Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. MEXICO. Een telegram uit San Geronimo (Mexico) meldt dat de regeeringstroepen, die het garnizoen van Juchitan welke plaats door de rebellen in het nauw gebracht werd ontzet hebben, slag hebben geleverd aan een rebellenmacht, die 5000 man telde. Het heet, dat de opstandelingen 200 tot 400 man aan dooden kregen,' terwijl er aan den kant der regeering 40 sneuvelden. De rebellen moesten ten slotte het onderspit delven en de wijk nemen naar de heuvels. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft ter bespreking van een schema van wettelijke bepalingen tot verzekering van personen, werk zaam in het zeevaartbedrijf en in het zeevisschersbedrijt tegen geldelijke ge volgen van bedrijfsongevallen, belang hebbenden uitgenoodigd tot een ver gadering op Dinsdag 21 dezer aanzijn departement. Men schrijtt aan de N. R. Crt. In de R. K. kerken van het bisdom ütrecht is gisteren van den kansel bekend gemaakt, dat het voortaan aan een ieder is vrijgelaten, den tweeden Paasch-, Pinkster- en Kerstdag al dan niet als Zondag te vieren. Het bezoek van de kerkdiensten, die op die dagen gehouden zullen worden als op een feestdag, wordt ook niet verplichtend voorgeschreven. Verder zullen de da gen voor een feestdag en de Vrijdag, waarop een feestdag valt, in het vervolg geen vastendagen meer zijn. Vragen en Antwoorden. Wat is Chilisalpeter Chilisalpeter is eene meststof, door natuurlijke vorming ontstaan aan de Westkust van Chili. Welke voedingsstoffen voor de ge wassen bevat het Chili Chilisalpeter bevat 151/2°/o stikstof en dan nog heel wat natron, dat in sommige gevallen ook alsplantenvoedsel kan dienen. In welken vorm komt stikstof in het Chilisalpeter voor? In het Chilisalpeter komt de stikstof voor in den vorm van salpeterzuur. Heeft dat ook beteekenis voor den land- en tuinbouw Hoburg was terstond naar Berlijn ge komen. Zoodra hij met Signe alleen was, begon hij: »God, hoe pijnlijk maar hij voegde er, zonder aarzelen, bij >Hoe vreeselijk treurig voor jou en je ouders. Kan ik ook ergens mee helpen ?c Het kwam er zoo hartelijk en warm uit, dal het Signe trof. Zij voelde duidelijk dat ook hij had moeten strijden om zich over het pijnlijke van het geval heen te zetten, dat alleen zijn liefde voor haar hem hierin had doen slagen. Het deed haar goed dat hij nog de eenige was die medelijden had met HardiDe arme kerelWaar is zijn Ik zal aan een vrif in Londen over hem schrijven.c Zij zei dan ook: »Dat is lief van je, Bill. Ik dank je.« Zij kuste hem. Maar haar hart had er geen deel aan. In Italië waren er korte oogenblikken geweest, waarin zij haar polsen warmer had voelen kloppen. Zij had gehoopt op de. goddelijke vonk. Nu was het weer geheel stil in haar geworden. Zeer tegen den wensch harer moeder was reeds van te voren afgezien vau een groote bruiloft. Nu gebiod de toestand van den ouden heer de uiterste beper king. Het dacht Signe schier een god delijke beschikking. In huis in zeer kleinen kring had de plechtigheid plaats. Signe had alle hulp bij het kleeden geweigerd. Toen Dodo in haar kamer kwam, met den bruids- Of het, want de gewassen nemen de noodige stikstof in hoofdzaak als sal peterzuur op, zoodat de stikstof uit het Chilisalpeter dadelijk door de wortels kan opgenomen worden. Daarom is het Chilisalpeter eene snel werkende stik8tofmest, die door geen andere stik- stotmest kan vervangen worden. In alle gevallen, waarin een snelle groei gewenscht is, is het Chilisalpeter onont beerlijk. Is het noodig het Chilisalpeter in twee of drie keer uit te strooien Deze vraag kan men niet in het algemeen beantwoorden. By den kool- bouw in Noord-Holland, waar men met uitstekend gevolg veel gebruik maakt van' Chilisalpeter, is gebleken, dat het uitstrooien van de benoodigde hoeveel heid, in één keer beter resultaten heeft dan 't uitstrooien in twee keer. ïs het waar, dat het Chilisalpeter bij de granen meer werkt op het stroo dan op de korrelontwikkeling? Dat kan waar zijn, maar dan ligt de fout niet aan het Chilisalpeter, maar aan den gebruiker. Wanneer iemand een stuk land heeft met granen en de mestkracht is onvoldoende, dan moet hij, zoo in het voorjaar de stand te hol is, niet alleen Chili gebruiken, maar ook zoo noodig, patentkali en super fosfaat. Geeft hij in zoo'n geval alleen Chili voor het uitstoelen, dan loopt hij gevaar de stroovorming eenzijdig in de hand te werken. Het is dan ook wen- schelijk, om na het uitstoelen ook nog Chilisalpeter te strooien. Op gronden, die in normalen bemestingstoestand zijn, werkt het Chilisalpeter zoowel op de korrel- als op de stroovorming. v. H. Landarbeiders. Vanwege de Kon. Nederl. Landbouwvereeniging zal er een grondig onderzoek worden ingesteld naar de inkomsten en uitgaven van den Nederlandschen landarbeider. 20 van deze arbeiders, over het geheele land verspreid, zullen worden uitge noodigd, onder leiding en toezicht van een deskundig raadsman en tegen be hoorlijke belooning van de moeite, van 1 Januari tot 31 December 1912 nauw keurig aan te teekenen alle ontvangsten en uitgaven en alle op geldswaarde geschatte producten, die de huishouding uit het bedrijf ontvangt. Op die wijze denkt men te weten te komen het loon in geld, het loon in natura en de in komsten genoten uit het arbeidersbe drijfje naast de gespecificeerde uitgaven. In Zeeland kwamen in de maand October 1911 het achter iedere plaats vermelde aantal gevallen van besmet telijke veeziekten voor Aardenburg 1, St. Annaland 6, Arne- muiden 3, Axel 5, Biervliet 8, Bigge- kerke 2, Borsselen 1, Bruinisse 1, Cad- krans in de hand, schrok zij. Signe zat voor haar toilet, had het hoofd op de beide armen gelegd, en haar lichaam schokte alsof zij snikte. Maar toen haar zuster haar omarmde en zij het hoofd ophief, waren hare oogen zonder tranen. Dodo voelde hoe haar hart klopte in haar keel. Zij had te kampen met haar tranen. »Signe, lieve Signe smeekte zij. Topn stond Signe op, nam het hoofd harer zuster tusschen haar beide handen, kuste haar hartstochtelijk. Telkens weer, zooals zij haar nog nooit gekust had Blijf toch van mij houden Blijf toch van mij houden En toen kwam er eensklaps een teedere glimlach op haar gelaat »DodoGeluk en zegen voor jou en je liefde!*.... Toen kwam moeder binnen en met haar Erna, en de glimlach stierf weg op Signe's gelaat. Maar zij bleef ru3tig en vriendelijk, hoorde geduldig haar kanten japon prijzen en liet zich door moeder de Hoburg'sche familie-paarlen om den hals leggen. Wordt vervolgd), zand 7, Colijnsplaat 4, Dreischor 4, Duivendijke 10, Eede 6, Eikerzee 2, Ellemeet 6, Ellewoutsdijk 2, Goes 7, Graauw 1, 's-Gravenpolder 2, Groede 9, 's-Heer Arendskerke 10, Hoedekens- kerke 1, Hoek 1, Honteuisse 2, Yerseke 14, IJzendijke 13, Kapelle-Biezelinge 1, Kattendijke 2, Kerkwerve 9, Kloetinge 7, Kortgene 1, Koudekerke 1, St. Kruis 3, St. Maartensdijk 4, Middelburg 1, Neuzen 5, Nieuwerkerk 5, Nieuw- en St. Joosland 4, Nieuwvliet 1, Noordgouwe 3, Noordwelle 4, Oostburg 6, Oosterland 15, Oost- en West-Souburg 1, Oud-Vos- semeer 4, Ouwerkerk 7, Philippine 1, Poortvliet 10, Retranchement 5, Rilland- Bath 1, Sas van Gent 2, Scherpenisse 4, Schoondijke 9, Schore 7, Serooskerke (S.) 3, Sluis 4, Stavenisse 1, Stoppeldijk 4, Tholen 5, Veere 1, Vrouwepolder 1, Waarde 1, Waterlandkerkje 7, Wemel- dinge 7, Westdorpe 1, Zaamslag 9, Zierikzee 5, Zonnemaire 10, Zuidzandel. AXEL, 14 November 1911 De in deze gemeente gehouden col lecte ten bate van de slachtoffers van den storm op 30 Sept. heeft opgebracht 120.02. Het aandeel in de lichting der nationale militie voor 1912 is in onder staande gemeenten als volgtAxel 18 (13 en 5), Boschkapelle 4 (3 en 1), Clinge 8 (6 en 2), Graauw 6 (4 en 2), Hoek 7 (5 en 2), Hontenisse 15 (11 en 4), Hulst 9 (6 en 3), St. Jansteen 6 (4 en 2), Koewacht 7 (5 en 2), Ossenisse en Hengstdijk 5 (3 en 2), Philippine 4 (3 en 1), Sas van Gent 5 (3 en 2), Stoppeldijk 4 (3 en 1), Ter Neuzen 27 (19 en 8), Westdorpe 5 (4 en 1), Zaam slag 12 (8 en 4) en Zuiddorpe en Over slag 4 (3 en 1). Het eerste cijfer geeft aan het volle aandeel, het tweede en derde cijfer dat voor volledige en voor korte oefe ning in te lijven aantal. In het „Vereenigingsgebouw" te Neuzen kwamen Zaterdag, daartoe door een comité uitgenoodigd, een 50-tal ambachtslieden (uurwerkers) samen om maatregelen te bespreken tot het ver krijgen van hooger loon, in verband met de stijgende behoeften. Na be spreking en verschillende stemmingen werd besloten eene verhooging tot 20 cent per uur te vragen. (Thans is het uurloon voor een ambachtsman 16 cent). Eene» commissie werd benoemd om met de patroons te onderhandelen. Door de marechaussee uit Hulst is te Middelburg binnengebracht de 85- jarige man, wiens eenig misdrijf hierin bestond, dat hij door armoede gedreven zonder middelen van bestaan rond zwierf. Deze beklagenswaardige grijs aard zit nu, dank zij onze heerlijke Nederlandsche wetgeving, die voor zulke stakkers geen betere plaats aan wijst, in het huis van bewaring opge borgen. En waar moet deze man dan heen Naar eene rijkswerkinrichting Maar daarvoor zullen hem de krachten wel ontbreken. Voor philanthropen wel licht een mooie gelegenheid om in samenwerking met den officier van justitie dezen man zoo spoedig mogelijk uit de hechtenis te ontslaan en hem in een gesticht onder te brengen, waar hij zijn laatste levensjaren rustig zal kunnen slijten. Door den raad der gemeente Hoek is besloten geen afgevaardigden te be noemen in het comité voor drinkwater voorziening. Men ziet geen heil in aansluiting der gemeente by een even- tueele waterleiding, daar de inwoners algemeen te kennen geven, daarbij niet te zullen aansluiten. Het besluit werd genomen met algemeene stemmen. Naar Middelburg is gevankelijk overgebracht en na zijn verhoor in het Huis van bewaring opgenomen A. A. V. 24 j., werkman, geboren te Zuidzande wonende te Oostburg, verdacht van mishandeling van politie aldaar. Het drankmisbruik bij het lossen van suikerbieten is te Oostburg de aan leiding geweest tot een bedroevend feit. Vrijdag j.l. waren een drietal bietenlog. sers reeds den geheelen dag aan den zwier geweest en tegen den avond meer dan dronken, althans zeker één hunner, hoewel ook de anderen onder den in vloed van den drank verkeerden. 's Avonds in het bierhuis van F. B. gekomen, wilden ze diens vrouw, die alleen thuis was, aangrijpen, maar deze was daarvan minder gediend en ont week hen zooveel mogelijk. 't Gevolg was dat het 3-tal waarschijn lijk boos werd, althans ze dreigden met allerlei en sloegen de ruiten stuk. Voor bijgangers, die de om hulp roepende herbergierster wilden helpen, liepen ook al een paar stompen en slagen op, terwijl anderen intusschen de marechaussee gingen waarschuwen. De brigadier kwam met zijn helper spoedig ter plaatse en wilde 't drietal arresteeren. Een hunner rukte zich los, en nam de vlucht, een ander werd door den schrik plotseling nuchter en ver dween; de derde, zekere W., die ove rigens als fatsoenlijk en oppassend be kend staat, ging, onder den invloed van sterken drank, als een woesteling te keer, rukte den brigadier de nestels en de horlogeketting van de borst en wilde hem aanvallen, zoodat de brigadier tot zeltverdediging zijn wapen trok, op W. inhiew en hem met den sabel een slag op het hoofd gaf, dat hij bloedende op den grond rolde. Terstond werd de gekwetste, die een oogenblik bewuste loos bleef liggen, opgenomen en door de marechaussee naar een in de buurt staande herberg geleid, waar de in middels geroepen geneesheer, dokter Herman de Groot, den man verbond. W. moet een ernstige schedelbreuk hebben bekomen, zoodat hij niet buiten gevaar verkeert. Niet ten onrechte is onlangs tegen het gebruik van sterken drank bij het bietenvervoer gewaarschuwd. Van geheel anderen, meer komischen aard was aldaar een ander geval van dronkenschap, n.l. bij een melkvrouw, die midden op den dag in de Langestraat kwam te vallen, nadat ze zeker wel den inhoud van een geheelen emmer verlo ren had. Bij een der bewoners binnen gedragen, die meende dat de vroolijke melkverkoopster ongesteld was en daar om reeds voornemens was om den dok ter te sturen, bleek weldra dat ze een glaasje te veel had en een flesch melk pardon lezer een flesch sterken drank by zich had. Hier liep alles echter zeer vredig at. M. Crt. Ook door H. M. de Koningin- Moeder is voor het te bouwen Prote- stantsch oude mannen- en vrouwenhuis in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen J 150 toegezegd. Door de Rotterdamsche uitgevers maatschappij van Nijgh en Van Ditmar zal half December een nieuw portret van H. K. H. Prinses Juliana in den handel gebracht worden, dat belooft zeer prachtig te zullen zyn. Het portret is vervaardigd naar eene wonderwel ge lukte photographische opname van Hare Majesteit en zal gedrukt worden in twaalf kleuren. Volgens de beschrijving zal het een sieraad zijn voor de huiskamer. Een gemeene daad. Zaterdagnacht is te Yerseke van een bewoner der Schotte de regenbak door petroleum bedorven, zoodat al het water uitge schept moet worden. De petroleum is des nachts, terwijl het regende, op het dak uitgegoten. Bij een familie te Harlingen is bericht ontvangen dat drie zeevisschers van daar, varende op Emder loggers, door stortzeeën overboord geslagen en verdronken zijn.

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 2