Ie erfenis van oom fieinhani. No. 61. Zaterdag 4 November 1911. 27e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. 1HELEMAY. Buitenland. FEUILLETON. nil rant. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiön worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Italiaansch-Turksche oorlog. Over de gebeurtenissen van den 23- sten October komen in brieven van oorlogscorrespondenten nu nadere bij zonderheden los, die echter weinig nieuws meer bevatten. De correspon dent van het Berliner Tageblatt heeft er zelfs een langen brief over geschre- ren, welke echter weer duidelijk bewijst, boe moeielijk het bij de hedendaagsche wijze van oorlogvoeren is, om een goed overzicht van een gevecht te krijgen. Hij is op verschillende punten van de Italiaansche stelling geweest, terwijl het vechten aan den gang was, maar heeft blijkbaar niet veel anders gezieu dan Italiaansche soldaten, die op rijen achter schansen lagen en schoten wis heiden met een vyand, die zich in het .zand ingegraven had. Verder vertelt hij hoe hij de ongelukkige vrouwen en kinderen van Arabieren en negers we heeft zien voeren. Over de slachting van den 23sten zegt de correspondent van de Times De twee wijken, waaruit de Arabieren de bersaglieri in den rug aanvielen, zijn in menschen-slachthuizen herscha pen. Bloeddorst en wellust werden vrijelijk bot gevierd. In vele gevallen verloor men de macht over de soldaten, en de onschuldigen leden met de schuldigen. Het zal lang durten, voor de herinnering aan deze vreeselijke kastijding uitgewischt zal zijn. Het is zeer wel mogelijk, dat de afschuwelijke I gestrengheid van den maatregel bloedig »Och Signe, wees zoo vriendelijk en 1 druk eens op het knopje.... Dank je. 1 Ik zal eens een flesch goeden Bordeaux laten komen. Neem ook een glaasje. Het helpt je nog het best heen over een verdrietig uurtje.... Het spijt mij, kind, ik je dat alles heb verteld. Zoo'u geëngageerd meisje heeft eigenlijk aanspraak op iets vroolijkers.... Ja.... zeker....* Toen men Berlijn naderde, schenen verdriet en zorg van vader te wijken. Beide zonen waren aan het station, en Erna was bij hen, bloeiend en opgewekt. Haar aanwezigheid nam het pijnUjke der ontmoeting met Hardi eenigszins weg. Hie was een beetje gedrukt, maar hij ®ag er zoo knap uit dat vader en moeder l' het andere vergaten. Thuis had er een lang gesprek onder vier oogen plaats. Ten slotte kwam Eberhard uit vader's kamer en lachte Dodo vroolijktoe: »De "nwe heer is toch de beste van alle papa's Twee dagen later verscheen Bill. Hij vond nu zelf' dat de tijd heel kort jvas. En als Signe zijn onstuimig ongeduld i, dan dacht zij steeds weer en meedoogenloos vergolden zal worden aan de ongelukkigen, die later bij den weg blijven liggen De Turksche pers steekt den draak met het denkbeeld dat de Italiaansche zeemacht in de Aegeïsche Zee zou ver schijnen. Zij zou daar bloot staan aan de aanvallen van Turksche torpedo booten en de vloot voor Tripoli aan merkelijk verzwakken. Van Kleiu-Azië uit zendt Turkije met dat al sterke afdeelingen infanterie met veel schietvoorraad naar de eilanden Lemnos, Mytilene, Chios en Rhodos. De bezetting van deze eilanden zal op 14.000 man gebracht worden. Zware kanonnen zijn er niet en de verdedigings werken dagteekenen nog uit de middel eeuwen. Uit Barka, de ver van Tripoli afge legen oostelijke provincie van Tripoli- tanië, zijn in de laatste dagen geen berichten van belang gekomen. Op het oogenblik ligt daar een Italiaansche strijdmacht van 20.000 man, die over Bengazi, Marza, Tobroek en Derna ver deeld is, zoodat er voor een oprukkende beweging buiten die plaatsen geen vol doende troepen beschikbaar zijn. Er zijn echter ook naar Barka versterkingen onderweg. Voor Barka is ook een lucht schip van Vigna di Valle bestemd, dat in de haven van Tarente is ingescheept. De Italianen hebben er groote ver wachtingen van, omdat het niet alleen als oog van het leger, maar ook als wapen moet dienen. De bemanning zal van het luchtschip uit handgranaten op den vijand moeten neerwerpen. opnieuw»wat houdt hij van mij Geef hem ten minste wat je hem kunt geven!* Moeder wenschte het slot Hoburg persoonlijk te bezichtigen, en Signe had ook wel trek daar een kort bezoek te brengen, want daar zij voortaan de zomermaanden op .Hoburg* zouden doorbrengen, vond zij het wel aangeuaam het oude familieslot te leeren kennen. Het schrikte haar ook niet af dat Bill openhartig zei: »Je moetje verwachtingen niet te hoog spannen. Mooi is Hoburg nooit geweest, en in mijn langen jonggezellentijd is het er in elk geval niet mooier op geworden Ten slotte bleven papa en Dodo achter. De oude heer voelde zich lichamelijk niet recht wel, had allerlei te stellen met zyn maag en lever en moest volstrekt in Juli, kort na de bruiloft, naar Karlsbad. Hij was in een slecht humeur, vond dat hij verwaarloosd werd en bromde eerst wat minder, toen Dodo verklaarde bij hem te willen blijven. Het was plotseling warmer weer gewordeu. De spoorreis was maar matig aangenaam, moeder was blij, toen zij in Stabentzig uitstapten, waar Hoburg haar met het rijtuig wachtte. Maar zij was toch vol spanning, en het vierspan, de eerbiedige, schier onderdanige wijze waarop niet alledt koetsiers en bedienden, maar ook de stations-beambten en de geheele bevolking groetten, streelden haar. Maandagmiddag rukten de Turken in de palmen-oase ten Oosten van de stad Sjara Sjat op en bezetten twee forten, die verlaten waren. Zij schoten eenige granaten tegen de stad af, maar hunne kanonnen werden tot zwijgen gebracht. De Italianen hebben vier kanonnen genomen. De Konstantinopelsche correspondent van het Berliner Tageblatt seint, dat het ministerie van oorlog kort na de publicatie van de officieele mededeeling over het gevecht van 26 October een telegram kreeg over nieuwe voordeelen der Turken en de verovering van andere forten. Later seinde hij nog dat verteld werd dat Sjefket pasja een telegram had gekregen, dat Tripoli geheel veroverd was, de Italianen zou den gevangen genomen of zoo ingesloten zijn, dat tegenstand nutteloos was. De correspondent van de Deutsche Tageszeitung seinde Maandagavond uit Perade minister van oorlog heeft mij persoonlijk gezegd, dat het bericht van gister van de algeheele herovering van Tripoli tot op dit oogenblik onbewijs baar is. CHINA. Zaterdag bij het aanbreken van den dag deden 5000 opstandelingen een aanval op de regeeringstroepen ten westen van de buiteulandsche conces sies. Na een hevig gevecht hernamen de opstandelingen het spoorwegstation. Ook maakten zij een maxim buit en een veldstukde regeeringstroepen weken terug naar de renbaan. In signe moest somwijlen lachen mama was van top tot teen de prinses-moeder. De rit door de stofferige, niet fraaie streek, door pijuwouden en over hei, voorbij rookende fabrieksschoorsteenen en geweldige ertshoopen dempte echter de opgewekte stemming een beetje. Maar toen Bill voor zich uitwees »Daar hebt u Hoburg, mama,* raakte zij in geestdrift. Als een oud middeneeuwsch slot rees Hoburg uit de vlakte omhoog. Reeds van verre waren de twee geweldige torens, de massale grijze muren zichtbaar. Er lag iets beslist indrukwekkends over het geheel. Het was een echte trotsche burcht. De indruk bleef nog bij den inrit door een groote gewelfde poort over de breede brug, die de slotgracht overspande, daarna over een uitgestrekt slotplein naar de breede trap voor den hoofdingang, met hare van ouderdom verweerde beelden van zandsteen en balustraden. Tal van bedienden hadden zich hier opgesteld, met een paar beambten vooraan en knechts en meiden in bonte Poolsche kleeding op den achtergrond. Een aardig gezicht. En toen nu uit de massa een luid hoera opging, maakte dit ook indruk op Signe. Zij knikte Bill dankbaar toe, boog en groette naar alle kanten. .Welkom stond er met rood in het groene loover boven de indrukwekkende poort. Welkom thuis!* zei Bill, toen tusschen hadden de forten te Woetsjang (dat in handen is der rebellen) het vuur geopend en beschoten de kanon- neerbooteD, die hierdoor genoopt werden de rivier af te zakken. Tegen den middag trokken de regee ringstroepen, die 3000 man versterkingen hadden gekregen, weer vooruit en dreigden den vleugel der opstandelingen om te trekken. Aan beide zijden waren er honderden dooden en gekwetsten. De opstandelingen gaven blijk van roekelooze onversaagdheid. In gesloten kolonnes en al juichende hielden zy stand tegenover de maxims, zonder te wijken. Zoodoende offerden zij 10 man op voor eiken gesneuvelde by de re geeringstroepen. Deze laatsten maakten gebruik van alle dekking, die zij vinden kondenzij verspilden geen munitie. Met machinale zekerheid volgden zij de bevelen op, die met fluit- en hoorn signalen werden gegeven. Er vielen verscheidene granaten in de buitenlandsche concessies, doch zy richtten weinig schade aan. In de concessies werden slechts enkele Chi- neezen gedood of gewond. Een buitenlandsch schip, dat vreesde voor een bombardement, begaf zich een eind weegs de rivier af. Andere schepen namen de vrouwen der buitenlanders aan boord. Voorts waren er booten op het water met duizenden Chineezen, die bij de buitenlandsche firma's in dienst zijn. Later op den dag heroverden de re geeringstroepen het spoorwegstation, waardoor zij de voordeelen, door de rebellen behaald, te niet deden. Signe over den drempel trad, hij kuste haar de hand. .Welkom op Hoburg, mama Er was iets juichends blijds in Sitjne's hart.Hier hoort gij thuis Hier zult ge meesteres zijnWerp alles achter je geloof in de toekomst!* Warm drukte zij Bill's- hand, en met opgeheven hoofd ging zij door de ruime hal de breede trap op. En toen was het of alles haar ontzonk. Zij moest aan de .dorpen van Potemkin* denken, toen de eerste indruk voorbij was. Veel werd verklaard, ja verontschuldigd door het feit dat de slotheer sinds tientallen van jaren hier gewoond had zonder vrouwelyke hulp als hij al niet in den vreemde was. Over de spiDnewebbeD, over het versleteD damast op de tafel, het dikke stof in de hoeken en over vele andere dingen had zij nog kunnen glimlachen, terwijl moeder al spoedig zacht zuchtte: Wat een Poolsch huishoudenwat een Poolsch huis houden Maar het verval waarin het geheele slot verkeerde, het slot dat .er naar buiten zoo trotsch en indrukwekkend uitzag, vervulde haar met toenemend afgrijzen. In de schoone steenen trap zag zij groote gaten, die vensters hingen scheef in de scharnieren en in de vloeren der vertrekken waren groote scheuren. Wordt vervolg#).

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1