27e Jaarg. Nieuwjaars-advertentien No. 76. Vrijdag 29 December 1911. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN. Buitenland. FEUILLETON. De verdwijning van Lady Frances Carfax. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco par post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiön worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vry dagnamiddag TWEE uren. In het NIEUWJAARS NUMMER, dat Maan dag i Januari 1912 zal verschij nen, kunnen geplaatst worden a 30 Cent, uiter lijk tot Zaterdagmiddag 3 uur. Men wordt beleefd verzocht hier van zoo spoedig mogelijk opgave te doen. DE UITGEVER. De Italiaansch-Turksche oorlog. Twee Italiaansche veldsohansen zijn door de Turken aangevallen, die werden teruggeworpen. De verliezen zijn on beduidend. Een troepenatdeeling, die de werk zaamheden bij het opstellen van een batterij beschermde, is op hevige wijze aangevallen, wat alle troepen noodzaakte te hulp te komen. Gedood werden 7 Italianen, 0. w. 1 officier, gewond 16, 0. w. eveneens 1 officier. De Turken leden groote verliezen. De Agenzia Stefani meldt, dat bij het doorzoeken van het Turksche stoom schip Kaisserich bleek, dat niets voor handen was, waaruit blijken kon, dat het schip een hospitaalschip was. Aan boord waren geen bedden, noch chirur gische instrumenten, noch de eenvou- >Ik hoop, dat ik u geen pijn heb gedaan. Toen u mij beschuldigde, dat ik haar kwaad zou gedaan hebben, verloor ik mijn zelfbedwang. Waarachtig, ik kan tegenwoordig voor mijzelf niet meer in- itaan. Mijne zenuwen spelen mij parteu. Maar het is me ook eeD toestand I Wat ik in de eerste plaats wil weten, mijnheer Holmes, is hoe ter wereld u eigenlijk ran mijn bestaan hebt gehoord?» »Ik sta in verbinding met juffrouw Dobney, de vroegere gouvernante van Lady Frances.* »0, die oude Susan Dobney met haar mopmuts. Ik kan mij haar goed voor mij halen.» »En zij herinnert zich u ook. Het was in de dagen voor voor u het beter vondt, om naar Zuid-Afrika tegaan. »Aeh, ik merk, dat u de geheele ge- ichiedenis kent. Ik behoef dus niets voor u te verhelen. Ik zweer u, mijnheer Holmes, dat er in deze wereld nooit een man geleefd heeft, die een vrouw inni ger lief had dan ik Frances. Ik was een wilde jonge man, dat weet ik maar niet slechter dan anderen van mijn slag. Maar haar gemoed was zoo zuiver digste hygiënische inrichtingen. Genees middelen ontbraken geheel. De apotheek bevatte slechts eenige sublimaatpastilles. Het verband materiaal bestond uit 50 verbanden en nog geen 8 Kg. verband watten. Het personeel voor den gezond heidsdienst was beperkt tot een officier van gezondheid, een chirurg en een apotheker. Verplegers waren niet aan boord. In de bovenste hutten waren 500 met hooi gevulde zakken, die ma trassen moesten verbeelden. De lagere hutten waren met kolen gevuld. De keuken was nauwelijks voldoende voor 30 personen. Al deze feiten spraken tegen, dat men de Kaisserich voor een hospitaalschip moest houden en daarom werd er beslag op het vaartuig gelegd. Zonder twijfel was het voor de Turksche troepen aan de Arabische kust bestemd. Uit Konstantinopel wordt aan de National Zeitung geseind De oelema's alhier hebben een proclamatie afge kondigd, waarin alle rechtgeloovige Mohammedanen tot den heiligen oorlog tegen Italië worden opgeroepen. Verontrustende berichten zijn uit Albanië ontvangen. Aan de Turksch-Montenegrijnsche grens hebben zich incidenten voorge daan. De regeering gaf haar gezant te Cettinje last, vertoogen tot de Montene- grijnsche regeering te richten. Onder de den Italianen van Turksche zijde verweten kwade oorlogspraktijken, bevond zich, naar men weet, het ge bruik van dum-dums. Hierover is over en weer met ambtelijke en halfambte lijke mededeelingen tusschen Konstan- als sneeuw. Zij kon geen zweem van onbetamelijkheid verdragen. Toen zij dus de dingen te hooren kreeg, die ik gedaan had, wilde zjj niet meer met mij te maken hebben. En toch hield zij van mij dat is het wonderlijke hield genoeg van mij, om al hare levens dagen, alleen om mijnentwil, ongetrouwd te blijven. Toen er jaren voorbij waren gegaan en ik te Barberton mijn geld verdiend had, kwam ik op de gedachte, om haar op te zoeken en haar te vermur wen. Ik had gehoord, dat zij nog altijd ongetrouwd was. Ik vond haar te Lau sanne en probeerde al wat ik maar kon bedenken. Zij was, geloof ik, geneigd om te zwichten, maar haar wil was sterk en toen ifc mij weer tot een bezoek liet aandienen, was zy de stad al uit. Ik spoorde haar op tot Baden-Baden, en hoorde eenigen tijd later dat hare kame nier hier was. Ik ben een ruwe kerel, zoo uit den boom gehakt, en toen dr. Watson zoo tegen mij sprak, raakte ik een oogenblik buiten mijzelveu. Maar zeg mij nu om Godswil wat er van Lady Frances geworden is.« »Dat moeten wij trachten uit te vor- scheu*, zeide Sneriock Holmes, met een eigenaardigen ernst. Waar i3 te Londen uw adres, mijnheer Green »In het Langham Hotel kunt u mij vinden.* »Mag ik u dan den raad geven om daar terug te keeren en bij de hand te tinopel en Rome gepolemiseerdhet laatst had men van Turksche zijde gezegd, dat de regeering in het bezit was van dum-dums, welke het merk der Italiaansche staatsfabriek droegen. Nu schryft de Tribuna weerTegen over de poging van de Turksche re geering, door onware berichten de meening ingang te doen vinden, dat de Italiaansche troepen in Tripoli zich van door de Verklaring van Den Haag van 1889 niet geoorloofde kogels be diend hebben en dat de Turksche re geering zelfs in het bezit van dum- dumkogels is, welke het fabrieksmerk van een Italiaansche staatsfabriek dra gen, moet men ten eerste vaststellen, dat den Turken in Tripoli nooit Itali aansche schietvoorraad in handen ge vallen is en ten tweede, dat er geen Italiaansche staatsfabriek is, welke ge weerkogels maakt, welke bij het binnen dringen in het lichaam van vorm ver anderen of ontploffen. De door de Italiaansche schutters bij het schijf schieten gebruikte kogels, welke bij het treffen barsten, hebben slechts geringe draagwijdte en missen reeds op korte afstanden alle uitwerking, zoodat het geen zin zou hebben, een expeditie korps daarmede uit te rusten. Er is hier dus sprake van een kinderachtige handelwijze der Turksche regeering, welke ten doel heeft de door de Italianen tegen de Turken geuite en goed gemo tiveerde beschuldiging, dat zij zelf met dergelijke kogels op Italiaansche sol daten geschoten hebben, terug te geven en tegen de Italianen aan te voeren. zijn, als ik u noodig heb Ik wil geen ijdele verwachtingen aanwakkeren, maar u kunt er gerust op zijn, dat voor de veiligheid van Lady Frances al het mo gelijke gedaan zal worden. Ik kan voor het oogenblik niet meer zeggen. Ik zal u dit kaartje geven, zoodat u altjjd in de gelegenheid zult wezen, om 11 met ons in verbinding te stellen. Nu, Watson, als je nu je tasch wilt pakken, zal ik juffrouw Hudson seinen, of zij alles in gereedheid wil brengen, om morgen om half acht twee hongerige reizigers te onthalen.* Een telegram lag op ons te wachten, toen wij op onze kamers in Baker Street aankwamen. Holmes las het met een uitroep van belangstelling en wierp het mij toe. »Gekerfd of ingescheurd* waren de woorden, die het telegram behelsde, en het kwam uit Baden-Baden. »Wat beteekeut dit?* vroeg ik. »Alles«, antwoordde Holmes. »Je zult je mijne schijnbare onbeteekende vraag naar het linkeroor van den geestelijke herinneren. Je hebt er niet op geant woord.* »Ik was van Baden-Baden vertrokken, en kon er geen navraag naar doen.* Juist. Om die reden heb ik een gelijkluidend telegram aan den directeur van den Englischer Hof gezonden, wiens antwoord hier nu ligt te wachteu.* Wat bewijst dat?* PORTUGAL. Het ongunstige weer heeft ook in Portugal kwaad huisgehouden. De Taag is 9 meter, de Douro 10 meter gestegen. Ook vele andere kleine rivieren zijn buiten haar oevers getreden, zoodat volgens een telegram aan de Köln. Ztg. de helft van het land onder water staat. Te Lissabon zijn huizen ingestort. Twee bruggen te Santarem werden door de golven weggespoeld. In de lager gelegen streken zijn honderden per sonen voor het hooge water op de daken der huizen en op de heuvels gevlucht. Vele menschen, in 't bizonder aan de kust, zijn verdronkenhier zy'n tot nog toe 23 lijken aangespoeld. Bijna dagelijks doen zich scheeps- ongelukken voor. PERZIE. De parlementaire commissie van vijf schijnt inmiddels samengesteld te zijn; een telegram uit Teheran dd. Vrijdag behelst nl. reeds, dat zij besloten had het Russische ultimatum aan te nemen, wat aan het Russische gezantschap was medegedeeld. Schriftelük is echter niets vastgesteld vandaar dat men niet weet, hoe de geldelijke schadeloosstellingen en het ontslag van Shuster geregeld zullen worden. In ambtelijke Russische kringen te Teheran wordt verklaard, dat de Rus sische regeering wel is waar den op rechten wensch koestert, haar troepen zoo spoedig mogelijk terug te trekken, doch dat een oogenblikkelijke ontrui ming niet toegezegd kan worden. »Het bewijst, waarde Watson, dat wij met eeo buitengewoon sluwen en gevaar lijken man te doen nebben. De eerwaarde dr. Snlessioger, zendeling uit Zuid-Ame- rika, is niemand anders dan Heiligboontje Peters, een van de meest gewetenlooze schoeljes die Australië ooit heeft voortge bracht - en voor een jong land heeft het enkele zeer volleerde types opgeleverd. Hij maakt er in het bijzonder werk van, om alleen staande dames te verschalken door op haar godsdienstig gemoed te wer ken, en zijn zoogenaamde vrouw, een Engelsche genaamd Fraser, is eeu waar dige hulp. De manier waarop men te werk was gegaan, bracht mij op het denkbeeld, dat hij het kon zijn, en dit lichamelijk merkteeken hij is leelijk geknauwd in een gevecht in een kroeg te Adelaide in 1886 bevestigt nu mijn argwaan. Die arme dame is in handen van eeu duivelsch paar, dat voor niets terugdeinst, Watson. Zeer waarschijnlijk is zij al dood. Zoo niet, dan wordt zij stellig ergens opgesloten gehouden, zoodat zij niet aan juffrouw Dobney of hare andere kennissen kan schrijven. Het is best mogelijk, dat zij heelemaal niet in Londen is aangekomen of dat zij Londen enkel heeft aangedaan maar het eerste is onwaarschijnlijk, daar het voor vreem delingen niet gemakkelijk is, om de va8telandsche politie, met haar archief stelsel, parten te spelenen het laatste is ook onwaarschijnlijk, daardezeschurken

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1