Binnenland. Landbouw Gemengd Nieuws. Pe soldaten van het oude regime en de vrijwilligers verbroederen zich. Het kruitmagazijn, dicht bij het arse naal, is teitelijk verlaten. Een pagode bevindt zich nog steeds in de macht van een klein groepje regeeringsgezinden, van wie er nog 60 op een kanonneerboot der regeering de wijk hadden kunnen nemen. Het heet, dat zich ter hoogte van de forten aan de Woesoeng een kanonneer boot van de opstandelingen bevindt. De houding, door de bezetting dier forten aan te nemen, is nog onzeker. De handel gaat zijn gewonen gang. TWEEDE KAMER. Bij het atdeelings-onderzoek van de begrooting van Waterstaat over 1912 zijn ook verschillende vragen gesteld aan den Minister, die de belangen van onze provincie betreffen. Zoo werd o. m. gevraagd of de Staat wil meewerken den noordelyken dijk langs de Oosterwaterleiding van Neuzen in staat van zeewering te brengen. Verder om een vluchthaven aan het Krammer om hèrstelling van de haven van Bruinisse voor rekening van Rijk, provincie en gemeente en aanleg van een grootere dan de verwoeste, die te klein werd genoemdeen afzonderlijk rapport omtrent de stormschadeom een renteloos voorschot voor het water schap Oosterlandom het geven van gelegenheid aan zeeschepen om te Neuzen te lossen en te ladenom in lichtingen inzake de schutsluis voor het kanaal door Zuid-Beveland. Men verzocht den Minister zijn in vloed aan te wenden, opdat er redding booten komen op de stoombooten Nu- mansdorpZijpe. Geklaagd werd nog over de hooge uitgaven voor den bouw van postkan toren o. m. van dat te Middelburg. M. Crt. De N. R. Crt. deelt mee, dat spoedig het initiatief zal worden ge nomen tot de oprichting van een grooten bond voor evenredige vertegenwoordi ging in Nederland, waarvan het doel zal zijn, niet alleen voor de gemeente raden, maar ook voor de Provinciale Staten en bovenal voor de Tweede Kamer tot een zuiver evenredige ver tegenwoordiging te geraken. In het voorloopig bestuur, dat de oprichting van den bond voorbereidt, zijn alle politieke richtingen vertegenwoordigd, en hebben o. a. eenige bekende Kamer leden zitting. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Jan. aan den heer Dr. J. W. Jenny Weijerman, lid en secr. van den Centr. Gezondheidsraad te Utrecht, op verzoek, eervol ontslag verleend als secr. van de Staatscommissie voor drink watervoorziening, met dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten. AXEL, 7 November 1911 Te Breda slaagde voor het examen vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek o.m. mej. A. Jansen van Tet Neuzen en de heer H. Duijm te Axel. dadelijk een flink architect laten komen. Die zal eerst een berekening van kosten maken." Signe zag er ellendig uit, men kon haar aanzien dat zij niet had geslapen. Hoburg bekeek haar met angstige oogen en trachtte zich zelf te sussen met een grapjeof soms de kleine Capucijuer haar verschenen was, het slotspook, de geest van den laatsten slotkapelaan, die rondwaarde sinds de familie tot het Protestantsche geloof was bekeerd. Zij beheerschte zich en lachte en babbelde. Zoo gingen de weinige uren voor de terugreis zoo tamelijk voorbij. (Wordt vervolgd). - De te Neuzen door een Dames- Comité gehouden inzameling van gelden voor de slachtoffers van den storm op 30 Sept. heeft f 520,12V2 opgebracht. Door den minister van Financiën is met ingang van 1 November de heer Joh. A. Feij, architect te Ter Neuzen, belast met het toezicht over de voor malige vesting-gronden en werken te Ter Neuzen. Uit Philippine schrijft men aan de M. Crt. Toen na den storm de mosselhande laars van Philippine een oppervlakkig onderzoek instelden naar de schade, aan hunne perceelen aangericht, schat ten zij die op f 50.000. Bij een nauw keurig onderzoek is hun gebleken dat die raming ver beneden de werkelijk heid was en het nadeel minstens f 80,000 bedraagt, daar geheele perceelen onder het zaud zijn bedolven. Daarbij komt dat de overgeblevene mosselen zoo vast zijn geslagen, dat men met dubbele krachten nauwelijks de helft van vroe ger vangen kan. Ofschoon de voorraad van leverbare mosselen zoo gering is, blijft de prijs hetzelfdedit komt, om dat de mosselhandelaars bij hunne ge regelde afnemers niet dan noodgedwon gen tot verhooging overgaan, en ook omdat de afnemers in die stijging wel licht geen genoegen zouden nemen. Aan den heer N. Rammeloo, mossel handelaar te Philippine, is vergunning verleend tot het weghalen van mossel zaad aan de hoofden te IJmuiden voor de som van f 705. Bij de vroeger ge houden publieke inschrijving voor de zelfde som werd het hem niet gegund, wijl men dacht dat de som, in verge lijking met verleden jaar, te gering was. Het reinigen der vruchtboomen. Door onze fruittelers wordt tegen woordig terecht hooge waarde gehecht aan gezonde vruchtboomen. Een der eerste voorwaarden daarvoor is, dat men de vruchtboomen nauwkeurig on derhoudt verwaarloost men dit, dan worden stam en takken met mossen overdekt. Deze woekerplanten berok kenen den vruchtboomen groote schade. Zij leven ten koste der boomen en bieden talrijke insecten eene welkome schuilplaats. Bovendien veroorzaken zij een voortdurende vochtigheid, waar door de schors en de buitenste hout- lagen week worden en lichtelijk tot rotting overgaan. Op deze rotte plqkken verschijnen dan paddestoelen, die de aangetaste deelen doen sterven daarom is het noodig, dat de mossen verwijderd worden evenals zulks ook moet ge schied -n met de gestorven bastdeelen, die men gemakkelijk van de gezonde kan scheiden. Bij deze werkzaamheden kan men gebruik maken van een boom krabber en een staaldraadborstel. Het afkrabben moet voorzichtig geschieden, zoodat geen gezonde deelen worden beschadigd. Anders is het middel erger dan de kwaal. Het is wenschelijk, om het krabben en borstelen te doen plaats hebben bij vochtig weder, daar alsdan de deelen, welke men verwijderen wil, gemakkelijk loslaten. Bij het gebruiken van den staaldraad borstel moet men er op letten, dat deze slechts in eene richting mag gebruikt worden. Velen laten het afgekrabde mos en de ge storven bastdeelen maar op den grond liggendit is af te raden, want deze afval bevat een menigte insecten, eieren en larven. Eer men den boom afkrabt en afborstelt moet men een kleed ouder den boom leggen en daarop den afval opvangen, om deze daarna te verbranden. Dit is wel werkzaam, maar men zal voor de moeite ruimschoots betaald worden, doordien men gezonde vrucht boomen krijgt. Het afkrabben en bor stelen dient te geschieden in November of December. Bespuiten met gier is ook een goed middel om het mos te dooden. Bestriding van het mond- en klauwzeer. De Minister van Landbouw deelt in zijn antwoord betreffende het wetsont werp tot verhoogiDg van de begrooting van zijn departement .in zake maat regelen ter bestrijding van het mond en klauwzeer mede, dat een verslag over het mond- en klauwzeer bij de directie van den landbouw in bewerking is, waarin uitvoerig het verloop van de ziekte en de ervaringen, met be trekking tot hare bestrijding in dit jaar opgedaan, zullen worden medegedeeld. Het is niet wel mogelijk, nu reeds een afdoend oordeel over de resultaten te vellen en aan te geven, welk richt snoer op grond daarvan in de toekomst moet worden gevolgd. Dat intusschen de toegepaste maatregelen geen ander resultaat zouden gehad hebben dan het wekken van ontstemming bij hen, die daarvan last en schade ondervinden, kan de Minister niet toegeven. Het afmaken van ziek en verdacht vee is aangewend, Waar kon worden, dat geen of slechts geringe verspreiding van smetstof had plaats gevonden, of waarin met eenige zekerheid mocht worden verwacht, dat de ziekte in haar voort schrijden nog kon worden achterhaald. Dat afmaken als ondoelmatig en on juist zou moeten worden aangemerkt, wordt door de ervaring voldoende weer sproken. Op het verkrijgen van een middel ter voorkoming van de ziekte is de aandacht van de regeering bij voort during gevestigd. In verband hiermede wordt aan de Rijks-seruminrichting in deze richting gewerkt. In ronde sommen is thans aan de bestrijding ten koste gelegd 1.070000. Het vaartuig Limtjeschipper Meeuw- sen, beladen met suikerbieten voor Sas van Gent, is gistermiddag nabij Zuid Kraaien, bij Zuid-Beveland, gezonken. Uit Vlissingen is spoedig daarop een reddingboot naar de plaats des onheils vertrokken, om de vier opvarenden, die in de masten gevlucht waren, te redden. Toen zij er aankwam waren dezen reeds gered. Het schip stond vol water. Donderdagmorgen is op het land goed Mariëndaal te Arnhem, bij het vellen van boomen, de houthakker G., uit Oosterbeek, van een ladder gevallen, welke tegen een boom was geplaatst. Op hetzelfde oogenblik viel ook de boom om, die den houthakker in den nek trof, met het gevolg, dat de man ter stond dood was. Bij een firma in koffie en thee op de Prinsengracht te Amsterdam werden in de laatste maanden geregeld pakjes weggenomen, die ter verzending gereed lagen. De eigenaar van de zaak deed zijn uiterste best er achter te komen, wie de dief was, doch dit ge lukte hem pas dezer dagen. Zijn aan dacht was nl. gevallen op een paar vrouwen, die, vergezeld van hun kin deren, in den winkel kwamen en zich dan zoo gedroegen, dat controle ge- wenscht bleek. De winkelier sloeg ze een paar dagen gade en constateerde dat, terwijl de moeders een kleine be stelling deden, de kinderen, daartoe aangezet door de vrouwen, de pakjes wegnamen. Een dezer vrouwen werd gearresteerd, terwijl haar kind aan het stelen was en overgebracht naar een politiebureau. Zaterdagnacht heeft bij jhr. Stra- tenus, op Huize Nteuwronde, bij Deventer, een brutale diefstal plaats gehad. Een belangrijke hoeveelheid zilver, benevens ruim 1000, is ontvreemd. Vermoedelijk hebben de dieven zich laten insluiten. Elke aanwijzing, die tot ontdekking zou kunnen leiden, ontbreekt. Marechaussee en politie zullen met honden trachten het spoor te vinden. Te Voorthuizen (Veluwe) hoorden bij nacht eenige jachtopzieners, die op surveillance waren, in het jachtveld verscheidene schoten vallen. Denkende met wildstroopers, voorzien van een lichtbak, te doen te hebben, spoedden de beambten zich naar de plek, waar nogmaals schoten weerklonken. Vreemd keken zij echter op, toen zij ontwaardden geen wilddieven, doch... militairen voor zich te hebben, die op nachtelijken velddienst waren. Een heer die bij zijn schoonzoon te Hoorn logeerde, is aldaar de vorige week te water geraakt. De oude man is aan de gevolgen overleden. Een gemoedelijk rechter. Hij was al eenige malen veroordeeld wegens dronkenschap al zoo dikwijls, dat hij de periode van geldboeten al lang en lang achter zich had liggen. Reeds ettelijke keeren had hij zelfs een hechtenisstraf ondergaan, maar met dat al bleef hij aan den drank. Donderdag morgen stond hij .voor den kantonrechter te Utrecht voor de zooveelste maal. Hij was dronken geweest van bier. De ambtenaar van het O. M. vond thans den tijd gekomen om den man te zenden naar een rijkswerkinrichting en eischte een verblyf aldaar voor 3 ma inden. .Alsjeblieft niet", smeekte de man, „neen, zend me nog niet op Ik wil me beteren, maar ik kan niet. Ziet u eens, toen ik vroeger koetsier was, dronk ik nietmaar ik kreeg een ongeluk aan mijn hand en kon niet meer rijden, toen ben ik reiziger geworden voor een kruidenier en nu moet ik viermaal in de week naar de boeren, ver het land in. Dan loop ik iederen dag zoowat 16 uur achtereen; als ik bij de boeren kom, ben ik moe, meer dan moe, en wanneer ik eens rust, och, dan wordt me wat gepresen teerd, en in de kou drink ik dan meer dan wel goed voor me is. En ziet u, zoo kom ik er nooit af. Stuurt u me nu, ik bid 't u, niet op, ik kan al niet tegen opsluiting in het Huis van Be waring, daar ben ik laatst al ziek in geworden en als ik nu naar een werk inrichting moet, dan weet ik niet hoe ik 't daar zal moeten uithouden. Ik heb een vrouw en drie kinderen, 'tis midden-winter „Ik zal je eens wat zeggen zei de kantonrechter ik zal je nog niet opsturen, mits je mij binnen 8 dagen het bewijs brengt, dat je je hebt aan gesloten bij een geheel-ontboudersver- eeniging, en dus beloven wilt niet meer te drinken. Begrepen Jij sluit je aan bij de geheelonthouding en aan my beloof je plechtig geen drank meer te zullen gebruiken". „Alsjeblieft, heel graag. Ik dank u", was 't antwoord van den man, die nu uitkomst ziet. Aldus meldt het V. D. Het 4-jarig zoontje van een in woner van Oudcarspel is te water ge raakt en verdronken. Een ongeluk komt nooit alleen. Een vrouw die voor een auto wilde uitwijken liep, op de Ceintuurbaan te Amsterdam, tegen een ladder waarop zich een schil der bevond die daardoor viel, zich aan een der beenen bezeerde en in het Binnengasthuis werd opgenomen. Door den auto werd inmiddels een andere vrouw aangereden, die aan het hoofd verwond werd en naar haar woning is vervoerd. Als de droevige gevolgen het niet loochenden zouden wij denken aan spel voor een bioscoopopname. Zeker be vestigt dit feit weer wat de Haagsche briefschrijver van de Zwolsche Crt. on langs schreef dat een automobilist met het eene been in de gevangenis en met het andere in het graf of liever in het graf van een ander staat. Donderdagmiddag is in de rivier de Eem, onder Soest, dryvende gevon den het lijk van een uit Zeist vermisten smidsknecht J. d. L.

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 2