h erfenis Tan oom Rei Yo. 60 Woensdag I November 1011 Jiiary. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Italiaansch-Turksche oorlog. De bladen bevatten bijzonderheden oyer de gevechten in Tripoli, die over Malta geseind zijn. Zoo meldt de correspondent van de Daily Telegraph op Malta, dat volgens particuliere be richten de verliezen, die de Itdianen Maandag geleden hebben, op 1100 man geschat worden. Maltezers te Tripoli geven aan de bewoners van Malta den ad vooreerst niet in Tripoli te komen. De correspondent te Rome van de Times schreef Dinsdag, dat het on- sinnige geploeter van de censuur in Tripoli het publiek in Italië gaandeweg alle belangstelling voor Tripoli doet rerliezen. De Turksche gezant te Londen ont ving ambtelijk de bevestiging van het bericht, dat de Italianen Maandag een nederlaag geleden hebben. In de mededeeling aan den gezant worden de verliezen aan Italiaansche zijde geschat op driehonderd dooden en zevenhonderd gewonden. De Outlook, het Londensche week blad, beweert van gezaghebbende zijde uit Egypte te vernemen, dat En ver-bei, de bekende Turksche attaché te Berlijn, die de Turksche troepen in Tripoli aanvoert, die zich vereenigd hebben met de Arabieren, welke Enver-bei voor den heiligen oorlog tegen de Itali anen wist te winnen. Enver-bei zou vermomd Tripoli van Egypte uit be reikt hebben. 83) Dodo had weer zwijgend gezeten, in haar hoekje van het kleine balkon. Nu zei zij plotseling, zacht en teeder >Ik moetje nog een ding zeggen, Signe... In haar toon lag »ik hoop dat het je geen pijn doet.c En zij greep naar Signe's hand >Elly ichreef vandaag zoo gelukkig. Zij i verloofd met Viktor von Kaltenegg.... Neen het deed geen pijn! Signe kon kalm antwoorden: »Dat doet mij bijzonder veel genoegen!» Maar toch kwam de stroom van herinneriugen weer over haar. Toen Dodo zag dat haar zuster bleef, begon zy verder te vertellen van bet geluk harer vriendin en van haar eigen verwachtingen. Wat vader wel voor een gezicht zou zetten en mama zou er zeker in het eerst tegen zijn Maar dat deed er niets toe, volstrekt niets, ten slotte zou zij haar zin toch doorzetten. »Och Signe.... Signe, ik houd zooveel van hem !c Eensklaps stond Signe op. Zij kuste Dodo. Maar toen zei zij „Ik begin het koud te krijgen... wij moesten maar naar bed gaan.» De correspondent van de Daily Mail te Tripoli seint mede, dat de Turken klaarblijkelijk een nieuwen aanvoerder hebben. De minister van oorlog deelde een telegram mede, volgens hetwelk de Turken op 23 dezer de Italianen te Mercab-dagh, een uur van Homs, hebben aangevallen. De Italianen kregen ver scheidene dooden, onder wie een officier. De Turken hadden 3 dooden en 8 ge kwetsten. Uit Chiasso wordt d.d. 27 dezer aan de Lokal-Anzeiger geseind Het zenden van troepen naar Tripoli duurt voort. Van Milaan vertrokken 350 man in fanterie naar Tripoli. Volgens de Secoio, zullen eerdaags andere volgen. Vrijdag zijn een aantal officieren van de bersaglieri van Verona vertrokken, om de dooden en gewonden van het bersaglieri te vervangen. Een persbureau te Berlijn maakt melding van twee code-telegrammen van Nesjat bei, den commandant van Tripoli, gedateerd van 22 en 24 dezer, die op het ministerie van binnenland- sche zaken te Konstantinopel zijn ont vangen. Volgens deze telegrammen, ver schenen den 18 October 24 vijandelijke oorlogsschepen voor Bengazi. De com mandant eischte van den moetesarif de overgave van de stad, anders zou hij tot geweld overgaan. Hij verzocht tegelijkertijd, om aan den Engelschen en den EranscheD consul mede te deelen, dat hij hen wenschte te spreken. Ten slotte maakten de ouders spoedi ger dan men voornemens was geweest een einde aan het verblijf in Napels. Moeder zette haar wil doorzij ver klaarde dat de zorgen voor de uitzet haar alle rust benamen. De majoor stemde dadelijk toe, had hij er zijn bijzondere redeuen voor? Hij uitte er zich niet over, maar zij merkten het allen er was iets dat hem drukte hij had onaangename dingen, misschien zorgen. Men reisde zelfs zeer snel naar huis. Tot Rome reisde de prins in hun gezelschap. Van hier uit kwam hij in kortere afstanden hen achterna zoo had Signe het gewild. Zij oadervond na het dagelijksch samenzijn der laatste weken de behoefte aau een korte schei ding zij moest weer eens alleen zijn met haar gedachten, haar eigen gevoelens. Maar er kwam nog iets anders bij zij zag de wolken op vader's voorhoofd, zij zag het een of ander ouweer in aautocht. BUI moest daarbuiten blijven. Want dat had zij reeds lang ingezien hoe buitengemeen attent hij voor ieder lid harer familie was, in den groud dei- zaak bleven zij vreemden voor hem. Ja, met Dodo vond hij een ietwat ver trouwelijker toon, maar overigens wilde hij den laatsten slagboom tusschen zich en de haren niet zien vallen. Dat was wel eens onaangenaam, maar zij vond het begrijpelijk. En zijn streng correcte wijze van doen maakte het ook minder Den 21sten zetten transportschepen te Homs een aantal soldaten aan land. Het Turksche bataljon trok naar Merkab- dagh, dat op een uur afstand van de stad ligt, terug en wierp vervolgens de Italianen met behulp van vrijwilligers uit Moessalat en Homs terug. Een later telegram yit Bengazi bericht dat gedurende de landing van de Ita lianen 4 sloepen omsloegen en alle soldaten, die daarin zaten, verdronken. De bladen melden dat de sjeich der Senoessi een brief heeft gericht tot den moetessarif van Bengazi, waarin dezen gemeld wordt dat er vrijwilligers zullen worden gezonden en dat de heilige oorlog zal worden afgekondigd in de Sahara en in Mohammedaansch Afrika. DUITSCHLAXD. Luxemburgsche bladen hebben ge meld, dat, bij gelegenheid van den automobieltocht van den Duitschen keizer door den Eifel, de brug aan de grenzen bij Dasbach den geheelen nacht door politie-agenten is bewaakt. Zij hadden bevel ontvangen alle verdachte personen aan te houden. Deze maat regelen zouden genomen zijn omdat er, naar er verluidde, een automobiel met anarchisten van Aken naar Brussel ver trokken was en men vreesde dat de wagen over de Luxemburgsche grenzen terug zou keeren. SPANJE. Uit Madrid wordt d.d. 27 dezer aan de Lokal Anzeiger geseind Uit Melilla wordt officieel gemeld, dat woeste Berg- kabylen, wier aantal de correspondent van de Imparcial op 10,000 schat, Al- hucemas hebben aangevallen. De ver dedigers schoten met kanonnen en sloe gen de aanvallers, naar men zegt, met groote verliezen terug. Vandaag komt generaal Arizon uit Melilla hier aan, om instructies te halen, welke houding hij moet aannemen. Intusschen is gene raal Moiuier op zijn terugreis uit Frank rijk in Casablanca aangekomen. CHINA. De voorzitter en leden van het pro vinciale parlement van Tsjetsjoean, die in verband met de spoorwegonlusten in die provincie waren in hechtenis ge steld en ter dood veroordeeld, hetgeen mede aanleiding was tot het uitbarsten van den opstand in de provincie Tsjets joean zijn op vrije voeten gelaten. Van een executie was geen sprake meer. Dit en het smadelijk ontslag aan den minister voor de spoorwegen ge geven heeft het prestige van de ■centrale regeering te Peking doen dalen, dat van het vóór-parlement daarentegen aanzienlijk verhoogd. Ook in de provincie Sjantoeng had de onderkoning een paar leden van het, provinciale parlement laten in hechtenis nemen; maar die zijn nu ook vrijge laten. Men zal zich herinneren, dat in de eerste dagen van den opstand in Han- kou het Chineesche gepeupel een inval deed in de buitenlandsche nederzetting en daaruit door Duitsche Jantjes met bajonetstooteu en geweerkolven ver dreven werd. Vele Engelsche couranten hebben toen over dat hardhandig op- pijnlijk. In elk gevalmen kon er in komen. Gedurende de reis zocht zij herhaalde lijk een gelegenheid om met "ader te spreken. Zij had zoo met hem te doen. Hij was stil en gedrukt en zag er eiken morgen uit of hij geen oog had toe gedaan. Eerst op het laatste deel v,an de reis, van Miinchen uit, kon zij hem alleen spreken. Hij was onder het voorwendsel een sigaar te willen rooken in een leege coupé ernaast gaan zitten. Hier vond zij hemin een hoekje, met gesloten oogen zonder dat dij sliep, zijn sigaar was uitgegaan, maar hij had. die nog in den mond. Zij ging naast hem zitten, greep zijn handen en vroeg wat hem scheelde. Tn den beginne wilde hij niets zeggen. Maar toen voelde hij toch blijkbaar een sterke behoefte om zijn hart te luchten Friedel had zijn opdracht voortreffelijk vervuld. Maar zijn berichten waren verpletterendHardi had niet alleen ongeluk in zijn stal gehad hij had ge speeld en enorm verloren. Er waren wissels van hem voor een hoog bedrag in omloop. Friedel sprak van ettelijke honderdduizenden mark. Practisch en verstandig als nij was, iiad hij overigens onmiddellijk ingegrepen, en teil minste net dringendste, allerlei eereschulden, met de nulp van zijn scaoouvader nfoe- taald. Ditdrukte vader dubbel. Friedel had misschien goed gehandeld, maar had hij niet kunnen wachten totdat hy zelf weer terug was Braunsteiu's hulp die had hy liever niet gehad. Van lieverlee werd vader levendiger. Friedel had zoo hard geschreven, ja onbarmhartig. Zijn broer was trouwens stond er over het geheel in slecht gezelschap gekomen, het zou het beste zijn, dat hij zijn ontslag uit den dienst nam. Volkomen te overzien was zijn toestand niet, want hij was niet eerlijk en open. Een bitter woord »Hardi niet eerlijk en open !c Hij mocht dan licht zinnig zijn. Buitengewoon lichtzinnig. Maar niet eerlijk en open dat wilde er bij vader niet in, daaronder leed hij het meeste. En toen zuchtte hij »Zie je, Signe, als hij maar bij zijn oude regiment was gebleven Ik was al dadelijk tegen die overplaatsing. Maar het hielp niets En zoo is hij in die sportkringen ge komen en hij is uu eenmaal zwak hij heeft zich uiet weten te beheer- schen. In het oude oifieierskorps zouden de kameraden wel op hem gelet hebben. Maar in het nieuwe regiment bleef hij een vreemdeling, hij ging zijn eigen weg de arme jongen Het geld is niet het ergste. Ik moet het hem een voudig van zijn erfdeel afhouden. Maar niet eerlijk en openDat is zoo pijulijk. Oen, dat ellendige geld Hardi Heeft het geen geluk gebracht. Iu gewone.

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1