k erfenis van ooi Reiki, Zaterdag 11 November 1911. 27e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. IHELEMAA. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk 'tot Dinsdag- en Vrfl dagnamiddag TWEE uren. De Italiaansck-Turksclie oorlog. Bij de bezetting van het fort Hamidié kebben de Italianen 7 dooden en ver- J cheidene gekwetsten verloren. Volgens een bt .icht aan de Weensche feit uit La Valette op Malta, liggen verscheidene Engelsche oorlogs chepen gereed, om elk oogenblik naar tripoli te vertrekken, omdat de toestand ran de stad als zeer hachelijk wordt Bschouwd. Men vreest, dat, iu geval van een bestorming van Tripoli door Turken en Arabieren, geen Europe an in het leven zou blijvén. De A merikaausche kruiser Chester ki voor Tripoli aangekomen. Het schip peeft last om den Amerikaanschen »nsul en de Amerikaansche ingezetenen pee- te nemen. Generaal Caneva heêft ten aanhoore w de notabelen het annexatie-decreet toorgelezen. Hij voegde er bij, dat de Irabieren niet moeten meenen, dat Italië het land ooit zal prijsgeven. Dinsdagmiddag werd het fort Hamidié ior de Arabieren met geschutvuur aangevallenmaar de aanval werd af- gen na een gevecht, dat 2 uur [eduurd had. De Italiaansche zeemacht, die naar Aegeïsche Zee zou gaan, heeft nog et van zich laten hooren, maar de lurken nemen hun maatregelen, om le Italianen bij hun komst te ontvangen. Df de T urksche vloot in het verdedigings een groote rol zal spelen, valt te Aan het station moesten zij een kwartier ï»achten op de komst van den trein, loeder had nog iets te bepraten met kar kamenier. Hoburg en Signe liepen Mg heen en weer op het perron. Bill Iweeg eerst. Maar toen zei hij eensklaps: 'Signe, ik voel dat je boos op mij bent. li had je hier niet moeten brengen, eer vvrat herstellingen had laten aanbrengen, ferlijk gezegdik had geen oog voor !t verval ik heb eigenlijk nooit veel irt gehad voor het slot. Toe, wees iet boos.» Hij zei dit zoo openhartig, zoo zonder «zelen, dat het haar werkelijk wat whter voor hem stemde. Zij was blij hij haar de hand ter verzoening e. >Nu, laten wij er niet meer "er spreken,» antwoordde zij. »Als ik Weurgesteld was, dan heb ik het nu tl overwonnen.» Eu na een kleine pauze e zij er bij »Ik dank je dat je oog even over hebt gesproken.» De trein kwam. Bill kuste Signe de 'od. »Ik hoop dat de terugreis beter dan de heenreis. Er komt onweer.» hielp mama in den wagen. „Tot herziens over acht dagen.» En toen bet wij telen, tenzij men eenige van de snelle en nieuwe torpedo-vaartuigen er op uit wil sturen. De batterijen langs de Turksche kust zijn echter heel wat meer mans dan het eerwaardige geschut, dat de vervallen bastions van Tripoli moest verdedigen. Aan de Italiaansche werven te Castel- lamare di Stabio werkt men met koorts achtige haast aan de uitrusting van de nieuwe kruisers Marsala en Nino Bixiö. Het zijn pautserdekkruisers van 3430 ton, die op de begrooting van 1908 aangevraagd waren. FRANKRIJK. Dinsdagochtend is het te Tunis tot ernstige ongeregeldheden gekomen tus- schen Arabieren en Europeanen. De berichten over deze botsing zijn niet alle gelijkluidend. Volgens sommige zouden op het Arabische kerkhof, dicht bij de handelshaven van Tunis, inwo ners en Fransche landmeters en arbei ders het oneens geworden zijn. Fana tieke Arabieren, zoo zeggen andere berichten, zouden 4 politie-agenten en een paar Italianen vermoord hebben. Hieruit zou men misschien op kunnen maken dat er tusschen deze ongeregeld heden en de gebeurtenissen in Tripoli verband gezocht moet worden. De politie schijnt volgens deze be richten de orde hersteld te hebben. Een brigadier van politie is aan zijn wonden bezweken. De Petite République heeft uit Tunis het volgend telegram ontvangen, dat wij echter onder alle voorbehoud mede- deelen stond hij, nog, groetend en wuivend, tot het laatste rijtuig bij de naastbijzijnde bocht verdween. Werkelijk naderde er een onweer, maar het barstte niet los. Een paar regendroppels tegen de ruiten dat was alles. In de coupé een drukkende zwoelte. Moeder zat geheel ineengedoken in haar hoekje. Signe tuurde uit de ruiten naar de vele onweerswolken aan den gezichtseinder. Van tijd tot tijd wisselden zij een paar woorden, daarna vervielen zij weer tot hun dof zwijgen. Eenige malen trachtte Signe den slaap dien zij dien nacht verzuimd had in te halen, het gelukte haar echter niet. Zij wilde lezen. Het ging niet. Niet alleen om de ondraaglijke hitte: zij was zoo geheel uit de stemming. Telkens wilde zij zich weer vastklampen aan Bill's laatste woorden wat kon, wat mocht zij eigenlijk nog meer verlangen dan zijn verzoek om verontschuldiging maar de indrukken van dien laatsten dag waren te verpletterend. En hoe dikwijls zij zich zelf voorpraatte: »Het zijn maar uiterlijkheden» zij kwam er niet over heen. Het was haar of zij achter het uiterlijk verval de inwendige ellende zag waardoor haar leven zich nu zou voortsleepen Eindeloos scheen haar de folterende reis. Toen de trein in het Frankfurter station binnenreed, waar het perron vol reizigers was, stond zij op en keek uit het raam. Een heftige betooging heeft er (in de ochtenduren van Dinsdag) plaats in het gedeelte van de stad, dat tusschen de Bab Djedid-straat en het kerkhof van Sidi Ben Hassen gelegen is. Er zijn 15.000 Arabieren in opstand gekomen tegen de overheid. Politie, zouaven en Atrikaansche jagers zijn ter plaatse, maar onmachtig om de orde te her stellen. Verscheidene soldaten zijn ge wond. Het gerucht gaat, dat de troepen, door een fanatieke menigte bedreigd, van de wapenen gebruik gemaakt hebben. De opwinding wordt veroorzaakt door het feit, dat het gemeentebestuur beslag wil leggen op het terrein, dat het Ara bische kerkhof van Sidi Ben Hassen vormt. Duizenden betoogers waren by het kerkhof te hoop geloopen toen 's ochtends tegen 8 uur de landmeter kwam om er opmetingen te doen op den doodenakker. In de stad is de bevolking opgewonden, de joodsche en de Italiaansche handelaars hebben hun winkels gesloten. Volgens een telegram vit Tunis aan Paris Journal zouden de troepen op de betoogende Arabische bevolking vijf maal gevuurd hebben10 menschen zouden gedood en 20 gewond zijn. PORTUGAL. Het ministerie is in zijn geheel af getreden. De oorzaak daarvan is het volgendeAlmeida, de leider van de meerderheid der blok-party, heeft in de Republica verklaard, dat de ministers niet berekend zijn voor hun taak onder de huidige omstandigheden en niet in De conducteur wierp het portier open. Daar zag zij in de drukte een kranten- venter. Zij wenkte hem en kocht een Berlijnsche avondkrant. Misschien hielp het haar het laatste eind weegs een beetje heen over haar gedachten. Maar het blad lag op haar knieën, zonder dat zij het inzag. Even nam moeder de krant, maar legde die weer weg»Ik kan niet lezen, het danst mij voor de oogen.» Maar zij had de krant toch opengevouwen. En nu viel Signe's oog toevallig op een grootgedrukten regel, op een naam die haar aandacht trok. August Köhne's zelfmoord» stond er. Wij berichtten hedenmorgen reeds dat de geliefde komiek in zijn woning, Genthinerstrasse 134, gisterenavond dood werd gevonden. Inmiddels heeft men kunnen vaststellen dat hier zelfmoord is gepleegd. Achtergelaten brieven laten hieraan niet langer twijfel. Reeds eenige maanden trok het de aandacht van ver trouwde vrienden dat de ongelukkige zoo buitengewoon schuw en terugge trokken was, die een merkwaardig doch gewoon verschijnsel bij zooveel tooneelspelers die eiken avond honderden door hun kunst opvroolijken neiging tot melankolie heeft gehad. Er moet echter bijgevoegd worden dat ingewijden ook de schuld geven aau droevige hui selijke omstaudighodea. De echtgenoote van August Köhne, een bekende schoon- staat de orde te handhaven tegenover het bandelooze optreden der Costisten. Volgens Almeida verkeert men daar door dan ook in een toestand van re- geeringsloosheid, waarom hij zijn steun aan de regeering onttrekt. De president van de republiek heeft de ontslagaanvrage van het kabinet aangenomen. CHINA. Alle spoorlijnen naar Peking zijn naar wordt aangenomen in handen van de revolutionnairen. De buiten- landsche employés op die lijnen achten het overbodig nog langer hun dienst te blijven waarnemen. Zy komen dan ook naar Peking. Sommige legaties daar bereiden zich voor op de moge lijkheid, aangevallen te zullen worden. Alle Fransche burgers (in Peking?) hebben aanzegging gekregen, zich binnen de legatiewijk te begeven. Dinsdagnacht zijn ongeveer honderd karren uit Peking naar Jehol vertrok ken. Woensdagmorgen reden 200 Mantsjoe-ruiters denzelfden kant uit. De Chineezen in Peking gelooven, dat dit een voorhoede is, die tot taak heeft alles langs den weg gereed te maken voor de vlucht van het hof naar Jehol. Een vermaard Chineesch geleerde, Wangtsaonien, heeft de buitenlandsche consuls medegedeeld, dat in Peking alles in gereedheid is gebracht voor de vreedzame machtsaanvaarding door de Chineezen en dat besloten is de republiek af te kondigen. Er zullen geen Mantsjoe-moordenplaats vinden, tenzij de Mantsjoes zich mochten willen verzetten. heid in Berlyn, is op een buitenlandsche reis.» Signe sloot de oogen. Zij was diep ontroerd. De figuur van dien kleinen man, zijn in 't oog vallend leelijk gelaat met de prachtige oogen, kwam haar weer voor den geest. Merkwaardig duidelijk. Zij zag hem voor zich, hoe hij op de repetitie voor het groote weldadigheidsfeest haar genaderd was, toen zij de kinderen van Neumann sprookjes vertelde. Zij zag zijn doodbedroefde oogen. En zij zag hem daarna aan het souper naast de beeldschoone vrouw met hare weelderige vormen. Eensklaps schrikte zij opHardi Aan den anderen kant der blondine had Hardi gezeten 1 Slechts met haar had hij gedanstEn zij herinnerde zich de blikken die beiden met elkaar gewisseld hadden. Zij keek naar haar moeder, vouwde de krant toe en schoof ze weg. Moeder mocht dit bericht niet zien. Ontzettend, als haar combinaties juist waren Wat een slag zou het voor hare ouders zijn Eigenlijk was Hardi toch beider lieveling. Die schitterende, knappe Hardi met zijn innemende beminnelijkheid! Eindelijk binnen twintig minuten moest men in Berlijn zyn. Signe's hart kromp ineen. Hoe zou vader het op nemen Hoe zou hij het kunnen dragen? Hardi, zijn trots1 Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1