Landbouw. Gemengd Nieuws. Het heet, dat de opstandelingen zwaar j geschut in batterij hebben gebracht in een sterke stelling in de heuvelen ten noorden van Hankou. PORTUGAL. Volgens een bericht uit Verin, nam de Spaansche gendarmerie in een ge hucht in de nabijheid van Cabreiroa 37 Portugeezen gevangen, die tot het escorte van Dom Miguel van Braganza behoorden en ontwapende hen. Volgens een telegram uit Montalegre, heett de Spaansche overheid te Sampajo Oranjo 380 monarchisten ontwapend. De overige, die tot den troep behoorden, wisten te ontkomen. De monarchisten zijn gelegerd tus- schen de Sierra de Gerez en de Lima, aan de grens, uitrustend van de ge haaste marschen. 500 man worden aangevoerd door Paiva Couceiro, 300 man staan onder bevel van kapitein Camacho, den tweeden aanvoerder der monarchisten. De republikeinen hebben kanonnen en mitrailleuses opgesteld. De toestand is onveranderdmen be twijfelt, dat er nog aanvallen gedaan zullen worden. Aan het Berliner Tageblatt wordt uit Badajos geseindDe Spaansche regee ring heeft thans besloten, om met kracht tegen de Portugeesche royalisten op te treden. In de laatste 48 uur zijn er reeds 400 ontwapend. De vroegere houding van de Spaansche regeering kwam daaruit voort, dat de Portugeesche republikeinen in nauwe verbinding met AXEL, 24 October 1911 Tot leeraar in de Hoog Duitsche j en Engelsche taal aan de Rijks Hoogere Burger School te Coevorden is benoemd onze vroegere stadgenoot de heer I. Cransberg. Vrijdag werd door den notaris J. A. Dreg mans te Axel ten verzoeke van dhr. J. M. Baert en de erven zijner- overleden vrouw H. de la Rivière bij A. Cortvriendt te Axel Spui verkocht Koop een, een woonhuis en erf te Zaamslag Spui, groot 7 aren 51 centiaren, voor 1200 aan J. de Visser Az., werkman Axel en koop twee, ongeveer 1 are 19 centiaren grond te Zaamslag Spui aan Levs. Bakker aldaar voor 124. Eenige jaren geleden wondde zekere Van B. te Boschkapelle bij het gerstsnijden een zijner oogen zóódanig aan een aar, dat het gezichtsvermogen van dat orgaan er zeer belangrijk door verminderde. En dezer dagen vloog hem bij het slachten van een varken een beentje tegen het andere oog, zoodat hij, op advies van den geneesheer, ten spoe digste ter behandeling naar St. Nicolaas vertrok. M. Crt. Te Breda slaagde voor de akte vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek de heer P. A. de Feijter van Neuzen, te Venlo slaagden de heeren A. D. E. Lauret en C. W. Catsman beiden te Oostburg en A. van Lare te Groede. Bij Kon. besluit is benoemd tot over hen vol oplettendheden. Maar toch bleef hij zeer gereserveerd. Zij voelden beiden dat hij, misschien tegen zijn be doeling, misschien alleen tengevolge van opvoeding en gewoonte, een zekeren afstand bewaarde. Tot een werkelijk nauwere verhouding die verwantschap meebrengt kwam het niet. Voor hen bleef hij toch de prins, en onwillekeurig noemden zij hem ook zoo, als zij alleen waren. Moeder schikte er zich gemak kelijk in, zij leefde geheel in hare nieuwe waardigheid als schoonmoeder van een heuschen >prins«. Vader werd pijnlijk getroffen door de gedachte dat ook Signe later van hem zou vervreemden. Maar voor beiden had al het nieuwe dat voor hen voortvloeide uit de verloving, toch zooveel belangwekkends, dat hun kleine zorgen en bedenkingen sterk op den achtergrond kwamen. Het bekend worden der verloving maakte echter in Berlijn niet dien grooten indruk dien zij eerst verwacht hadden. Toch kwamen er tal van krantenartikeltjes, telegrammen en brieven van gelukwensch, zelfs de kranten van Rome hadden artikeltjes, de Duitsche gezant bracht een bezoek, de portiers, het geheele personeel van het hotel, waren plotseling vol over weldigende beleefdheid. Dat alles had toch zijn lichte bekoring. Friedel schreef onmiddellijk zeer uit voerig en zeer in zijn schik. Eberhard had zich vermand tot het zenden van Mr. G. W. Sannes, thans in gelijke betrekking te Middelburg. de Spaansche regeering natuurlijk on- grifger bij den Raad van beroep (onge- aangenaam was. j yallenverzekering) te Almelo, de heer Naar in Lissabon ingekomen berichten hebben de royalisten hun troepenmacht in drie atdeelingen verdeeld, die op eer onderlingen atstand van 15 kilometer zijn opgesteld en verdeeld zijn in guerillabenden. Een van deze troepen staat ten getale van 450 man onder kapitein Couceiro in de nabijheid van Poytello Hotman800 man onder ka pitein Camacho staan bij Kindoso, en 250 onder majoor Chages bij Pittoes. Van een van deze afdeelingen maken 120 priesters deel uit; zij zijn gestoken in geestelijk gewaad met kaplaarzen en lederen gordels, waarin groote messen en browningpistolen 3teken, de kara bijnen op den rug en om den hals een groot zwart kruisbeeld. Aldus trokken zij ten strijde. Om te beproeven. Een zeer belangrijk landbouwgewas is ongetwijfeld de erwt. De teelt van dit gewas is in de laatste 50 jaar enorm toegenomen en steeg van 8357 H.A. in 1851 tot 32476 H.A. in 1904. Van deze oppervlakte neemt Zeeland het leeuwen deel voor zijn rekening, terwijl ook in Groningen en Zuid-Holland veel erwten verbouwd worden. De erwten worden meestal verbouwd op lichten kleigrond, terwijl de teelt op de zware klei ook meer en meer toeneemt. Men verbouwt dit gewas vooral na granen, roode klaver en op gescheurd weiland. Als bemesting geeft men doorgaans superfosfaatop zand- en veengrond doorgaans slakken- meel en kaïniet. De Walchersche land bouwers maken in de laatste jaren ook meer en meer gebruik van kaïniet en wel om de volgende reden Men vindt in Walcheren heel wat gronden waarvan men zegt, dat het geen erwtengrond omdat op deze gronden de erwten te vroeg geel worden en ontijdig af sterven. Nu is men in den laatsten tijd begonnen, om die gronden te be mesten met kaïniet en altijd met .het- prachtige resultaat, dat de erwten nor maal rijp worden en een goed beschot geven. Men strooit gewoonlijk in het najaar naast slakkenmeel 500 K.G. kaïniet per H.A. en ploegt dan alles onder. Wie geen slakkenmeel gebruikt in het najaar, neemt in het voorjaar superfosfaat. Het kaïniet kan men ook nog uitstrooien in het voorjaar. Een vriend van me bemeste in Maart 1909 zijn erwtenland nog met kaïniet en met uitstekend gevolg. Toch geven wij de voorkeur aan het uitstrooien in het najaar, omdat men dan zekerder is van de goede werking van het kaïniet. Waar men dus in Walcheren met een kaïnietbemesting op kleigrond, welke erwten dragen moet, zulke goede resultaten bereikt meenen wij grond te hebben, om alle landbou wers, die erwten verbouwen op klei grond aan te raden, ook eene proef te nemen, vooral indien ook zij grond stukken hebben, die geen erwtengrond zijn. Het is licht te probeeren en een paar zakken kaïniet kosten te weinig om terwille van het geld van de proet af te zien. Men zou in plaats van thet kaïniet ook eens kunnen probeeren met patent-kali, misschien verkreeg men daarmee evengoede uitkomsten. Een paar jaar geleden, heb ik eens een stuk erwten gezien, die gedeeltelijk met patent-kali bemest waren. Deze bleven mooi groen, terwijl die, zonder kali, de bekende gele kleur vertoonden. Men onderzoeke zelf. een telegram, waarop eerst na weinige dagen een brief volgde, aan ouders en zuster samen gericht. Een ietwat ver warde, wonderlijke brief. Aan den eenen kant opgeschroefd met klinkende phrasen van geluk en liefde, die den een onthouden bleven, den ander in den schoot rolden. Dan weer zeer gedrukt: hij had tegenslag gehad, zijn beste paard was gestorven, in zijn stal was influenza, de voorjaars-campagne waarschijnlijk voor hem verloren. Vader wilde er eerst met een grapje over heen praten Jullie kinderen kost me toch wat! Nu enfin, hel doet er niet toe.« Toen las hij den brief nog eens. Er was een zonderlinge, vreemde toon in dien brief, die hem verontrustte. Ten slotte schreef hij aan Friedel dat hij eens op Hardi moest letten. Voor zoo iets was Frièdel altijd uitstekend. De oude lui deed het werkelijk verdriet dat de goede Hartwig Braunstein zich nu terugtrok. Natuurlijk zond hij ook eeu gelukwensch en prachtige bloemen. En aan vader een brief met veront schuldigingen hij moest plotseling naar Athene, daar de opgravingen op Kreta weer voortgezet zouden worden. Jammer Maar »onder de tegenwoordige ornstan- standigheden niet anders denkbaar. hupsche mau.c Geeft geen fooien meer. In den ge meenteraad te Zaamslag kwam dezer dagen ter sprake het geven van fooien bij sommige gelegenheden aan den ge meentebode. Qok ten stadhuize te Rot terdam was dit jaren lang het geval Thans is aan het personeel op straffe van ontslag verboden fooien aan nemen. Zes particulieren zijn in dienst genomen om zoo noodig getuigen te zijn bij het voltrekken van het huwelijk waarvoor hun van gemeentewege een vaste vergoeding wordt verleend. - De Edward Daioton, het brandende petroleumschip, behoort tot het verleden na juist drie weken te hebben gebrand Zondagmiddag I Oct. had de et ontploffing plaats, gevolgd door een hevigen brand en Zondagmiddag 22 Oct. ruim 12 uur verdween het bran dende voorschip in de woeste golven De brandende olie, waardoor het water een oogenblik kalm was, ver toonde een eenig schouwspel, een vuur zee waarvan de vlammen hoog boven de duinen laaiden gevolgd door een ontzettende zware rookwolk, die over het dorp, in de richting van Middelburg dreef en een onaangenamen reuk achterliet. Bij het optrekken van den rook was de olie verspreid en spoedig uitgebrand Aan den voet van het duin was alles met olie doortrokken en zwart. Te één uur stond het water tot aan den voet van de duinen. M. Crt, Een der stoombooten van den dienst Middelburg—Zierikzee, namelijk de No. 2, welke Zaterdag 30 September in de Zandkreek aan de Zuidbeve- het eene "mogelijke,* oordeelde mevrouw, j landsche kust is gestrand, is door twee »Maar het was toch eeD alleraardigste, j sleepbooten afgebracht en naar Middel burg gesleept,. De nummer 1 zit nog Wordt vervolgd), j altijd op den steiger bij Wolphaartsdijk. Gisteren zou naar men uit Wol phaartsdijk aan de Midd. Crt. meldt, bij pogingen om de stoomboot No. 1 te trekken, de sleepboot Zeeland mgeslagen zijn. Men zegt, dat daarbij de stoker, de machinist en de stuurman verdronken zijn. - Vrijdag heeft de warmoezier L. te Loosduinen, van zyn varkens 64 dood in den stal gevonden, --- vermoedelijk vergiftigd. Men stelt een onderzoek in of dit aan een ongeluk bij het toedienen van het voedsel of aan een misdaad moet worden ge- j weten. Ook een nalatenschap. Onlangs stierf in een der Friesche dorpjes een weduwe, die vóór haar dood haar gouden oor ijzer aan de kerk vermaakte, natuurlijk om na haar dood te aanvaarden. Bij het bouwen van een nieuwe kerk is nu besloten om het "oorijzer te doen smelten, en dan het haantje van den oren er mee te laten vergulden. Iemand uit den Smoorenhoek nabij het Limburgsche dorpje Beek had met de Duitsche politie nog het een en ander te vereffenen. De man, aldus vangt de Geld. haar verhaal aan, had schuld, maar was wel zoo wijs zich nimmer op Duitsch grondgebied te ver- toonen en zoo het gevaar te ontwijken, door de gendarmen „eingesperrt" te worden. Woensdagavond verloor hij nochtans alle voorzichtigheid uit het oog, hij waagde zich in een Duitsch café, waar hem onmiddellijk twee politiemannen te pakken hadden. Ge boeid werd hij naar Kranenburg ver voerd en daar voorloopig in het cachot opgesloten om 's anderendaags naar Kleef te worden gebracht. De arrestant voelde zich alles behalve op zyn gemak verlangde hard naar zijn lieve vrijheid. Onrustig zijn gevangenhok bekijkend, merkte hij een gaatje in de fundeering van het cachot, dat nu juist niet van de meest hechte constructie bleek. Hij ging op den vloer aan het krabben en breken, kreeg warempel zoo'n groot gat in den bodem, dat hij zich er door kon wringen en zoo de vrijheid nemen. Eenmaal buiten zat hij weer gauw od Nederlandsch grond gebied en Donderdagmorgen stond hij alweder op zijn werk te Beek. De Duitsche politie keek sip Mislukte list. Met den celwagen werd Vrijdagmiddag een gevangene van het huis van bewaring te Amsterdam naar het Weesperspoorstation vervoerd om naar Utrecht getransporteerd te worden. Toen de rijksveldwachters aan het station den wagen openden om den man naar den gereedstaanden trein te brengen, zagen zij tot hun ver bazing, dat de arrestant zich geheel ontkleed had. Deze had dit gedaan om wat vertraging in zijn transport te brengen. Hij dacht nl., dat hem wel tijd gegund zou worden om zich weer te kleeden en dat, als hij gereed was met zijn toilet, de trein inmiddels ver trokken zou zijn. Er zat dan misschien een uurtje wachten op, wat een niet onaangename afwisseling bij een lange gevangenisstraf is. Het kwam echter anders uit, dan de gevangene gedacht had. Een der rijksveldwachters kwam op de gedachte een grooten zak te halen. Hij deed dien zak den man over het hoofd en lichaam en bracht hem zoo naar den trein die nog juist bijtijds bereikt werd. De kleeren werden natuurlijk ook meegenomen en onder weg was er ruimschoots tijd om alles weer aan te trekken. Bij A. Meeuwissen onder Nispen (gem. Rozendaal) is ingebroken. De vrouw, die alleen thuis was, werd door de inbrekers bedreigd en moest de be waarplaats van haar geld aanwijzen. Met f250 gingen de dieven heen. Op aan wy zing van de vrouw zijn twee personen aangehouden, doch de bij hen gehouden huiszoeking heeft geen re sultaat opgeleverd.

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 2