Binnenland. Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. meenen te weten, dat de Duitsche tegeering niet tevreden ia met het aanbod van de Franschen. Von Kiderlen-Wachter moet nog geen tegenvoorstellen gedaan hebben,, maar hij moet zich uitgelaten hebben op een wyze, die van zeer veel voorbehoud getuigde. Toch gelooft men dat men tegen het einde van deze maand tot overeenstemming zal komen. Frank rijk heeft laten weten, dat het geneigd ia een stuk gebied aan den Middel- Kongo en in het Sjari-dal ai te staan, maar het moet weigeren afstand te doen van de rechter Oebangi- en Kongo- oevers, om geen scheiding tusschen zyn rijk aan den evenaar en Gaboen te veroorzaken. TWEEDE KAMER. Dinsdag is de Tweede Kamer aan gevangen met de behandeling van de militiewetwijziging. De heer Verhey keurde 'tover het algemeen af dat de wetsvoordracht niet doorgaat in de richting van de grond beginselen, in Elands wet van 1901 weggelegd en bestreed vooral het behoud van het tweeploegenstelsel en z. i. te langen eersten oefentijd van 8V2 maand. Hij gaf verre de voorkeur aan het stelsel van toekenning van vergoeding boven de voorgestelde uit breiding van de vrijstelling van kost winners. De heer Ter Laan bestreed het wets voorstel dat het type levert van een klasse-leger en gaat in de richting van een staande leger buiten de maat schappij met verzwaring van de lasten. In de zitting van Woensdag werd voortgezet de behandeling en wijziging der militiewet en die der motie der soc.-dem. fractie tot heffing van meer be lasting van hen wier inkomen minstens f 3000 is. De heer Eland opperde bezwaren tegen de wyze waarop de contingent- verhooging zal worden verkregen en tegen de regeling van het tweeploegen stelsel en behield zich zijn stem over het ontwerp voor. De heer Rood- huyzen betoogde dat de regeering, door kalm te berusten in het voorstel Nolens, om de behandeling der Militiewet tot het najaar uit te stellen, het vertrouwen dat inderdaad noodig is geschokt heeft. De heer Thomson bestreed het ont werp als product van reactie tegen de richting naar een volksleger en als voor jaren lang in den weg staande gezonde evolutie in het leger. Spreker kondigde met de heeren Eland, Verhey en Marchant een motie aan voor ver korting van den oefentijd. Donderdag bestreed de heer Marchant by de voortzetting van het debat nader het ontwerp, dat den overgang naar het volksleger afsnijdt, en beval de mede door hem'ingediende motie aan om geen contingent-verhooging toe te staan zonder verkorting van den oefentyd. De heer Lohman ging met het ontwerp mede en oordeelde dat thans van de invoering van een volksleger geen sprake kan zijn voor ons land. De heer Arts was van meening dat het ontwerp te ver gaat en zich had moeten beperken tot verbetering van de wet van 1901. Hij behield zijn stem voor. De heer Nolens verklaarde de re geering te zullen volgen. Minister Colijn was daarna aan het woord. Hij betoogde dat de gebreken in de legerontwikkeling zijn ontstaan door de mislukking van het instituut der viermaanders en van het voor- onderricht. Zeeuwsch-Bclgisch trekpaard. Woensdag had in de Prins van Oranje te Goes een ledenvergadering plaats van het Zeeuwsch-Belgisch Trekpaar denstamboek. De voorzitter deelde mee, dat bet afgeloopen jaar zeer gunstig was. Het aantal leden groeide aan tot 561, in geschreven zijn 225 hengsten, 1036 merriën en 956 veulens, dat is een vermeerdering van 96 leden en een toename van 23 hengsten, 361 merriën en 362 veulens. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren H. A. Hanken, P. C. W. Swemer, G. A. Vorsterman van Oyen en in de plaats van den heer L. J. Roggeband, die niet voor een herbe noeming in aanmerking wenschte te komen, gekozen de heer A. Lako. Allen namen de benoeming aan. De drietallen, waaruit de leden der keuringscommissie door het bestuur zullen worden aangewezen, werden als volgt saamgesteldAlc. Daelman, F. Koopman Cz. (beide attr.), B. C. Puy- laert, P. Vogelaar, P. van Dijke en P. Dekker en tot veearts gekozen L. Louter, Nederveen en Van Seyferden. De rekening en verantwoording over het jaar 1910 werd vastgesteld in uitgaaf op f 1372.39, in ontvang op 21 18.775. Bij acclamatie werd besloten, op voorstel van den voorzitter tot aan sluiting bij het Nederlandsch landbouw comité en de Kon. Ned. Landbouwver- eeniging, waarop de begrooting werd vastgesteld op 2248.77 in ontvang en 2210 in uitgaaf, dus met een batig slot van 38.77, hetwelk vermoedelijk dit jaar zal stijgen tot 1438.77 zoo goed staan de financiën ervoor. Het voorstel om merries, die in iederen kring van het stamboek bij de premiekeuringen no. 1 van de bekro- ningslijst zijn, een premie van 10 toe te kennen, werd zonder discussie ver worpen. Na een bespreking van de bepaling van de keuring, aangaande merries die met veulens moeten worden vertoond, wat drachtige na de keuring werpende merries uitsluit, vond men 't het beste de merries voorwaardelijk premies toe te kennen en die uit te betalen na 't werpen van het veulen. Midd. Crt. In een der zalen van de Prins van Oranje te Goes zal Woensdag 15 November een algemeene vergadering worden gehouden van de Vereeniging ter bevordering van de Geitenfokkerij in Zeeland. Wat zal de arme jongeD teleurgesteld zijD Maar ja dat is het weer ik zou mij nooit thuis kunnen voelen in dat milieu. Juist nu voel ik weer waar ik thuishoor naar myn heelen aanleg. Wordt vervolgd). AXEL, 20 October 1911. Men verzoekt on3 eene terechtwijzing, betrekkelijk eene mededeeling, in het Hulsterblad van 14 dezer verschenen, te willen opnemen. Met het oog op de aanzienlijke ver- voervermeerdering welke, ten gevolge het tot stand komen van zeer belangrijke nijverheidsinrichtingen te Axel, Sluiskil en Terneuzen zich voor de spoorweg maatschappij Mechelen-Terneuzen gaat voordoen, hebben de aandeelhouders van genoemde maatschappij met alge meene stemmen beslist eene reeks van 10.000 obligatiën van 500 franks elk ('tzij 5.000.000 franks) uit te geven. Deze beslissing, in de laatste buiten gewone algemeene vergadering van aandeelhouders genomen, is door den Nederlandschen en door den Belgischen Schat goedgekeurd geworden. De nieuwe geldmiddelen, waarover de spoorwegmaatschappij Mechelen Terneuzen dientengevolge zal kunnen beschikken, zullen toelaten Sluiskil met Terneuzen langshenen het kanaal te verbinden een dubbel spoor tusschen Axel en Sluiskil aan te leggen en het rollend materieel in groote mate te vermeerderen. Zoo wij uit goede bron vernemen, zullen de coke-ovens te Sluiskil op ce richten alleen gedurende het eerste jaar omtrent 600.000 tonnen coke en later 1.000.000 tonnen coke per jaar te ver voeren hebben. Om dit aanzienlijk vervoer mogelijk te maken zijn er reeds 7 nieuwe loco motieven, 40 wagens van 15 tonnen, 350 wagens van 20 tonnen en 15 platte wagens van 15 tonnen besteld. Binnenkort zal er eene eerste reeks van 2000 obligatiën 3°/w ter inschrijving aangeboden worden, aan voorwaarden later kenbaar te maken. Zoo het schijnt zal men in elk station der spoorweglijn, op Hollaudsch grond gebied, kosteloos kunnen inschrijven. Woensdagavond hield de hier be staande atdeeling van de Nat. Christ. Onth. Bond eene propaganda vergade ring, waarin als spreker optrad de heer J. van der Linden te Breda. Spreker had tot onderwerp gekozen „De oorlog verklaard", omdat z. i. de alcohol grooter vijand is voor het menschdom, dan pest en cholera en daarom sprekers bondgenooten de oorlog verklaarden tegen dien eener- zijds gevreesden, anderzijds helaas zoo begeerden koning alcohol. Door die axioma voor oogen te stellen, trachtte spr. aan de hand van talrijke Bijbelspreuken en voorbeelden uit het dagelijksch leven aan de ongeveer 30 aanwezige personen de overtuiging te schenken, dat door zich te onthouden van den drank reeds een zeer groot deel, zoo niet het grootste deel van de ellende die er op dit aardrijk geleden wordt, zou worden weggenomen. In de poging om direct den verkoop of de fabricatie van alcohol (als volks drank) van hoogerhand te doen ver bieden, zag spr. nog geen heil. Aan het einde der vergadering deelde de voorz. de heer J. Huizinga mede, dat de afdeeling zou trachten gedu rende het winterseizoen iedere maand een lezing te doen houden. In eene op Dinsdag te Zuiddorpe gehouden vergadering van stembevoeg de ingelanden van den polder Zuiddorpe- Noorddeel is tot dijkgraal herbenoemd de heer C. van Waes, burgemeester aldaar. Woensdag is de provinciale stoom boot Wester schelde die om zeven uur te Breskens komt, by het invaren der haven op den westhavendam geloopen, zóó vast, dat zij met den vloed eerst te tien ure vlot was. Daar zij wegens bekomen averij aan een der raderen niet met eigen kracht naar Vlissingen kon terug varen, is zij omstreeks elf uur door een zuster boot uit Vlissingen derwaarts gesleept. M. Crt. In Zeeland kwamen in de week van 11 tot en met 17 October zes gevallen van besmettelijke ziekten voor nml. 1 geval van typhus en febris typhoidea te Rilland-Batb, twee gevallen van roodvonk te Poortvliet en drie gevallen van diphtheritis nml. 1 te Boschkapelle, een te Kattendijke en een te Zierikzee. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 20 October 1911. C. L. d. S., 16 j-, werkman te Koe wacht, is wegens strooperij veroordeeld tot 7 of 14 dagen tuchtschool. M. J. R., 36 j., huisvr. van J. B. te Axel, is wegens mishandeling veroord tot 7 of 7 dagen hechtenis. M. K. d. K., 36 j., bierhuishoudster te Hulst, is wegens alsvoren veroord tot 10 of 10 dagen hecht. C. d. C., 24 j., huisvr. van T. W. zonder beroep te Zuiddorpe, is wegens alsvoren veroord. tot 7 of 7 dagen hecht. A. M. v. d. W., 15 j., arbeider te Westdorpe, is wegens brandstichting veroord. tot 2 maanden tuchtschool. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 22 October 1911. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma, Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Kerk B Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) s Voorm. 9 ure Nam. 2 ure 'sAv. 5'/a are Ds. EL Kieviet Ds. H. Kieviet Ds. H. KieViet (van Aagtekerke.) In den bevloeiden Prins Hendrik polder bij St. Philipsland liggen nog ongeveer 250 gemeten (2/5 H.A.) bieten, die evenwel door de overstrooming, naar wordt beweerd, waardeloos zijn geworden, daar ze ter bewerking aan de fabrieken ongeschikt zijn. Tegen een matige opbrengst geschat, vertegen woordigen de bieten alleen voor de betrokken verbouwers een schadepost van 40,000. Weer een kerkbrand. Wederom hebben loodgieters een kerkbrand ver oorzaakt, ditmaal in de Oosterkerk op de Eilanden te Amsterdam. Zij waren op het dak dier kerk bezig een looden gootbedekking te herstellen en deden dit door met een blaaslamp te soldeeren! Natuurlijk smolt de looden bedekking door, zoodat de vlam der lamp den houten dakgoot raakte en aan het smeulen bracht. Op dat oogenblik was het schaftuur aangebroken, zoodat de loodgieters het werk voorloopig lieten rusten. Gelukkig begaven zij zich niet verder weg dan den zolder en daar hoorden zij, na een kwartieruurs het brandende hout knetteren. De dakbe dekking bleek toen reeds lustig te bran den. Dadelijk werd de brandweer ge waarschuwd, die gelukkig den brand weldra meester werd. Dezer dagen logeerden te Ouden bosch, in het volkslogement De reizende Man, van J. Freijkers, een man en een vrouw met twee kinderen. Den 2en October vertrokken man en vrouw, volgens hun zeggen, naar België, om een erfenis te deelen. Zij zouden den 9den weer terug zijn, waarom zij den logementhouder verzochten, hun kin deren, het eene van 13 maanden en het andere van 6 jaar, zoolang te ver zorgen. De logementhouder zou voor die dagen goed betaald worden. Tot heden toe hebben vader en moe der nog niets van zich laten hooren. Freijkers, die ongerust werd, ging naar den burgemeester, om onderdak vragen voor de kinderen, daar hij ze niet kon houden. De kinderen zijn nu in het gasthuis opgenomen. Catalonië is Woensdagnacht door een vreeselijken storm geteisterd. De hagel en de storm hebben ontzettend#] schade aangericht en vele slachtoffers geëischt. Een deel der spoorwegen is weggeslagen. De rivieren bedreigen] de bruggen en sleuren alles mee, wat wat op hun weg ligt. De sinaasappel boomgaarden zijn volkomen vernield. Het district Ceret is een groot meer. Een tunnel is ondergeloopen. In Castel* Ion staan de straten onder water. Op bevel van de politie en van de brand weer moesten heele straten en wegen door de bevolking ontruimd worden. Tot nog toe zijn twee lijken geborgen. Ettelijke personen worden nog vermist. Een ongelooflijke onvoorzichtigheid. Maandagmiddag had in de gemeente Vijve St. Elooi een hevige ontploffing plaats, waardoor 12 personen gekwetst werden. Men wilde de overwinning der ge kozenen van Zondag vieren, en daarom had men besloten in al de wijken kanonschoten te lossen. Aan twee

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 2