fc erfenis van oom Reinhard. Yo. 69. Zaterdag 2 December 1911- 27e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAA, Buitenland. Binnenland. ANT. D>t blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. De Italiaanseli-Turksche oorlog. De verliezen van de Italianen in het gevecht van Zondag zijn geweest2 meieren gesneuveld en 3 gewond, 14 mldaten gesneuveld en 105 gewond. Er is nog geen nieuws omtrent een verder oprukken der Italianen naar het Zuiden; slechts komen wat be richten over het aantal dooden en ge- ronden in het groote treffen van Zon- Bij het doorzoeken der oase regt een bericht uit Tripoli heeft men meer dan 100 lijken van Turken gevonden, die in de gevechten van 26 November gevallen waren. Vele lijken Boeten nog liggen onder de puinhoopen omvergehaalde of in de lucht ge vlogen huizen. De geregelde troepen, iie zich in de woestijn verschanst todden, hebben aanzienlijke verliezen Kleden. In den nacht en in den mor- zijn in de oase verschillende aan vallen der Turken afgeslagen. De Porte heeft den bestuurszetel in st wilajet Tripoli overgebracht naar Siana en de mogendheden uitgenoodigd iaar consulaten te verplaatsen. Volgens de Ikdam zou de poging van Italianen, om het fort Henni te be ltonnen, in strijd met de vroegere be lichten mislukt zijn. De Italianen zou- veel dooden en gevangenen ver loren hebben. De verliezen van de Italiaansche [roepen in het gevecht van Vrijdag ijjn geweest 19 dooden en gewonden, Maar tegeljjk bekroop haar weer de igst. En als hij komt.komt hij dan iaar mij?* In den winter, in het voorjaar nog varen tusschen haar en Elly de lange Weven heen en weer gevlogen met illerlei geheimzinnigheden, halve open- taringen, aan toespelingen en verborgeu lerwachtingen. Echte meisjes brieven. Soo schreven zij elkander reeds lang liet meer. Het was alsof Elly elke tespeling op haar broer vermeed. Heel ort hoogstens werd zijn naam in haar rieven even vermeld. En Dodo zocht zocht naar oorzaken en redenen Elly was toch zoo helder, schier nuchter. het opzet dat zij niet over haar toer sprak? Vergat zij in haar eigen [elak slechts haar vriendin Was niet •'er het geheel de toon van haar brie- 'en anders geworden, koeler, terug houdender Wat kon zoo'n week toch lang duren 06 konden dagen en uren kruipen 1 Elly kwam niet. Als er niets tusschen Setomen was, moesten de Neumann's Wug zijo. Soms dacht Dodo ^»Ik kan het niet meer uithouden. Morgen ga ik "Wtr de Breitenstrasse. Het ga hoe het terwijl er van de marine matrozen 23 man buiten gevecht gesteld werden. Naar de Morning Post van Malta verneemt, is daar uit Bengazi bericht gekomen, dat een Italiaansche torpedo boot in de Soloembaai twee scheepjes heeft opgebracht, die onder Grieksche vlag voeren en volgeladen waren met wapenen en munitie, naar het heette bestemd voor Alexandrië. De beman ning bestond voor het meerendeel uit Kretenzers, met 2 Turksche officieren. De scheepjes zijn te Tobroek binnen gebracht. DUITSCHLAND. Men vermoedt te Wilhelmshafen een uitgebreide spionnage op het spoor te zijn. Korten tijd geleden is een politie agent onder verdenking van spionnage gevangen genomen, en nu weder een onderofficier van de marine. FRANKRIJK. De bestuurders der taxi-tufs te Parijs staken. Meer dan 6000 automobiel- bestuurders nemen aan de staking deel. Het verkeer in de straten der stad wordt door de staking zeerveraan genaamd. CHINA. De opstandelingen zijn Woensdag ochtend vroeg door vier stadspoorten de stad Nanking binnengedrongen. Ontvangen ambtelijke berichten be helzen, dat de toestanden in Mantsjoe- rije ernstiger worden. Bij Nioetsjwang zijn Japansche troepen aangekomen. Volgens de berichten is Sangsan door wil*. Maar dan kwam daartegen haar trots weer op»Neen 1 Zij moet bij mij komen En eindelijk kwam Elly. Frisch en vroolijk en mooi veel mooier geworden in haar geluk. Het straalde uit haar oogen. Zij was weer geheel de oude, de Elly van vroeger. Teeder en vertrouwelijk en een beetje beschermend. In Signe's blauwe kamer zaten beiden bij elkaar. Elly babbelde honderd uit en kwam ten slotte altijd terug op Viktor. Van Fritz geen woord. Eindelijk kon Dodo zich niet meer inhouden. »En hoe gaat het je broer? Is hij bij jullie Zij wilde het heel kalm vragen. Maar zij kon toch niet verhinderen dat haar adem stokte en het bloed haar naar de wangen vloog. Elly knoopte haar manteltje reeds dicht. »Goed zeide zij. >Dat wil zeggen zoo goed als het een herstellende gaan kan. Maar de bergen hebben hem merkbaar goed gedaan. Hij blijft nog een paar dagen bij ons. Dan wil hij weer aan het werk gaan.* Zij keek Dodo niet aan, terwijl zij sprak. En in den toon harer stem lag een soort van zachte afwering Vraag liever niet verder. Het is beter dat je niet verder vraagt.* En nog eenmaal verzamelde Dodo al haar kracht. »Ik kom morgen bij je. de rebellen veroverd. Het grauw is in beweging gekomen in Fentsjang en Foetsjou. De onderkoning van Mantsjoerije houdt alle beschikbare troepen in Moek- den, teneinde daar de troebelen, van welke het uitbreken verwacht wordt, te onderdrukken. Japansche troepen, ter versterking van de wacht der legatie te Peking, zijn daarheen vertrokken. De Times verneemt uit Peking, dat de overgaat van Woetsjang en ook de bereidwilligheid, die zoo wordt be weerd de leiders der opstandelingen iu Woetsjang, Lijoeënghoeng koestert om de aanvankelijke vredesvoorwaar den van Joeansjikai te aanvaarden, de kansen op het totstandkomen van een vrede tusschen de rebellen en de re geering ^er hebben verbeterd. Joeansjikai laat zich in vredelieven- den zin uit en belooft een amnestie. Verder heeft hij de toezegging gedaan, dat hij gedelegeerden der regeering naar Sjanghai zal sturen om daar de gedelegeerden der in opstand gekomen provincies te ontmoeten. Joeansjikai gelooft, dat de val van het revolution- naire bewind te Woestsjangeenenormen indruk zal maken in de opgestane provincies. Naar de Morning Post uit Sjanghai verneemt, zal Lijoeënghoeng het leger der opstandelingen afdanken. Volgens een bericht uit Peking aan de Daily Telegraph is de Russische gezant aldaar plotseling teruggeroepen. Vermoedelijk is dit geschied wegens Ik ik zou je mama graag verwelko men.* Voor de eerste maal werd Elly, die toch anders alles behalve schuchter was, een weinig verlegen. Zij aarzelde en zei daarop toch: »Morgen? Je moet niet boos worden.ik vind het heel lief. Maar wij hebben het juist de volgende dagen zoo druk.Je zoudt ons misschien niet thuis vinden, en dat zou mama spijten* Een sekonde staarde Dodo haar vriendin met verwezen blik aan. Toen keerde zij zich af, als hoopte zij haar tranen te kunnen verbergen. Maar het was haar te machtig. Zij viel neer op een stoel, sloeg de handen voor het gelaat, en snikte luide. »Dodol. Lieve Dodo!* Elly stond een oogeublik zonder te weten wat zij doen moest. Zij kon zich niet dadelijk indenken iu deze plotselinge uitbarsting van smait. Had zij haarzöo pijn gedaan? Dat had zy niet bedoeld. Alleen haar gezond verstand laten spre ken dat wilde zij. Niet Fritz en ook niet Dodo verder verstrikken iu een flirt, die toch tot geen gelukkig einde kon leiden. Maar nu brak eensklaps het medegevoel door in haar hart. Zij knielde neer naast Dodo, omhelsde haar teeder, streek haar de verwarde haren van het gloeiende voorhoofd. »Lieve Dodo, luister toch eens Luister toch eens naar mij ik bedoel het goed. Kijk oens hoe moest het beleid van dien gezant in de dagen van het geschil tusschen Rusland en China terzake van Mongolië. De officieuze Peking Daily News publiceert alarmeerende telegrammen, naar luid waarvan generaal Lantsjen- wei Moekden heeft verlaten, en naar Zuid-Mantsjoerije is getrokken, waar hij de vaan van den opstand heeft ontplooid. Duizenden, waaronder tal van oud soldaten, hebben zich bij hem aange sloten. Het bestuur van de kolonie Kiao- tsjou heeft last ontvangen, om dadelijk 200 man naar Tientsin te zenden. AMERIKA. Drie bekende kiesrechtvrouwen, Em- meline Pankhurst, dr. Anna Shaw en Harriett Staunton, hebben dezer dagen getracht in Wallstreet, te New York, redevoeringen te houden over vrouwen kiesrecht. Die pogingen werden even wel verijdeld door een bende klerkjes, jongste bedienden en telegrambestellers, die 2000 man sterk zich zoo luidruchtig aanstelden, dat de spreeksters zich niet verstaanbaar konden maken, en hun poging moesten opgeven. Naar de Nederl. verneemt, moet bij het Bureau van de Kamer het voor nemen bestaan, voor te stellen, bij de behandeling van de begrooting van Waterstaat o. a. de besprekingen over het spoorwegpersoneel tot nader te be palen tijd uit te stellen. het gaan Ik heb het vroeger ook anders gedacht, maar je moet je verstand laten spreken. Je zuster is prinses stel je nu eens voor in welk een scheeve positie jij en Frits zouden komen Wat zouden je ouders er wel van zeggen En wij hebben toch ook onzen trots. wij zouden het ook niet kunnen verdragen, als Fritz met een scheef oog zou worden aangezien. Toe Dodo, houd nu op met schreien. Eensklaps hield het snikken op. De tranen stroomden niet meer. Dodo maak te zich los uit Elly's arm, schoof haar van zich weg. En stond op. Zij scheen eensklaps volkomen kalm. »Had je de opdracht mij dat te zeggen Zij vroeg het hard en snijdend. Van je ouders. van. van hem Neen Neen »Ik heb het goed bedoeld. Ik had het beste met je voor.* Dodo lachte pijnlijk. »Je hebt heel verstandig willen doen. Ik begrijp je al. Je hebt mij nu niets meer te ver klaren. Eu toe. ga nu heen. toe Toen Elly weg was, zat Dodo lang te peinzen. Zij had werkelijk de waarheid gezegd zij had het begrepen. Elly was toch veel kleiner dan zij gedacht had. Zoo n gezond verstands-mensch, een kind vau de werkelijkheid, dat in zijn ver standelijkheid overal kunstmatige muren optrok. Wie weet? Misschien had Vik tor Kaltenegg zonder opzet dit of dat verteld. Toen was Signe's verloving;

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1