De erfenis van oom MM. No. 72. Woensdag 13 December 1911. 27e Jaar«£ Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. ÜIELEMAN, Buitenland. F E 1 L L E T O iN COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AOVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiön worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vr^dagnamiddag TWEE uren. De Italiaansck-Turksche oorlog. De Daily Telegraph verneemt uit KonstantinopelDe Russische gezant heeft door middel van een Turksch blad, dat zich door hem laat gebruiken, medegedeeld, dat het vraagstuk van de Dardanellen op bevredigende wijze zou kunnen geregeld worden door een af spraak tusschen Rusland en Turkije, dat Russische oorlogsschepen van de vloot in de Zwarte Zee de Dardanellen door zouden kunnen varen, na een vijf dagen van te voren aangevraagde ver gunning daartoe te hebben verkregen. Deze overeenkomst tusschen Rusland en Turkije zou ter goedkeuring voor gelegd moeten worden aan de mogend heden, die het tractaat van Londen van 1871 onderteekend hebben. De voor Tripoli bestemde Duitsche ambulance van het Roode Kruis zal naar de Prankf. Zeitung uit Berlijn verneemt binnen ongeveer 14 dagen vertrekken. De ambulance zal bestaan uit 5 Arabisch sprekende artsen en 12 verplegers. Er zal een veldhospitaal voor 50 a 60 patiënten worden meege nomen. Men hoopt dat de Italiaansche regeering aan de ambulance de landing in de stad Tripoli en vrijen doortocht door de militaire linies zal toestaan. DUITSCHLAND. De Lokal-Anzeiger, die dikwijls voor officieuze mededeelingen dienst doet, schrijft N u de Bondsraad Donderdag de wet 73) (Slot.) op den riviertol in den vorm, waarin de Ryksdag haar heett aangenomen, goedgekeurd heeft, zal ons ministerie van buitenlandsche zaken de onder handelingen met de regeeringen van Oostenrijk en Nederland beginnen, om hare toestemming voor de heffing van riviertollen op de Elbe en den Rijn te verkrijgen. Voor deze twee stroomen is, gelijk bekend is, de tolvrijdom door verdragen met die staten gewaarborgd. Volgens de uitlatingen van beide regee ringen totnutoe, schijnen deze van een wijziging van de Elbe-en Rijnvaartakte in het geheel niets te willen weten. Men dient echter af te wachten, of de tegenwaarde, die de regeering te Berlijn zal aanbieden, niet verlokkelijk genoeg zal zijn, om het verzet, dat totnutoe te Weenen en den Haag tegen de in voering van de tollen geboden is, te breken". ENGELAND. Te Birmingham heeft een inbreker, die terecht stond, den rechter een houten voetebank naar het hoofd gegooid. Het werptuig kwam op rechters lessenaar terecht en raakte hem daarna in het gezicht. De rechter verwijderde zich eenige oogenblikken. Na terugkeer ver oordeelde hij den beschuldigde om de U/3 jaar uit te zitten, die hem van een vorig vonnis voorwaardelijk geschonken was, en daarna tot vijf jaar gevang, wegens de inbraak. De man kwam er genadiger af dan de Fransche soldaat, die dezer dagen ter dood werd veroor deeld, omdat hij een officier, die recht sprak, zijn kepi naar het hoofd wierp. Emke senior kwam van tijd tot tijd in de kamer. Hij deed alsof hij er iets moest halen en wilde toch maar eenvou dig zijn nieuwsgierigheid bevredigen. »Ik mag zeker wel vragen, waar u vandaag vandaan komt?* »Van Kolberg, meneer Emke. Ik ben daar met mijn kinderen. Met mijn jongste dochter namelijk.* »Zoo zooEn mevrouw maakt het ook goed Is ze ook in Kolberg »Neen, meneer Emke. Mijn vrouw is in Heringsdorf. Met de familie van mijn zoon. Maar het gaat haar best. Dank u.Mag ik nog een halfje Acht jaren. Hoe gelukkig en hoe tevreden waren wy in dien tijd, al zuchtten wij ook onder den druk der bekrompen omstan digheden. Moeder dat zij zich geen nieuwe gordijnen kon aanschaffen, ik dat mijn zwarte jas zoo begon te glimmen aan de ellebogen. Al moesten wij ook uitrekenen en nog eens uitrekenen, dikwijls in duizend angsten. Och lieve God tóch was het een heerlijke tijd 1 Eigenlijk heeft de rijkdom ons pas geleerd wat zorg is. Zorg die het hart raakt. ■p&kr daèir had Hardi ook een paar m^len gezeten. Als kadet.... zoo'n knappe jóngen.... en zoo trotsch dat hij met my meemocht. En toen als nieuwbakken luitenant.... Arme Hardiik kon je niet helpen I Was Signe gelukkig? Was Signe ongelukkig Wat zeiden wij ook vroeger? Wie kan uit Signe wijs worden Ik heb haar nog nooit met een enkel woord zich hooren beklagen. Hoe zou zij ook. klagen? Maar gelukkig Wer kelijk gfefukkig Wat rl dat toch voor een leeg leven dat zij leidt Op Hoburg voelt zij zich nooit thuis. Altijd op reis, en als zij ergens wat langer blijven, altijd.... uit gaan, uitgaan En Bill eigenlijk zoo'n onbeteekenend man. Als Signe nog kinderen had. Zij houdt zooveel van kinderen Maar ook dat is haar ontzegd. en misschien was ook voor haar alles anders geloopeu, zonder ooms mil- lioeneu. Haar geheele leven zou een andere richting hebben genomen. Eu Bill zou zich wel bedacht hebben al was hij nog zoo verliefd om een arm meisje te trouwen. Arme SigueOok jij gaat gebukt onder den last van het geluk. Zoolang CHINA. De New Yorksehe correspondent van de Lokal-Anzeiger zegt uit betrouwbare bron te hebben vernomen, dat Engeland, Rusland en Japan een overeenkomst bebben getroffen om den keizer van China op den troon te handhaven en vp,n China een bondsstaat naar het niodel van Duitschland te maken. Frankrijk en de Vereenigde Staten wenschten een republiek naar Ameri- kaansch model. Twee Japansche divisies zijn mobiel gemaakt en staan gereed, om naar Mahitsjoerije te worden ingescheept. De correspondent van de Lokal An- zeiger te P^ersburg seintNaar uit Charbin wordit gemeld, hebben de Mon- goolsche vorsten van noordelijk Mants- joerije aan den directeur van den Oosterspoorweg, generaal Howat, mede gedeeld, dat al dulden zij wat China doet en al erkennen zij de dynastie van de met hen verwante Mantsjoe's, zy zich toch nooit aan een nieuwe Chineesche regeering zouden onderwerpen. Het eenige wat nog in den weg stond, om het Chineesche juk af te schudden, was gebrek aan geweren. Geld was in voldoende mate beschikbaar. Het leger bestond uit 120,000 Mongolen, waaronder vele bruikbare krachten. Tal van Mougolen, die bij de keizerlijke garde dienden, zouden bereid zijn, om terstond te deserteeren en zich bij het Mongoolsche leger aan te sluiten. Mocht Mongolië alleen niet tegen de nieuwe Chineesche regeering op kunnen, dan zou het zich onder Rusland's heer schappij begeven. je nog jong bent en mooi, kan het er nog mee door. Ik zal het niet meer beleven, maar dan dan zullen ze je koel noemen en trotsch. Arme Signe De goede wijn smaakte hem niet meer. Gudareza zette het glas weg, nadat hy nauwelijks zijn lippen had bevochtigd. Hij leunde ver achterover met zijn hoofd en peinsde weer over de oude tijden. Het was in dien tijd toch heerlijk ge weest Moeder altijd vroolijk en opge wekt, altijd geduldig en tevreden. Een beetje zat hij onder de pantoffel zekerl Maar dat was best 1 Met het geld met dat vervloekte geld was zij een andere geworden. Niet slecht, waar achtig niet! Maar nooit recht tevreden altijd verlangend hooger-op te komen en een beetje van het hondje gebeten. Friedel. Nu ja die zou ook nu nog zoo luid mogelijk verzekerenik ben gelukkig. Die had van den beginne al plezier gehad in geldzaken. Die ging door de wereld zonder zich om iets te bekreunen hij wist zich met zijn elle bogen wel een weg te banen. En ha perde het hem soms tusschen hem en zijn vrouw werkelijk gebeurde dat wel eens dan haalde hij de schouders op. Maar den rimpel had hij toch op het voorhoofdden zorgeu-rimpel. En soms deukt hij zeker nog wel liever den Keizer dienen dan mijn schoonvader. AMERIKA. Het geheim der Maine is dan ont sluierd. De commissie van deskundigen (marine-officieren en officieren van de landmacht) ingesteld om het wrak der Maine te onderzoeken en over haar be vindingen rapport uit te brengen, is met haar oordeel gereed. Zij is tot de conclusie gekomen dat de Maine door een ontploffing, buiten de romp van het schip, vernield was. Men weet, dat het in de lucht vliegen van de Maine, door het Amerikaansche volk toegeschreven aan een aanslag door de Spanjaarden, in de V. St. zoo'n opwinding teweeg bracht, dat de oorlog onvermijdelijk werd. Later werd evenwel in twijfel getrokken of de explosie wel het werk van de Spanjaarden geweest was. Velen veronderstelden n.l. dat een ontploffing in de Maine zelf, de ramp had veroor zaakt. Omdat dit uit te maken, is het wrak drooggelegd en door deskundigen onderzocht. Men weet dus nu zeker, dat de ontploffing van buitenaf het schip heeft getroffen en dat dus een mijn, door de Spanjaarden gelegd, de ramp kan hebben veroorzaakt. In het jaarverslag, dezer dagen uit gebracht door den min. van landbouw, heeft deze de verrassende verklaring afgelegd, dat een nauwgezet onderzoek van twee jaar aangetoond heeft, dat de koeltechniek, die het gedurende ge- ruimen tijd bewaren van levensmid delen in koelpakhuizen mogelijk maakt, oorzaak is geweest van speculatie in levensmiddelen, hetgeen weer de aan leiding is geworden van de stijging in de prijzen van verschillende middelen. De vliegen zoemden door het vertrek. Grappig bij Emke waren er altjd zooveel vliegen geweest. Smerig goedje 1 Kijk, zelfs de portretten van de keizers sparen ze nietEn de oude voert altijd een hevigen strijd met de beestjes. Kijk daar slaat hij er weer een paar dood »En hoe gaat het met uw gezondheid, majoor »Dat kon beter, meneer Emke. In het voorjaar moest ik weer naar Karls bad. Met mijn maag wil het niet recht en de zenuwen spelen me ook al parten. Dat gaat zoo in een groote stad.« »Ja..„ Ja.... Zoo gezond als hier in Pommeren is het er zeker niet. Dan schelden ze nog op ons, die verstandige Berlijners. »In den winter is de Pommer nog dommer dan in den zomer,* zeggen zij. Ja morgen brengen wij in Pommeren zijn toch nog de verstaudig- sten, majoor. Wij laten ons hier niet opwinden. Altijd kalmpjes en een goed fleschje rooden wijn daar houd je het leven bij tot ver over de zeventig. U moest weet in Körlin komen wonen, majoor.* Nu moest Gudareza toch lachen. Eu toch was er een weemoedige klank in dien lach, maar de wijn smaakte plot seling weer. De oude Emke had zulke komieke ideeëuKörlin Ja, als je maar niet zelf ook geheel auders was geworden in die acht jaren.

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1