Rechtszaken. Landbouw. Gemengd Nieuws. laagste, die in eenigerlei ambt of be- Rinnpnlarifl I trekking aan de Kamer verhouden zijn. Dinnenidlia.I Graa( Van Bylandt) dje zyn feestdag M. de Koningin heeft het voor-1 in goede gezondheid viert, wife zeer residentie terug te keeren. TWEEDE KAMER. nemen"1 op^Maamlag111 "dezer naar de I ingenomen met deze belangstelling. I j)e leden der Kamer werden een kwartier voor den aanvang der ver gadering, in de zittingzaal in de gele Het antwoord van den minister van genheid gesteld, hem hunne geluk- landbouw op het algemeen verslag is verschenen. Daaraan b wenschen aan te bieden. Vanhetaan- ontleenen we vankelijk voornemen der leden om den betreffende Zeeland het volgende Over een te laat ingrijpen ter zake van een in Noord- en Zuid-Beveland heerschende ziekte (besmettelijke borst ziekte) onder de paarden kan bezwaar lijk worden geklaagd, aangezien de regeering niet heeft kunnen ingrijpen wijl zy daartoe geenerlei bevoegdheid bezit, voorzitter by deze gelegenheid te hul digen, is, wegens den drukken begroo- tingsarbeid, afgezien. Het ligt intus- schen in d© bedoeling, na beëindiging van de loopende parlementaire werk zaamheden den 70sten verjaardag van den president feestelijk te herdenken, doch omtrent den vorm waarin dit zal geschieden, is nog niets bekend. Zoo bleef het in de Kamer by een Het ligt geenszins in de bedoeling bij de voorgenomen uitbreiding van het hartelyken gelukwensch door jhr. aantal districtsveeartsen het aantal plaatsvervangers in te krimpen. Reeds sedert geruimen tijd worden aan de Rijksserum-inrichting pogingen aangewend om een nieuwe entstot tegen de vlekziekte der varkens te maken, welke stof bestaat uit vlekziektebacillen, die volgens een bepaalde methode ge dood zijn. Met deze entstof (Prophylaetine) wor den vooraf proeven genomen en het resultaat daarvan was van dien aard, dat zij een aanwending op ruime schaal wettigden. Er werden dan ook reeds ongeveer 2000 varkens ingeënt en, voor zoover thans kan worden nagegaan over het algemeen met gunstig gevolg De varkens, die na inenting te Nieuw Vosmeer en Steenbergen stierven, had den, voor zoover deze aan de Rijks- seruminrichting onderzocht werden, ge leden aan vlekziekte. De bewering, dat de prophylaetine met virulente streptococcen zoude ver ontreinigd zijn, moet zoowel op expen Nispen namens Rechts en mr. Drucker namens Links, waarbij de zeer waar- deerende woorden der sprekers door alle leden werden toegejuicht. Namens alle 99 leden was een bloemstuk aan geboden. De president dankte hartelijk voor de hulde. Commissie tot voorbereiding van de Derde Vredesconferentie. Vrijdagavond heeft aan het ministerie van buitenlandsche zaken door den minister jhr. mr. De Marees van Swin deren de installatie plaats gehad van de Commissie tot voorbereiding van de Derde Vredesconferentie AXEL, 5 December 1911 Het paard van den landbouwer J. W te Spui, waarvan we onlangs mede deelden, dat het in een varkenshok was gekomen, heeft zich bij dit avontuur blijkbaar ernstig in de lendenstreek .bezeerd, want men heeft het thans menteele als op bacteriologische gronden 1 moeten afmaken, daar genezing met onjuist worden geacht. I meer mogelijk was. Over de deugdelijkheid der entstoffen besluit is benoemd tot van de Rijksserum-inrichting wor z I diikisraaf van den Van Lijndenpolderde i w- 1-de als in het buitenland gcheele te Boschkapelle. wel hier te lande als in het met lot gesproken en de aanvragen nemen steeds toe. Door voortdurende uitbreiding wordt getracht aan alle aanvragen te voldoen, Graaf Van Bylandt. van den Arrond. Rechtbank te Middelburg. J. A. B. te Sas van Gent van moet Velen uit allerlei kringen en van l terechtstaan wegens het niet vertoonen alle richtingen hebben gisteren den I van een geslachtaccijns-quitantie. voorzitter der Tweede Kamer, mr. W. De rijksadvocaat brengt in 't midden K F P- graaf van Bylandt, op zijn dat beklaagde onbekend was met de 70sten verjaardag, blijk gegeven van eiscben dienaangaande en vraagt 50 hun bijzondere hoogachting. I boete sub. 50 dagen hechtenis, waarbij Toen de president wat vroeger dan zich het O. M. aansluit, gewoonlijk het Kamergebouw betrad, p K) wjnkelier te Westdorpe: vond hij in zijn kamez een mooi bloem- fitaat terecbt wegens het ongedekt aan stuk en even later werd hij met groote wezis hebben van zout en suiker, hartelykheid begroet en gelukgewenscht door allen, van den hoogste tot den En toeD zei zij met lachende oogen »Dat heeft heerlijk gesmaakt. Heusch meneer Friedrich Neumann.* En ook zijn oogen lachten en hij zei: »Ik heb ook dorst.* De kinderen wilden met alle geweld nog een glas halen. Maar hij hield hen tegen misschien nog wel een beetje voor my overgelaten, freule Dorothea von Guda rezaMag ik?* En toen dronk hij, heel langzaam, het glas leeg, tot het allerlaatste restje. Hij dronk precies op de plek waar Dodo had gedronken, »Heerlyk 1* zei hij. Maar de kinderen lachten »Fritz en tante Dodo drinken uit één glas Hoe grappig Toen Dodo een half uur later de trap afging en hij boven, over een leuning, haar nakeek en groette, was haar hart vol jubeling. Op den geheelen terugweg klonk het in haar »Ik heb mijn geluk veroverd Ik heb mijn geluk veroverd Nu mocht er komen wat wilde haar Fritz kon niemand haar ontnemen Wordt vervolgd) Beklaagde was bij het eindresultaat van het" onderzoek der kommiezen aanwezig. Van het hooren der getuigen wordt afgezien. De rijksadvocaat vraagt ten hoogste 278,10 boete. Het O. M. eischt een zelfde boeteen dagen hechtenis als er vijftallen gul dens zijn. Beklaagde brengt in het midden dat tt hpht hier geen sprake is van ontduiking doch alleen van een abuis. Ter motiveering geeft K. aan op welke wijze geleibil jetten worden aangevraagd. Hij bekent schuldig te zijn, maar verzoekt met vorenstaande rekening te houden. De rijksadvocaat brengt hiertegen in dat volgens ambtsberichten beklaagde niet zoo onschuldig is. J. W., winkelier teNieuw-Namen heeft basterdsuiker ongedekt aanwezig gehad, wat door een tweetal ambtenaren geconstateerd is. Beklaagde erkent, wat hem ten laste De rijksadvocaat vraagt 7,80 boete, welk bedrag ook het O. M. eischt, de boete te vervangen door 1 dag hecht Beklaagde beweert zich ip de aan gifte te hebben vergist. Wij gaan vooruit! Toen ik dezer dagen het Verslag der Rijkslandbouwproefvelden over 1907 1909 doorbladerde, werd ik in gedachten teruggevoerd naar mijn jongelingstijd en ik hoorde weer de grijze direkteur onzer school zeggen „Wij gaan voor uit, jongelui, wij gaan vooruit Ja, wij gaan vooruit op allerlei gebied, ook op dat van den landbouw, waar menige verouderde meening moet wijken voor nieuwere inzichten. Hoe heb ik ook vroeger meegezongen in het lied „Rijk is de klei aan kali en daarom heeft zij geen kalibemestiug noodig". Ai mij, hoe de ondervinding mij ont nuchterde 1 Hoe het Verslag der Rijks landbouwproefvelden over 1907 1909 het ook anders leertDit verslag zegt omtrent de kalibemesting der kleigron den, o. m. het volgende „Zooals reeds het vorige beknopt verslag van de landbouwproefvelden over de jaren 1904—1906 (pag. 11 e. v.) werd opge merkt, hebben de genomen proeven aangetoond, dat de tot voor eenige jaren algemeen gehuldigde leer, als zouden de kleigronden geen behoefte hebben aan eene bemesting met kali, niet meer houdbaar is en werd tevens aangegeven aan welke omstandigheden het te wijten is, dat eerst in de laatste jaren sommige kleigronden behoefte aan kali beginnen te vertoonen". Daarna gaat het verslag voort met het opsommen van een aantal proef nemingen, om dan na dit overzicht te komen tot de volgende conclusie „Uit het bovenstaande overzicht blijkt ten duidelijkste, dat et in verschillende streken van ons land, inderdaad op de kleigronden behoefte kan bestaan aan kalibemesting. Niet in dien zin, dat reeds bij voorbaat kan worden gezegd dat eene dergelijke beniesting loonend zal zijn, maar wel in zooverre, dat aan de landbouwers sterk kan worden aan geraden om te onderzoeken, ot in hun bedrijf de kali met winst kan worden aangewend. De kans daarop zal grooter zijn naarmate 1°. De kleigrond lichter en zavel achtiger is. 2°. Veel gewassen verbouwd zijn die eene belangryke hoeveelheid kali aan den grond onttrekken, zooals bieten en aardappels. 30. Meer stikstof- of fosforzuurhou dende kunstmeststoffen voor de ver krijging van vroegere oogsten zij gebruikt. 40. Minder stroovruchten worden verbouwd of meer stroo wordt verkocht 50. De veel opbrengende (en dus meer kaliverbruikende) aardappelvarië teiten reeds flink ingang hebben ge vonden". Aldus het Verslag. Wij bevelen deze .conclusie zeer aan de aandacht onzer landbouwers, vooral van hen, die reeds jaren lang veel stikstof- en fostorzuurmest hebben ge bruikt en daarmede goede uitkomsten hadden; zij vooral zullen goed doen, door ook de kalimeststoffen in de rij der door hen gebruikte mestsoorten op te nemen. Het bieten leveren aan de halte Kijkuit van de spoorlijn Mechelen Ter Neuzen is atgeloopen. De aanvoer bedroeg niet minder dan 28.200.000 Kg., eene hoeveelheid, die nog in geen enkel jaar is bereikt. Te Breskens had gisteren een paardenknecht, het ongeluk door het breken van paardentuig een slag tegen het been te krijgen van het haamscheen, aardoor hij niet meer kon staan en per gerei moest worden gebracht. Ge- eeskundige hulp werd onmiddellijk ingeroepen. Vlak bij het station te Middelburg Zaterdagavond te tien uur van een oederentrein een wagen ontspoord, doordat een as daarvan gebroken was. wagen werd nog ,een heel eind medegesleept voordat gemerkt werd wat er gaande was. De treinen moes ten tusschen Arnemuiden en Middel burg verkeerd spoor rijdenvan daar Vlissingen kon echter goed spoor bereden worden, 's Nachts zond station Vlissingen een hulptrein met werkvolk. Zondagmorgen vier uur was alles eggeruimd. M. Crt. Aangehouden. In den Franschen bazaar te Rotterdam werden Donderdag avond twee personen gearresteerd, die van de St. Nicolaasdrukte gebruik maakten om snuisterijen te stelen. Aan de politie overgeleverd, bleken zij te zijn F. C. W. uit Middelburg en W. S. uit Yerseke. Zij waren in het bezit van geladen revolver, dolk en inbrekers werktuigen. In den bazaar hadden ze voor een waarde van 10 gestolen. Beiden gaven op rijwielhandelaar te zyn. Te Oostburg werd j.l. Vrijdag ee gegoede vrouw uit Waterlandkerkje een speelgoedwinkel op heeterdaad be trapt bij de ontvreemding van mondharmonica. Waar bij louilleering een groot bedrag aan geld op haar werd bevonden, begrijpt men niet wat deze vrouw, die thuis geen kleine kinderen meer heeft, tot eene dergglijke daad bewogen heeft. -f- G»*- Uit Twente schrijft men aan de R. Crt.: De Twentsche landbouwers zien in de wilde ganzen echte weerprofeten gaan zij vroeg in den herfst naar het Zuiden, dan komt er een vroege winter; gaan ze reeds in Februari ot begin Maart naar 't Noorden terug, dan is de lente reeds in aantocht. Maar als er gebeurt, wat ons dezer dagen een land man vertelde, dan wordt de winter streng. Hij zag begin dezer week op een zijner roggevelden een troep dezer dieren neerdalen, om zich aan 'tjonge gras te goed te doen en krachten te verzamelen voor den verderen tocht. Dat gebeurt alleen, wanneer een strenge winter in aantocht is, meende deze zegsman. Bij Durgerdam, op het Buiten-IJ, heeft de visscher J. Bakker in een zijner aalfuiken een levenden zeehond gevangen. Bij opening van het dier vond men in de maag acht baarzen en twee haringen. Het dier werd, na gestroopt te zijn, gekookt en door eenige personen ge geten, die het vleescb een smakelijk voedsel vonden. In De Valk, nabij Lunteren, is een ongeveer vijftigjarige ongehuwde vrouw, genaamd F., verdronken. Der ongelukkige, die bijna levenslang in betrekking geweest was, was pas een aanzienlijke erfenis ten deel gevallen, waarvan zij juist stil was gaan leven. In den afgeloopen nacht zijn te Rotterdam aangehouden drie vrouwen, die een stoker een bedrag van 100 mark hadden ontrold in de omgeving van de Zandstraat aldaar. Zondagochtend omstreeks half- acht is aan de Keizersgracht bij de Westermarkt te Amsterdam een be jaarde vrouw te water geraakt en ver dronken. Zondagavond is de woning van de gezusters Marsman bij Ommen tot den grond toe afgebrand. Het vee werd gered, doch een gedeelte van den in boedel ging verloren. Alles was ver zekerd. Gebrek aan drinkwater. Te Loon- opZand en St. Joachimsmoer (N.-Br.) heerscht op het oogenblik groot gebrek aan drinkwater. Een aantal putten staan leeg, waaronder enkele die sinds menschenheugenis nooit geweigerd hebben. Op enkele plaatsen wordt reeds geld geboden voor een emmer water.

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 2