G emengd N ieuw s. Gemeenteraad van Axel. treden der Duitschers op uiterst spijtigen toon geschreven„daar had men nu warempel de gepantserde vuist weer" enz. Maar nu blijkt uit een nader bericht van het Duitsche kruisereskader dat zoowel Engelsche als Amerikaan- sche marine-troepen aan het afslaan van dien aanval hadden deelgenomen, evengoed als de Duitschers. AXEL, 31 October 1911 Met ingang van 1 November zijn tot stoker aan de gasfabriek alhier door Burg. en Weth. benoemd Abr. Moes en W. de Bruijn, op een weekgeld van ƒ9. De vermoedelijke dader van den diefstal bij den landbouwer J. v. D. te Koewacht, is bekend het is de 18-jarige werkmanszoon D. S. aldaar. De gestolen konijnen werden Don derdag door een zoon van den land bouwer op de markt te St. Nikolaas als de zijne herkend en door de rijks politie van Koewacht in beslag genomen. In den namiddag van dien dag werd door de Rijks- en gemeentepolitie een huiszoeking gedaan bij den vader van S. en daar een deel van de gestolen goederen van v. D. terug gevonden benevens ook in en onder een bed de deelen van een waarschijnlijk ont vreemd rijwiel. Een en ander werd in beslag genomen en S., die vermoedt men, nog wel meer op zijn kerfstok heett, moest onder sterk politiegeleide een gedwongen wandeling doen naar het huis van bewaring. Zaterdag is de te Koewacht gearres teerde De S., van diefstal verdacht, na verhoor door den rechter Commissaris in vrijheid gesteld. Door de marechaussee is gevanke lijk naar Middelburg overgebracht P. d. B., 46 j., huisvr. W., werkvrouw te Hulst verdacht van diefstal. Na het verhoor is zij op vrije voeten gesteld. Vrijdag slaagden te Venlo voor het examen vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek de heeren J. S. Naessens van Koewacht en R. J. M. Waelput van St. Jansteen. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Nov. benoemd tot luitenant kolonel bij het wapen der marechaussée de majoor T. X. L. Schoenmaeckers, commandant der le divisie, vroeger te Sas van Gent. omstandigheden was- hij zeker een be hoorlijk mensch gebleven. Hij was wel altijd een beetje lichtzinnig, maar als hij eeos in de klem zat, kwam hij altijd weer in het goede spoor. Maar sedert hy wist dat hij rijk zou worden, ging het steeds bergaf. En du,., niet open en eerlijk.» Signe trachtte hem, zoo goed zij kon, te troosten en voelde daarbij pynli k dat zij den juisten toon niet trof. »Maai aan Friedel beleeft u toch wel plezier Door eenige postduivenliefhebbers in 't land van Cadzand is het voornemen opgevat om, bij genoegzamen steun en medewerking, tijdens de a.s. kerstdagen te Oostburg eene tentoonstelliug van postduiven te houden. Gevraagd- zal worden om het beurs gebouw te Oostburg tot dat doel te mogen gebruiken, terwijl o.a. de steun zal gevraagd worden van de afdeeling Oostburg der V. P. N. Voorzitter der -commissie is de heer A. van Dale te Cadzand, secretaris de heer C. A. de Pauw te Oostburg. M. Crt. papazei zij eindelijk. De sleepboot Zeelandvan de firma Hoogenboezem te Dordrecht, welke in de Mosselkreek by Wolfaartsdijk onder ste boven was geslagen, is gelicht en te Dordrecht aan een werf gebracht. Schipper B., van het klipperschip Louisa Marialiggende aan de Steen plaat te Rotterdam, is Zondagochtend tot de ontdekking gekomen, dat men uit zijn roef, die niet gesloten was, een bedrag van 500 aan bankpapier heeft gestolen. De onbekende dieven zijn vermoedelijk met een roeiboot langs zijde van zijn schip gekomen. Bescherming van vogels. Vanwege de Duitsche regeering hebben, zoo meldt het üdbl., de heeren prof. Rörig en dr Henninke een studiereis gemaakt naar Terschelling, om de maatregelen ter bescherming van vogels op de Brandaris te bestudeeren, ten einde deze ook in Duitschlaud op de vuurtorens in toe passing te brengen. Uit een aangeteekenden brief, door een handelsfirma van Arnhem naar Amsterdam gezonden, is Zaterdag een bedrag van j 700 vermist. Er wordt een onderzoek ingesteld. Te Rotterdam is een bootwerker door mis te stappen in het 7 meter diepe achterruim van het aan de Park kade liggende stoomschip Cromer ge vallen. Ernstig aan het hoofd verwond is de man, die een hersenschudding bekwam, naar het ziekenhuis gebracht. Zaterdagmiddag 4 uur koppelden te Heemstede eenige jongens een wagen van de rijdende stoomtram losde machinist stopte, maar de losse wagen had zooveel vaart, dat hij botste tegen de toen stilstaande tram. Van de laatste wagens werden de balcons in gedrukt. Van de twee 9-jarige jongens brak de een een been en verloor alle vingers van de linkerhandde andere brak de linkerarm. Na verbonden te zijn werden de jongens naar hun woningen vervoerd. In een dorp bij Helmond is een marechaussee overleden, die op zijn sterfbed bekende dat hij zes jaar ge leden zekeren Van Dueren met de kolf van zijn geweer had doodgeslagen en daarna opgehangen, om den schijn op te wekken dat de ongelukkige zelf moord had gepleegd. De ontsteltenis in het dorp is zeer groot, daar Van Dueren als zeer oppassend man bekend stond en men nooit heeft kunnen be grijpen waarom hij tot deze daad zou zijn overgegaan. Het lijk zal opgegraven worden, ten einde het geval verder te onderzoeken. Naar de Maasb. weet mee te deelen, is door een Rotterdammer een vliegmachine uitgevonden, welke van Toen lachte vader schamper. »Ja ja, die is verstandig. Je staat er ver baasd van.» Toen zweeg de oude heer. Hij haalde met bevende handen zijn lucifersdoosje voor den dag, stak zijn sigaar weer aan, deed eeu paar trekjes, en legde zijn sigaar weg. »Nu kan ik je ook tegelijk het nieuwste, allernieuwste meedeelen. Friedel zal uit diplomatieken dienst gaan en bij Braunstein in de zaak komen. Kan je je wat verstandigers voorstellen Alles gaat kostelijk Hart wig Braunstein is voor de firma verloren, en doet het de zoon niet, dan doet het de schoonzoon. Verbazend verstandig bedacht. En Friedel past daar uit stekend.... »Maar zie je, Signe, in den grond is het toch maar weer het ellendige geld Als wij die erfenis niet hadden gekregen, I mets zou ook Friedel kalm bij zijn vak zijn acht en eer ieder mensch, die eerlijk gebleven. Nu heeft hij smaak gekregen j verdient. Maar... nu ja... iu het geld eD het geldverdienen. Nu j Wardl vervolgd). ja.... ik ben niet zoo ouderwetsch dat ik den tijd zijn rechteD Diet gun.... Alleen ...ik kan er niet zoo spoedig aan wennen. Friedel is de eerste Gudareza die koop man wordt. Versta me welik bedoel minachtends met het woord. Ik geheel andere constructie is dan de tot nu toe gebouwde modellen. De bouw van deze machine, waarmede de uit vinder binnenkort hoopt aan te kunnen vangen, is zoodanig, dat de machine zich op de eerste plaats perpendiculair van den grond kan verheffen, waar door het- groote voordeel wordt behaald, voor de opstijgiug zeer weinig ruimte noodig te hebben. Hierbij komt nog dat het zwaartepunt van de machine geheel anders is gekozen dan bij alle andere toestellen, waardoor het gevaar voor omkantelen opgeheven wordt. Een derde voordeel van deze machine is, dat zij zich zoowel voor- als achter uit kan bewegen, terwijl als laatste voordeel en tevens als bijzonderheid kan worden vermeld, dat de machine op een willekeurige plaats in de lucht nagenoeg volkomen stil kan liggen. Indien de ontwerper met den bouw mag slagen, is voorzeker de vlieg techniek met eenige reuzenschreden vooruit gegaan Een winkelier in de Zomerhof straat te Rotterdam bemerkte onraad in zijn winkel. Op zijn komst nam een man de vluchtde toonbanklade werd open gevonden. De vluchteling werd door verscheidene men3chen na gezet. Na een jacht door verschillende straten sprong de vervolgde aan de Schiekade in een roeiboot en roeide hij naar den overkant. Een politieagent ging naar de plaats, waar de vluchteling aan wal wou gaan, waarop deze te water sprong. Hij zwom over de Schie, klom op een lichter en trachtte zoo den wal te bereiken. Hier liep hij in de val. Agenten, uit een politiepost gekomen, grepen en arresteerden hem, onder hevig verzet, met hulp var burgers. Het bleek een varensgezel te zijn. Het gestolen geld heeft de man op zijn vlucht vermoedelijk weg geworpen in zijn bezit althans is het niet gevonden. Aan de woningen van verschil lende ambtenaren van het departement van Waterstaat te 's-Gravenhage heeft zich onder de bureau-uren een netge kleed jongmeusch vervoegd met de boodschap, om hem voor den heer des huizes, die hem had gezonden, een bedrag aan geld mede te geven. Bij de thuiskomst van den ambtenaar bleek echter, dat hij niemand had uitgestuurd om geld, zoodat men hier blijkbaar met een oplichter te doen had. Een loopknecht van een magazijn houder maakte zich een paar dagen geleden uit de voeten met een paar honderd gulden, welke hij voor zijn patroon bij eenige klanten had geïn casseerd. Door een rechercheur der Haagsche politie is de man te Amster dam opgespoord en naar daar overge bracht, waarna hij ter beschikking van de justitie is gesteld. Koppigheid. Men schrijft uit Aal ten aan de Zutph. Ct. In 't begin dezer maand werd wegens belastingschuld bij B. H. te H. in de Heurne door de rijksambtenaren een koe verkocht. Na dien verkoop joeg t. H. zijn vier andere beesten den stal uit en liet ze in het wild rondloopen tot last van de andere landbouwers. Hij wilde de dieren niet meer op stal hebben, ook niet toen dit hem door politie en maréchaussée werd aange zegd, daar zij anders zouden gestald en verkocht worden, dus als gevonden voorwerpen zouden behandeld worden. Toen de pogingen om 't H. onder curateele te stellen mislukten, is hem bij deurwaardersexploit gevraagd of hij den eigendom over de dieren prijs wilde geven, waarop een toestemmend antwoord is gegeven. De vier koeien als eigendom der gemeente Aalteu zijn Dinsdag op de veemarkt te Winterswijk tegen ge middelden prijs verkocht, j Thans wil men de opbrengst, na j aftrek van onkosten, aan den vroegeren eigenaar aanbieden en weigert hij, zoo zal het geld nog een jaar bij den ge meente-ontvanger te zijner beschikking blijven. De politie te Amsterdam heeft, naar het Hbl. meldt, een zwerver aan gehouden, die bezig was brand te stich ten aan het Beursgebouw op het Dam rak. Hij had de deur van de Premier Stores met petroleum begoten en die in brand gestoken. De vlam werd spoedig- gedoofd en de man naar het politiebureau iD de Warmoesstraat over gebracht. Vermoedelijk is het zonder ling gedrag van den man het gevolg van een poging om onder dak te komen, Ransel* voor het Turksche leger. Naar het Centr. verneemt, was eenige weken voordat de Italiaansch-Turksche oorlog uitbrak, de gezant van de Turk sche regeering in ons land belast met de aanbesteding van 20.000 ransels voor het Turksche leger. Eerst had het voornemen bestaan, ze in Engeland te doen vervaardigen, doch daar zou men de levering niet hebben willen uitvoeren. De ransels worden thans te Utrecht gemaakt. Bij een. onweer te Lorient sloeg de bliksem in een woning aan de haven. De vrouw, 26 jaar oud, zat by het fornuis, en verzorgde haar kind, een wichtje van een maand oud. Aan haar zijde speelde haar ander kind, 2 jaar oud. Opeens knalde een ontzettende donderslagde bliksem trof de jonge vrouw en slingerde het wichtje, dat zij op den schoot hield, verscheidene meters ver. De meubels schoten iu brand. De buren kwamen toegesneld, en von den de vrouw dood liggen en het wichtje erg aan het gelaat en beenen verbrand. Het ander kind had geen letsel be komen. Men was spoedig den brand meester. Een schietwedstrijd per vliegmachine. De Aëro Club van Frankrijk heeft 't reglement bekend gemaakt van den „wedstrijd der luchtschietschijf' waar aan voor 150.000 fr. prijzen verbonden zijn. Deze wedstrijd zal waarschijnlijk in 't kamp van Chèlons plaats hebben. Men zal bommen moeten werpen uit de hoogte op een breede, op den grond geplaatste schijf. De vlieger die de meeste punten behaalt krijgt den len prijs, zijnde 50.000 fr. In de Hudson, tegenover New- York, ter hoogte van Riverside Drive park, ligt thans de grootste Amerikaan- sche oorlogsvloot voor anker, die nog ooit in de New-Yorksche wateren is bijeen geweest. Het eskader bestaat uit 24 slagschepen, 4 pantserkruisers, 22 torpedoboot-vernielers, 16 torpedo booten en 180 proviand-, kolen- en transportvaartuigen. Deze vlootdemon- straties, die jaarlijks gehouden worden in de Unie, zijn ingesteld onder het presidentschap van Roosevelt en dienen om de publieke opinie te winnen voor de vloot-belangen en om bij het volk belangstelling, liefde en trots voor de vloot te wekken. Zitting van 31 October 1911. Tegenwoordig de h.h. Lamaltre, Van Driel, Kruijsse, Oggel, Dregmans, F. Dekker, P. Dekker, Smies, de Feijter en Wolfert. Voorz. dhr. J. Huizinga, burgemeester, secretaris dhr. J. A. van Vessem. Afwezig dhr. Dieleman. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. I. Mededeeling ingekomen stukken. a. Brief van Ged. Staten houdende eenige bemerkingen omtrent de regeling der schoolgeldheffing en de invordering vastgesteld in de vergadering van 8 Aug. 1.1. B. en W. stellen voor de bestaande verordening in te trekken en een nieuwe vast te stellen, waarin met de aan-

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 2