1 Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. A- Het comité tot bevordering van den wederopbouw van de St. Jacobskerk te Vlissingen doet een beroep op de offer vaardigheid van het Nederlandsche volk. Een onzer oudste monumenten, eene getuigenis van den godsdienstzin en de grootheid van opvatting onzer voor vaderen, ging door den noodlottigen brand van 5 September jl. door brand bijna geheel verloren. Reeds is door de uitbetaling der assurantiepenningen en de mildheid der ingezetenen van Vlissingen een groot bedrag bijeen, toch moet er zal er weder een kerkgebouw verrijzen, dat ons volk eert nog een belang rijke som worden verzameld. Steunt daarom ons streven en toont door uwe gaven, dat wij nog steeds, wanneer rampen als deze ons yolk treffen, tot groote offers in staat zijn Tot het in ontvangst nemen van uwe giften verklaren de leden van het Comité en in 't bijzonder de Secretaris- Penningmeester zich gaarne bereid. Eereleden van het Comité zijnMr H. J. Dijckmeester, Commissaris der Koningin in Zeeland, Eere-Voorzitter, A. S. Talma, Minister van Landbouw Nijverheid en Handel, Oud-predikant van de Ned. Hervormde Gemeente te Vlissingen, Jhr. Mr. V. E. L. De Stuers, Lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, W. A. Graaf van Lynden Oud-Lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, H. P. J. Tutein Nolthenius Oud-Burgemeester van Vlissingen. Het Comité bestaat uit de heeren J. H. Blum, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, Lid van Gedepu teerde Staten van Zeeland, Voorzitter. Jhr. Mr. E. A. O. De Casembroot, Lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland Jhr. Mr. A. A. Van Doorn Van Koude kerke, Burgemeester van Vlissingen W. J. Sprenger, oud-Wethouder van Middelburg, H. P. den Bouwmeester Wethouder van Middelburg, Lid der Provinciale Staten van Zeeland, A Lantsheer, Wethouder van Oostkapelle, H. J. E. Gerlach van St. Joosland, Bur gemeester van Koudekerke, Lid der Provinciale Staten van Zeeland, L. J Van Voorthuijsen, Burgemeester van Domburg, Lid der Provinciale Staten van Zeeland en Mr. H. F. Lantsheer. Burgemeester van Arnemuiden, Secre taris-Penningmeester. Maar daar buiten aan de Boven-Spree, waar Fritz Neumann zijn gieterij en zijn machine-fabriek had gevestigd, daar wilde hij ook zijn villa laten bouwen. Om dicht bij de kinderen te zijn. Want Dodo die stond nu zijn hart het naaste. Een prachtvrouwtje Hoe zij zich indertyd haar Fritz ver overd, en moeders tegenkanting en zijn bezwaren had weten te overwinnen, dat was eenvoudig prachtigOp Dodo had het vervloekte geld nooit invloed gehad. Die was in haar gezonde natuurlijkheid bij dien plotselingen rijkdom natuurlijk gebleven. En als hij het wel bedacht van alle kinderen had zy alleen het volle geluk verkregen. En nu werd het zeker wel tijd. Gudareza stond op en greep hoed en stok. Hij keek nog eens rond in het vertrekje. Oud en berookt was het. Eigenlijk een miezerig vertrek. Maar het had iets gezelligs. En noch Adlon noch Bristol noch Kaiserhof hadden dat. Dus u gaat weer naar Kolberg, majoor? Zijn er ook kleinkinderen, als ik mag vragen »Wel, natuurlijk, meneer Emke. Een joDgen en een meisje. Heerlijke schep seltjes voor zoo'n ouden grootvader!* De heer Emke Senior veegde zijn handen aan zijn broek af en stak ze uit over de toonbank. Stevig drukte hij de handen van den majoor zoo iets stevigs kende je niet in Berlijn. »Klein- TWEEDE KAMER. Begrootingsdebatten. In de zitting van Vrijdag ontkende de heer Kuyper den minister van ko loniën te hebben beschuldigd van be ginsel-verzaking. Sprekers eenige be doeling was geweest bij de Indische begrooting de regeering vriendschappe lijk te waarschuwen, waarvoor hem eer een woord van waardeering dan een ongepast lesje toekwam. Spr. heeft dus niet gekrenkt, maar wel is hem leed berokkend. Hij vroeg of de door Minister Heems kerk namens het geheele Kabinet af gelegde verklaring als een oorlogsver klaring moet worden opgevat. De Minister van Koloniën betoogde dat er bij den heer Kuyper een mis verstand bestond. Hij hoopte dat deze afgevaardigde zulks zou iuzien, dat voor ontstemming geen reden bestaat Spreker heeft alleen willen zeggen dat er thans in Indië geen sprake kon zijn van toepassing van de regel dat het bijzonder onderwijs regel en bet open baar aanvulling moet zijn. Bij het verder debat verzekerde Mi nister Heemskerk nogmaals dat de re geering, zoover dit van haar afhangt de totstandkoming van de ziekte- en ouderdomsverzekering nog in dit jaa zal bevorderen. In de vergadering der Kamer van gisteren antwoordde de Minister van Waterstaat bij het voortgezet water staatsdebat, aan den heer Vorsterman van Oyen, die verschillende Neuzensche belangen had bepleit, dat de belangen van de betrokken personen bij haven bassins te Neuzen voldoende gewaar borgd zijn bij de overeenkomst tot ex ploitatie met de spoorwegmaatschappij Onder meer door de opzeggingsclasisule De Minister verzekerde voorts dat de regeering tot de Belgische regeering een krachtig vertoog heeft gericht om Ter Neuzen in het genot te laten van het uitzonderingsspoorwegtarief voor het vervoer van steenkolen enz. De Min merkte verder aan den heer Vorsterman van Oyen, die onder meer nog had betoogd dat men door het maken van een sluis achter Neuzen verzouting van het kanaal Gent—Neuzen had kunnen voorkomen, op, dat deze aangelegenheid zijn departement niet betrof. M. Crt. AXEL, 12 December 1911 Zaterdagavond hield de heer C. Zwa german, zuivelconsulent te Middelburg, daartoe aangezocht door de geitenfok- vereenigingen St. Gregorius en Ter Ver betering alhier, op de bovenzaal van dhr. Gilijamse eene lezing over de ver betering van het geitenras en de be moeiingen der geitenfokvereenigingen kinderen zijn altijd iets heerlijksIk heb er ook drie!* zei hij. »Als u weer eens in Körlin komt, dan vereert u mij zeker weer met een bezoek, majoor »Zeker, meneer Emke. Zeer zeker I* De winkelbel klonk als vroeger. Precies diezelfde schrille klank als vroe ger acht jaar geleden. Gudareza trad naar buiten. De frissche lucht deed hem goed. Zeelucht, over gewaaid van de Oostzee-kust. De kleinkinderen speelden nu aan het strand. Zij hadden een groot fort in het zand gebouwd en grootvader moest dat vandaag nog mee inwijden. Hij was plechtig uitgenoodigd. Als hij niet te laat wilde komen, was het hoog tyd. Hij liep vlugger dan toen hij kwam. Hij voelde zich verlicht. En hij dacht DodoDie heeft het van ons allen het best begrepen. Die heeft zich een burcht gebouwd -- een vasten burcht van geluk. Als ik maar weer haar vroolijkeu lach hoor EINDE. Met de stelling, dat eene goede, sma kelijke voeding een van de hootdeischen is voor de ontwikkeling van het men- schelijk lichaam, als inleiding, kwam spr. tot de conclusie, dat degenen, die uit gebrek aan flnantieele middelen niet altijd de gewenschte voedingsarti kelen kunnen koopen, zich door het bezit van een goede melkgeit, die arti kelen toch kunnen verschaffen. Spreker zei geitenmelk is beter dan koemelk en bewees zulks door de be- standdeelen van beide te vergelijken. Geitenmelk komt vooral ten goede aan zwakke en ziekelijke kinderen en is voor de voeding in 't algemeen zeer aan te bevelen. En daarom stelt zich de Provinciale Bond van geitenfokvereenigingen, waar van spr. voorzitter is, tot ideaal, dat iedere landarbeider en klein burger in het bezit kome van één, zoo mogelijk twee goede melkgeiten. Door goede melkgeiten wordt dan verstaan een gezonde en sterke geit, die in staat is om, na 2 lammeren ge worpen te hebben, nog jaarlijks 42 tot 48 weken een flinke hoeveelheid (6 a 700 Liter) melk te geven. Weliswaar zijn er nog betere, meer productieve geiten, maar metditgegeven kan worden volstaan. Te meer, omdat de Zesuwsche geiten over 't algemeen nog lang zoo ver niet zijn. Met de veredelde Duitsche en Vlaam sche geiten vormen deze nog een reus achtig contrast. Niet omdat b. v. de Saanengeiten wit, kortharig en hoornloos zijn, want-of schoon daarnaar gestreefd mag worden, dweept spr. niet met kleur of horens, maar het verschil komt vooral uit in den bouw, de gezondheid en de melk productie dier sikjes. Als oorzaken noemde spr. daarvan dat le hier tot nu toe de zorg voor dieren te gering is en ten 2de dat er nog grove fouten schuilen in de fokkerij En die oorzaken weg te nemen is nu juist het werk der .vereenigingen. De heer Zwagerman gaf daarom ver schillende practische wenken, welke zeer goed zonder groote kosten kunnen worden opgevolgd. Want een geit mag vooral niet meer kosten, dan ze op brengthet zij geen luxe-artikel. De vereenigingsbesturen moeten z. i, werken op uitbreiding van het leden tal, verbetering der stalling, voeding, fokkerij, het opfokken van geiten en aandringen op het bijhouden van melk- lijsten en stamboeken. Aldus werkend kunnen de vereeni gingen rekenen op medewerking van den Provincialen bond, die zooals be kend is, reeds door Rijk, Provincie en particulieren gesteund wordt. Mej. A. O. Steijn, onderwijzeres te Hoek, is benoemd tot onderwijzeres aan eene openbare school te Dedems- vaart. Nabij Koewacht, gemeente Ste- kene, werden Donderdagnacht ten na- deele van den landbouwer A. M. een 30 kippen en van de landbouwster C. c.a. 1000 K.G. aardappelen gestolen. Even over de grens, Koewacht (dorp), wilde dezer dagen een smokkelaar des nachts een prachtige vaars België binnen smokkelen. Twee douanen trachtten den smokkelaar het dier af te nemen, maar deze bood tegenstand. De douanen maakten een eind aan de zaak door met hun revolver op de koe een schot te lossen zij werd toen af gemaakt en geslacht naar Selzaete overgebracht, om daar te worden ver kocht. De smokkelaar wist door een haastige 'vlucht te ontkomen. M\ Crt. Het Provinciaal Watersnood Comité in Zeeland ontving nog, naar aanleiding van de stormramp, van de collecten te Houtenisse ƒ447.90, Graauw 247.15, Zaamslag 235.40, Philippine f 220.90, Clinge 190.79, Hulst 157.445, Stop peldijk j 142.30, Axel 120.09, Sas van Gent 105.31, Óssenisse 88.50, Hoek ƒ87.02, Boschkapeile ƒ79.10, Westdorpe ƒ70.60, Zuiddorpe 56.02, Hengstdijk 54.45, Koewacht 42.69, St. Jansteen 37 en Overslag 17.90. Het totaal der geheele opbrengst is nu ƒ45.988.735. Over het Eiwit. Een der meest waardevolle bestand- deelen van het voedsel, zoowel voor mensch als dier, is het eiwit. De vor ming van het eiwit in de natuur, is uitsluitend het werk van de plant. Het planteneiwit is de grondstof van de eiwitstoffen in het menschelijk en dierlijk lichaam. Alle eiwitstoffen, dus ook het planteneiwit, zijn opgebouwd uit koolstof, waterstof, stikstof, zuurstof en zwavel. Ongeveer het zesde deel van het eiwit bestaat uit stikstof, dus bevat eiwit 16% stikstof. Hieruit zien wij, dat de stikstof bij de vorming vanhet eiwit eene belangrijke rol speelt. Alle planten, dus ook de land bouwgewassen, moeten de stikstof, welke zij voor de vorming van het eiwit noodig hebben, uit den bodem halen. Ten deele maken de peulgewassen hierop eene uitzondering, daar zy een deel van de noodige stikstof uit de lucht halen. Het ligt dus voor de hand, dat de bodem altijd rijk voorzien moet zijn van opneembare stikstof, alsmede, dat de landbouwgewassen, welke rij kelijk bemest worden met Chilisalpeter, ook rijker worden aan eiwit, m. a. w. dat door deze bemesting hun eiwit gehalte stijgt. Zoo wijst de bekende landbouwkundige Stützer er op, dat uit talrijke proeven is gebleken, dat bij graangewassen door eene bemesting met Chilisalpeter het eiwitgehalte toe° nam met 1 procent. Door deze stijging neemt natuurlijk ook de voederwaarde toeinzonderheid is dit het geval met rogge, gerst en haver, en zoo ook met het hooi. Volgens eene analyse van het landbouwproefstation te Munster bevatte weidehooi, onbemest15.2 ruw eiwit en 3.04% verteerbaar eiwit, bemest met kaïniet en slakkenmeel 16.65% ruw- en 6.57 verteerbaar eiwit, bemest met kaïniet, slakkenmeel en 250 K.G. Chilisalpeter per H.A., 18.01% ruw- en 7.9% verteerbaar eiwit. Zoo was dan door eene bemesting met Chilisalpeter het gehalte aan ver teerbaar eiwit van het hooi gestegen met 7.9% - 6.57% 1.33%. Er zijn altijd nog menschen, die meenen, dat door eene bemesting met Chili wel de hoeveelheid hooi vermeerdert, maar dat het gehalte er minder door wordt. Voor hen is bovenstaande analyse zeer leerzaam. Daar het voor melk- en mestvee van groot belang is, dat zij eiwitrijk voeder krijgen, is het wen- schelijk, dat de landbouwer er naar streeft, om het eiwitgehalte van zijn veevoeder te verhoogen en dat hij daarbij gebruik maakt van de middelen, welke de tegenwoordige landbouwweten schap hem aanbiedt. Thans is door den minister van oorlog bepaald dat met 1 Januari as. het algemeen depot van discipline te Vlis singen zal worden opgeheven. Te Haarlem is een kofïiehuisbe- diende uit Prinsenhage aangehouden die daar eenige dagen geleden f 200 gestolen heeft en het geld verteerd heeft te Antwerpen en Brussel. - Onlangs is een zangeres te New- York, zekere mevrouw Shanks, in een restaurant overleden, na uit een flesch, met het etiket Vermouth, een glas gedronken te hebben. Het onderzoek schijnt bewezen te hebben dat de on gelukkige het slachtoffer is geworden van een grap, van zekeren heer Tottem, een makelaar in onroerend goed, die in staat van dronkenschap verkeerde de flesch met vergif op de tafel had geplaatst. De ploert en vijf andere heeren zijn aangehouden.

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 2