No. 73. Zaterdag 16 December 1911. 27e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaander en. F. DIELEMAN. Buitenland. FEUILLETON. De verdwijning van Lady Frances Carfax. COURANT. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentién worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrfl dagnamiddag TWEE uren. De Italiaanscli-Turksche oorlog. De verwarring neemt in Turkije allerwegen toe. Moorden en aanslagen houden aan. Turksche bladen zeggen dat aan de Porte bekend is dat ver momde Italiaansche officieren aanslagen beramen tegen de openbare gebouwen met het doel troebelen te verwekken. In de openbare gebouwen, aan de spoor wegstations en aan de aaniegplaatsen van booten worden voorzorgsmaatrege len genomen om aanslagen te voorkomen. Een opzienbarende moord is geschied te Saloniki, waarvan nog niet uitge maakt is in hoeverre hier de politiek in het spel is. De commissaris van politie heeft op het station den chef gedood en daarna onderging een Bulgaar in een café hetzelfde lot. Vervolgens stelde de dader zich in handen der politie. De kapitein van de te Marseille aan gekomen postboot Baron Golwarth uit Glasgow heeft aan de kamer van koop handel daar bericht gezonden, dat een Italiaansche kruiser op 30 November in de Roode Zee vijf kanonschoten op zijn schip gelost had. Een kogel trof de voorsteven en richtte groote schade aan. De bevelhebber van het Itali aansche oorlogsschip heeft, toen hij zijne vergissing bemerkte, tegen den En- gelschman dadelijk verontschuldigingen gemaakt. Volgens een bericht aan de Lokal- Anzeiger werd Dinsdag uit vrees voor anarchistenaanslagen aan de ingangen »Maar waarom Turksch vroeg de J heer Sherlock Holmes, terwijl hij met een strakken blik naar mijne laarzen heek. Ik zat achterover geleund in een stoel met een rieten rug, en mijne voor uitgestoken voeten hadden zijne altoos bezige aandacht getrokken. >Engelsche makelij,antwoordde ik «enigszins verrast. »Ik heb ze bij Lati mer, in Oxford Street, gekocht.» Holmes glimlachte meteen uitdrukking, half van ergernis, half van lijdzaamheid. »Je bad U zeide hij »je bad Waarom heb je aan zulk een verweekelijkend en duur Turksch bad de voorkeur gegeven boven een opwekkend vaderlandsch »Omdat ik mij de laatste dagen wat rheumatisch en stram voelde. Een Turksch bad is wat wij in de geneeskunde een alterans noemen een vernieuwing, een doorstraling van het gestel. »Maar zeg eens, Holmes,* voegde ik erbij, »ik twijfel niet, of liet verband tusschen mijne laarzen en een Turksch bad is volkomen van zelf sprekend voor iemand die logisch doordenktmaar je wudt mij toch een plezier doen, met het aan te wijzen.* van het ministerie van oorlog te Kon- stantinopel scherp de wacht gehouden. Niemand mocht na r binnen gaan zon der zijn naam en het doel van zijn bezoek te hebben opgegeven. Geen enkel pakje mocht ongeopend naar binnen. Er waren geschriften rondge deeld, waarin de personen, die verant woordelijk waren voor den oorlog, met den dood bedreigd werden. Tevens liepen er geruchten, dat Bulgaren in verscheiden ministeries bomaanslagen wilden plegen. Dezelfde maatregelen zullen ook op de andere ministeries toegepast worden. Verder valt nog op, dat er buitengewoon veel politie op straat is, die alle voorbijgangers scherp opneemt. ENGELAND. Er is te Portsmouth een ontploffing geweest aan boord van het nieuwe linieschip Orion. De dynamo's voor den electrischen stroom werden onder zocht en een daarvan sprong uiteen, waardoor de gloeiend geworden olie van het .toestel de omstanders hevige brand wonden bezorgde. Onder de gewonden is Garnett, de directeur van het marine- geschut, vier luitenants-ter-zee en nog een 17 anderen. PERZIE. Een ernstige crisis tusschen Rusland en Turkye lijkt op handen, naar aan leiding van de bezetting van Choi (in den Noordwestelijken uithoek van Per- zië) door een sterke Russische troepen macht met tien kanonnen, die, zeggen de Turken, hun stellingen in het westen bedreigt en Turkije's positie aan de »De wijze van redeneering is niet zeer duister, Watson,* zeide Holmes, meteen boosaardig knipoogje. »Zij behoort tot dezelfde eenvoudige soort van gevolg trekkingen, waarvan ik een voorbeeld zou kunnen geven, als ik je de vraag stelde, wie er vanochtend by je in je rijtuig gezeten heeft.* >Ik kan niet toegeven, dat een nieuw voorbeeld een verklaring is, zeide ik, eenigszins schamper. Bravo, Watson Een zeer waardig en logisch antwoord. Laat eens zien, wat waren de punten Laten wij het laatste het eerst nemen het rijtuig. Je zult zien, dat je eenige modderspetten op de linker mouw en schouder van je jas hebt. Hadt je midden in een hansom gezeten, dan zou je vermoedelyk niet bespat zijn, en als dit toch het geval was, zouden de spatten zeker aan beide zijden gelijkelijk voorkomen. Het is dus duidelijk, dat je aan één kant hebt ge zeten. Dus is het even duidelijk, datje iemand bij je hebt gehad.* »Dat is zeer duidelijk.* »Allergewooust, niet waar »Maar de laarzen en het bad »Even kinderachtig eenvoudig. Je bent gewoon om je veters op een bepaalde manier te strikken. Ik zie nu echter dat ze ditmaal met een ingewikkelden dubbelen strik zijn vastgemaakt, wat niet jouw gewone manier is. Je hebt ze daarom uit gehad. Wie heeft ze Perzische grens bedenkelijker maakt dan Macedonië, Albanië en Tripoli. Daarom kan de Porte niet in de be zetting van Choi berusten. De mobili satie van het geheele Turksche leger in Klein-Azië heeft al plaats gehad. Vijf bataljons staan klaar om naar Sal- ma3 op te rukken. De Porte is inmid dels bereid met Rusland te onderhan delen door tusschenkomst van haar nieuwen gezant te Teheran, die daar eerstdaags wordt verwacht. Turkije schynt door deze kwestie geneigd om toenadering tot Engeland te zoeken. CHINA. De leiders van het revolutionaire bewind in Sjanghai hebben opnieuw aan Joeansjikai geseind, dat zij er op blijven staan, dat de Mantsjoedynastie verdreven wordt, en dat zij het presi dentschap van de republiek China aan Joeansjikai aanbieden. Joeansjikai heeft Tangsjaoji last ge geven, zich naar Sjanghai te begeven, wyl de leden van het daar gevestigde revolutionaire bewind geweigerd hebben de vredesonderhandelingen te Hankou te voeren. Te Sjanghai heerscht groote vreugde over de overbrenging der vre desonderhandelingen van Hankou naar Sjanghai, immers dat beteekent een overwinning voor het revolutionaire bewind te Sjanghai, waardoor oneenig- heden, die tusschen de revolutionairen bestonden, van de baan schijnen. De vredesonderhandelingen die tot dusver te Hankou gevoerd worden, lyken thans onbeteekenend te zyn ge worden. vastgestrikt EeD schoenmaker of de jongen in de badinrichting. Het is onwaarschijnlijk dat je schoenmaker het gedaan heeft, omdat je laarzen nog bijna nieuw zijn. Wat blijft er dan over? Het bad. Erg eenvoudig, niet waar Maar met dat al is het Turksche bad ergens goed voor geweest.* Waarvoor dan? »Je zegt, dat je het genomen hebt, omdat je een verandering noodig hadt. Laat mij je er een aan de hand doen. Wat zou je van Lausanne zeggen, beste Watson eerste klas biljetten en alle verblijfkosten op vorstelijke wyze ver goed «Prachtig Maar waarom Holmes ging achter in zijn armstoel zitten en nam zijn aanteekenboek uit zijn zak. »Een van de gevaarlijkste soorten van menschen,* zeide hij, »is de alleen loo- pende vrouw zonder vrienden of ken nissen. Zij behoort tot het onschuldigste, en dikwijls ook het nuttigste slag van stervelingen op de wereld, maar zij is de onvermijdelijke aansporing tot mis drijf bij anderen. Zij is hulpeloos. Zy trekt heen en weer. Zij heeft voldoende middelen om van het eene land naar het andere te reizen, en van hotel naar hotel. Zij verdwijnt telkens in een dool hof van onbekende pensions en kost huizen. Zij is een schaloos loopend kuiken in een wereld vol vossen. Als De onderhandelingen van Joeansjika met buitenlandsche bankiers over een leening, zijn geschorst. De opstand in China heeft geleid tot een merkwaardige wederopluiking van den verbouw van maankop. De ver ordeningen tegen de teelt van maankop en het gebruik van opium worden niet meer gehandhaafd. Opiumkitten zijn weder geopend en met den aanplant van maankop is opnieuw een begin ge maakt, vooral in Joennan, waar zulks door het revolutionaire bewind ambtelijk werd goedgekeurd. In een van 12 dezer gedagteekend telegram uit Peking aan de „Times" wordt medegedeeld, dat het revolutio naire bewind van de provincie Joennan officieel verlof heeft gegeven voor den wederaanplant van maankop. Een ambtenaar van de douane in de provincie Tsjetsjoean meldt dat daar een algemeene toeneming is te consta- teeren van den verbouw van maankop. In tal van andere provincies worden op gelyke wijze de opium-verdragen, door de regeering van China gesloten, overtreden. De Daily Telegraph verneemt uit Peking, dat de Britsche fabrikanten (en dus ook de niet-Britsche) goed zullen doen, er zich rekenschap van te geven, dat er tegenwoordig in China enorme vraag is naar Europeesche hoofdbe- deksels. Sinds het edict over het af- snyden der haarstaarten verschenen is, hebben millioenen Chineezen van de gegeven vergunning gebruik gemaakt. Zy dragen nu petten van laken of zachte zij gemold wordt, mist meu haar nau welijks. I k ben dan ook erg bang, dat aan Lady Frances Carfax iets ernstigs is overkomen.* I k was verlicht toen hij zoo plotseling van het algemeene tot het bijzondere overging. Holmes raadpleegde zijne aan- teekeningen. »Lady Frances,* vervolgde hij, »is de eenige overlevende van de rechtstreek- sche afstammelingen van wijlen den graaf van Rufton. De erfenis is, zooals jij ja misschien zult herinneren, aan de mannelijke verwantschap overgegaan. Zij bleef met beperkte middelen achter, maar werd toch eigenares van eenige zeer merkwaardige oude Spaansche ju- weelen van vreemd geslepen en in zilver gezette diamanten, waaraan zij innig gehecht was al te gehecht, want zij weigerde ze by haren bankier in be waring te geven en voerde ze overal met zich mede. Een eenigszins deer niswekkende figuur, Lady Frances, een knappe vrouw, nog in den bloei der jaren, en toch door een vreemd noodlot de laatst overgeblevene van wat twintig jaar geleden nog een heele schare was.* »Wat is haar dan overkomen?* »Ja, wat is Lady Frances overkomen Is zij dood of levend Dat is de vraag, die wij moeten oplossen. Zij is een dame van vaste gewoonten en vier jaar lang is haar onveranderlijke gewoonte geweest om om de veertien dagen te schrijven

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1