Binnenland. Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Advertentiën. Algemeene Zangvereeniging „ORELiO te Axel. Des middags deed het eskader, onder admiraal Satsjenping, een vergeetsche poging de batterij der opstandelingen ten Noorden van Woetsjang tot zwijgen te brengenzijn schepen stoomden weer weg, zonder dat er veel schade was aangericht. Admiraal Satsjenping heeft aan de buitenlanders laten weten dat Woetsjang niet zal worden beschoten, voor Hankou in het bezit is van de regeeringstroepen. Alle straten der buitenlandsche con cessies zijn sterk gebarricadeerd. Vrij willigers en matrozen bewaken de toe gangen. Het is moeilijk om de con cessies van proviand te voorzien, daar alle aanvoer heeft opgehouden. De bepaling dat 21/2-centstukken in rollen van 40 stuks verkrijgbaar worden gesteld, o.m. aan de postkantoren, wordt in dier voege beperkt, dat aan een persoon niet meer dan één rol voor een waarde dus van 1 te gelijk zal worden afgegeven, terwijl de betrokken ambtenaren bevoegd zijn de verdere afgifte te weigeren aan personen die zich meerdere malen per dag tot het verkrijgen van een rol met ^/^-cent stukken aanmelden. Voorts zal iedere week slechts zoolang met de verstrek king van in rollen van 40 stuks ver pakte 21/2*cent3tukken worden voortge gaan als de voor die week bestemde voorraad strekt. Echter wordt er aan herinnerd, dat 21/2-centstukken tegen Nederlandsch betaalmiddel kunnen verkregen worden onverpakt tot ieder bedrag bij den Rijks betaalmeester en in zakken van j 25. TWEEDE KAMER. Bij de Tweede Kamer is Woensdag een ontwerp van wet tot voorloopige regeling van het verkeer met vlieg tuigen en luchtschepen ingediend. Naar Het Volk verneemt, is de voor zitter van genoemde Kamer voornemens, het kiesrechtdebat aan de orde te stellen tegen 7 Dec. Mocht de militiewet dan nog niet zijn afgehandeld, dan wil hij de Kamer daarvoor bijeenroepen in het begin van Januari. Afschaffing of vermindering ridderorden. Bij het onderzoek der Staatsbegrooting werd in de afdeelingen der Kamer ge vraagd of de regeering niet zou kunnen besluiten een voorstel tot afschaf fing van die ridderorden te doen. Ook werd het denkbeeld geopperd ter zake van het aannemen van ridder orden een belasting te heffen, liefst naar draagkracht, en aan hen, die eene medaille verwerven te vergunnen alleen het daarbij behoorend lintje te dragen om door de veelvuldigheid der lintjes de daaraan door velen toegekende be- teekenis te vermiuderen. Enkele leden wenschen den post voor ridderorden tot op de helft van het gevraagde bedrag te v e r m i n d e r e n. Uit de prakt ij k. Het is nog zoo heel lang niet geleden, dat men algemeen van gevoelen was, dat eene bemesting van het hooi- en weiland met Chilisalpeter niet ren deerde. Wel zag men, dat de opbrengst vermeerderde, maar men verkeerde in den waan, dat de meeropbrengst de kosten van het uitgestrooide Chilisal peter niet dekte. Men redeneerde te veel en onderzocht te weinig. Men ging uit van het gehalte van het Chili salpeter aan stikstof en berekende dan hoeveel K.G. hooi men hoogstens meer kon krijgen door een Cbilibemesting en och ja, dan kwam de Chili er niet te best at. Echter, alle theorie is grauw en dit zou ook hier blijken. Nauwkeurig uitgevoerde proeven in de provinciën Noord- en Zuid-Holland, dus in de weidestreken bij uitnemendheid, het uit, dat de theorethische berekening faalde en dat de meerop brengst veel hooger was dan men op grond van het stikstofgehalte des Chili- salpeters verwacht had. Ja ziet u, een mensch kan zich vergissen. Maar niet alleen op het hooi- en weiland open baarde zich dit verschijnsel, niet zelden is het ook op het bouwland voorge komen. dat door eene bemesting met Chili de meeropbrengst zoo groot was, dat men deze niet kon verklaren uit de stikstof, in de Chili aanwezig. Wanneer men naging, hoeveel stikstot de meeropbrengst bevatte, dan kwam men tot de slotsom, dat deze hoeveel heid grooter was, dan die welke het Chili inhield. Een gedeelte van de stikstof, welke in den bodem aanwezig was (afkomstig van stalmest en andere organische stoffen) werd dus ook door de gewassen opgenomen en tot planten- voedsel verwerkt. Tot deze energische werking had het Chilisalpeter meege holpen. Deze gevallen komen dikwijls voor op de gronden, welke zich in een goeden bemestingstoestand mogen ver heugen en hierbij speelt niet alleen de stikstof maar ook de natron uit het Chilisalpeter een rol. Laatstgenoemde stof brengt onder meer, het bodemkali tot hooger werking, zooals door Dr. Wagner onomstootelijk bewezen is. Het ligt in den aard der zaak, dat deze meerdere opneming van stikstof uit den bodem en in verband hiermede ook het tot zich nemen van ander planten- voedsel, alleen zal geschieden door gezonde, krachtige gewassen. Wanneer in het warmer jaargetijde de stikstof bronnen gaan vloeien, dan moeten de gewassen sterk genoeg zijn, om volop plantenvoedsel tot zich te nemen. Daarom is het ook wenschelijk, dat de wintergewassen eene Chilibemesting krijgen vóór den winter en dat men in het voorjaar alle gewassen zoo spoedig mogelijk Chili toedient. AXEL, 3 November 1911 Dinsdag had ten overstaan van den notaris J. A. Dregmans te Axel bij dhr. M. Koole ten verzoeke van de Erven A. Vinke en W. van Wijck de verkooping plaats van een woonhuis en erf te Axel (Koestraat), groot 1 are 02 centiaren. Kooper werd dhr. L. H. van den Akker te Venlo voor 780,— Aan de gemeente Koewacht is boven en behalve de bijdrage, bedoeld in art. 48 van de Lager Onderwijswet, een subsidie verleend uit de Rijks middelen van 2215. H. M. de Koningin heeft voor het op te richten Protestantsch Oude mannen- en vrouwenhuis in Zeeuwsch-Vlaande- ren Westelijk deel, 250 geschonken. In de week van 25 tot en met 31 October kwamen in Zeeland 13 ge vallen van besmettelijke ziekten voor, nl. 6 gevallen van roodvonk, 1 te Colijns- plaat, 1 te Noordwelle, 1 te Retranche- ment en 3 te Zuidzande en 7 gevallen van diphtheritis, nl. 6 te Brouwershaven en 1 te Kloetinge. Te Selzaete is Zondagmiddag, om 2 uur, een 7-jarig jongetje recht over de teerfabriek in het kanaal van Ter Neuzen gevallen. Vruchteloos poogde men het te redden. Het lijkje kon slechts om 4 ure opgevischt worden. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 5 November 1911. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/a ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Kerk B Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 3 November 1911. J. N., 44 j., landbouwer te Kieldrecht, is wegens het doen invoeren van het buitenland van rundvee, ter beweiding van grensweilanden in Nederland, zonder daartoe vergunning te hebben van den Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, veroordeeld tot 0,50 of 1 dag hechtenis, met verbeurd verklaring van het door beklaagde ge storte bedrag van 1050 en met be vestiging van het vonnis van den kantonrechter te Hulst. M. F. B., 32 j., smid en R. F. B., 33 j., wagenmaker, beiden wonende te Groede, thans gedetineerd te Middel burg, zijn wegens diefstal veroord. tot 4 maanden gevangenisstraf, met min dering van bet voorarrest. A. V., 29 j., veldarbeider te Axel, is wegens mishandeling veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. Voor de Rechtbank te Middelburg werd heden behandeld de zaak tegen A. J. V., 62 j., loodgieter te Vlissingen. Beklaagde werd ten laste gelegd dat hij op 5 September 1911 gedurende de buitengewone droogte van den afgeloo- pen zomer te Vlissingen in strijd met de afspraak gemaakt met den Kerk voogd Huson, die als bouwkundige de zaak eerst zou onderzoeken, in strijd met art. 389 der alg. verordening van politie dier gemeente roekeloos en on voorzichtig met een brandende benzine lamp, waaruit de vlam met groote kracht wordt voortgedreven, op het dak van de Groote Kerk aldaar een scheur in de goot heeft gesoldeerd, zonder het gesoldeerde gedeelte dadelijk met water at te koelen, of het daar onder liggende hout vooraf vochtig of in deze voorzorgsmaatregelen tegen brand te nemen, tengevolge van welke onvoorzichtigheid de vlam van de ben zinelamp het onder de goot liggende hout heeft geraakt en de Kerk in het midden der stad en omringd door ver schillende gebouwen, is afgebrand, waardoor gemeen gevaar voor goederen is ontstaan. In deze zaak zijn 8 getuigen gedag vaard, waaronder 2 deskundigen, be nevens 2 getuigen A decharge. Mr. J. Adriaanse verdedigde den be klaagde. Geëischt werd 200 boete of 50 dagen hechtenis. Bij onzen consul-generaal te Lon den, den heer H. S. J. Maas, is uit de Nederlandsche kolonie te Londen, ten bate van degenen, die getroffen werden door den storm te Bruinisse, ingekomen een bedrag groot f2795.30,aldus meldt het Hbld. H. K. H. Groothertogin Marie van Mecklenburg, moeder van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, zal Vrijdag avond op Het Loo aankomen, teneinde daar eenigen tijd te verblijven. Woensdagmiddag tusschen twee en vier uur is te Meliskerke ingebroken bij J. Aarnoutse, landbouwer aldaar. De dieven hebben zich toegang ver schaft door het openen van een kelder raampje. Een kabinet was opengebro ken en een som van 50 is ontvreemd. De daders zijn onbekend. Te Wolphaartsdijk krabde eenige dagen geleden een werkman een zweertje open aan de kin, waardoor bloedver giftiging ontstond. Na een hevig lijden is hij overleden, een vrouw met twee kinderen achterlatende. Eenige weken geleden hebben zich een aantal veldarbeiders uit Oud- Vossemeer naar Engeland begeven, om zich daar bezig te houden met het steken van bieten. De beste berichten over den arbeid en de verdiensten schijnen de familieleden te ontvangen. De nieuwe versterkte van het Rijks Krankzinnigengesticht te Medemblik kan in gebruik worden ge nomen. Frans Rosier zal de eerste zijn, die daarin wordt opgeborgen. Ontvluch ting uit deze versterkte afdeeling moet beslist onmogelijk zijn. Als 't nu maar waar is. Ontgroeningschandalen. Volgens Het Vad. hing het ergerlijk tooneel bij het groenloopen te Leiden samen met art. 241 Wetboek van Strafrecht, met dit verschil, dat het geweld en de be dreiging met geweld gefingeerd werden en een groen de plaats van het slacht offer innam. In een localiteit met vergunning heeft men een groen ontkleed en hem in Adamscostuum achtergelaten. Een keil- ner ontfermde zich over het jongmensch en leende hem een costuum. Te Delft h-dden ook minwaardige ontgroeningspraktijken plaats. Men be schoot groenen met katapuls en blaas pijpen. Een hunner meldt: „Erwten en boonen deden minder pijn dan de puntige maiskorrelsdaarvan was de pijn soms niet uit te houden. Ook gooiden de studenten ons met wortelen, meel, groene zeep, peper en rotte eieren. Eén ei kreeg ik op mijn borst, één spatte kapot op het hoofd van den groen voor me, en kreeg ik de vuilig heid heelemaal in mijn gezicht. Mijn pak is natuurlijk naar de maan Later ontmoette ik een student die de volkomen waarheid nogmaals be vestigde en op mijn zeggen „jullie zaten zeker allemaal met de handen voor het gezicht", antwoordde „ja wel, mocht dat maarzoodra je dat deedt werd er geroepen: „handen weg, recht op", en dan regende het nog meer op onze gezichten en hoofden. Maar de peper die op ons gestrooid werd was- het ergste". Duurte. Aan de veiling te Broek op Loon werden 5 wagons witte kool verkocht voor 3000. Het vorig jaar bracht dezelfdo hoeveelheid ruim J 300 op. Ook andere koolsoorten, uien en wortelen zijn alle zéér hoog in prijs, zoodat de bouwers in die streken een best jaar hebben. Van 16—31 October 1911. Axel. Huwelijks-aangiften. 26. Jo- sephus Carolus Henricus" Cornelius Maria Bocklandt (van Berlaere, België), 25 j., jm. en Celina Maria Pharielde Ysebaert, 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 19. Cornelis Johannes van de Casteel, 27 j., jm. en Jacomina Susanna Vinke, 27 j., jd. 26. Frederik van Tatenhove, 24 j., jm. en Jozina Maria Hamelink, 22 j., jd, Geboorten. 16. Willem Cornelis, z. van Reinier Dieleman en Magdalena de Ridder. 17. Jacobus, z. van Jan Cornelis Scheele en Jacomina Dieleman. Jacobus, z. van Adriaan Dieleman en Lijcia Janna den Hamer. 18. Janna Adriana, d. van Marinus Boeije en Catharina Bareman. 22. Jozina Helena, d. van Christiaan Deij en Elisabeth Levina Wolfert. 25. Petrus Martinus, z. van Petrus Dieleman en Maria Anthonina de Bruijne. 30. Jacobus, z. van Daniël Cornelis Schieman en Ebrina den Hamer. Overlijden. 30. Antonetta Leonia Amelia Goossens, 10 m., d. van Domi- nicus Franciscus en Stephania Cop- pieters. Zij, die LID willen worden van boven genoemde vereeniging gelieven zich voor 15 Nov. aan te melden. HET BESTUUR.

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 2