No. 07. Zaterdag 2*> November 8911. 27eJaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. Binnenland. Landbouw. AXELSCHE m COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Italiaansch-Turksclie oorlog. Men meldt dat de vijand op 6 K.M. afstand van de stad Tripoli verstrooid is. De Turken hebben tenten en schiet voorraad achtergelaten. Uit Konstantinopel wordt aan de Lokal-Anzeiger dd. 21 dezer geseind Volgens berichten, die het ministerie van binnenlandsche zaken heeft ont vangen, hebben de Turken het Moham- medaansche kerkhof Said-Mender, dat een half uur van de citadel van Tripoli op een heuvel, die deze beheerscht, gelegen is, bezet. De Turken hebben twee machinegeweren buitgemaakt en bombardeeren onophoudelijk de vesting, om zoo mogelijk door een bres in de stad te kunnen dringen. FRANKRIJK. Richard Eickhofif, lid van den Duit- schen Rijksdag en voorzitter van de Duitsche parlementaire groep van de Interparlementaire Unie, heeft aan se nator Emile Labiche, den voorzitter van de Fransche groep dier Unie, een brief geschreven, waarin hij er zijn blijd schap ever uitspreekt, dat de Duitsche en de Fransche regeering erin geslaagd zijn om door de Fransch-Duitsche over eenkomst een werk van vrede en voor uitgang tot stand te brengen, dat, naar Eickhoff zegt te hopen, in het algemeen belang van den wereldvrede de goede verstandhouding tusschen de twee groote naties zal bevorderen en tusschen hen een blijvende entente zal tot stand brengen. Ik ben blij, zoo zegt Eick hofif aan het slot van zijn brief, hier nog aan toe te kunnen voegen, dat onze (de Duitsche) regeering zich zeer tevreden uitlaat over de rechtschapen heid, waarvan de Fransche regeering gedurende de onderhandelingen der laatste maanden onafgebroken blijk gegeven heeft. ENGELAND. Het blijkt, dat de kiesrechtvrouwen Woensdag de glazen hebben ingeworpen bij de meeste ministerieele bureau's in Westminster, verder in ver uit elkaar liggende particuliere huizen. Ongeveer 220 kiesrechtvrouwen zijn voor de politie-rechters verschenen. Haar werd ten laste gelegd, dat zij de politie gehinderd en schade aangericht hadden bij eene betooging. Twee be klaagden werden naar de strafzitting verwezen, anderen kregen tien tot veertig shillings boete en moeten de schade van gebroken ruiten vergoeden of in gebreke daarvan hechtenis onder gaan. CHINA. De moord op den president van San Domingo, Caceres, is gepleegd door twee lieden, die hem onderweg aan vielen. Caceres vluchtte het gebouw naast de Amerikaansche legatie binnen tnaar de aanranders volgden hem en schoten hem neer. Deze lieden zijn aan de politie bekend, «och wisten te ontkomen naar San Cristobal. Een telegram uit Tientsin meldt, dat een krachtige aanval op Nanking be gonnen is. De rebellen beschikken over eenovervloedigen voorraad munitie en kanonnen en brengen een krachtige legermacht in het veld. AMERIKA. De Exchange Telegraph Cy. meldt, dat generaal Reyes, de Mexicaansche revolutionair en aanhanger van het Diaz-bewind, die door de Amerikaan sche autoriteiten was in hechtenis ge steld, uit de gevangenis is ontkomen. Hij is over de Mexicaansche grens ge gaan en heeft zich aan het hoofd ge steld van de revolutionnairen, die het bewind van Madero willen omver werpen. Reyes bevond zich op prije voeten, maar had zijn woord gegeven, geen pogingen te zullen doen om te ont snappen. De Times verneemt nog uit Mexico, dat het weliswaar in tal van Mexi caansche staten woelt, maar dat de regeering van Madera zich wel zal kunnen handhaven. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie brengt in de Stcrt. ter algemeene kennis Bij gelegenheid van het aanstaande Sint-Nicolaasfeest wordt de vergunning om meerdere paketten aan hetzelfde adres van slechts een enkele adres kaart te doen vergezeld gaan, voor den tijd van 2 tot en met 6 December in getrokken -en zal derhalve bij elk ge durende dit tijdvak ter verzending aangeboden paket eene adreskaart be- hooren te worden gevoegd. Voorts wordt, ter verzekering van eene goede overkomst van de pa ketten, aanbevolen 1°. zorg te dragen voor eene doel matige en stevige verpakking van de voorwerpen, in dier voege, dat deze op afdoende wijze tegen breken en beschadiging gevrijwaard zijn 2°. zoo mogelijk de adressen op de paketten te schrijven en, waar opplak king of aanhechting van een adres onvermijdelijk is, dit zoodanig vast te hechten, dat voor het verloren gaan daarvan, tijdens het vervoer, geen vrees behoeft te bestaan 3°. in de paketten een tweede los adres te sluiten. Ten slotte wordt de aandacht ge vestigd op de gelegenheid tot aangifte van waarde van paketten, hetgeen voor paketten met kostbaarheden is aan te bevelen en tengevolge waarvan, bij eventueel verloren geraken gedurende het vervoer met de post, het volle bedrag der aangegeven waarde van het paket wordt vergoed. Ministerie van Onderwijs. Het hoofdbestuur van het Neder- landsch Onderwijzers Genootschap heeft aan H. M. de Koningin een adres ver zonden, waarin verzocht wordt de in stelling van een ministerie van onder wijs te willen overwegen. e Schildluis. Onder de insecten, die den boom gaarden schade berokkenen, behoort ook de schildluis. Dit insect wordt zoo genoemd, omdat het een hoorn achtig schild draagt, dat dient tot de bescherming der wijfjes en tot een tijdelijke beschutting van de eitjes en de larven. Ieder wijfje legt 20—50 eitjes in het nauwste gedeelte van het schild. Na ongeveer 10 dagen komen de larven uit, die nog een poosje onder het schild blijven wonen. Na eenigen tijd verlaten .zij het schild, om zich ergens in den boom neer te zetten. Zij zuigen zich zoo vast aan den boom, dat zij moeilijk losgemaakt kunnen worden. Spoedig daarna worden de schilden zichtbaardeze worden ge vormd door afscheidingen van het lichaam, vermengd met de afgeworpen huidjes. De schildluis zuigt de sappen uit den boom en wordt daardoor scha delijk. Vruchtboomen met eene zachte schors lijden veel meer van de schild luis dan die met een harde schors. In de meeste gevallen vindt men de schildluizen op den noordkant der boomen of op die takken en gedeelten van den stam, welke veel schaduw hebben. Daarom vindt men ook veel schildluizen op boomen, die dicht bij elkander staau en welker takken door elkander gegroeid zijn. Ook daarom mogen de boomen niet te dicht op elkaar staan en de takken, die door elkander groeien, moeten verwijderd worden. Noodzakelijk is het, om de vruchtboomen te reinigen van mossen, omdat deze schuilplaatsen zijn van schildluizen en andere insecten. Het schijnt, dat eene bespuiting weinig baat en dat het beter is de aangetaste plaatsen te besmeren met een mengsel van Lji K.G. groene zeep en 3 wijn glazen parafine-olie op 4 a 5 L. water. AXBL, 24 November 1911. Woensdagavond had bij den heer G. Gilyamse alhier de geannonceerd; opvoering plaats door de familie Stips Beumer. In het programma lazen we „die een genoegelijke avond wil door brengen, kome naar deze vertooning". Welnu, daarmede was niets te veel gezegd. De aanwezigen hebben zich kostelijk geamuseerd. We vonden net jammer, dat de zaal niet beter gevuld was, De opvoering, hun optreden en goeden naam zijn een beter bezoex waardig. De nummers voldeden zeer goed. „Het Kinderkleedje", een dramatische schets, bevattende een stukje volks leven, werd zeer natuurgetrouw ver tolkt, terwijl „Jan Ongeluk's" schoon moeder vooral nu en dan aanleiding gaf tot onbedaarlijk lachen. Gaarne zagen we dit gezelschap dat vóór 19 jaren hier het laatst optrad, nu niet weer zoolang wachten. Een tweejarig paard van den landbouwer J. W. te Spui, zocht Woens dag al een heel vreemde schuilplaats. Vermoedelijk door angst gedreven, was het in galop op het deurgat van een varkenshok ingeloopen en binnenge komen. Dit Verblijt leek het dier even wel te eng, zoodat het al spoedig den terugweg koos Dit ging echter niet zoo gemakkelijk, daar het paard zich dermate door het deurkozijn moest wringen, dat het zich erg bezeerde niet alleen, maar men voor zyn behoud vreest. Dit zou een aardige schadepost zijn voor den eigenaar, die het paard pas had aangekocht. Gisteren heeft alhier de uitbetaling plaat3 gehad aan de verschillende eigenaren der gronden, welke benoodigd zijn voor den aanleg van de tweede spoorlijn ten dienste van de cokes ovens, welke lijn zal loopen van ge noemde ovens naar het station alhier. Dinsdag herdacht de heer C. Klaassen, inspecteur van politie te Neuzen, den dag waarop hij voor 25 jaar in gemeentelijken politiedienst kwam. Dat die dag ook voor de plaatselyke autoriteiten aldaar niet onopgemerkt zou voorbygaan, werd algemeen ver wacht, daar de heer Klaassen niet alleen in Ter Neuzen, maar in onze gansche streek een bekend en geacht figuur is onder de politie-beambten. Hij neett dan ook in zijn vak naam weten te maken, dank zij zijn ijverige bemoeiingen en studie, waarbij zijn sterk geheugen uitstekende diensten bewees. In den namiddag waren in de raad zaal bijeengekomen het gemeentebe stuur, de raadsleden en een aantal notabele ingezetenen. In deze bijeen komst werd de jubilaris door den bur gemeester metdezendaggelukgewenscht en hem mede namens de aanwezigen een blijk van waardeering overhandigd, bestaande in een gouden horloge, be nevens een album met de namen der schenkers, en een enveloppe metinhoud. Van vele zijden, ook van justitieele ambtenaren van elders, ontving de ju bilaris blijkeu van belangstelling. De heer A. N. Klaaijsen, onder wijzer te Hulst, is tijdelijk benoemd tot onderwyzer te Ter Neuzen. Uit Hoedekeuskerke schryft men aan de M. Crt. Wat is er dezen zomer gepast en gemeten voor het maken van een uieuwen steiger ten behoeve van den Provincialen Stoombootdienst. Hoe ge heimzinnig ging alles in zijn werk! Dat autoriteiten op dijkgebied meer malen ter plaatse tegenwoordig waren, was een feit. Maar uw verslaggever, anders zoo tuk op nieuwtjes, zou van deze gebeurtenissen geen gewag maken. Hem was immers van betrouwbare zyde medegedeeld dat die openbaarheid niet in het belang van de goede zaak was nl. de opgewekte hoop dat men door plaatsing van een nieuwen steiger ver lost zou worden uit het isolement, en de provincie eens zou gaan begrijpen, dat een nog wel provinciale dienst eens, zegge eenmaal, per week van hier uit M

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1