Zeeuwsch-Belgische Paarden Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Posterijen. Burgerlijke Stand. Beken dmaki ngen. Gemeenteraad. Aanbesteding. Het vervoer van HAARDASCH, STRAATVUIL enz. in het jaar 1912. Advertentiën. Punch, Framboozen- Citroen- en Kersenlikeur. Roode en witte Bessenwijn. Boerenjongens en Boerenmeisjes. MARKT Zaterdag 6 Januari 1912, betoogde de Minister dat inwilligen van den wensch van het personeel van de lagere scholen met betrekking tot de salarieering ruw geschat 18 millioen zou kosten en dus te duur is voor het oogenblik. Een bevordering van de belangen van het bijzonder onderwijs ware volgens den Minister wellicht te vinden door een regeling dat de ge meenten in de bouwkosten kunnen bij dragen. De Minister weerde af den aandrang tot verhooging van de traktementen van leerkrachten aan de Rijksnormaal lessen en van de toelagen voor kweè- kelingen aan de Rijkskweekscholen. Bij den aanvang der vergadering huldigde Woensdag de voorzitter in een hartelijke; deelnemende rede de nagedachtenis van Jhr. Van Swinderen, den ontslapen vice-president van den Raad van State, door wiens heengaan de Koningin een scherpzinnig raadsman en het land een zijner beste staats dienaren verliest. Minister Heemskerk sloot zich namens de regeering bij de woorden van den voorzitter aan. Bij de behandeling der begrooting van financiën drongen verschillende sprekers o. a. aan op hooger salaris voor de belastingkommiezen en op ver laging in de personeele belasting niet slechts voor logementhouders zooals de Minister wil, maar ook voor restaurateurs en koffiehuishouders. De heer Treub keurde 's Ministers belasting-politiek ai, en oordeelde vooral de tariefherziening zeer gevaarlijk voor het land. De beer Fruytier besprak de storm schade in September aan de dijken benoorden den spoorwegdam in Zee land aangericht, en betoogde de nood zakelijkheid om bij het herstellingswerk vooral stevige dijken met groot weer standsvermogen aan te leggen. Spreker wees er voorts op dat vele mossel- banken zijn weggeslagen en vele per sonen niet in staat zijn tot het pachten daarvan. Hij bepleitte voor hen ontslag of althans vermindering van pacht. Minister Kolkman deelde mede, dat binnenkort zal worden ontworpen een nieuwe salarisregeling voor belasting kommiezen, welke tevens salarisver- hooging zal inhouden. De Minister verzekerde.dat metkracht en spoed de stormschade der Zeeuwsche dijken zal worden hersteld, vooral waar 't geldt bescherming van den grooten spoorwegdam, voor zoover visschers daarbij schade hebben geleden. Hij zal elk verzoek om vermindering van pacht op zich zelt overwegen, want tot een algemeene vermindering kan de regeering zich niet binden. Bij de beoordeeling der verzoeken zal naar billijkheid met werkelijk geleden schade rekening worden gehouden. Bij de bespreking van de oorlogsbe- grooting en het ontwerp voor verbete ring der officierspositie besprak de heer Passtoors de bekende zaak van V. d. Breggen en critiseerde de misdadige nonchalance welke daaruit blijkt. De heeren Scheurer en Thomson bespraken eveneens het gebeurde waaruit gebleken is de noodzakelijkheid van een beter stelsel medischen dienst te velde en van beter geschoold verplegingspersoneel. De heer Tijderaan adviseerde den Minister terug te nemen de post voor de luchtvaart als onvoldoende voor bereid. De heer Eland, hoewel bedenkingen hebbende, verklaarde zich vóór voor stellen betreffende positieverbetering der officieren, welk voorstel bestreden werd door den heer Ter Laan èn om de kosten èn om het stelsel. Indtyking van den Braakman. Reuter seint d.d. Dinsdag uit Brussel In den Senaat is aan de orde de inter pellatie over de maatregelen, noodzake lijk geworden door het plan van de Nederlandsche regeering tot indijking van een groot gedeelte van den Braak man (Zeeuwsch-Vlaanderen). De minister van landbouw betwist, dat de Belgische belangen geschaad kunnen worden door de maatregelen der Nederlandsche regeering. Alle zich voordoende kwesties zullen naar billijk heid en vriendschappelijk opgelost wor den, dank zy de goede betrekkingen van buurtschap. Wat het recht van visschen op de Schelde betreft zeide de minister verkeeren onze visschers in een moeilijken toestand. Er is reden om na te gaan, of de werken zouden kunnen achterwege blijven. Reuter seint d.d. Dinsdag uit Brussel De Kamer beraadslaagt over de inter pellatie (van den afgevaardigde Verhae- gen) over den-door Nederland voorde mosselvisschers, wier thuishaven Bou- chaute (op de grens van Zeeuwsch- Vlaanderen en België. Red.) is, ge schapen toestand. In de interpellatie wordt de regeering verzocht maatregelen te nemen om den visschers mogelijk te maken hun sche pen te Bouchaute te lossen. De minister van buitenlandsche zaken antwoordt, dat hij er behoorlijke nota van zal nemen en aan de interpellatie het gevolg zal geven, dat vereischt wordt. N. R. Crt. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 22 December 1911. J. C. H., 17 j., pakhuisknecht te Ter ■Neuzen, is wegens diefstal veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. C. v. K., 24 j., schippersknecht te Ter Neuzen, is wegens diefstal met braak veroprd. tot 4 maanden gevang, met aftrek der prev. hecht. A. D. V., 27 j., winkelier te Ter Neuzen, is wegens heling veroord. tot 2 maanden gevang. M. P. J. B., huisvr. A. S., te Axel, is wegens beleediging van een ambte naar veroord. tot 10 of 10 d. hecht. In zake C. v. R., 27 j., landbou wersknecht te St. Kruis, gedetineerd te Middelburg, beklaagd van poging tot moord, heeft de Rechtbank bepaald, dat het onderzoek zal worden hervat ter terechtzitting van 5 Jan. a. s. Naar het huis van bewaring te Middelburg is overgebracht W. I., 42 jaren, werkman, geboren te Aardenburg, wonende te Oostburg, thans zwervende, verdacht van landlooperij en diefstal. PER TELEGRAAF, j Heden werd ter terechtzitting der Rechtbank te Middelburg door het O. M. eisch gedaan in de wegens het ont breken van een getuige herhaaldelijk uitgestelde zaak tegen A. M. F., 31 jaren, v o1 darbeidster,'wonende te Groede, beklaagd van het dooden van een kind waarvan zij in Augustus jl. was be vallen, althans het verbergen van het lijkje daarvan. De eisch luidde Vrijspraak wegens kindermoord, en 25 gulden boete ot 25 dagen hechtenis wegens het verbergen van een lijkje. Te Colijnsplaat werd Woensdagavond in de kerkgracht in de kom der ge meente, het lijk gevonden eener bijna 90-jarige oude dame. Men vermoedt dat zij door de duister nis misleid te water geraakt is. Ingezonden Mededeelingen. Het natuurlijke Franz Josef-laxeer- water heeft in tegenstelling met de meeste laxeerpillen, die er wel zeer oogelijk uitzien, maar veelal te duur betaald worden nóch prikkeling der darmslijmvliezen, nóch eenigerlei an dere ongewenschte uitwerking tenge volge Aanbevolen door wijlen prof. Stokvis. Zondag 24 December 1911. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 9'/j ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Kerk B Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Maandag 25 December 1911. (EERSTE KERSTDAG.) Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/8 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Kerk B. Ds. Chr. Bruins. Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Dinsdag 26 December 1911. (TWEEDE KERSTDAG.) Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 uré Geen Diénst. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Geen Dienst. Kerk B. Voorm. 9 ure Geen Dienst. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure De directeur van het post- en tele graafkantoor alhier, brengt ter alge meene kennis, dat op Dinsdag 26 Dec. a. s. (2eu Kerstdag) het kantoor zal ge opend zijn van 89 v.m. en van 13 u.m., ook voor het aannemen van post wissels en postpakketten, benevens voor de behandeling van spaarbankzaken, den telefoon- en telegraafdienst. Van 23 n.m. worden echter geen inter- locale of internationale telefoongesprek ken behandeld. Voorts wordt, met het oog op den grooten toevloed van poststukken bij de jaarswisseling, het publiek verzocht, brieven, briefkaarten en gedrukte stuk ken, alsprentbriefkaarten, visitekaart jes en circulaires, welke men bij voor keur op 1 Januari wenscht te doen bestellen, te voorzien van twee elkaar schuin snijdende strepen, getrokken over de geheele adreszijde, en die stuk ken reeds op 26, 27 of 28 December ter post te bezorgen. Zij kunnen dan tijdig voor de bestelling worden gereed gemaakt, blijven tot 1 Januari op de kantoren van bestemming bewaard en worden zooveel mogelijk op dien dag in de bestellingen opgenomen. Op Maandag 1 Jan. zal het kantoor geopend zijn als op werkdagen. Post pakketten worden dien dag echter niet aangenomen. Van 1 tot 15 December 1911. Hoek. Huw.-voltrekkingen. 14. Francois Tollenaar, 26 j., jm. en Elizabeth de Kraker, 23 j., jd. Jan Jacobus van Drongelen, 27 j., jm. en Lisia Zegers, 27 j., jd. Geboorten. 3. Anna, d. van Thomas Meer- tens en Maria Vinke. 5. Sara, d. van Marinus Nijssen en Neeltje Meeusen. 6. Geertruida Pieternella, d. van Marinus van Tatenhove en Cornelia de Pooter. Koewacht. Huw.-voltrekkingen. 5. Theo- phil Henderickse, 38 j., jm. en Florentia de Nijs, 27 j., jd. Geboorten. 6. Celina Augusta, d. van Aloij- sius van Laere en Prudentia van Goeije. Overlijden. 4. Bernardus van Acker, 67 j., echtg. van Prudentia Scholter. 12. Maria Jacoba Hamelinck, 80 j., wed. van Adolphus Eduardus Raes. Zuiddorpe. Huw.-voltrekkingen. 6. Camile Schaut, 28 j., jm. en Maria Christina Cappaert 21 j-, jd. Geboorten. 13. Prudent Petrus, z. van Ed- mundus Herman en Maria Francina de Block. De BURGEMEESTER der gemeente Axel, maakt bekend, dat openbare ver gadering van den Gemeenteraad is be legd, tegen DONDERDAG den 28 DEC. a.s., des voormiddags ten 83/4 ure, ten Raadhuize ter behandeling van het volgende 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Verzoekschrift van den heer D. de Blaaij Snr. te Axel, om aan hem grond van de gemeente in koop af te staan. 3. Vaststellen reglement van orde voor het houden van de vergade ringen van den Raad. Axel, den 22 December 1911. De Burgemeester voornoemd J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders der ge- meénte AXEL, maken bekend, dat op Woensdag 27 December a. s. des namiddags te drie uren, ten Raad- huize alhier, in het openbaar zal worden aanbesteed Men lette vooral op de voorwaarden. Inlichtingen te bekomen ter Secre tarie. Axel, den 15 December 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. HUIZINGA. De Secretaris J. A. VAN VESSEM. De PENNINGMEESTER der Vereeniging Werkmansbelang, maakt bekend, dat hij den tweeden Zaterdag in Januari zitting zal hou den tot het ontvangen van contributie. Tevens wordt er op attent gemaakt, dat met Januari weer gelegenheid bestaat om lid te worden. Axel. M. LOOF, penn. Met het oog op aanstaande Feestdagen verkrijgbaar: Sterk concurreerende prijzen. Aanbevelend, Axel. C. WIELAND. VAN to AXEIIj. Het Bestuur van de afdeeling „Axel" Z. L. M., maakt bekend, dat een markt van Z.-B. Paarden zal gehouden worden, te AXEL, op aanvang nemende des voorm. 10 ure. Het Bestuur, PH. J. VAN DIXHOORN, Voorz. W. DIELEMAN Pz., Secr.

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 2