Gezelschaps-, Domino-, Dam-, Schaak- en andere Spelen. Speelkaarten, Dobbelstenen, en:. Gasartikelen, Gaskomforen met Achterwarmers. HARMONICA'S. Meubelmagazijn B. fl. POT, AXEL. MAHONIE KROONKASTEN. BOUWLAND Marktberichten. Telegrafisch Weerbericht Advertentiën. Weder ontvangen: waaronder de nieuwste soorten C. J. SCHIEMAN. VOORHANDEN: Mond-Harmonica's, DE G0EDK00PE WINKEL TAFELS en STOELEN. Spiegels ook met Kroon. Kantoor Mr. P. DIELEMAN. Openbare Verknoping. 1'. J. MEIJER. nerkingen rekening is gehouden. Z. h. s. wordt hiertoe besloten. Dhr. Dieleman komt ter vergadering. b. Besluit van Ged. Staten, waarbij reclamante C. de Koeijer teruggebracht wordt naar de 3e klasse hootd. omslag. c. Missive van Ged'. Staten houdende goedkeuring eener af-en overschrijving ten bedrage van 50, II. Benoemen lid Algem. Burgerl. Armbestuur. Wordt benoemd C. Th. van de Bilt met 8 sten men, 2 stemmen verkreeg J'. K. Vink, een stem was blanco. III. Motie van J. J. de Peijter e. a. in zake hoofd, omslag. De Voorz. zegt dat het advies van B. en W. ter visie heeft gelegen en vraagt wie over deze zaak het woord verlangt. Advies van B. W. in zake de motie-de Peijter e. a. Sedert uwe vergadering op voorstel van den voorzitter heeft besloten de behandeling der motie-de Peijter e. a. aan te houden, hebben B. W. zich bezig gehouden met de behandeling, ten einde een gemotiveerd antwoord of advies bij den Raad in te dienen Het kan niet ontkend worden, dat motie elementen bevat, die ook de instemming hebben van B. W. Wie erkent niet gaarne dat, waar de opvoeding der kinderen in onzen tijd kostbaar is, tegemoetkoming in de vervulling van deze taak alleszins steun verdient. En wanneer deze kan worden geboden op eene wyze, die niet schaadt aan de toepassing van wetten of maatregelen, dan kan er ook voor de gemeentelijke overheid aanleiding wezen hiertoe over te gaan, in casu bij de regeling der belastingheffing. En toch de toestand is niet overalsn voor allen gelijk. Dit laatste is oorzaak dat men met het indragen van -it beginsel kinder aftrek in onze belastingregeling zeer voorzichtig moet zijn. Reeds de gestelde vragen in Uwe vergadering bij de be handeling van dit voorstel getuigen daarvan. Een afdoend antwoord op die vragen vinden wij noch in de toe lichting noch in die gegevens bij de behandeling in de vergadering. Dit is geen bezwaar tegen het voorstel, maar naar het schijnt zijn de voorstellers zelve nog niet geheel zeker van de zaak. Trouwens het is bekend, dat de toestand der bevolking in onze gemeente van dien aard is, dat er daarvan bij 75°/o eigenlijk kinderaftrek bestaat, wijl immers bij de Vaststelling van het in komen der gezinnen, nog nooit rekening is gehouden met de verdiensten der kinderen Wil men nu overgaan tot aftrek om te komen tot ontlasting van de ouders in de zorg der opvoeding, dan moet dit billijk zijn, en behoort het ontvangen loon der kinderen ook berekend te worden bij de inkomens der gezinnen. Gaan wij dien weg op dan zal het tegenovergestelde bereikt worden van hetgeen men beoogt. Een beroep op de Personeele belas ting is hier misplaatst, wijl dit betreft eene verterings- en niet een inkomsteu- belasting. Bij de Personeele wordt een groot gezin zwaarder getroffen door het grooter huis dat bewoond moet worden, waardoor de huurwaarde hooger wordt en het aantal stookplaatsen vermeer derd wordt. Bij de Personeele belasting is het feit aanwezig dat voor een groot gezin de lasten verzwaren, bij een inkomstenbe lasting en de berekening der inkomsten brengt een groot gezin voordeel zoo dra de kinderen boven een bepaalden leeftijd zijn gekomen. Kinderaftrek bij eene belasting op de inkomsten is alleen toelaatbaar voor de kinderen, die beneden den leeft ij d zijn, waarop door hen op de een of andere wijze loon bij het gezin wordt ingebracht. Wat aangaat het tweede lid der motie, daarover dient door de voorstel lers nog wel eenig meerder licht ont stoken te worden. De uitdrukking „inkomsten verkregen uit rente", is zoo rekbaar, zoo algemeen gesteld, dat een nadere toelichting omtrent de be doeling niet overbodig is. Het begrip rente" dat is duidelijk genoeg, maar voor de berekening bij eene belasting heffing dient allereerst vast te staan, waarvan de rente bedoeld wordt. B. v. wordt bedoeld rente van kapi taal door erfenis verkregen, is ook be doeld de over rente van kapitaal in gebruik, of hebben de voorstellers ook het oog op rente van kapitaal door zwaren arbeid opgespaard Beschouwen de voorstellers pensioen als opgespaarden arbeid of rente van betaalde premiën. En dan de regeling der aftrek, wordt de aftrek van de eerste levensbehoeften afgenomen van het renteinkomen, dan heeft de gemeente schade, wordt het afgenomen van het arbeidersinkomen, dan worden wij on billijk tegenover de belastingplichtigen, als groep. Bovendien brengt de toepassing van dit stelsel een nauwkeurig onderzoek mee, zoodat dit aan een speciaal per soon moet worden opgedragen, ten einde tot een menschelijker wijze vol maaktheid te komen, waarnaar wel allen zullen streven. Resumeerende stellen B. W. voor a. Indien uwe vergadering kinder aftrek zou willen toepassen, deze aftrek te beperken tot den leeftijd beneden 13 jaar. b. Niet in te gaan op eene eventu- eele belasting naar een gesplitst inko men, nl. uit „rente" en „arbeid", tenzij tevens besloten wordt, dat de toepassing daarvan door een controleur worde voorbereid. Dhr. Oggel is van meening dat B. en W. de zaak wel wat al te ernstig opnemen en die controleur wel achter wege kan blijven. De commissie heeft er nu zoo geen bepaalde studie van gemaakt, maar wenschte onderscheid te hebben tusschen menschen, die hun kapitaal door arbeid en die, welke hun kapitaal door erven verkregen hebben. Als echter zooveel bezwaren gemaakt worden, wil hij er niet verder op ingaan. Door enkele voorbeelden toonen de Voorz. en dhr. Kruijsse aan de hand van hun rapport aan. dat het voorstel van de heeren de Feijter en anderen in vele opzichten niet steekhoudend is, waarna tot stemming wordt overgegaan en de motie met 8 tegen 3 stemmen wordt verworpen. IV. Missieve van de Gezondheids commissie in zake drinkwaterleiding. Wordt besloten twee der raadsleden te benoemen, die deel zullen uitmaken van vergaderingen die zullen worden gehouden te Ter Neuzen ter verdere bespreking van de mogelijkheid om eene leiding te krijgen. De Voorz. zegt, dat men hiermede evenwel tot niets gebonden wordt. Dhr. Dieleman vraagt hoeveel de kosten van onderzoek zullen bedragen en of de gemeente hierin moet bijdragen. De Voorz. meent, dat deze niet groot kunnen zijn misschien 200. Z. h. s. wordt besloten conform het schrijven van de gezondheidscommissie en tot afgevaardigden na herhaalde stemming benoemd de h.h. Huizinga en Kruijsse. V. Verzoekschrift van M. Brandes e. a. om eenige lantaarns te plaatsen aan den Ouden weg, en een der be woners tegen billijke vergoeding te belasten met het onderhoud en de be handeling der lampen. B. W. stellen voor dat de Raad hen machtigt een paar oude lantaarns J daar te plaatsen. Dhr. de FeijterToch wel meer als twee De Voorz.Zooveel als er zullen I blijken noodig te zijn voor voldoende verlichting. Dhr. Dieleman vraagt of er op de Sassing ook nog bijkomen. De Voorz.: Als er ruimte is wel. VI. Vaststellen kohier schoolgelden. Wordt besloten te behandelen in ge heime zitting. Omvraag. Dhr. Smios vraagt wanneer de boel eens wat opgeruimd w ordt in de Ooster straat. De bordjes zyn nu weggenomen en nu dient er ook gèzorgd te worden, dat er door kan gereden worden, doch alles blijft zoo liggen. De Voorz. belooft dat aan het verzoek zoo gauw mogelijk zal worden voldaan. Dhr. Dieleman zegt dat de pachter van de grasetting van den Spuidijk er over klaagt dat de bewoners van Spui hun vuil, glasscherven enz. over zijn gras gooien. Er is die menschen al eens om verzocht dit na te laten, maar ze vragen waar moeten we er dan mede blijven. Zou de gemeente er niet voor kunnen zorgeu dat dit vuil daar behoorlijk kan opgeruimd worden. Er zijn een paar menschen, die daarvoor grond beschik baar hebben om dat vuil te verzamelen, en er zijn op Spui wel menschen, die paardjes houden, en tegen vergoeding bereid zouden worden gevonden, het vuil op te halen en het naar de opslag plaats te voeren. De Voorz. zegt nota van het gespro kene te zullen nemen, en hierover ook in onderhandeling treden, met de ge meente Zaamslag. Niemand meer het woord verlangende wordt de zitting gesloten. CORRESPONDENTIE. Veiligheidsman, wij zouden het veel eenvoudiger vinden, wanneer U zelf uwe bezwaren aan den eigenaar ken baar maakte. Bovendien moeten bij der gelijke werken de noodige veiligheids maatregelen genomen worden. Dat gaat zóó maar niet. Red. Op de Zaterdag alhier gehouden eier- veiling waren aangevoerd 500 eieren. Prijs kippeneieren 7.25. HULST, 30 Oct. Ter graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt Tarwe f9,4", rogge f8,—, wintergerst f9,25, zomergerst f9,— haver f8,erwten f 19, witteboonen f 2(bruineboonen f 20,—dui- venboonen f 2,paardenboonen f 0,—, boek weit fO,—lijnzaad f20,— koolzaad per '00L. f—aardappels f4,—. Boter per kilo f 1,35, eieren per 26 stuks f 1,55. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 4 stuks rundvee, 37 varkens en 0 paarden, waarvan verkocht 3 stuks rundvee, 24 varkens en 0 paarden. van het Kon. Ned. Metereol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht.) Verwachting tot den avond van Woensdag 1 November Krachtige Zuidwestelijke later afne mende Westelijke tot Noordwestelijke wind. Betrokken met regen. Later opklarende. Kouder. Mogelijk nacht vorst. Eene prachtige collectie Minzaam aanbevelend, Stoomsmederij, Axel. Enkele en dubbele in groote verscheidenheid. Axel. P. J. MEIJER. In ruime keuze voorhanden Benevens: AANBEVELEND. Advocaat en Procureur te Middelburg, is eiken ZATERDAG te AXEL te spre ken bij J. v. D. BON, vroeger L'Elcuse- Mahu. De Notaris J. A. Dregmans te Axel, zal krachtens art. 1223 B. W., in het „Hotel Centraal", bewoond door den heer P. .J. Visser te Ter Neuzen, op Woensdag 15 November 1911, des namiddags 2L ure. verkoopen gelegen in den Bontepolder, ge meente Ter Neuzen, kadastraal al daar bekend in sèctie H no. 182. In huur bij Jacs. van Drongelen en D. Bareman tot 1 Nov. 1913. In genottreding huursom by de be taling der koopsom zijnde 2 maanden na de toewijzing.

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 3