Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Enge Kapelsteeg uit noodweer geschied de en dat de burgemeester en de mili tairen hulde vérdienden voor hun op treden tegen daden van geweld. De Minister verdedigde het niet ontvangen van het kiesrechtcomité op den dag van de opening van de Kamers. De be- toogingszaak was zoodanig opgezet dat de regeering daarin geen rol kon mee spelen. Crt. Aan alle werkgevers worden in het laatst van elk jaar, vanwege de Rijksverzekeringsbank, de voor het vol gende dienstjaar benoodigde loonlijst formulieren gezonden. Dit jaar zal, zoo schrijft het Hola., daaraan iets bijzonder worden toege voegd. Aan iederen werkgever (in het geheel zijn ér bijna 100.000) wordt tevens een boekje gezonden van pl.m 90 pagina's druk. Dit boekje heeft ten doel de werk gevers er op te wijzen wat kon worden gedaan om ongelukken te voorkomen, zoodat men in de gelegenheid wordt gesteld zelf mede te werken tot ver mindering van het getal ongevallen waarvan noodzakelijk de gunstige in werking op het te betalen premie-be drag het gevolg is. Vooraf gaat een beschouwing van oorzaak en de ünantieele gevolgen van de ernstige ongevallen over de drie eerste boekjaren der Bank, met aan wijzingen der middelen en met waar schuwingen omtrent voorkoming van ongevallen. Dan volgen in 33 onder deden voor iedere groep de oorzaken van plaats gehad hebbende ongevallen met tal van voorbeelden. De verdeeling is zoo aangebracht, dat ieder werkgever zich terstond kan bepalen tot de lezing van hetgeen voor zijn eigen bedrijf belangrijk is. Voor den Oud-lndischen militair Het Permanent Comité van den Volksbond tegen drankmisbruik ten dienste van den Óud-Indischen militair heett zich tot den Minister van Oorlog gewend met het verzoek, om de uit de Koloniën terug gekeerde militairen voor zoover zij overigens aan de eischen voldoen in aanmerking te doen komen voor de betrekkingen van werkman, corveeër, oppasser, poetser of knecht bij de onder het Departement van Oorlog behoorende magazijnen of inrichtingen, en om te mogen vernemen wat zou kunnen wor den gedaan om hunne aanmelding voor en plaatsing in die betrekkingen te be vorderen. Z.Ex. heeft hierop geant woord dat met de belangen van ge wezen koloniale militairen gaarne reke ning zal worden gehouden, en dat het aanbeveling verdient hunne namen, onder vermelding vannauwkeurigadres, aan het departement van oorlog ken baar te maken, onder bijvoeging van al zulke gegevens als noodig zijn om een oordeel over den sollicitant te kunnen vormen. In verband hiermede schijnt het ge- wenscht dat belanghebbenden zich tot het genoemde Comité wenden, opdat dit een lijst zal kunnen opmaken en Z.Ex. ter zijner tyd aanbieden. Gega digden gelieven tevens op te geven voor welke betrekking zij in aanmer king wenschen te komen. Adres den heer G. de Wal, Harderwijk, secretaris van het comité. AXEL, 8 December 1911 Dinsdag werd alhier ten huize van den heer Gilijamse de jaarvergadering gehouden van de Maatschappij Axel- Station. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten bedroegen 34546.35 en de uitgaven 34490.40, zoodat het batig saldo bedraagt ƒ55.95. Aangekocht werden in het afgeloopen jaar 270.900 k.g. superphosphaat met 14 pCt. oplosbaar phosphorzuur, 159.100 k.g. ammoniak-superphosphaat met 7 pCt. stikstof en 9 pCt. phosphorzuur. 135.500 k.g. chilisalpeter met 14 pCt. stikstot en 312 k.g. Belgisch klaverzaad. Als bestuursleden werden herkozen de heeren Jan dè Kraker, L. de Putter en M. W. Koster. Het aantal leden is weder met eenige vermeerderd. Na afloop der huishoudelijke zaken werd eene lezing gehouden over zwavel zure ammoniak. In de week van 29 November tot en met 5 December zijn in de provincie Zeeland 14 gevallen van besmettelijke ziekten geconstateerd n.l. rondvonk te Colijnsplaat 1, te Sluis 3, te Zuidzande 6 gevallen en diphteritis te Brouwers haven 2, te St. Jansteen en Wissekerke ieder éen geval. Als gevolg van de pogingen, welke door verschillende polderbesturen in onze omgeving in de jaren 1909 en 1910 zijn aangewend om verbetering te verkrijgen in den tegenwoordigen slechten afvoer van het overtollige water, ontving de heer A. Moerdijk te Zuiddorpe, dijkgraaf en ontvanger-grif fier van verschillende polders van het Ministerie van Waterstaat een schrijven van den "volgenden inhoud: De Minister van Waterstaat, beschikkende op een adres dd. Januari 1910 van leden van polderbesturen behoorende tot die, waarmede op 15 October 1844 door den Staat der Neder landen een contract is gesloten voor de afwatering hunner landen door de Rijkswaterleiding ten oosten van het kanaal van Ter Neuzen, waarbij zij a klagen over waterbezwaar tenge volge van onvoldoende uitwatering door den Buthduiker en de sluis te Ter Neuzen, welke uitwatering naar hunne meening niet meer aan de eischen vol doet sinds de toevoer van Belgisch water op Nederlandsch grondgebied door het verbeteren der afwaterings middelen van Belgische zijde zou zijn toegenomen b er op wijzen, dat het bedrag van uitwateringsgeld hetwelk sinds 1 Januari 1845 door be doelde polderbesturen jaarlijks in 's Rijks kas wordt gestort, volgens punt 5 (lees punt 6) der bovenaangehaalde overeen komst slechts zoolang zou verschuldigd zijn. als de nieuwe uitwatering zou blijken voldoende te wezen, dat de beoordeeling daarvan volgens genoemd artikel zou staan aan Gede puteerde Staten van Zeeland dat door België een meermalen ver hoogde bijdrage wordt betaald voor den afvoer van een gedeelte van het Bel gische water, dat van de aldus door het Rijk ont vangen bedragen per jaar een aanzien lijk batig saldo zou worden overge houden c te kennen geven, dat naar hun oordeel aan het door het ondervonden waterbezwaar alleen een einde kan worden gemaakt door 1°. aanmerkelijke verbreeding, des noods tot het dubbele der tegenwoordige breedte van de uitwateringssluis te Ter Neuzen en de daarvoor loopende Rijks waterleiding tot aan de platte brug 2°. verlaging van het minimum aan genomen peil van 1.50 M. N. A. P. van den Buthduiker te Axel door voortdü rende verwijdering van een of meer balken, 3°. handhaving van het verbod tot het stellen van vischnetten, die den afvoer van water belemmeren weshalve zij verzoeken, dat omtrent de gegrondheid hunner klachten een onderzoek worde ingesteld en aan hunne bezwaren worde tegemoet gekomen Gezien het bericht van Gedeputeerde Staten van Zeeland van 15/20 Juli 1910 No. 74, 2e afdeeling Mede gezien de berichten van den Hoofdingenieur-Directeur in de 11e directie van 25 Juli 1911, No. 2302 en van den Inspecteur-Generaal in de 1 inspectie van 14 Augustus 1911, No 3569 G Geeft aan adressanten te kenüéh, A. Dat de reden van de slechte afwatering bijna geheel is te zoeken in de door hen in de laatste jaren inge voerde draineering, gepaard met dich ting der slooten, waardoor telkens bij zware regens het water, alvorens in de draineerleidingen te komen, eenigen tijd op de landen staatdat adressanten het geheel in hunne macht hebben, aan deze toestanden een einde te maken door zelf voor betere afwatering te zorgen, en dat van Rijkswege weinig gedaan kan worden om daarin te voor zien. B. Dat de opvatting, als zou de be oordeeling van het al of niet voldoende zyn der Rijks waterleidingen, aan Gede puteerde Staten van Zeeland staat, op onjuiste uitlegging van de betrekkelijke overeenkomst berust. C. Dat van Rijkswege geheel onver plicht reeds, in het bijzonder in de jaren 1883 tot en met 1886 en 1897, belang rijke verbeteringen zijn aangebracht aan de oostelijke Rijks waterleiding, zoodat daaraan weinig te verbeteren overblijftdat evenwel zal overwogen worden of alsnog later zal kunnen worden overgegaan tot het nog verder verbeteren van eenige daartoe vatbare deelen der genoemde leiding. D. Dat bij hunne becijfering der van Rijkswege gedane uitgaven voor de oostelijke Rijks waterleiding verzuimd is te letten op de indertijd, laatstelijk nog in 1897, gedane uitgaven voor aan leg en verbetering dier leiding, en dat renten daarvan, vermeerderd met de kosten van onderhoud, de door adres santen genoemde sommen verre over treffen. E. Dat de bewering, dat er ingevolge de door adressanten bedoelde overeen komst met België aan Belgische gronden tegen betaling van 94500.'s jaars eene uitwatering op genoemde leiding is verschaft onjuist is dat die gronden van ouds op die leiding afwateren dat het oorspronkelijk' tractaat slechts be stendiging van de bestaande uitwatering van een deel van België op Nederland ten doel had, terwijl de verhoogiug van bijdrage van de zijde van België voor andere doeleinden heeft gediend. F. Dat uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat in de laatste jaren geen meerder water van de Belgische gron den op de oostwaterleiding is of wordt gebrachtdat de waterloozing door den Buthduiker voldoende is, zoodat aan het desbetreffende verzoek niet kan worden voldaan. G. Dat de schotbalken in den Buth duiker niet worden ingelegd dan wan neer dit voor andere openbare belangen noodzakelijk is te achten en dat in de laatste jaren die inlegging eerst ge schiedde bij waterstanden, die 0.21 a 0.28 M. lager waren dan het door adres santen genoemde peil. H. Dat op het stellen van visch tuigen in de leidingen nauwkeurig zal worden toegezien, doch dat adressanten daartoe krachtig kunnen medewerken door in de eerste plaats gebruik te maken van de aan de polderbesturen toegekende bevoegdheid in artikel 36 van het Reglement van politie voor de polders in Zeeland en verder door hunnerzijds de aandacht van de Rijks en gemeentepolitie te vestigen op over tredingen van artikel 19 van dat regie ment. 's-Gravenhage, 20 Oct. 1911. De Minister voornoemd, (w. g.) LOUIS REGOUT." Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 8 December 1911. P. K., 41 j., winkelier te Westdorpe is wegens overtredingen rijksbelastingen veroord. tot 10 of 2 dagen hecht. J. B., 39 j., slager te Sas van Gent (thans zonder bekende woonplaats), is wegens alsvoren veroord. tot 10 of 2 dagen hecht. J. W., 29 j., winkelier te &ieu*. Namen, is wegens alsvoren veroord- tot 5 of 1 dag hecht. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 10 December 1911. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/j ure Ds. J. B. T. Hugenholta. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Bediening H. Avondm. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma, Dankzegging. Kerk B Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Bediening H. Avondm. Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Dankzegging. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Te Goes kreeg Zondag een werkman, bij het ontruimen van een met teer volgeloopen glimpijp, een dikke straal kokende teer in het gezicht, waardoor hy vreeselijke brandwonden opliep en een zijner oogen gekwetst werd. Brievenbesteller gearresteerd. Op bevel van de justitie te Amsterdam it een briefbesteller van het hoofdpost kantoor aangehouden, verdacht van valschheid in geschrifte. Hij zou onge veer een half jaar geleden valsche handteekeningen hebben geplaatst op postwissels, en zich verschillende be dragen hebben toegeëigend. Te Rotterdam is een kolen werker naar het ziekenhuis gebracht, die bij het lossen van steenkolen uit een spoor wagen in een in de Eerste Katen- drechtsche haven liggend stoomschip door zware stukken steenkool op het lichaam getroffen werd. Hij heeft een paar ribben gebroken en is verder zwaar gekwetst. Een caféhouder te Meppel is op den weg tusschen Wanneperveen en Meppel het slachtoffer van een hollend paard geworden. Hij zat op een flets, werd door het paard omvergeworpen, raakte onder den wagen en kreeg een wiel over het hoofd. Eenige uren later is hij overleden. Maandagavond omstreeks elf uur is een man overreden door de tram DongeTilburg. De overredene, die in staat van dronkenschap verkeerde, lag op de rails en werd letterlijk door midden gereden. Dinsdagmiddag begaf zich de land bouwer J. van de Bilt, wonende aan den Amsterdamschen straatweg by Naarden, per rijwiel huiswaarts, toen hem een auto achterop reed. Op een waarschuwingssignaal stak v. d. B. den weg over; de bestuurder van de auto remde uit alle macht en trachtte zooveel mogelijk uit te wyken, doch kon niet verhinderen, dat de onvoorzichtige ouder de auto kwam en door een der spatborden op slag gedood werd. De auto kwam in de vaart terecht, doch de 3 inzittenden konden zich zwem mende redden. V. d. B. was weduwnaar en vader van 2 kinderen. Te Rotterdam kreeg een gasfitter twist met een man. De gasfitter was in gezelschap van zijn vrouw. De twistende mannen verstoorden de nacht rust, en weldra verscheen de politie ter plaatse, die den gasfitter en zijn vrouw tot doorloopen aanmaande. Zij weigerden aan dit bevel gevolg te geven. En toen tot arrestatie zou worden over gegaan, heeft de gasfitter ernstig verzet gepleegd, daarin krachtig bijgestaan door zijn vrouw, die de agenten sloeg en schopte en een hunner een bos haar uit den baard trok. Man en vrouw zijn ten slotte naar een politiebureau over gebracht.

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 2