Ie erfenis van oen Reiohard. No. 68. Woensdag 29 November 1911. 27e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F» D1ELEMA& Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. AX D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrij dagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Yoor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AOVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiön worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Yrydagnamiddag TWEE uren. De Italiaansch-Turksche oorlog. Een kolonne van 2000 Italianen is op een half uur van Bengazi door de Arabieren aangevallen. De Italianen zijn met verlies van dooden en van tal van gekwetsten teruggetrokken. Te Rigdaline hebben de Turksche troepen in den nacht van 15 op 16 dezer, gebruik makende van een ver- ichrikkelijken storm, waarbij het water ia stroomen neerviel, de Italiaansche [voorposten aangevallen, die zij naar den kant van Boemiliana terug hebben gedreven. Zij zijn vervolgens naar hunne schansen teruggekeerd, waarheen zij vijf veroverde snelvuurkanonnen met schietvoorraad meebrachten. Volgens de Neue Politische Corres- ipondenz, wordt het bericht dat Italië te Petersburg en Weenen het voor nemen om de Dardanellen te blok- keeren formeel heeft aangekondigd, in politieke kringen met twijfel opgenomen. De Romeinsche correspondent van de Lokal Anzeiger seint, dat in politieke [kringen te Rome beweerd wordt, dat Italië een dergelijke mededeeling noch vertrouwelijk noch officieel gedaan heeft, zoodat men mag aannemen dat dit plan, dat wrijvingen met verschillende mo gendheden zou ten gevolge hebben, niet uitgevoerd zal worden. Volgens den Konstantinopelschen cor respondent van het Tageblatt zou de Turksche Regeering niets liever wen- schen dan een aanval op de Dardanellen. Toen deelde zij een en ander mee. De Hoburg's deden een reis om de wereld. De laatste brieven waren uit Colombo, i Het ging hun goed. »Ik wensch uw zuster een groot, een volkomen geluk,» zei hij zachtkens, met zijn omsluierde stem, zonder haar aan te zien. Het klonk droevig. Maar Dodo voelde dat het zonder bitterheid gezegd was het kwam uit het hart. En zij voelde toch tegelijk deze man zou met Signe I doodongelukkig geworden zijn. Hij was van een te zachten aard. Wonderlijk, dat I hij juist in deze familie thuishoorde, wier geheele doen en laten volkomen in strijd was met zijn aard, wier leden zoo geheel en al streefden naar het zich uitleven der persoonlijkheid, in levensgenot en arbeid. Neen bij hem paste Friedel beter, I Friedel met zijn egoïsme en zijn beslist 1 toegrijpen. »Het gaat hun goed had Dodo ge zegd. Zij had niets anders kunnen berichten, ook al was zij over alle conventioneele vormen heengestapt. Signe schreef dikwijls en meestal ook uitvoerig. In geen enkelen regel hoorde Mochtdeze de a.s. week de plaats vinden, dan zou die week daardoor de belang rijkste vau den oorlog worden. Volgens den Weenschencorrespondent van de Vossische wordt het tractaat van Londen thans in alle kabinetten ijverig bestudeerd; in Rusland vooral zou de stemming zeer geprikkeld zijn, omdat een afsluiting van de Dardanellen niet alleen den Zuid Russischen koren- handel ernstig schaden zou, maar ook een hoogst ongunstige werking zou hebben op den binnenlandschen poli- tieken toestand. De Weensche correspondent van de Deutsche Tageszeitung seintDe Keizer heeft den militairen hoofdinspecteur voor Galicië, den minister van buiten- landsche zaken, den Oostenrijkschen gezant te Petersburg en den honved- minister in gehoor ontvangen. Dit staat in verband met Russische troepenver- schujvingen aan de grens. In ambtelijke Turksche kringen moet men ongeduldig en ontevreden worden over de houding der mogendheden. Men had gehoopt dat de groote mo gendheden, althans enkele, openlijk ten gunste van Turkije zouden stelling nemen. Nu dit niet geschied is, wekt het teleurstelling. Turkije is, zooals een berichtgever het zeer juist uit drukte, niet in staat zijn militair succes in een diplomatiek succes om te zetten. Er ontstaat allengs een zeker wan trouwen tegen de mogendheden en zoo begint zich in eenige gezaghebbende kringen een behoefte aan vrede te doen gevoelen. men een wanklank, zelfs wie tusschen de regels had trachten te lezen, zou niets gevonden hebben dan kalme tevreden heid. En toch voelde Dodo een leegte in deze brieven. Sigue schreef bijna alleen over uiterlijke indrukken, uiterlijke- ervaringen. Zij schreef reisbrieven, reis berichten, menigmaal van verrassend plastische aanschouwelijkheid, dikwijls rijk aan oorspronkelijke wendingen. Over zichzelf, over haar man bijna altijd slechts: »het gaat ons goed.* Soms kon Dodo het onaangename gevoel niet van zich afzetten dat Signe schreef als iemand die bij de champagne dorst heeft naar een teug frisch water uit de bron. Twee driemaal had Dodo ook kaarten en korte briefjes van haar zwager ontvangen. Zij waren altijd op een goeden voet met haar geweest. Al die berichten gaven haar ten minste éen troost: Hoburg vergoodde zijn vrouw. »Signe is een engel* schreef hij eens »Signe is hier, als overal waar zij komt, het bewonderde middelpunt van het gezelschap.* Maar overigens waren deze goed bedoelde kaar ten en briefjes van eeu oppervlakkigheid en onbeduidendheid, die Dodo tegelijker tijd vermaakte en verschrikte. Voor haar ouders verzweeg zij haar gedachten. Hare ouders hadden genoeg te dragen. Het droevigste eenter washet leed verbond de oudei-3 nietzij droegen het niet gemeenschappelijk. Het scheidde Dat die vrede een voor Turkije eer volle zou moeten zijn, spreektintusschen van zelf. Nog pas heeft men van Turksche zijde laten blijken, dat de Porte op werkelijke sou vereine rechten in Tripoli blijft staan. Hoe dit te rijmen zou zijn met Italië's inlijvings- besluit, dat onherroepelijk genoemd is, is niet duidelijk. De eischen van beide partijen schijnen nog te ver uiteen te loopen om een spoadigen vrede mogelijk te maken. BELGIIE. De staking is Zaterdagochtend uit gebroken bij de zeelieden op al de schepen van reederijen behoorende tot de CJnion des Armateurs Beiges. Bur gemeester de Vos van Antwerpen had ontboden en heeft in zijn kabinet ont vangen Gerling, vertegenwoordiger der Belgische Raedersvereeniging en Mahl- man, secretaris van den bond der zee lieden. Deze laatste gat als aanleiding tot de staking aan, dat de overeenkomst in Juni 1.1. met de Belgische reederij- vereeniging aangegaan, waarbij de Hamburgsche loonen voor gewone uren en overuren werden aangenomen, door de reeders niet is nagekomin. Klachten hebben geen gehoor gevonden, vandaar staking. Schriftelijk heeft Mahlman de eischen der zeelieden gedeponeerd bij den burgemeester. Van zijn kant heeft Gerling ver klaard, dat de reeders de zaak zullen onderzoeken. CHINA. De Daily Telegraph verneemt uit Peking, dat het gerucht gaat, dat er hen en vervreemdde hen van elkaar. Zij deden elkaar van weerszijden verwijten dat zij hun zoon niet op den goeden weg hadden gehouden. Het was een eenzame, droeve tijd voor de familie Gudareza. Dodo was weer begonnen met haar werk. Zij was zeer ijverig, maar haar hart was er niet bij. Haar verlangend hart Mevrouw Neumann en Elly waren sedert eenige maanden op reis met Fritz in het hooggebergte. Elly hield haar tamelijk nauwgezet op de hoogte, maar ook hier bespeurde Dodo weer telkens welk een armzalig ding een brief is. Eu Elly had nu ook haar eigen belangen, haar eigen geluk. In den naherfst zou zij trouwen. fn den beginne was Dodo dikwijls naar de Breitenscrasse getogen. Zoolang de kinderen daar waren. Nu waren die ook met hun vader naar Zwitserland gereisd. »Groeten aan allen aan allen had zij hun bij het afscheid opgedragen, en bij die »allenc toch alleen aan hém ge dacht. Soms was het Dodo of het in haar schreeuwde hij heeft je met meer lief 1 Begraaf je hoop toch. Hij heeft je eeu beetje het hof gemaakt, misschien mocht hij je ook wel gra ig. Maar je ueüt elkaar zoo weinig gezien en eigenlijk zelfs uauweiyks leeren kennen. vVat wil je dan eigenlijk geheime besprekingen gaande zijn tus schen de Chineesche regeering en Japan. Het doel van Japan zou wezen, van China de opdracht te erlangen om zelf standig in China op te treden, dus zonder dat de buitenlandsche mogend heden daarin gekend worden. Nog anderegeheimeonderhandelingen zijn, naar het heet, gaande, en wel tusschen Rusland en Japan. Die onder handelingen hebben betrekking op Mantsjoerije en Mongolië. H. M. de Koningin is Zaterdag te 8 u. 35 min. per koninklijken trein van het perron bij het Paleis Het Loo naar Den Haag vertrokken. H. M. was vergezeld van freule Six, jhr. Van Geen, jhr. Stoop, baron Taets van Amerongen en baron Van Asbeck. Te 10 u. 36 min. kwam de trein in de residentie aan. H. M. werd daar ontvangen door Haar opperstalmeester, baron Bentinck, en reed dadelijk naar het Koninkljjk Paleis. Zoowel op het stationsperron als in de Rijnstraat werd aan H. M. door ettelijke belangstellenden een eerbiedige groet gebracht. In den loop van den dag heeft de Koningin achtereenvolgens de ministers van oorlog, van binnenlandsche zaken en van waterstaat ter conferentie ont vangen. H. M. de Koningin, die weer te 3 u. 15 min. per S.S. naar Het Loo terug keerde, verliet vrij geruimen tijd voor het uur van vertrek het paleis, om zich Soms werd ze door een verterend on geduld aangegrepen. Zij smeet haar boekeü door elkaar, sprong op, zocht zich te verdooven in dolle vroolijkheid, zong en floot. Totdat moeder wel eens in haar kamer kwam »Maar wat heb je toch, kind Dan zei zij »Och, dat was maar zoo'n bni, het is al weer voorbij*. Soms rende zij in stormpas door de straten tot voor [het huis der Neumann's, staarde naar de neergelaten gordijnen, een geruimen tijd, en ging dan langzaam, heel langzaam weer naar huis. Met zware schreden en zware gedachten. Van tijd tot tijd was het haar weer alsof zij haar hart bij vader en moeder moest uitstorten. Ja, maar wat moest zij dan eigenlijk zeggen? Dat een man in haar leven was gekomen? Wist zij wel of die man haar liefhad. Eo toen kwam bij het eene groote verlangen het andere, dat naar Signe. O, als zij nog maar eens kon uitschreien aan haar hart De tijd vlood de wilde wingerd om de veranda kleurde zich reeds rood. Toen kwam er plotseling een brief van Elly: »Wij komen de volgende week. Hartelijke groeten van allen. Ook van Viktor, die een paar dagen bij ons kon zijn.* Het jubelde in haar. Zij Uad de armen naar den hemel kunnen uitstrekken: Eindelijk eindelijk! Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1