Ie erfenis van oom Reinhard. Xo. 70. Woensdag 0 December 1911. 27e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. Dl EL EM AA Buitenland. FEUILLETON. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België .70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AOVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Italiaanscli-Turksche oorlog. De correspondent van de Times te Konstantinopel verneemt, dat de Turk- sche regeering uit het kamp bij Tripoli telegrammen heeft ontvangen, die de jongste overwinning der Italianen be vestigen. Maar de Turken hebben hun geschut gered. 40.000 Arabieren zouden thans om de oase bij Tripoli samen getrokken zijn. Zij zijn echter slecht toegerust. De ambtelijke London Gazette neemt een besluit van het legerbestuur op, waarbij de naam van luitenant Montagu van de lijst van het leger geschrapt wordt. Montagu is de eerste geweest, wiens telegram uit Tripoli de wreed heden der Italianen gebrandmerkt heeft. Men meldt, dat zich in het Turksche kamp bij'Tripoli gebrek aan schiet voorraad laat gevoelen Men twijfelt eraan, of verdere bezendingen aan munitie onbelemmerd de grens van Tunis over zullen komen. Kolonel Nes- jat seint, dat de geregelde, van Delihat in Tunis vertrekkende karavanen sedert vijf dagen uitgebleven zijn. Daaruit valt af te leiden, dat de grens van Tunis nu nauwlettend bewaakt wordt. Aan de Egyptische grens heeft men hetzelfde waargenomen. Indien de gren zen van Barka en Tripoli voor den invoer van oorlogsmaterieel gesloten iworden, dan zal het verzet der Turken zeer bemoeielykt worden. Een en ander maakt, dat men te 71) Den volgenden dag tegen het middag uur ging zij op weg. Het docht haar dat het de weg naar het geluk was. Al de angsten, al de onzekerheid, al de vrees die den laatsten tijd haar hadden gekweld, waren van haar geweken. Een enkel oogenblik werd haar zelfvertrouwen nog aan het wankelen gebracht. Dat was, toen de zware eiken deur van het huis in de Breiten3trasse zich achter haar gesloten had, toen zij in de koele vestibule kwam, toen zij langzaam de wenteltrap opging. Toen werden haar voeten zwaar en zwaarder bij elke trede. Haar hart begon te kloppenDodo, welken gang ga je nu Dodo, waar is je -welopgevoedheid gebleven? Dodo, waar is je fierheid Totdat zij boven was. Een oogenblik itond zij b\jna ademloos en keek naar het koperen plaatje. Maar toen greep zij naar de schel: »Och wat! Welop gevoedheid en fierheid Mijn geluk wil Binnen hoerde zij vlug loopen. De deur ging open. »Mevrouw is uitge daan Maar daar verschenen reeds de twee kleintjes naast het dienstmeisje tut het witte mutsje en stormden naar Konstantinopel den toestand van de Turksche troepen minder gunstig inziet dan hij zich nog verleden week liet aanzien. De Escercito Italiano, het orgaan van het Italiaansche ministerie van oorlog, zegt dat een hoeveelheid oorlogsmate riaal, ter waarde van 10 millioen lire, dat door Italië in Duitschland gekocht is, in Oostenrijk opgehouden is. De Kölnische Zdtung verueerat uit Saloniki, dat twee Turics'che regimenten en een batterij van Serres en Demir- hissar naar Kuwala (een zeehaven bij Saloniki) gaan, om een landing van de Italianen te verhinderen. Een Engelsche vloot van 22 schepen is in- de haven van S^uti Quaranta binnengeloopen, van waar zij zich naar Aviona en Durazza (aan de kust van Albanië) zal begeven. Uit Saloniki wordt aan de Lokal- Anzeiger geseind, dat daar stellig ver zekerd wordt, dat de besprekingen van het jong-Turksche comité, die daar thans plaats vinden, ten doel hebben een grondslag te vormen voor vredesonder handelingen. DUITSCHLAND. In Leipzig is Zaterdagmorgen de kazerne afgebrand. De schade aan verbrande uitrustingsstukken wordt op 1*72 millioen mark geschat. Daar in de kazerne verleden jaar een groote diefstal gepleegd is, bestaat er ver denking, dat de brand aangestoken is. Men heeft een onderzoek bevolen, dat vooral de onderofficieren zal betreffen. buiten Tante Dodo Tante Dodo en trokken haar mee »Kom toch binnen, tante DodoLuister eens we hebben een briefkaart van t^nte Signe met allemaal mooie postzegels er op en zy trokken haar in den schemerigen corridor. »Wacht, ik zal ze balen. Tante schrijft dat zij gauw terugkomt Plotseling echter ging er een deur open, een breede lichtstreep doorsneed het sche merig duister, een heldere, jonge stem klonk: »Kunnen jullie niet stil zijn, kwajongens Zij stonden tegenover elkaar, plotseling, en het bloed vloog hen naar de wangen. Zij stonden daar zonder een woord te spreken. En eerst zag zij niets dan de sporen van pas doorstane ziekte in zijn energiek, smal gelaat. Een oneindige teederheid steeg in haar op en dreef haar tot hem. Hem te zeggen houd moed, alles komt in orde. Maar tegelijk kwam de vorm der welopgevoedheid er weer tusschen. Een half verlegen »Goeden dag Ik wilde uw mama een bezoek brengen». En hij »Het zal mama zeer spijten, freuleEo zij had de kracht hem de hand te reiken, en li ij die te grijpen en te zeggen »Maar u kunt toeti niet hier in de gang blijven staan Toen kwam gelukkig de kleiue Magda terug. »Hier is de briefaaart. Lees dat eens.» ENGELAND. De koning en de koningin van Enge land, die Zaterdagochtend te Bombay aan boord van de Molina om halt tien waren aangekomen, zijn des middags om vier uur onder daverend gejuich 'aan wal gegaan eD door den onder koning en den gouverneur van Bombay ontvangen: Vrijdag zijn voor den Londenscheu politierechter weer een aantal mannen en vrouwen vpor geweest, die ten bate van het vrouwenkiesrecht ruiten hebben ingegooid, politieagenten geslagen enz. Merkwaardig was 't, dat onder de be schuldigden was de gewezen luitenant Sutor, die een tijd geleden gerucht heeft gemaakt door geschrijf tegen het legerbestuur, waarvan het gevolg was, dat hij uit den dienst werd ontslagen. Hij stond nu terecht wegens het in werpen van een ruit aan het ministerie van oorlog. Hij hield voor den rechter een onsamenhangende en brallende rede, en werd ten slotte veroordeeld tot .5 shilling boete en even zooveel schadevergoeding, of zeven dagen zitten. Hij koos de zeven dagen. PERZIE. De ontwikkeling der gebeurtenissen dn Perzië voltrekt zich met snelheid. Het door Rusland gestelde ultimatum is met een weigering beantwoord; de Russische troepeu gaan dus door naar Teheran, eü de inwoners van die plaats verkeeren in de grootste opwinding de politieke^fnoorden altijd een aan wijzing van radeloosheid zijn be gonnen, en in de kabinets- en parle- Bo toen was zij dadelijk over den drempel, zat op een stoel, hield de brief kaart voor de oogeo die niet meer schenen te kunnen zien, had links Karli en rechts Magda naast zich en voelde, voelde slechts dat Fritz tegenover haar zat, voelde dat zijn oogen onafgebroken op haar gericht waren, evenals vroeger. »U hebt zoo'n moeilijken tijd doorge maakt. Ik heb altijd aan u gedacht. En zoo vurig gewenscht dat Eens klaps kleurde iiet bloed zijn bleek gelaat weer. Hebt u dat werkelijk?» Levendig knikte zij. »Kunt n daaraan twijfelen Heeft Elly n dat niet gezegd Ik schrok zoo, toen ik in Rome die treu rige tijding kreeg. Hedft Elly u niet verteld dat wij dadelijk een telegram stuurden? Eerst schreef zij ook veel. Maar toen moest ik dikwijls wachten. Hij had het hoofd voorovergebogen. Zij kon hem niet meer in de oogen zien. Zenuwachtig speelde hij met zijn handen. Elly heeft wel iets beters te doen na haar verloving», zei hij aarzeleud. »En misschien dacht zij ook dat de groote veranderingen in het huis uwer ouders nw tijd a! te veel in beslag zouden ne men Zij lachte. »Welke veranderingen? Soms dat Signe een man trouwde, die toevallig prins is Wat heefr dat met ons te maken? Hebt u mij indertijd niet gezegd, dat wij goede vrienden moesten blijven? Nu... ik ben het mentskringen is menjtotaal het hoofd kwijt. De weigering, om te voldoen aan de voorwaarden, in het Russische ultimatum gesteld, zou natuurlijk logisch moeten leiden tot een gewapend verzet tegen de Russische troepen die in aan tocht zijn. Maar het blijft zeer de vraag of de Perzen dat zullen aan durven. Er ontbreekt hun voor dat doel alles leiding, organisatie, zelfver trouwen, geld. En men weet in Teheran zeer wel, dat alle moeiten en kosten, die aan Rusland door gewapend verzet van Perzische zijde, mochten worden berokkend, op Perzië zelf zullen worden verhaald, en meer dan verhaald. Waar Perzië blijkbaar niets te hopen heeft van steun van den kant van Engeland, zal het ten slotte wel moeten toegeven. CHINA. .Vanking is gevallen. De geheele stad is bezet door de opstandelingen. De Times verneemt uit Tientsin, dat te Takoe groote voorraden munitie zijn aangebracht, die uit Japanafkomstigzyn. De Morning Post verneemt uit Sjang hai, dat Hoeangsjin (de onderbevel hebber der rebellen te Woetsjang) te Sjanghai "is aangekomen. Hoeangsjin was zeer terneerge slagen over de nederlaag der re bellen in Hanjangmaar hy was vastbesloten weer tegen Hanjang op te trekken. Hoeangsjin was naar Sjanghai ge komen, o. a. om de rebellen aan te voeren in den stryd tegen Nanking. altijd gebleven Altijd Altijd Hij hief de oogen op en zy zag den glans er in. Eu toen zag zij toch weer dat hij de oogleden neersloeg. »Ik heb het waarlijk ook niet vergeten'» zei hij met zachte, trillende stem. »Nooitl Juist in den ergsten tijd heb ik er altijd aan gedacht. Maar »Ik wil mijn geluk veroveren Ik wil mijn geluk veroveren klonk het in haar. »Nu Nu !c En zij boog zich over naar het kereltje i -ehts en het meisje links en fluisterde hun iets in de ooren. Als een pijl uit den boog vlogen zij de deur uit. >Maar Al die maren» maken de menschen ongelukkig. Voor mij is er geen »maar« Weer keek hij op. En weer zag zij den glans in zijn oogen. »Vasthouden vasthouden jubelde het in haar. Zij boog zich ver voorover. Beide handen strekte zij naar hem uit zonder een woord te spreken. Haar mond lachte hem toe. Toen sprong hij op: »Dodo» - en zij lag in zijn armen en hij kuste haar. Kaste haar, totdat zij de kinderen hoorde komen. Toen deze binnenkwamen, met een glas water, dat zij samen droegen, zaten tante en hun broer weer op hun stoelen. Tante .Dodo greep het glas en nam er een diepen teug uit. Haar lippen moesten wel erg dorstig zijn l

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1