it erfenis van oom MM. o. 71. Zaterdag 9 December 1911. 27e Jaar^-. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FE UILL ETON. Binnenland. COURANT. D't blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiön worden franco ingewacht, uit'erlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Itaiiaansch-Turksche oorlog. Volgens een telegram van de Press- entrale uit Konstantinopel hebben de 'urken een zending, bestaande uit tuliaansch gezinde sjeichs en een Ita- aansch officier, die op weg was om ie Senoessi voor de Italianen te winnen, evangen genomen en doodgeschoten. De revolutionnaire aanslagen in Ma- edonië houden aan. Bij den jongsten spoorwegaanslag lebben zich drie nieuwe gevoegd. In wee er van werd slechts stoffelijke chade aangericht. Bij den derden rerden twee beambten gedood. De Turksche regeering heeft nieuwe aatregelen genomen tot militaire be- cherming der spoorlijnen en tevens tl ze, volgens een bericht uit Kon- tantinopel, nieuwe stappen doen bij de wgendheden, om de klachten over de pheime Italiaansche agenten (die vol tas de Turksche regeering in Macedonië aa het werk zijn) te hernieuwen. We izen, dat de Porte zich reeds een naand geleden over die agenten bij Ie mogendheden beklaagd heeft. De Porte geeft den kanselarijen in iaropa tegenwoordig veel werk. Ge urende het conflict met Italië is het igenlijk een aanhoudende reeks van lachten en protesten geweest, van het iltimatum af tot nu toe. In Italië wordt inmiddels ontkend, lat geheime Italiaansche agenten met revolutionnaire Bulgaren zouden amenwerken. Met stralend oog kwam zij bij haar 'ader en moeder. Die zaten in zijn amer voor den grooten haard, waariu teds een paar houtblokken opvlamden, »ant de herfst was vochtig en koud. Als een wervelwind was zij komen innenvliegen, omhelsde haar moeder, uste vader op het voorhoofd, op beide ingen en stond toen voor hen, buiten dem, en lachte van zaligheid en geluk. Moeder had in de krant zitten lezen, ij zette haar lorgnon afMaar kind c >Kom, oude DodoLach jij maar *at haar maar begaan, Ida Wij hooren ier zoo zelden lachen. Wat is er aan e hand Toen zei zy »Ik ben zoo geluk- >gIk heb mij met Fritz Neumann 'Mloofd Ic Moeder schrikte en riep>Maar Mo.... ben je dwaas? Wat beteekent d»t nu Een oogenblik stond Dodo verlegen, dij keek naar haar vader. Die had het loofd laten zakken. nu moest hij ook het laatste kind Aten gaan. Steeds eenzamer zou het om rem worden. Aan niets anders dacht hij. Niet Een grens commissaris meldt dat er bij Mossein, op de Russisch-Turksche grens, een incident heett plaats gehad tusschen Russische en Turksche troepen. De botsing nam groote afmetingen aan en duurde tot Woensdagochtend. De officieren slaagden er in het vuren te doen staken. Een Turk is gedood en een gewond. De Turksche bevelhebber heeft versterkingen aangevraagd. Onder de aanzientyke schadeposten, die de oorlog voor den Italiaanschen handel meebrengt, is een der voor naamste de algeheele afsluiting van het afzetgebied in het Zwarte Zee-bekken. De Italiaansche handel had in de laatste jaren een belangrijke vlucht genomen in dat gebied. Het jaarlijksche aantal Italiaansche schepen in de Zwarte Zee was in de jaren tusschen 1907 en 1910 gestegen van 548 tot 907, de tonnen- maat van 775.000 tot 1.250.000. Die handel vertegenwoordigt een bedrag van meer dan 250 millioen lire per jaar. CHINA. Volgens een bericht van de Duitsche Kabelgesellschaft heeft de Regent (de vader van den jongen Keizer) afstand gedaan. De Times verneemt uit Hongkong, dat troepen uit Kanton een verplette rende nederlaag hebben toegebracht aan de zeeroovers op de West-rivier. Ettelijke zeerooversdorpen werden ver woest. De gedelegeerden van 12 provinciën zijn te Woetsjang bijeen geweest. Zy besloten dat de strijd tegen de regeering hoe jong Dodo nog was. Niet of Fritz Neumann hem een aangename schoonzoon leek. Alleen dat zij de een na den ander waren weggegaan. Maar toen klonk plotseling in hem Dodo's juichtoon>Ik ben zoo geluk kig I» En hij stond op, nam Dodo's hoofdje tusschen zijn beide handen en keek haar peinzend in de oogen. Van het station ging de oude majoor te voet door de hoofdstraat, de heele stad door, langzaam en zwaar op zijn stok leunend. Van tijd tot tyd bleef hij staan, las hier het bordje boven een winkel keek dakr een openstaande deur binnen of bekeek de een of andere onbeteeke- nende uitstalling. Alles interesseerde hem. Soms had hij een gevoel of hij niet was weg geweest uit Körlin. Wat veranderde zoo n Pom- mersch' gat toch weinigDaar ging buiten in de wereld het leven voort, grootsch en geweldig, en hier bleef alles bij het oude. In de Elisenstrasse stond hij een poosje voor het huis waarin hij eens gewooud had. Venster voor venster ging hij met zijn oogen na en dacht aan den dag waarop hij daar in zijn kamer achter dat breedere venster oom Reinhard stervend op den grond had gevonden. Langzamer nog dan hij gekomen was ging hij terug. Op den hoek van de markt bleef hij staan en keek naar de klok. zal worden voortgezet, totdat in China de republiek zal zyn gevestigd. Aan de Lokal Anzeiger wordt ge seind, dat een hooggeplaatst ambtenaar van het Duitsche departement van marine op zyn inspectiereis in Peking is aangekomen. Het was daar vol komen rustig. TWEEDE KAMER. Algemeen begrootingsdebat. De heer Troelstra critiseerde Dinsdag het militaristisch drijven der regeering en haar belastingpolitiek als nadeelig voor de arbeiders. Spreker betoogde dat, indien de Koningin by de opening der Kamers is weggebleven, wegens de kiesrechtbetooging op dien dag, hiervan de rechtsche pers de schuld draagt. Spreker stelde nog een motie voor, waarbij de regeering wordt verzocht een wetsontwerp, om alvast over te gaan tot het lenigen van den nood van arme menschen van zeventig jaren en ouder, in te dienen. In de zitting van Woensdag betoogde de heer Lobman de noodzakelijkheid van een grondige hervorming van het reglement van orde in dien zin, dat eerst de wetgevende arbeid wordt af gedaan, en slechts in de tweede plaats besproken worden de beginselen. De heer Kuyper verdedigde over het algemeen het regelingsbeleid', en ver zekerde dat, hoezeer de linkerzijde Minister Talma tot zondebok maakte, de rechterzyde op zijn behoud prys Eigenlijk had hij alles gezien wat hij zien wilde. Het was trouwens maar een gril van hem geweest, een dwaze bevlieging. Ida zon hem zeker hebben uitgelachen: »Dat nest Ja, ja dat lieve oude nest 1 Het waren daar toch gelukkige jaren geweest. Trots hun bekrompen omstandigheden, trots alle zorgen. De zorg was eerst gekomen, toen de zorgen verdwenen. Een uur Dus nog byna twee uren eer de trein vertrok. Met een plotseling besluit sloeg de oude heer de smalle zystraat in. Precies Ph. K. Emke en zoon bestond nog. Hoe zou het ook niet I Weer stond Gudareza een poosje voor het kleine uitstalvenster. Precies als vroegereen half dozyn worstjes, een ham, een kaas onder een stolp, een bosje radysjes en een paar blikjes sardines, rechts en links rijen flesschen. En de winkelbel had nog altijd dien ouden, schrillen klank. Achter de toonbank stond de heer Emke Senior, met zijn zwart kapje op zijn vierkanten, rooden kop en staarde den elegaaten ouden heer verbaasd aan. Mag ik een half fleschje Milon hebben ?c Eensklaps vloog het kapje van het hoofd. »De majoor 1 Waarachtig, de majoor Nee maar En de heer Emke Senior kwam van achter de toon bank, innig verheugd en strekte de hand stelde; maar de spreker eischte, mede namens verschillende geestverwaumn, van de regeering het tot stand brei m m der invaliditeits- en ouderdomsver:: ring voor 1913, desnoods door terzij stelling van alle andere verzekering.s- wetten. Ook aan de tariefwet zal spre ker zijn medewerking onthouden ls niet verzekerd is, dat deze ouderdoms- pensionneering nog in deze vierjarige periode tot stand wordt gebracht. Minister Heemskerk verdedigde Don derdag het algemeen regeeringsbeleid. Beslist wees spreker namens de geheel regeering af dr. Kuypers verwijt dat de Minister van Koloniën bij de be handeling der Indische begrooting de anti-revolutionnaire partij zou hebben gekwetst. Met betrekking tot de verzekerings wetgeving deed spreker uitkomen dat Minister Talma steeds de ziektever zekering heeft vooropgesteld en dat de voorbereiding dezer verzekering spoedig zoover gevorderd zal zijn, dat behande ling voor Paschen mogelijk is, waarna nog dit jaar de ouderdoms-en invalidi teitsverzekering kan worden afgedaan. Voor het omkeeren der volgorde be staat op het oogenblik dus geen reden. De regeering vertrouwt en wenscht dat, waar de zaak bij de Kamer ligt, deze met haar zal beamen de noodzakelijk heid om nog dit jaar de ouderdoms- en invaliditeitsverzekering tot stand te brengen en dan ook het hare aal doen dat zulks geschieden kan. Uitvoerig besprekend het gebeurde te Amsterdam betoogde de Minister dat het militaire optreden op Kattenburg en in de uit>Kijk, dat is nu nog eens een verrassing I De majoor Toen zat Gudareza in het halfverlichte achtervertrekje op de leeren sofa met de duizend scheurtjes. Ze was niet opnieuw overtrokken, ook de groote stoel niet waarin de Landraad altijd zijn dutje had gedaan. Alles was by het oude gebleven. Merkwaardig I MerkwaardigSinds onheuglijke tijden had Gudareza de Bor deaux zoo goed niet gesmaakt. Excellentie Fürdinger had nog wel i I volgehouden dat Emke een gifmt m was. Ja... Fiirdinger, die was nu ook al lang begraven. De oude heer zette zich gemakk ik in een hoekje van de sofa, in een g makkelijk kuiltje, dat de eene genei ie gasten aan de andere scheen over te doen. Het werd nu bijna acht jaren sinds hij hier gezeten had. Wat zag hij alios weer duidelijk vóór zich: daar E.\ lentie Fürdinger, daar de landraad, daar oom Reinhard. En wat was die vroniijk geweest! Zoo opgewekt eu levendig. Hij had wat uit zijn leven vertel! van zyn huizen en zijn land. Drie uur daarna was hij een dood man. Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1