Binnenland. Gemengd Nieuw Rechtszaken. Provinciale Staten van Zeeland. Burgerlij ke Stand. De Minister van Waterstaat, mr. L. Regout, vergezeld van spoorweg- en water3taatsautoriteiten, bezocht Woens dag den staatsspoorweg ten Zuiden van Bergen op Zoom en in het Oostelijk deel van Zuid-Beveland, in verband met den stormvloed van 30 Sept. Bezocht werden de baanvakken die herstelling behoeven en tevens sommige naburige waterkeeringen. De Tijd verneemt, dat, onder hooge goedkeuring van Z. D. H. den Aarts bisschop van Utrecht, zich een comité gevormd heeft, dat zich ten doel stelt, pater W. van Rossum bij zijne ver heffing tot kardinaal een passend hulde blijk aan te bieden. In den stormnacht van 30 Septem ber bevloeide ook de Prins Hendrik polder, tusschen Noord-Brabant en St. Philipsland spoedig heeft men getracht het zeewater te keeren door den aanleg van een verschkade, maar drie weken geleden brak deze door, zoodat opnieuw het water stroomde over de gronden, nog gedeeltelijk bezet met bieten. Ook die schade werd gedeeltelijk hersteld tot Maandagnacht, toen een hevige Z. W. wind bij gierty de zee weer hoog heeft opgedreven, opnieuw het werk is weggeslagen. Zuidveld, gemeente Vlacht Te De griffier las hierop het volgende adres d.d. 6 October voor „In Maart 1906 trof onze provincie een zware watersnood en was Uwe Majesteit met Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden een der eersten ter plaatse, om met woord en daad van Uwe hartelijke belangstelling, van Uwe diepe deernis te doen blijken. De her innering daaraan ligt allen Zeeuwen nog na aan het hart, want niet licht vergeten zij het vele goede, de wel daden en de trouwe zorg, die dit gewest alle eeuwen door en telkens opnieuw van het geliefde Oranjehuis mocht j ondervinden. Andermaal werd de bevolking van Zeeland, nauwelijks een week geleden, het onverwachtst opgeschrikt door ,\X V £,vUi Qp wedde (Gr.) is Woensdag afgebrand het nieuwe waterramp, wel niet zoo AXEL, 10 November 1911 In Zeeland kwamen in de week van 1 tot en met 7 November 12 ge vallen van besmettelijke ziekten voor, nl. 2 gevallen van roodvonk, 1 te Sas van Gent en 1 te Schoondijke en 10 gevallen van diphtheritis, nl. 1 te Brouwershaven, 3 te Duivendijke, 2 te Hulst, l te Kruiningen, 1 te Ouwerkerk en 2 te Zierikzee. De te Zaamslag gehouden inza meling van gelden ten behoeve van noodlijdenden, wegens den storm op 30 September 1911 gewoed, heeft op gebracht 235.40 Dinsdagmiddag omstreeks 1 uur ontstond er, terwijl de bewoners af wezig waren, brand by J. Braem op St. Andries, gem. Koewacht. Het ge- heele huis met inboedel, alsmede een stalletje, werd een prooi der vlammen Oorzaak onbekend. Alles is verzekerd bij de maatschappij La Belgique te Brussel. Door den Commissaris der Ko ningin is benoemd tot zetter voor 's Rijks directe belastingen te St. Jansteen, de heer E. V. Bleijenbergh, ter vervanging van den heer A. v. d. Pluijm, die overleden is. Voor de acte vrije- en ordeoete ningen der gymnastiek zijn Woensdag geslaagd de dames C. Versprille te Aardenburg, S. M. E. Hamer en E. M Risseeuw, beiden te Oostburg, en de heeren J. J. Kolijn te Neuzen en J. J Eijke te Zaamslag. nog nieuwe boerenhuis, bewoond door ien heer J. v. d. Zwaag. De levende ive is gered de inboedel en een groot gedeelte van den oogst gingen in de vlammen op. Huis en inboedel waren verzekerd. - Na den storm. Door het stoom schip „Addington" zijn te Rotterdam aangebracht 7 schipbreukelingen van het Grieksche stoomschip „Lord Byron". Na 18 uren op zee rondgezwalkt te hebben, waren zij door de „Addington", komend van Santander, opgepikt. Het zijn de 1ste en 2de officier, 2de machinist, bootsman, donkeyman en 2 matrozen. Allen werden afgehaald door de rivier politie en onder gebracht op het drijvend politiebureau. De donkeyman had ver schillende kwetsuren en is naar het ziekenhuis overgebracht. - De gemeente-veldwachter van Hof van Delft heeft op heeterdaad een jongen betrapt, die met een steen naar n voorbijrijdenden spoortrein wierp. De jongen bekende dit reeds meer malen uit aardigheid te hebben gedaan, o.a. de vorige week, toen de ruit van een locomotief werd ingeworpen en machinist en stoker door de scherven in het gelaat verwond werden. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 12 November 1911. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9are Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Dhr. A. van Os, (Zendeling onder Israël te Amsterdam! Gereformeerde Kerken. Kerk A. Ds. J. H. Lammertsma. Ds. J. H. Lammertsma Kerk B Ds. Chr. Bruins. Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Kerk (Weststraat Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Arrond. Rechtbank te Middelburg. Bij beschikking der Arrondissements Rechtbank te Middelburg is verwezen naar de terechtzitting met bevel tot gevangenhouding C. v. R., 27 jaren landbouwersknecht, geboren te Eede wonende te St. Kruis, gedetineerd te Middelburg, beklaagd van poging tot doodslag, gepleegd op P. v. W., te Eede (Belgische grens). Eveneens is verwezen naar de terecht zitting met gevangenhouding en gedeel telijke buitenvervolgingstelling J. v. H., 26 j., bakker en koopman, geboren te Biervliet, wonende en gedetineerd te Middelburg, beklaagd van frauduleus faillissement. In de Dinsdag jl. gehouden najaars zitting van de Prov. Staten opende de voorzitter, de heer mr. H. J. Dijck- meester, Commissaris der Koningin, de vergadering en zeide het volgende, wat wij ontleenen aan het uitvoerig verslag dier zitting in de Midd. Crt. „Bij den aanvang van deze vergade ring verwacht gij van uw voorzitter een woord over de gebeurtenissen in onze provincie, die in de laatste weken uwe gedachten in beslag namen. De storm van 30 September op 1 October 11. heeft op zeer vele plaatsen vau ons vaderland, maar in het bij zonder in Zeeland, betreurenswaardige verwoestingen aangericht, heeft Brui nisse geteisterd en Yerseke en elders groote schade gebracht. De schade, door dezen storm veroorzaakt aan zee weringen en polders, met name op Noord- en Zuid-Beveland, Tholeu, Schou wen en in Zeeuwsch-Vlaanderen, is op tal van plaatsen aanzienlijk. De nieuw bedijkte polder aan de Noordzijde van den spoorwegdam, die Zeeland met Noord-Brabant verbindt, liep onder. De bovenzijde van den zwaren dijk werd weggeslagen. De dijken van sommige polders wer den dermate beschadigd dat het al of oiet doorbreken van de weersgesteld heid der eerste dagen na de ramp afhing. Reeds in den avond van den l»ten October ontving ik de mededeeling dat H. M. de Koningin, ten zeerste getroffen door het bericht van de ernstige ramp, die Bruinisse teisterde, een bezoek aan die plaats wenschte te brengen. Dit bezoek had Dinsdag 3 October plaats. Ged. Staten vonden hierin aanleiding zich tot H. M. te richten met een adres, waarvan ik den griffier verzoek voor lezing te doen"- algemeen als de vorige maal, maar toch plaatselijk van geweldige kracht en voor de voornamelijk getroffen visschers- bevolking een bron van diepe en nog onvoorziene ellende. Nauwelijks had de mare Uwe Majesteit bereikt, of andermaal gevolg gevende aan de edele opwelling van Haar hart, ontij noch ongerief ontziende, besloot Uwe Majesteit zich naar het meest ge teisterde punt te begeven, teneinde zich op de plaats zelve van den omvang van de ramp, van het leed en den nood der bevolking rekenschap te geven Uwe Majesteit gaf te Bruinisse aan de gansche natie het voorbeeld door de diepe ontroering van Haar mede lijdend hart, dat steeds leeft het leven van Haar volk en zich ook ditmaal zoo treffend uitte in woorden van troost en opbeuring en een waarlijk vorstelijk stoffelijk hulpbetoon. Die ontroering des harten heeft, stil maar krachti alom, weerklank gevonden in de harten Uwer trouwe Zeeuwen, al behoefden zij ook geen nieuwe prikkel voor hunne historische en welbekende verknocht heid aan Uwe Majesteit en Haar Door luchtig Huis. En als vertegenwoordigers van het Zeeuwsche volk en persoonlijk hebben wij gemeend aan de gevoelens, welke ons allen bezielden, uiting te moeten geven en aan Uwe Majesteit den innigen en diepgevoelden dank der ingezetenen te moeten overbrengen voor wat Uwe Majesteit weder in deze ure der be proeving voor het zwaar bezochte gewest ten beste gedacht en gedaan heeft" Na de voorlezing gaven de leden der Prov. Staten door applaus blijk van hun instemming. De voorzitter vervolgde hierna „Ged. Staten vertrouwen door aanbieding van dit adres in uw geest te hebben gehandeld en de gevoelens te hebben vertolkt, die dit bewijs van belangstelling van H. M. bij u zal gewekt hebben. (Applaus). Tot leniging van den nood en van de schade, ontstaan door deze storm ramp, is het Provinciaal Watersnood comité onmiddellijk aan het werk ge gaan. Van alle zijden gesteund, mag het verwachten dien arbeid tot bevre digende uitkomsten te zullen brengen Polder- en waterschapsbesturen namen meerendeels krachtige maatregelen om de dijken in zoodanigen staat te brengen dat geen dadelijke vrees voor het be zwijken meer behoeft te bestaan. Ged Staten bijgestaan door onzen hoofd ingenieur en door den dienst van den Provincialen Waterstaat, trachtten afdoening van hetgeen tot hun ta behoort zooveel mogelijk te bespoedigen Moge het U, Mijne Heeren, en aan het College van Ged. Staten gegeven zij om met gebruikmaking van de macht, U bij wet en verordening verleend en gesteund door de Hoogere Regeering Zeeland meer en meer te beveiligen tegen rampen als 1906 en 1911 over ons gewest zagen gebracht." Verder werd mededeeling gedaan van verschillende ingekomen koninklijke besluiten tot goedkeuring van besluiten der Staten, van adressen, enz. welke deels voor kennisgeving werden aan genomen, deels werden aangehouden Aangenomen werd het voorstel van Ged. Staten tot sluiting van een geld- leening van ten hoogste f185.000 voor de inrichting van den stoombootdienst tusschen Schouwen, Zuid- en Noord- Beveland en Walcheren. Een adres was ingekomen naar aan leiding van het voorstel van Ged. Staten inwilliging van een verzoek van Huijghebaert te Assebrouck, om het renteloos voorschot, toegestaan voor den aanleg van een electrischen tram- eg Knocke—Breskens, ook te verlee- nen voor den aanleg van een stoom tram Breskens—Retranchement—Sluis, met zijlijn Cadzand-dorpCadzandJ haven, en tot afwijzing van een verzoei van de stoomtrammaatschappij Breskenj Maldeghem te dier zake met een nader voorstel van Ged. Staten. Nadat de leden door loting waren verdeeld over de bekende drie afdee- lingen, deed de voorz. het voorstel ofll de eerstvolgende vergadering te houdel op Vrijdag 17 November v.m. 10 urei De heer Bolle gaf echter in i weging deze vergadering nog een weel later te houden, ten einde meer tijd te hebben om de gegevens te verzamelen welke z. i. noodig zijn tot juiste oordeeling van de subsidie, die voor Bruinisse beschikbaar zal worden go steld. De heer De Veer acht uitstel onge. wenscht. Kan in de eerstvolgeudi zitting nog geen juist oordeel worden geveld, dan acht hij het beter dea belangrijke zaak in eene buitengewoij zitting te behandelen. De voorz. sluit zich hierbij aan. Zonder hootdelijke stemming wordl het voorstel van den voorzitter aango nomen, waarna de verg. wordt gesloten! Van 16—31 October 1911. Hulst. Huwelijks-aang. 5. Felix Francis cus Kramers, 32 j.,jm. en Mathilda Wilhelmim Coleta Cappendijk, 24 j., jd. 1 Huw.-voltrekkingen. 4. Wilhelmus Carolm Ludovicus Reijniers, 24 j.,jm. en Maria Leonii Buijs, 24 j jd. 2. Felix Franciscus Kramers j.,'jm. en Mathilda Wilhelmina ColetaCu pendijk, 24 j., jd. J Geboorten. 1 Johanna Coleta, d. van bijt- bertus Burm en Josephina P. M. J. Blommaerl Maria Emilia, d. van Franciscus J. Call en Fidelia Ph. Ileijns. 6. Johannes Aug» tinus, z. van Josephus C. Blommaert en Rosalii Geensen. 12. Maria Barbara, d. van Petri F. Taelman en Louisa J. van Giesen. 1 Ludovicus Johannes Angelus, z. van Honor C. J. Verwilghen en Mathilda F. 1'. BranJ 25. Coleta Emelda, d. van Charles L. van i1 Brande en Johanna Biesebroek. Overlijden. 1. Ludovica van Dat-Ie, 71 ongeh. 3. Livinus van Bunderen, 64 j van Josephus Dominicus en Seraphina Rij (beiden overl.). 4. Rozalia van Laken, 76 j echtg. van Vital van Dorsselaer. 7. Francisci van Vooren, 6 m., z. van Jacobus en Mari Coleta van Damme. 10. Joseph Johanni Malefasone, 16 d., z. van Alphonsus A. ei Mathilda V. de Kort. 11. Apolonia Adriatl de Koek, 73 j., echtg. van Pieter Asselmai 18. Augustinus Andreas Johannes Blommaer 7 w., z. van Petrus en Blondina Koemans. 8 Desiderus Lemmens, 85 j., echtg. van Antho- nette Brees. 23. Franciscus Xaverius d'Hoogt; (van St. Jansteen 59 j., weduwn. van Catia rina Stevens. 27. Louisa de Maagt (van Os» nisse), 8 m., d. van Anthonij en Maria Wir graeve. Zaamslag. Huwelijks-aangiften. 9. Pief Marinus van Eijk (van Axel), 22 j., jm. «j Cornelia van der Hooft, 23 j., jd. 26. Ia* Januis Scheele (van Axel), 21 j., jm. en AdnM Potters, 19 j., jd. Huwelijks-voltrekkiDgen. 5. Pieter de Poot 20 j., jm. en Elizabeth Florussen, 18 j.,j Cornelis Levinus de Smidt (van Axel), 45 weduwn. en Janna Snap, 33 j., wed. Geboorten. 3. Salomon Jozias, z. van J de Ridder en Framboise Romeijnsen. 6. Adriaan, z. van Adriaan Bolleman en Cornet Hamelink. Janna Pieternella, d. van AdriM de Visser en Cornelia van den Ende. 1 Adriana, d. van Frantjois de Ruijter en Adriai van de Wege. 12. Cornelis Johannes, z. vi Krijn Hamelink en Janneke de Visser.J Adriana Cornelia, d. van Adriaan van Sweeai en Leuntje Hoogerheide. 26. Simon, z. Levinus de Blaeij en Janna Leuntje Buff 28. Adriana, d. van Aarnont HamehnK I Adriana Pieternella Goosen. I Overlijden. 5. Krina Geelhoedt, 1 m-< van Jan en Elizabeth den Beer. 13. Elizabe van Alten, 3 m., d. van Jacobus en Coma den Hamer. 20. Markus de Bokx, 46 j., een van Leentje Hamelink. 26. Jan de RuU» 3 m., z. van Marinas en Ebrina Maas.

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 2