eerst om het plaatsen van een adver tentie denken, wanneer zij op Nieuw jaarsochtend de courant in handen krijgen en dan is het zeker te laat. Om dit nu te voorkomen, hebben wij gemeend deze kleine herinnering te moeten plaatsen. Zooals in bovenbe doeld bericht is aangegeven, kunnen tot a. s. Zaterdagnamiddag 3 uur adver tentiën aan ons bureau worden bezorgd. Gisteravond gaf de nieuwe too- neelvereeniging Excelsior alhier ten huize van den heer Koole hare eerste uitvoering. Het publiek was in grooten getale opgekomen. Het rijk voorziene programma, be staande uit een drama in 1 bedrijf, 3 blijspelen en een ensemble-nummer, werd flink afgewerkt, zoodat de aan wezigen zich kostelijk amuseerden, ge tuige het daverend applaus dat na elk nummer weerklonk. Na afloop van het programma werd gelegenheid gegeven tot het maken van een dansje, waarvan natuurlijk druk gebruik werd gemaakt. Dinsdag was in de Ned. Herv. kerk alhier een prachtige kerstboom opgericht, versierd met talrijke kaarsen en waaromheen zich de kinderen had den geschaard, die de catechesatie be zoeken. Het kerkgebouw was overvol, zoodat zells nog velen niet konden binnen komen. geen kans hebben om een andere plaats te vinden, waar het zoo gemakkelyk is, iemand van zijne vrijheid te berooven. By ingeving weet ik, dat zij te Londen is, maar, daar wij op het oogenblik geene middelen hebben om te zeggen waar, kunnen wij alleen maar de voor de hand liggende stappen doen, onzen maaltijd gebruiken en onze ziel in lijdzaamheid bezitten. Later op den avond zal ik een eindje gaan kuieren en met mijn waarden vriend Lestrade in Scotland Yard eens een woordje praten. Wordt vervolgd). De kinderen werden onthaald en eenige toepasselijke liederen werden gezongen. Voorzeker zal een dusdanige Kerstfeestviering op velen een blij ven den indruk gemaakt hebben. Het kleine volkje was hoogst voldaan over het prachtig geslaagde feest. Het was vier jaar geleden, dat het Kerstfeest in de Ned. Herv. kerk alhier op zoodanige wijze gevierd werd. Tijdens de Kerstdagen werd ook hier gevoetbald. Maandag werd ge speeld tusschen „Hercules" alhier en een even jeugdig elftal uit Sas van Gent. De strijd liep over een medaille, en blijkens de felheid waarmee de jong maatjes speelden, waren ze zich het gewicht daarvan bewust. De uitslag was 3—3; van verlenging scheen men niet te willen weten. Dinsdagmiddag stelde zich „A. V. V.I" alhier op om den stryd te aanvaarden tegen „D. O. S." van Kloosterzande. Al spoedig na het sein tot uittrappen meende men een sterk overwicht van „D. O. S." op „A. V. V. I" te bespeuren, doch door het flink optreden van den rechts-achterspeler van laatstgenoemde club werd meermalen het bruine mon ster tot in het midden van het veld teruggezonden, waardoor dan evenzoo- veel malen het spel zich verplaatste ten gunste van „A. V. V. I." en de middenvoor met den bal naar „D. O. S." doel rende via zijn nevenspelers. Maar ook de achterspelers van „D. O. S." waren niet voor de poes, terwijl ook de doelverdedigers van beide clubs een paar malen ernstig gemeende scho ten hadden te keeren. Buiten ieders verwachting bleef de stand tot het laatst 0—0, welke uitslag mooier geweest was, indien beiden een puntje hadden ge maakt. Hun werken was dan beloond en de verhouding in sterkte evengoed uitgedrukt. Zaterdagavond hield degeitenfok- vereeniging Ter Verbetering alhier op de bovenzaal van den heer G. Gilijamse hare jaarvergadering. Nadat de voorzitter met een woord van welkom aan de aanwezigen de vergadering had geopend, werden de notulen der vorige gelezen en onver anderd goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het aantal leden was gestegen van 65 tot 97, benevens 9 buitengewone leden en dat het vorige jaar door de leden 25 geiten gehouden werden, welk getal thans 60 bedraagt. Het jaarver slag vau den penningmeester wees uit, dat ontvangen was 90,90, uitgegeven 83,07, zoodat er een batig slot is van 7,83. Bij de verkiezing van drie bestuurs leden wegens aftreding van de heeren H. Zegers, C. van Hermon en K. Witte, werden gekozen de heeren Zegers, Van Hermon en J. Visser, welke, allen ter vergadering aanwezig, hunne benoeming verklaarden aan te nemen. Gedurende de pauze werd gelegen heid gegeven tot inteekenen voor een bokkenstal. Ingeteekend werd voor de som van 6,35. De voorstellen Visser tot onderlinge verzekering en verplichte contróle wer den aangenomen, het eerste met alge- meene stemmen, het andere met groote meerderheid. De heer Visser, die als afgevaardigde de P. V. te Goes had bijgewoond, bracht hiervan vervolgens verslag uit. Hy deed dit op zoodanige wyze, dat de vergadering hem met onverdeelde aan dacht volgde, waarvoor hij dan ook den dank van den voorzitter had in ont vangst te nemen. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur een lijst had samengesteld om mede rond te gaan en waarop reeds voor 44,50 was ingeteekend, ook deelde hij mede, dat eenige leden nalatig waren in het betalen der contributie en inleg- gelden. Op voorstel van dhr. Visser werd met algemeene stemmen aange nomen deze leden te royeeren, indien niet vóór 1 Febr. a. s. aan de verplich tingen is voldaan. Daarna werd de vergadering gesloten en riep de voor zitter aan allen een tot weerziens" toe. De heer P. de Rijk, onderwijzer te Stoppeldijk, is benoemd tot onder wijzer met verplichte hoofdacte aan de o. 1. school te Clinge, dorp, terwijl de heer P. van de Veeken te Stoppel dijk is benoemd tot tijdelijk onderwijzer te Etten. Bij den dienst der dir. bel. invoerr. enz. zijn o. m. verplaatst met den in gang van 1 Januari 1912 J. Fossen van Sluis naar Bergen op Zoom J. S. de Bruyne, van Sas van Gent naar Dussen JJA. de Groote, van Hontenisse naar Sas van Gent; P. Leffertstra, van Hans- weert (tijd.) naar Hontenisse A. I. Gam- bier, van Sas van Gent naar Hansweert J. J. Geluk, van Zundert naar Sas van GentG. J- Teirlinck, van Woensdrecht naar Aardenburg. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 31 December 1911. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 9'/a ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Geen dienst. 's Av. 5 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Maandag 1 Januari 1912. (NIEUWJAARSDAG.) Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97a ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Onder voorzitterschap van den heer Ph. J. van Dixhoorn hield Zaterdag de fd. Axel der Z. L. M. alhier op de bovenzaal van den heer Koole eene zeer matig bezochte vergadering. Na lezing en goedkeuring der notulen werden 5 nieuwe leden aangenomen. Hoofdpunt was de bespreking van het antwoord van den Minister in zake het request over den waterafvoer, welk antwoord, gericht aan den heer A. Moerdijk te Zuiddorpe, indertijd evenals in andere bladen ook in onze courant in zijn geheel is opgenomen. De alge meene indruk welken dit antwoord heeft gemaakt is deze, dat de Minister niet op de hoogte schijnt te zijn van de oorzaken waardoor de overlast van het water ontstaat en toch zeker niet in draineering is gelegen, daar deze bewerking toch juist een flinken water afvoer in de hand werkt. Er is dan ook door den secretaris een antwoord gereed gemaakt om te protesteeren tegen hetgeen in het Ministerieel schrij ven is vervat. Dit ontwerp zal in de te houden vergadering van belangheb benden worden besproken. Uit hetgeen de voorzitter verder mededeelde bleek, dat deze streek het best zou geholpen zijn met een electrisch pompstation te Ter Neuzen. In het te zenden antwoord aan den Minister zal alles worden aangevoerd, wat bevorderlijk kan zijn tot een be vredigende oplossing van het vraagstuk van den waterafvoer. Na deze besprekingen werden de aftredende bestuursleden, de heeren C. van Waes, B. C. Puylaert, K. van Hoeve en K. de Koeijer met bijna al gemeene stemmen herkozen. De ver gadering werd hierop gesloten. Zitting van 28 Dec. 1911. Tegenwoordig de heeren Lamaltre, Kruijsse, Van Driel, Oggel, Dregmans, F. Dekker, Smies, De Feijter en Wolfert. Afwezig dhr. Dieleman en P. Dekker. Voorz. dhr. J. Huizinga, burgemeester, secretaris dhr. J. A. van Vessem. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. I. Mededeeling ingekomen stukken. a. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt dat alles in orde werd bevonden. b. Missive van Ged. Staten houdende terugzending van een exemplaar be- grooting 1912 behoudens eenige wijzi gingen voorzien van het bewijs hunner goedkeuring. c. Verzoekschrift van eenige bewo ners van het gehucht Magrette om gebruik te mogen maken van eenige vrijgekomen straatlantaarns om gedu rende de donkere avonden daar te kunnen verlichten. Het onderhoud en het ontsteken der lantaarns kan tegen billyke vergoeding aan een der onder teekenaars worden opgedragen. Op voorstel van den Voorz. wordt dit adres om advies gerenvoyeerd naar B. en W. II. Verzoekschrift van D. de Blaaij om aan hem grond van de gemeente in koop at te staan. De VoorZ. zegt dat De Blaaij wenscht een stuk grond te koopen van ongeveer 49 M. lang en 1,72 M. breed bekend in sectie G no. 1782 ged. voor 25,— per den hoop. Hij stelt namens B. en W. voor om aan adressant de grond at te staan, op voorwaarde dat de kosten der koopakte gedragen worden door adres sant, en door hem eene schutting wordt geplaatst over de geheele lengte ter hoogte van 1,70 M. en het onderhoud dier schutting geschiede door adressant ten genoege van B. en W. Dhr. Smies zegt dat het wel goed zou zijn te bepalen dat ook de erfge namen van adressant in de voorwaar den verplicht werden dien onderhoud over te nemen. Dhr. Oggel was van meening dat hij de schutting op eigen grond zou zetten. De Voorz. zegt op de scheiding en voegt er aan toe dat de Blaay ook zorgen moet voor behoorlijken water afvoer. Dhr. Oggel zou er voor zyn dat wan neer de Blaaij in gebreke bleef de schutting behoorlijk te onderhouden, dit door de gemeente kon geschieden ten zijnen koste. De Voorz. zegt dat B. en W. die bevoegdheid altijd hebben volgens de gemeentewet. De heeren Dieleman en P. Dekker zijn ondertusschen ter vergadering ge komen. Z. h. s. wordt thans besloten het ver zoek van adressant in te willigen. III. Vaststellen van het reglement van orde voor het houden van de ge meenteraadszittingen. Daar niemand een algemeene be schouwing wenscht te houden over het concept-reglement wordt overgegaan tot artikelsge wijze behandeling. Vooral door dhr. Oggel werden ver scheidene opmerkingen gemaakt voor namelijk betrekking hebbende op de redactie der verschillende artikelen. Een voorstel van ingrijpenden aard werd gedaan by art. 6, handelende over de opening der raadszittingen. Hierby stelde dhr. Oggel, ook namens zijne medeleden Smies, De Feijter en Dreg mans voor om de vergaderingen met gebed te openen. Dhr. Wolfert zegt, dat het hier niet de gepaste plaats is om te bidden en verklaart zich tegen het voorstel. Dhr. Kruijsse vraagt wat de bedoe ling is van de voorstellers om een vrij gebed in te voeren dan wel om er een

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 2