De erfenis m oom Reinhard. \To. 64. Woensdag 15 November 1911. 27e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. F. DIELEMAX, Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AÖVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 5/2 maal. Advertentiön worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. De Italiaansch-Turksclie oorlog. De Arabieren deden Zaterdagochtend een wanhopigen aanval op het Oostelijke tront, maar zij werden met groote ver liezen teruggeslagen. Uit Tripoli seint d.d. 8 dezer, over Tunis, de correspondent van de Lokal- Anzeiger Dinsdagmiddag heeft het tiende regi ment bersaglieri op deu uitersten linker- rleugel in de nabijheid van Sjara Sjat kngdurig een voorpostengevecht ge voerd, ondersteund door de scheeps- t&nonnen. Het is daarbij 2 kilometer vooruit gedrongen. Dit is het eerste werkelijke succes van de Italianen sedert vele dagen. Vandaag vertoonden zich aan den horizon ten zuiden van Boemeliana lange treinen van kameelen, lie .hevig werden beschoten, tot bleek, lat het weggeloopen dieren waren. De cholera eischt dagelijks ongeveer 400 offers. Gisteren stierven 460 per ionen. Voor het Duitsche consulaat vond men 5 dooden liggen. Vandaag 15 en 4 voor mijn huis. De Duitsche consul is meermalen zdhder succes bij le overheid opgetreden, om maatregelen gedaan te krijgen tot het verwijderen van de vuilnis. In de stad heerscht jgroot gebrek aan levensmiddelen. Volgens de Stampa heeft de Engel- scbe regeering aan haar consul in Tri- >oli opgedragen de ongeregeldheden der taliaansche soldaten te onderzoeken. De Secoio berekent de sterkte van )t Italiaansche leger op dit oogenblik Eindelijkin Berlijn. Vader had haar willen afhalen. Maar daar stoud slechts Friedel. Friedel in het zwart en met een hoogen hoed. En met een begrafenisgezicht. »Schrik niet, mama,« zei hij dadelijk. Papa is niet heel wel.c Nu wist Signe zij had niet tevergeefs gevreesd Zij beefde en mocht toch niet vragen Hardi Wat is er met Hardi Pt Eerst thuis hoorde zij het. Van Dodo. Eberhard was weg zonder verlof. Weg! Dien middag was de adjudant van het regiment bij vader geweest. En vader had een lichten aanval van beroerte gehad. Meer wist Dodo niet. Maar ook zij vermoedde reeds het ergste. Haar oogen itooden vol tranen. Moeder was bij den zieke met den dokter en Friedel. Toen kwam deze eindelijk uit de kamer, en 8igne drong bij hem aan. Eerst wilde hij niet spreken. Dat is niets voor jullie jes.t Maar toen richtte zij zich op tn keek hem aan »Ik ben geen kind. ik wil de waarheid weten.t Nu zei hij alles wat meh te weten had kunnen komen. Eberhard was sinds 'wee dagen verdwenen. op 375,000 man, waarvan 55,000 in Afrika staan en 125,000 behooren tot de lichting van 1891, die onlangs zijn opgeroepen. Het ministerie van oorlog te Konstan- tinopel publiceert een telegram van Nesjat bei d.d. 7 dezer In het gevecht van 6 November ver loren de Italianen 200 dooden van het eerste bat. van het 83e reg., dat juist uit Milaan in Tripoli was aangekomen. Wij namen 85 man van dit bat. ge vangen. Volgens een later telegram van Nesjat bei werd het tweede regi ment bersaglieri vernietigd. De Turken maakten 75 gevangenen en maakten een groote hoeveelheid schietvoorraad, geweren, muilezels en levensmiddelen buit. De correspondent van de Agence Ottomane heeft uit Dehibat d.d. 9 dezer geseind De stad Soeara (een kuststad nabij de grens van Tunis) wordt sedert twee dagen voortdurend door de Itali anen beschoten. Volgens de Ikdam is de Italiaansche vloot bezig de kust van Syrië te blok- keeren. Een Duitsch schip heeft torpedo's naar Smyrna gebracht. Ze zullen aan den ingang van de haven tot zinken worden gebracht. De Turksche vloot heeft zich naar de Zee van Marmora begeven, om schiet oefeningen te houden. ENGELAND. De koning en de koningin zijn Zater dagochtend om half elf voor de kronings- »De dolkop is eenvoudig dit mensch nagereisd, dat haar man in den dood heeft gedreven. Het schijnt dat ze in Londen zijn.« Friedel stond daar als een rechter. Nu hij begonnen was, kende hij geen grenzen. Hij sprak van de ongehoorde lichtzinnigheid van zijn broeder, van zijn verkwisting, van de onverantwoordelijke toegeeflijkheid hunner ouders. Hij zocht en vond de meest harde woorden. Maar natuurlijk waren zijn waarschuwingen in den wind geslagen, ook door vader. Nu had je de poppen aan het dansen >Ik schaam mij voor mijn aanstaande, voor haar familie 1 Eu jij.... hoe zal Hoburg het opuemen ?t Signe was op een stoel neergevallen. Iedere zenuw in haar trilde. Nu vloog zij op: BillLaat dat maar aan mij over Wat gaat jou dat aan Pc snauwde zij hem toe. Zij begreep ten volle de verontwaardiging van haar broer, maar zijn Farizeïsme ergerde haar. »Injouw plaats.... in jouw plaats, Friedel, was ik al lang op reis, hem achterna Misschien is hij nog te redden Hij haalde de schouders op. »Lieve Sigue, ik verzoek je vriendelijk: geen lesjesWat er te doen is, doet een bekwame detectieve. Die is al onder weg, en ons gezantschap te Londen is ook reeds in keunis gesteld. Ik heb niets verzuimd.c Toen zag zij hem strak ia het gelaat. durbar op reis gegaan naar Indië. In staatsie reden zij uaar het Victoria Station, vanwaar zij naar Portsmouth gaan. Daar schepen zij zich in op de Medina. Een talrijke menigte langs hun weg te Londen juichte hen toe. Zij zullen in den aanvang van Dec. te Delhi als keizer en keizerin van Indië worden gekroond. Dit is de eerste maal, dat een souverein van Engeland zich naar zijn Indisch rijk begeeft. Vermoedelijk verwacht men, dat Hunne Majesteiten en de schittering, die te Delhi tentoon gespreid zal worden, op het voor luister ontvankelijke gemoed der Indiërs diepen indruk zullen maken en zoo den oproerigen geest zullen helpen bedaren. De Nation hoopt, dat men naar die uitwerking ook zal trach ten door politieke gevangenen vrij te laten. CHINA. De Times verneemt uit Peking, dat de Hankou-spoorweg hersteld is, zoodat niets Joeansjikai zou beletten, naar Peking te komen. Echter bestaan er volgens den berichtgever te Peking van de New York Herald allicht nog andere redenen, die hem er toe nopen weg te blij ven. Joeansjikai blijft bij zijn weigering het eerste-minister- schap te aanvaarden. Bovendien heeft hij telegrafisch aan de regeering te Peking doen weten, dat hij een vrij- willigen troonsafstand van den keizer noodzakelijk achtte, teneinde zoodoende een gedwongen afstand te voorkomen. De Daily Telegraph verneemt uit Peking, dat daar de berichten over Zij zocht naar een spoor van medelijden. Maar zij zag slechts koele eigengerechtig heid en kille hardheid. En zij wendde zich af. Het was haar of zij in dit oogenblik ook haar tweeden broeder had verloren. Sneller dan de dokters hadden gedacht herstelde de oude heer. Reeds na vier dagen was hij op, een week later zat hij reeds in het tuintje onder de groote kastanje. Uiterlijk kon men niet veel aan hem merken, alleen was hij wat stiller geworden. Hij sprak weinig en was graag alleen als de bediende hem m den tuin had gebracht, gaf hij dezen meestal dadelijk een wenk dat hij moest gaan. Dan zat hij in een makkelijken rieten stoel en teekende met de punt zijner kruk allerlei figuren in het kiezel. Kwam moeder of een der dochters, dan hoorde hij wel wat zij zeiden, knikte met het hoofd en beantwoordde ook een rechtstreeksche vraagtot een gesprek kwam het zelden. Moeder vond hem zeer onverschillig. Maar dit was toch niet juist. Tn de be langrijkste kwesties had hij van ziju ziekbed af nog een woord meegesproken. Hij had door Friedel graaf Ingenheim, den commandant van Hardi, verzocht bij hem te komen. Hij had onmiddellijk een verzoek aan den Keizer gedicteerd betreffende het ontslag van Eberhard. toenemende oorlogstoerustingen van de Japanners veel indruk maken. Japan schijnt voornemens te zijn, de opstandelingen te erkennen als oorlog voerende partij, hetgeen den toestand nog gevaarlijker zou maken. Een en ander is te meer bedenkelijk, wijl blijkbaar geïnspireerde artikelen in de Cbineesche couranten, Japan er van betichten, door kuiperijen in ver band met beweerde kuiperijen van een Amerik. staal-maatschappij het bezit te willen verwerven van de rijkste Chi- neesche ijzermijnen. Het bericht in Peking van den staalindustriëel Schwab in October geeft eenigen steun aan deze sensatieberichten. Schwab zou achter de schermen hebben gekonkeld met den thans weggejaagden minister van spoor wegen Sjeng. De Daily Telegraph geeft aan Enge land den raad, den loop der gebeurte nissen in het Jangtse-dal scherp gade te slaan. Alvast zou Engeland het eiland Tsjoesan in de Jangtse-monding dienen te bezetten, hetgeen vijftig jaar geleden ook was geschied. Alle berichtgevers in China van de Londensche bladen maken melding van afgrijselijke moorden die in Nanking hebben plaats gehad. Het uitvoerigst is daarover de Times-correspondent, die zijn bijzonderheden waarschijnlijk ont leende aan de North China Daily News, welk blad betoogt dat de Europeesche mogendheden met kracht tegen zulke gruwelen moeten in verzet komen. Uit Hongkong verneemt de Times, dat het in Kanton rustig is. De Mants- joes onderwerpen er zich tegen. Hij had ook bepaald wat Friedel zijn broeder op diens eersten brief had te antwoorden. Het was een kreet van blinde, dolle hartstocht geweest die brief. »Zegt wat ge wilt, oordeelt zooals ge wilt, breekt den staf over mij ik kon niet anders, ik heb met mijzelf gestreden de liefde was sterker dan ik. Licht zinnig was ik, en ik smeek u om ver giffenis voor alle verdriet dat ik u ver oorzaakt heb. Maar het eenige wat mij nog redden kon, was mijn liefde voor Claire. Met haar wil ik eeo ander mensch worden. Ik kon het in ons land niet meer uithouden. Ik leed ontzettend *mor haar, die alles voor mij heeft op geofferd. Het was de hoogere plicht der liefde, die mij den laatsten bevrijdenden stap deed doen. Ik wil eindelijk eens gelukkig, geheel gelukkig zijn.« »Phrasen zei vader zacht. En toen liet hij zijn notaris komen en veranderde zijn testament. Wat er voor Eberhard nog van ziju erfdeel overbleef werd voor hem op de Rijksbauk gede poneerd. Friedel moest hem meedeelen dat de renten hem op zijn orders zouden overgezonden worden. Een paar verdere brieven van ziju zoon liet vader onge opend terugzenden. En hij sprak geen woord meer over hem. Signe had haar huwelijk willen uit stellen. Ook hier besliste de oude heer. Hij verklaarde dat het bij den eenmaal Yastgesteldeu termijn zou blijven.

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1