m De erfeÉ van oom Reinhard. No. 02. Woensdag 8 November 1911. 27e Jaarg. M Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. ÖIELEMAX. Buitenland. FEUILLETON. SfflE Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiön worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. De Italiaansch-Turksche oorlog. Terwijl de algemeene aandacht op Tripoli gevestigd is, schijnen er ook elders op het oorlogsterrein belangrijke dingen te gebeuren. De odrlogscorres- pondent vau ,de Lokal-Aazeiger meldt terloops uit Tripoli, dat de toestand te floms, de door de Italianen bezette plaats ten O. van Tripoli, nog ernstiger is dan te Tripoli zelf. Daartegenover staat een telegram van Stefani uit Tripoli, volgens hetwelk de torpedo-jager Dardo uit Homs teruggekeerd, was met het bericnt dat de toestand daar onveranderd" was. Men moet er dan misschien het woord slecht bij denken. Hetzelfde telegram rüeldt, dat gene raal Briccola uit Bengazi door middel van dradelooze telegrafie geseind heeft, dat er ook in Bengazi niets nieuws is voorgevallen. Uit berichten van Turkschen kant weten wij echter, dat Bengazi en Derna ook al belegerd worden. Er moet daar niet alleen bij de eerste bezetting, maar ook later na de ontruiming van de twee steden door de Turken hevig gevoch ten zijn. Te Konstantinopel moet men in mili taire kringen nog meer aandacht schen ken aan hetgeen er in Barka gebeurt dan aan de gevechten om Tripoli. Want de Turken zullen, zegt men, voor geene offers terugdeinzen, om juist de provincie Barka (of Cyrenaika) als on gerepte Turksohe bezitting te behouden. Enver-bei leidt er met een staf van De tapijten in de kamers hingen hier eo daar in flarden los. Eindelooze ver trekken, lange rijen van familie-portretten en alles zoo ontzaglijk kaal, kil, on huiselijk. Alsof sinds generaties niemand hier eenige verbetering had aangebracht. Neen, ergersinds generaties kan hier onmogelijk iemand ook maar eenig hart voor zijn eigendom gehad hebben. Het scheen of nu ook Bill steeds meer verlegen werd. Alsof hij nu, eerst nu, al de verwoesting zag, die tijd en ver- waarloozing hadden aangericht. Toen hij na den eersten rondgang de dames eindelijk in haar kamers alleen liet, zei hij zacht: »Ik vrees dat je een slechten indruk hebt gekregen, Signe.* Zij dwong zich tot een glimlachje »0ch, wij zullen zonder groote moeite veel kunnen verbeteren.Maar toen hij daarna was weggegaan, viel zij uitgeput op een stoel neer. Moeder stond aan het venster, tuurde door de vervuilde ruiten, en zuchtte •Wat een Poolsch huishouden 1 Je moet eens naar de zoldering kijkeii, Signe, of neen, kyk er liever niet naar....* Wat had de prinses ook weer bij haar vijftig uitgelezen officieren de krijgs verrichtingen. De strijdlust van de Senoesi daar moet zeer groot zijn. Men verzekert zelfs, dat de Turken erover een strijdmacht van 40,000 man be schikken. Men verwacht er hardnek kige gevechten. Te Tobroek, de haven in het Oosten van Barka, moeten de Italianen kolen hebben opgeslagen, voldoende om de vloot een heele maand lang te voorzien. Dat wordt het steunpunt voor de vloot, ook indien er tot een optreden in de Aegeïsche Zee besloten mocht worden. Von Gottberg, de oorlogscorrespondent van de Lokal-Anzeiger, seint d.d. 3 dezer uit Tripoli: De verliezen, die de Ita lianen sedert 23 Oct. hebben geleden, bedragen 1500 man, onder wie 280 dooden. 87 soldaten zijn lijdende aan cholera, vijf er vau zijn gestorven. Vier duizend Arabieren zijn ten offer ge vallen aan de terechtstellingen in Tri poli Onder dezen waren 400 vrouwen en kinderen. Het aantal gesneuvelde Arabieren is niet te bepalen. De lijken bleven liggen in de oase, omdat de soldaten den stank bij het begraven niet konden verdragen en de Arabieren uit zich zeiven niet werken. In de nu overvolle stad zal de epide mie zich wel zeer snel onder de Ara bieren en de joden uitbreiden. Er is hier geen plaats voor de verwachte versterkingen uit Italië, die echter drin gend noodig zijn. Hun aankomst moet de epidemie doen toenemen. De toestand te Homs is hachelijker dan die iD Tripoli. laatste afscheid iD Rome gezegd Doe mijn groeten ook aan slot Hoburg, lieve Signe. Hel» is hoogst eigenaardig. Ik zag het de laatste maal een kwart eeuw geleden, maar het zal wel niet veranderd zijn. Bill is één en al piëteit.* Wel een kwartier lang staarde Signe voor zich uit, precies op een vlek van het smerig zijden tapijt. Daar moest een schilderij gehangen hebben, het gat van den spijker was er nog. Later was het schilderij gevallen, omdat de spijker losgegaan was, hij had de zij stukge trokken, den naakten muur zag men door de opening. Toorn sprong in haar op. Eerlijke toorn. Hoe kon Bill haar hierheen brengen, zonder te voren de ergste ge breken te hebben verholpen, zonder ten minste voor haar en haoeder een ietwat behaaglijk vertrek te hebben ingericht? Er was een oogenblik, waarin zij besloten was terstond te vertrekken. En zij hoorde haar moeder zenuw achtig lachen »Een vorstelijk slot en de lummel van een bediende die de koffers braent, miste twee knoopen aan zijn livrei.* Toen kwam de gedachte: »Hier is nu eeu taak waartegen je opgewassen moet blijken. Per slot van rekening is het meer dan iets anders een geldquaestie. Wij zullen eerst maar op reis gaan, in dien tussclieutijd kan er veel gebeuren.* Signe werd kalmer. Maar het pijni- De correspondent van de Daily Tele graph te Konstantinopel heeft met den gewezen grootvizier Hilmi-pasja een gesprek gehad. Hilmi verklaarde, dat de oorlog in Tripoli volstrekt niet zijn einde nabij was, maar veeleer nog be ginnen moest. De eigenlijke moeielijk- heden voor de Italianen zullen pas be ginnen, als zij het binnenland trachten in te gaan, waar het zware geschut van de Italianen onbruikbaar is en het gebrek aan ruiterij gevoeld zal worden. Hilmi zeide ten slotte, dat de vredes onderhandelingen van Italië moesten uitgaan, zoodra dit land tot de erkenning genoopt werd, dat een verovering van Tripoli met zijne gewapende macht onmogelijk was. Uit Saloniki wordt aan het Berliner Tageblatt bericht, dat 300 officieren naar Tripoli zijn vertrokken. Zij zullen door reserve-officieren worden vervan gen. Men verneemt uit goede bron, dat de regeering tot een mobilisatie van de redifs besloten is. FRANKRIJK. Naar wij lezen, zouden de regeering van Frankrijk en die van Duitschiand overeengekomen zijn, dat de oplossing van alle moeilijkheden, waartoe mis schien de toepassing van de nieuwe Fransch-Duitsche overeenkomst aanlei ding geeft, opgedragen zal worden aan het hot van arbitrage in den Haag. CHINA. De correspondent te Peking van de Londensche Times, geeft in een tele gram van den 2den de volgende samen- gende bleefhoe kon Bill mij hierheen brengen Toch was zij reeds besloten hem hare ontstemming niet te laten merken. Zij verzocht ook moeder zich te beheerschen. Z(j had tal van nuchter-verstandige over leggingen en toch dacht zij er b(j »Dat was als de voorsmaak van een bitteren drank. Je zult hem tot den droesem moeten drinken.* Zoo had het diner uiterlijk een vol komen harmonisch verloop. De rent meester nam er deel aan, een ijdel man netje met gladgepomadeerd hoofd en zeer onderdanige manieren. Ook zijn aan wezigheid legde eenige reserve op. Zeer kalm sprak Signe over de noodzakelijk heid vau ingrijpende verbeteringen. De piins haastte zich met een eenigszins beschaamd glimlachje toe te stemmen. Moeder was reeds half getroost door het feit dat ten minste de keuken voortref felijk scheen. Ten slotte werd er zelfs een beetje gelachen over »Silezisch Polen.* Maar in den nacht lag Signe slapeloos in het reusachtige ledikant. Hare oogen dwaalden rond door het groote leege vertrek, dat het heldere maanlicht Dog ongezelliger deed schijnen. Zoo leeg zoo leeg En zij voelde zich gedrukt door de gedachte: zoo leeg als dit vertrek zal je toekomst zijn Zij beet zich op de lippen totdat die vatting van den algemeenen toestand. „De Troon is vernietigd en vernederd door de jongste gebeurtenissen, de prin sen bejammeren hun verloren macht en de Mantsjoes hun verloren voor rechten. Joeansjikai is voor Hankou aangekomen en zal daar onderhande lingen openen met den revolutionairen leider, in de hoop, de rebellen door beloften tot een vergelijk te brengen en het werk der bloedige onderdrukking te doen ophouden. Na zich te hebben vergewist van de wenschen der rebellen zal Joeansjikai, ondersteund door de Nationale Vergadering, trachten een verzoening te bewerkstelligen op den grondslag eener constitutioneele monar chie, die verantwoordelijk zal zijn jegens het Kabinet en het Parlement. Slaagt hij daarin, dan zal hij probeeren de verstrekkende wenschen der Zuidelijke provincies, die op de republiek aan sturen, te matigen. Een heden (2 Nov.) verschenen kei zerlijk edict is een nieuwe overwinning voor de Nationale Vergadering, aan welke nu de taak is overgelaten, de grondwet te ontwerpen, ofschoon die Nationale Vergadering totdus ver uit sluitend een adviseerend lichaam was geweest". Zaterdagmorgen hebben de revolutio nairen geweren uitgedeeld aan allen die er om vroegen. Daaronder waren ook tal van lieden uit de aanzienlijke klassen. De revolutionairen stelden als eenige voorwaarde, dat zij, die wapenen kregen, de witte cocarde der rebellen zouden dragen. haar pijn deden. Zij streed met zich zelften slotte was zij toch een factor waarmee rekening moest gehouden wor den Die altijd beslisseud zou mee spreken, als tiet de vraag gold hoe zy hun leven zouden inrichten I Bill hield van haar, zij moest hem leiden, beheer schen, als het noodig was. Maar telkens en telkens weer scheen het of de leege muren haar naderden, alsof zij haar wilden insluiten en bedelven »Wij zijn sterker 1 Wij spotten met je 1 Beproef het maar! Wij zijn de traditie, en de overlevering blijft altijd de winnende partijje verandert Hoburg niet dit oude slot niet, eo zijn meester niet! Moeder had voortreffelijk geslapen. Zij zag alles reeds in het meest roos kleurige licht. Natuurlijk moest Bill flink in zijn zak tastenOok vader moest het zijne doen. De plannen voor den bruidschat moesten grondig herzien worden. Och voor geld kon men alles krijgen. Het was moeder zelfs een voldoening, hier een nieuw veld voor zich te zien waar iets te doen viel. En de kleine vernedering, die dit zou meebrengen voor den aanstaanden schoonzoon, was haar ook niet onwelgevallig. Hij was zeker altijd uiterst beleefd, maar had toch... ei was van tijd tot tijd iets... nu, men zou haast zeggen, iets neer buigends. Op haar beurt zei zij nu een beetje neerbuigend>Ik zal van Berlijn

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1