Vo. 05. Zaterdag 18 November 1911. 27e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAA, Buitenland. Binnenland. Landbouw. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. De Italiaansch-Turksche oorlog. De Turken blijven ook de laatste lagen te Tripoli nog dagelijks aanvallen loen, zonder dat, voor zoover uit de lerichten is op te maken, de weder- lijdsche posities er veel door gewijzigd uorden. Donderdag deden de Turken een rergeetschen aanval op den uitersten Sakervleugel der Italianen. De Ara- tieren schoten uit de boomen naar de Italiaansche loopgraven. De oasen bij Sjara SJat, Mesri, Bakra en Henni zijn el verwoest. Vrijdag hebben de Turken een aanval op het centrum in. Tweemaal werd een storm- ianval door de Italianen afgeslagen. Van het 84ste regiment hersaglieri, mdersteund door het pantserschip Carlo llberto, moesten de Turken wijken. De Turksche minister van oorlog Terklaart, dat de toestand voor Tripoli [unstig voor de Turken blijft. Zoowel ia Tripoli als in Bengazi wachten de Turken het invallen at van het slechte ser. De geregelde troepen zijn volgens een Italiaansch bericht ten getale van 3000 tot 4000 man met een groot front voor Tripoli samengetrokken. De Tur ken schijnen er alles op te willen zetten om een laatste geweldige poging te wagen tot herovering van de stad. Bij Bengazi leidt Enver-bey de ope raties met groote voorzichtigheid. Vol gens zijn aanwijzingen, zijn de Turksche itellingen versterkt. Bij Sabri, in de nabijheid van Bengazi, heefteen hevige itrijd plaats gevonden, die twee uren duurde. Hierbij deden de Italianen een uitval tegen de Turksche stellingen, werd afgeslagen. Daarop vielen de Turken de Italiaansche stellingen aan, maar werden door de artillerie van pantserschepen en van de vestingen verdreven, zoodat geen van beide par ijen eenig voordeel kon verkrijgen. Een poging van de Italianen, om bij den heuvel Seid Hoessem te landen, is door een handig opgesteld Turksch bataljon verijdeld. Uit Konstantinopel wordt d.d. 14 dezer aan de Lokal Anzeiger geseind Naar uit Tripoli wordt gemeld, zijn de Italianen in den strijd bij Boemeliana teruggeslagen. De Turken hebben be sloten, om voortaan alleen nog maar nachts aan te vallen, omdat de verkenningsdienst van de vliegers de vloot zoo voortreffelijk steunt, dat de scheepskanonnen den aanvallers ern stige schade toebrengen. Volgens de Ikdam is de Italiaansche vloot aan de Dardanellen aangekomen, maar het bericht is niet officieel be- Ret blad Momento deelt mede, dat de hertog der Abruzzen aan een vriend te Bologna een brief heeft geschreven, waarvan men den inhoud aldus kan samenvattenNu Italië in een oogen- blik van gloeiende geestdrift gedwongen is tot het bezetten van Tripoli, is Italië er nog meer toe gedwongen, om niet langer te aarzelen, den oorlog uit te breiden. Voor de vrijheid van de pers in Italië is het feit teekenend, dat de politie van Florence de geheele oplage van het blad Nazione in beslag heeft ge nomen, omdat het blad ongunstige be richten van het oorlogsterrein bevatte. TWEEDE KAMER. Dinsdag was aan de orde het soc. dem. voorstel tot het ontwerpen van een adres aan H. M. de Koningin, aan dringende op indiening van voorstellen tot grondwetsherziening door de regee ring, in den loop dezer legislatieve periode, wegens de urgentie van het kiesrechtvraagstuk. De beer Troelstra lichtte breedvoerig het voorstel toe om, tegenover de on ware geringschattende voorstelling van de zijde der burgerlijke, vooral der clericale pers, te wijzen op de groote beteekenis der soc. dem. kiesrechtbe weging, welke niet beoogt in te gaan tegenover den staat maar om datgene wat leeft en gist in de arbeidersklasse tot bewustzijn te brengen. Bij het Woensdag voortgezet debat over Troelstra's kiesrechtadres ver klaarde de heer Borgesius dat de Unie liberalen ten volle instemmen met den eisch naar algemeen kiesrecht, maar gaf, boven den vorm van Troelstra's v.oorstel, verre de voorkeur aan een motie voor het tot stand brengen vóór 1913 van beperkte grondwetsherziening voor algemeen kiesrecht en evenredige vertegenwoordiging. De heer Limburg constateerde dat de vrijz.-dem. partij steeds voor algemeen kiesrecht is ge weest en eek de zaak voor vrouwen kiesrecht met toewijding heeft gediend. Hij adviseerde den heer Troelstra ook zijn voorstel om te zetten. Dr. Kuyper vooropstellende dat de anti-revolutionnaire partij voor kies rechtherziening is, wees echter Troel stra's voorstel beslist af, aangezien het onvoegzaam is om nu de grondwets commissie nog bezig is aan de Koningin een adres te zenden. De heeren Lohman en Tydeman motiveerden ook hun stem tegen de motie. De heer Troelstra, die Donderdag aan het woord kwam, criciseerde het verstoppertje spelen door de rechter zijde, echter betoogende dat de invoe ring van algemeen kiesrecht toch niet zal zijn tegen te houden. Spreker hand haafde zijn voorstel tegenover de door den heer Borgesius aangegeven motie voor beperkte grondwetsherziening voor algemeen kiesrecht en evenredige ver tegenwoordiging. Die motie was z. i. een verouderde vage leuze, hoogstens geschikt voor een coalitie der vrijzin nige linksche groepen bij de stembus, die het kiesrecht-vraagstuk niet tot op lossing zou brengen. De heer Borgesius stelde daarop, mede namens vier Unie-liberalen en vier Vrijzinnig-Democraten, bovenbe doelde motie voor, welke motie op voorstel van den voorzitter ondanks de pertinente bestrijding door den heer Lohman met 62 tegen 12 stemmen dadelijk in behandeling werd gebracht. Minister Heemskerk betoogde dat aan een beperking van de taak der werk zaam zijnde commissie voor grondwets herziening, zooals de motie-Borgesius beoogt, op het oogenblik niet te denken valt. Na uitvoerig debat is Troelstra's voorstel verworpen met 42 tegen 37 stemmen. Ook werd verworpen de motie van mr. Borgesius. M. Crt. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen aan de N. R. Crt. Het rooien der beetworteleu is hier zoo goed als geëindigd, zoodat men thans nauwkeurig kan bepalen, wat de beetworteloogst dit jaar voor deze streken geweest is. Van den zomer waren de meeste landbouwers van meeuing, dat door de langdurige en hevige droogte de oogst sterk zou tegenvallen. Men schatte de opbrengst op minder dan de helft van andere jarenzelfs de grootste optimisten spraken van een zeer middel- matigen oogst. De uitkomst heeft echter bewezen, dat zelts de beste bereke ningen kunnen falen. Nog zelden is over het algemeen de beetworteloogst zoo gunstig geweest als dit jaar. De opbrengst was boven aller verwachting hoog. Er waren landbouwers, die meer dan 20.000 K.G. per gemet van 44.56 are oogsten. Bovendien ging het rooien gemakkelijk, het vervoer ondervond geen belemmering en het suikergehalte was hoog. De vorige week werden nog beetwortelen gestoken met ruim 18 ü/0 suikergehalte. Wij kunnen dus zeggen, dat voor deze streken èn voor de landbouwers èn voor de suiker- tabrikanten het jaar 1911 een gunstig bietenjaar genoemd mag worden. Alleen op hooger gelegen gronden van minder kwaliteit is de oogst be ueden hel middelmatige gebleven. Gleitenf'okkery in Zeeland. Onder voorzitterschap van den heer C. Zwagerman had Woensdag in de Prins van Oranje te Goes de 3e alg. vergadering plaats van de Vereeniging ter bevordering der Geitenfokkerij in Zeeland. Omtrent het daar verhandelde ont- leenen wij aan de Midd. Crt. Na een welkomstwoord, inzonderheid aan den heer I. G. J. Kakebeeke, Rijks- landbouwieeraar, deed de voorzitter verslag over den toestand der vereeni ging. Daaruit bleek dat momenteel 43 vereenigingen zijn aangesloten, met 1919 leden en 2700 geiten, terwijl 55 tamelijk goede bokken in gebruik zijn, waarvan een 10-tal door den heer Tak van Serooskerke, een 2-tal door den heer W. Kakebeeke van Goes en 1 door den heer Hombach cadeau gedaan werden aan de prov. Vereeniging. Ook het volgend jaar zullen weer geen bokken uit Hessen kunnen worden aangevoerd wegens het mond- en klauw zeer. Rijk en prov. gaven resp. 800 en ƒ400 subsidie, terwijl van andere zijden nog f 300 is ingekomen. De heer Tak van Serooskerke werd benoemd tot lid van verdienste, de heer I. G. J. Kakebeeke van Goes tot advi- seerend lid en de heer H. O. Hombach van Hulst tot eerelid. Op voorstel van den heer Tak werd besloten den heer Lyppens, secretaris, jaarlijks een grati ficatie te verleenen. Tot uitgave van een eigen blad kon wegens finantieele bezwaren niet' worden overgegaan. Men zal nu ingaan op het aanbod van het Zeeuwsch Landbouwbladom tegen een kleine vergoeding plaatsruimte voor de prov. vereeniging af te staan. AXEL, 17 November 1911. De aandacht van onzen lezerskring zij gevestigd op de in dit nommer voorkomende advertentie van de Singer- Maatschappij omtrent een nuttig en fraai St. Nicolaas-cadeau. De naaimachines der Singer-maat- schappij behaalden op de wereldten toonstelling te Turijn weder de hoogste onderscheiding, nl. 2 „Grand Prix". Op de Woensdag te Ter Neuzen gehouden jaarlijksche paarden- en vee markt waren aangevoerd 40 paarden, 2 hengsten, 2 stieren, 36 stuks hoorn vee, 29 kalveren en 124 varkens. De uitgeloofde premie's werden toe gekend als volgt Voor den schoonsten dekhengst van minstens 2 jaar oud, 5, niet toegekend. Voor het schoonste ruinpaard van minstens 2 jaar oud, 4, aan Jac. Huijssen Sr. te Ter Neuzen. Voor het schoonste merriepaard van minstens 2 jaar oud, ie premie ƒ5, aan Jac. Huijssen Sr. voornoemd, 2e premie ƒ2, aan Aarn. de Feijter te Ter Neuzen. Voor het schoonste jongpaard, tus- schen 1 en 2 jaar oud, le premie 4, aan H. de Regt te Ter Neuzen, 2e premie ƒ2, aan JF. Dees te Zaamslag. Voor het schoonste veulen beneden het jaar, ƒ4, aan Aarn. de Feijter te Ter Neuzen. Voor het grootste getal paarden van een eigenaar, ƒ4, aan Aarn. de Feijter te Ter Neuzen. Voor de schoonste hit, 4, aan A. de Kraker te Ter Neuzen. Voor den schoonsten springstier van minstens 1 jaar oud, 5, niet toegekend. Voor het schoonste stuk rundvee (stieren uitgezonderd) uit de kantons Hulst en Ter Neuzen, le premie 4, aan Gebrs. Ysebaert te Ter Neuzen, 2e premie 2, aan H. Hartog te Ter Neuzen. Voor het schoonste stuk rundvee (stieren uitgezonderd) aangevoerd van buiten die kantons, le premie 4, en 2e premie ƒ2, niet toegekend. Voor de beste baatgevenie of kalf- dragende koe, le premie 4, aan Aug. Schelleman te Axel, 2e premie 2, aau. Th. Buysse te Bouchaute.

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1