t Binnenland. Gemengd Nieuws. Land do uw. Tot commissaris van Nederland voor het onderzoek naar den at waterings toestand van Vlaanderen en het ontwer pen eener betere regeling der in Neder land en België gelegen polders zijn benoemd de heeren J. Ramaer, hoofd ingenieur-directeur van den Rijkswater staat en J. Sibmacher Zijnen, hoofd-in- genieur van den Provincialen Waterstaat in Zeeland. AXEL, 19 December 1911 Zaterdagavond hadden alhier aan het station een paar ongelukken plaats, die betrekkelijk nog goed afliepen. De rangeerder B. geraakte bekneld tus- Bchen een ontspoorden wagen en den tender der locomotief, uit welke moei lijke positie hij na een halt uurtje be vrijd werd. Hij geraakte daarbij slechts licht gekwetst. Wat later brak de stationsknecht W. een arm bij het lossen van een ijzeren voorwerp. In de Vrijdag te Zaamslag ge houden raadszitting werd een verzoek schrift van J. van Fraeyenhove, om hem te ontslaan van de bijdrage van 25 'sjaars, in de verpleegkosten van zijn idiotisch zoontje, daar hij niet meer bij machte is die te betalen, en dus genood zaakt zal zijn hem uit het gesticht te laten terugkomen, terwijl hij dan voor de verantwoording van den raad zal zijn als hij voor scha en bate over het dorp rondloopt, buiten behandeling ge laten wegens den ongepasten toon waar op het gesteld is, terwijl ook nog werd herinnerd aan meermalen nopens adres sant door den raad betoonde welwil lendheid. Een verzoek van het waarnemend hoofd der school in den „Groote Huis seuspolder" om ontslag werd aange houden. Bij tweede oproeping kwamen geen meerdere dan de 2 eerste sollici tanten. De schoolopziener verlangde een nieuwe oproeping waarbij 100 boven het minimum zou worden uit geloofd, doch daarin hebben Burg. en Weth. geen zin. Daar hunne meening in dezen vaststaat, wachten zij verder at om uit de 2 sollicitanten, nadat een voordracht is opgemaakt, te kunnen benoemen. Naar aanleiding van aanmerkingen van Gedep. Staten werd de gemeente begrooting voor 1912 gewijzigd, ook de post voor de Gezondheidscommissie, die minder was opgenomen dan door de Commissie was aangevraagd in verband met de uitgaven voor grondboring. Benoemd werd tot gemeente-architect met 8 stemmen de heer A. P. Wisse. Op den heer P. Galle, waren 3 stemmen uitgebracht. Bij de omvraag werd o. ra. ter sprake gebracht, verbetering van wegen en paden, en tevens de ruimte op de los plaats aan de haven aan den „Marga- rethapolder". De voorzitter zegde tegen de vólgende campagne maatregelen toe, om daar een paar millioen Kg. bieten meer te bergen. Te Hulst is een katholieke leeszaal opgericht. Alleen mannelijke Katholieken, min stens 21 jaar oud, kunnen lid derVer- eenigina zijn en inwonende zoons van leden'tusschen den leeftijd van 18—21 jaar mogen kosteloos gebruik maken van de leestafel en jongelingen tusschen 18-21 jaar worden tegen de helft der contributie, die op 5 werd bepaald, toegelaten. Het bestuur zal ter zijde worden ge staan door een moderator, door Z. D. H den Bisschop te benoemen. Katholieke couranten zullen, nadat ze twee dagen ter beschikking der leden zijn geweest, in een ander locaal geheel kosteloos ter lezing liggen vooï den werkenden stand. AZ. Crt De heer J. Seijdlitz te Hulst, onder voorzitter der Afdeeling Hulst van de Maatschappij van Landbouw, heeft als zoodanig ontslag genomen. reinigen der vruchtboomen door bor stelen en krabben. Voor het kalken der boomen dient men te gebruiken een mengsel van water en versoh ge- bluschte kalk. Dit mengsel moet dun zijn, ongeveer als melk. Sommigen ge bruiken te veel kalk, waardoor het mengsel te dik wordtdit is af te keuren. Heel dikwijls ziet men, dat alleen de stammen gekalkt worden. Dit is niet voldoende ook de takken moeten zooveel mogelijk gekalkt worden. Takken, welke men niet met de wit kwast kan bereiken, dient men met kalkwater te bespuiten. Een goede bekalking heeft niet alleen ten gevolge, dat de insecten verhinderd worden zich te verbergen in de scheuren, maar ook worden door deze handelwijze de wortels der mossen, welke niet door borstelen of krabben verwijderd konden worden, gedood. Ook bevordert het kalken het loslaten en afvallen der gestorven bast- deelen. De witte kleur, die de boomen door het kalken krijgen, is wel minder fraai voor het oog, maar zij beschermt de stammen tegen te groote hitte en koude en voorkomt daardoor vorst- en brandplekken. v. H Het kalken der vruchtboomen. Onze vruchtboomen hebben talrijke vijanden onder de insecteD en groot is de schade, die dikwijls door deze kleine deugnieten wordt aangericht. De strijd tegen deze kleine vijanden baart den boomgaardeniers vaak veel moeite en zorg. In vele gevallen is eene insecten plaag gemakkelijker te voorkomen dan te genezen. Vruchtboomen, welke een ruwen bast hebben, vol met spleten en scheuren, bedekt met mossen, bieden talrijken insecten een welkome schuil plaats. Daarom is het wenschelijk dat de vruchtboomen een gladde, zuiveren bast hebben. Hetzelfde geldt ook voor de takken. Voor het verkrijgen van gladde basten en takken is het kalken der vruchtboomen zeer bevorderlijk. Dit kalken dient te geschieden na het zendeling uit Zuid-Amerika, en zijn iw. Evenals de meeste alleen staande vond Lady Frances haar troost en afleiding in den godsdienst. DT. Schlessinger's merkwaardige persoonlijk heid zijn eerlijke vroomheid en de om standigheid dat hij van een ziekte her stelde, die hij in de uitoefening van zijn godvruchtig beroephadopgedaan, maakten een diepen indruk op haar. Zij had mevrouw Schlessinger bij de verpleging van den herstellenden godsman bijgestaan. Hij bracht zijn dag door, naar de directeur van het hotel mij wist te vertellen, op een ligstoel op de veranda, met een dame als verzorgster aan eiken kant van hem. Hij was bezig met een kaart van het Heilige Land, in het bizonder met betrekking tot het koninkrijk der Midia nieten, waarover hij een studie schreef. Nadat hij flink opgeknapt was, waren hij en zijne vrouw naar Londen terug gekeerd, en Lady Frances had hen daar heen vergezeld. Dat was precies drie weken geleden, en de directeur had na dien tijd niets meer van haar gehoord. Wat Marie, de kamenier, betrof, deze was eenige dagen eerder in hare tranen badende, heengegaan, nadat zij de andere meisjes had medegedeeld, dat zij nooit meer in betrekking zou gaan. Dr, Schlessinger had de rekening van het heele gezelschap voor zijn vertrek be taald. »Wat ik wil zeggen,* besloot de van Lady Frances Carfax die naar haar geïnformeerd heeft. Een week of zoo geleden is hier iemand met hetzelfde doel geweest e He. li hij zijp naam genoemd?, vroeg ik. »Neen maar het was een Engelsch- an, ofschoon hij er ongewoon uitzag. »Een wildeman zeide ik, terwijl ik naar het voorbeeld van mijn vermaar den vriend verband tusschen de feiten zocht. »Ja juist. Dat is een goede beschrij ving voor hem. Het is een stoere, ge baarde, door de zón gebruinde kerel die eruit ziet ol hij meer in een boeren logement dan in een fatsoentijk hotel thuishoort. Een onbehouwen, ongege neerde man, en iemand met wien ik liever geen ruzie zou maken.* Het raadsel begon al eeuigszins op te klaren, en ook dé figuren, die er in voor kwamen, namen een vasten vorm aan Men had dus te doen met een goed hartige en godvruchtige dame, die van de eene plaats naar de andere vervolgd werd door een sombere en meedoogen looze figuur. Zij was bang voor hem anders zou zij niet uit Lausanne gevlucht zijn. Hij was" haar toch gevolgd. Vroeger of later zou hu haar inhalen. Had hij haar al ingehaald? Was dat het ge- heim van haar hardnekkig stilzwijgen Konden de goede rpenschen, die haar Het galabal ten hove, ter gelegen heid van het Nieuwjaar, zal Dinsdag avond 2 Januari gegeven worden. Te Nymegen is een timmerwerk plaats met pakhuis en bovenwoning afgebrand. Behalve den inboedel was alles verzekerd. De brand wordt aan kwaadwilligheid toegeschreven. Donderdagavond ongeveer kwart over acht ontstond, door tot nog toe onbekende oorzaak, een fel uitslaande brand in een der redactiebureelen der Haagache Courant, gelegen op de bovenste verdieping. De vlammen sloegen dade lijk met groote kracht naar buiten en vooral met het oog op de boven het brandende bureau gelegen couranten zolders was het gevaar voor uitbreiding groot. De brandweer moest, daar alle toegangen afgesloten waren, de deuren forceeren, maar wist met drie slangen op de waterleiding, het vuur tot het eene bureau te beperken. In twintig minuten was de brand bedwongen, Te Apeldoorn zijn de rietwerker H. en zijn vrouw gisternacht, doordien de buren tijdig het gevaar ontdekten ontkomen aan den dood door verstikkng wegens kolendamp. Door het binnenlaten van frissche buitenlucht en het toepassen van ver schillende middelen werd het reeds bewustelooze echtpaar weder tot bewust zijn gebracht. Wolven? -- Te Bergen (N.-B.) heerscht groote onrust over wolven welke men meent gezien te hebben in de Rijkevoortsche bosschen. De onbezoldigde rijksveldwachter v. Os, te Waalre, is Donderdag door drie hem onbekende stroopers aangeval len en deerlijk mishandeld. De daders wisten te ontkomen. Aan boord van een zeilschip, liggende op de Maas te Rotterdam is uit de roef een blikken trommeltje gestolen, inhoudende een bedrag van 500 mark aan goud geld, benevens eenig Duitsch papierengeld. In dezelfde stad zijn in de Zandstraat twee gebroe ders aangehouden. Zij worden verdacht, van een onbeheerd op de Groote Markt staanden wagen, een vat boterolie te hebben gestolen. Ook is ingebroken in een wagenmakery aan het Vasteland. Een lessenaar, staande op het zich in de wagenmakerij bevindende kantoortje, is opengebroken en eenig geld dat zich daarin bevond, gestolen. Kaaadiefstal. Uit Antwerpen meldt men aan de ,'sH. Ct.": Bij aan komst van een trein uit Nederland heeft men geconstateerd, dat niet minder dan 300 Hollandsche kaasjes verdwenen waren. Vrijdagavond is de 58-jarige echt- genoote van den heer de V. te Naarden door onbekende oorzaak in de Bussum- mervaart achter haar woning geraakt en verdronken. - Vrijdagmorgen is de werkman P. in de suikerfabriek Statendam by Geer- truidenberg, met den transporteur in aanraking gekomen. Zwaar verminkt werd hy opgenomenmen vreest voor zijn leven. Bij het lossen van rollen lood uit een lichterschip, liggende iu de Leuve- haven te Rotterdam, is een üzeren ring van den laadboom gebroken, waar door de losse werkman F. van W., dien boom op het hoofd kreeg. Zwaar verwond is de man, die in bewusteloozen toestand verkeerde, naar het ziekenhuis vervoerd. dadigheden van den kerel of zijne af dreigingen beschermen? Wat voor een afschuwelijk plan, wat voor een gemeen opzet school er achter die lange vervol ging Dat was het vraagstuk, dat ik op moest lossen. Aan Holmes had ik geschreven om te toonen, hoe snel en zeker ik tot den bodem van de zaak was doorgedrongen. In antwoord daarop kreeg ik een tele gram, waarin hij mij vroeg, hoe dr. Schlessinger's linkeroor eruit zag. Holme's opvattingen van humor zijn zonderling en soms hinderlijk, ik bekommerde mij dus niet om zijn misplaatste grap trouwens, ik was al te Montpelier aan gekomen om de kamenier op te schom melen, vxior zijn antwoord kwam. Wordt vervolgd). Te Rotterdam is in de meelfabriek De Korenaar" aan den Katendrecht- schen Lagedyk ingebroken. Op het kantoor zijn eenige lessenaars openge broken en is voor een bedrag van j 10 aan post- en plakzegels gestolen. Een brandkast, die alleen boeken bevat werd onaangeroerd gelaten. De firma is tegen inbraak verzekerd. De Fransche vlieger De Lant- heaume is bij Melun doodgevallen voor de oogen van zyn zuster diezyn vlieg- proeven bijwoonde. Door een liefhebber van oude boeken is onlangs een handschrift uit het jaar 1510 ontdekt, dat met een gedrukte uitgave van een werk van Luther van 1518 op zeer vele plaatsen woordelijk overeenkomt. Niet al te gewaagd mag de veronderstellingheeten, dat het manuscript, dat geen ondertee- kening draagt, van Luther's hand is. Ontdekker en eigenaar van het hand schrift is, volgens de „Münch. N. N.„ de onderwijzer R. Knobloch te Naunhof bij Leipzig- Ontploffing. Te Bradford is er een ontploffing geweest in een fabriek, waar goederen geverfd worden. De fabriek werd grootendeels vernield en drie naburige spinnerij en leden groote schade. Een man verloor er het leven by en 22 werden er gewond. Onder de tabriek door loopt een over welfde beek, waarvan het water ver ontreinigd is door een aantal chemische fabrieken. Men vermoedt nu, dat er gassen uit dat water door het steenen verwulfsel zijn gedrongen en die de ontploffing hebben veroorzaakt. Soldatenspel. De vijfde compagnie van het 31e linie deed oefeningen in den omtrek van het fort te Romainville. De bevelvoerende officier gaf een pa- troelje bevel zich van den schildwacht, die den ingang van het fort bewaakte, meester te maken. De patroelje kon, dank zij de duisternis, den schildwacht tot op twee meters afstand naderen. Een der soldaten sprong naar den schild, wacht. Deze, onraad bemerkt hebbend, legde aan en vuurde zijn geweer af. De man was op slag dood.

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 2