Ie erfenis m oom Reinlari. Yo. 57. Zaterdag 21 October 1911. 27e Janr&r. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. Dl EL EM AN, Buitenland. FEUILLETON. COURANT. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing S/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Italiaansch-Tnrksclie oorlog. Aan de Lokal-Anzeiger wordt uit Konstantinopel geseindDe minister van binnenlandsche zaken heeft het volgende verklaard. De Italianen heb- tot nog toe Derna niet kunnen Innemen. De stad is nog in handen van de Turken. Bengazi evenwel is ingenomen, maar de Italianen zijn nog nergens naar het binnenland vooruit- gerukt, doch blijven overal aan de kust, die zij streng in het oog houden. De Turken en Arabieren strijden als leeu wen, zoodat te Derna, zelfs na een verschrikkelijk bombardement van drie uren, geen Italiaansche landing moge- k was. Er is in Turkije een wet afgekondigd, e op alle goederen, welke uit Italië ingevoerd worden, een invoerrecht van 100 pet. van de waarde legt. De Times verneemt uit SofiaDe Bulgaarsche gezant te Konstantinopel seint, dat de Turksche regeering, ten einde de andere Balkanstaten te toonen, dat zij te hunnen opzichte niets vijan delijks in den zin heeft, de demobili satie van de Turksche troepen aan de grenzen zal gelasten. De Times verneemt uit Cettinje Montenegro heeft officieel verklaard, dat het slechts onzijdig zal blijven, zoolang de status quo op den Balkan gehandhaafd wordt. Uit Saloniki wordt aan de Lokal- Anzeiger gemeld Volgens een bericht uit Berana is een Montenegrijnsche Eensklaps verscheen Hoburg. Hij deed alsof hij verbaasd was, of was hij werkelijk verbaasd? >U hiei, freule?. En toen dadelijk weer correct Ik ben gisteren aangekomen, en ik kon lus mijn kaartje nog niet afgeven in het Grand Hotel. Maken uw geachte ouders het goed En weer scheen het te zijn als vroeger. Zij zaten met hun drieën bij den haard. prinses wierp er zoo nu en dan een hatelij kheidje tusschen en monsterde ongegeneerd door haar groot, gouden ion nu eens Signe, dan weer haar neef, en beiden babbelden. Voor het precies als vroeger. En toch voelden beiden het was heel anders. Heel wat ervaringen lagen er tusschen. Van tijd tot tijd riep de oude dame 'Bill, leg nog wat hout op het vuur. Haar niet te veel. Je hebt er geen begrip van, hoe duur die rooverbende bier de miserabele houtjes berekent.. Of zij zei>Toe, Signe, schuif mij wat lichter bü het vuur.. Of zij nam den kleinen spiegel, dien zij altijd in haar reticule bij zich had, en wikkelde 'erwijl zij met belangstelling er in keek, een der grijze lokken die haar over het bende op Turksch grondgebied door gedrongen om te rooven. Turksche soldaten verjoegen hen, waarbij een Montenegrijn gedood werd. Het lyk en het geweer werden op Turkschen grond gevonden. Daarop verzamelden zich groote troepen Montenegrijnen en belegerden de Turksche wachthuizen te Moekra en Razlal. Het gevecht duurt op het oogenblik nog voort. Tegelijkertijd wordt gemeld, dat de Montenegrijnen aan de grens bij Koer- bana en Mehilla vijf bataljons en een batterij tezamen getrokken hebben. Een blad, dat te Belgrado verschijnt, bericht, dat in den afgeloopen nacht de mobilisatie van de Servische Drina- divisie is bevolen en dat alle reservisten officieren, waaronder begrepen de offi eieren, die in het buitenland wonen, zijn opgeroepen. Officieus wordt echter gezegd, dat het er alleen om te doen is, om een proefmobilisatip in de vier meest verwijderde plaatsen van de Drina-divisie en niet om een algemeene mobilisatie. De minister van oorlog heeft aan een journalist verklaard, dat de proef-mobilisatie plaats vond, omdat dit jaar in Servië geen groote manoeu vres worden gehouden. Men blijft te Belgrado niet twijfelen aan het behoud van den vrede op den Balkan. CHINA. Een telegram uit Hankou meldt, dat het gevecht begonnen is. Tweeduizend man trouw gebleven regeeringstroepen staan tegenover tien duizend man opstandelingen. voorhoofd hingen, om den vinger. Of zij zei»Je speelt daar zeker aan het hof... een miserabele rol, Bill? Jullie prinsen van den derden rang Of zij vroeg: »Hé, Signe, lieve, herinner je je nog wel hoe vriendelijk ik was, toen je het bericht van den gelukkigen dood van je millioenen-oom kreeg Ik liet je dadelijk op reis gaan A propos, Bill, ging jij ook niet dienzelfden dag op reis Alles in een zonderlinge men geling vau hatelijkheid, bitterheid en vriendelijkheid, en alles met aristocra tische gemakkelijkheid gezegd. En toen zei ze opeens lachend »Nu vraag ik mij tien minuten te verontschuldigen. Mijn masseuse wacht. Hemel, die zal mij weer aardig folteren.* Signe wilde afscheid nemen. Zij voeldemet den prins mocht zij niet alleen blijven. Maar daar begon de prinses te jamme ren en te protesteeren. »Ik denk er niet aan, je zoo gauw te laten gaan. Bill, je houdt Signe zeker graag gezelschap. Toe, wees niet al te vervelend. Span je een beetje in, Bill.* Eu toen Signe nog eenmaal verzocht haar te veront schuldigen, voegde zij er bij»Maar kind, vroeger was je toch zoo mal niet. Ik doorzie je zwarte ziel even goed als ik zie dat je een wat te groote rol onder je mooi haar legt. Wees gerust: iu mijn salon mag je met Bill alleen zijn. Op mijn verantwoording.* Admiraal Satsjenping had aan de Chineesche kruisers bevolen troepen te landen. Daarop rukten van den kant van WoetsjaDg opstandelingen aan en openden onmiddellijk het vuur. De kanonnen der scheepsmacht onder Sats jenping, beantwoordden dat vuur on middellijk. Aan beide oevers der rivier werd het gevecht met kracht voortgezet. De buitenlandsche oorlogsschepen zenden troepenafdeelingen aan wal. ITALIË. De bladen brengen bijzonderheden over de troebelen in verband met de maatregelen der regeering tegen de cholera, welke zich Maandag hebben voorgedaan te Segni (district Velletri, provincie Rome). De overheden hadden de cholera-lijders afgezonderd, om de woningen te ontsmetten. De bevolking was echter van die maatregelen niet gediend en de houding van het volk werd zoo dreigend dat de burgemeester het gemeentehuis door acht karabiniers liet afzetten. Een menigte van wel twee duizend personen, waaronder vele vrouwen, bestormde echter het gemeen tehuis en de kleine wacht stond mach teloos tegenover de. massa. De stukken van den burgerlijken stand werden op straat geworpen en verbrand. Daarna stak de opgewonden menigte het ge meentehuis in brand. De burgemeester nam ijlings de vlucht. Alles werd kort en klein geslagen, ook de portretten van den Koning en de Koningin. Een vrouw maakte zich van het gemeente wapen meester en plaatste zich aan Zij strompelde weg. Toen zei Hoburg terstond Wilt u dat ik heeDga, freule En in zijn oogen las zij »Sta mij toe dat ik blijf.* Signe was naar het venster gegaan. >Maar Hoogheid hoe Hij naderde haar. Eenige oogen blikken was er een stilte tusschen hen. Hij deed een poging om het gesprek te hervatten »Tante had haar bijzonder onaangename bui »Tk vond Hare Hoogheid precies als vroeger.* »Zij verheugde zich zoo op uw komst. Ik behoef u wel niet uitdrukkelijk te verzekeren dat ik niet vermoedde u hier reeds te ontmoeten Signe boog slechts even toestemmend het hoofd. De gedachten verdrongen zich in haar. Zou dit toch voor haar de ure worden waarin haar lot beslist werd Zij dacht terug aan het eerste aanzoek van den prins. Was er sinds dien tijd iets veranderd TegenoTer hem Neen, neen Maar in haar zelf had een verandering plaats gegrepen. Zy was armer gewosden, zij was eenzaam geworden. »Het was zoo vervelend in Berlijn, freule hij bleef nog in den conven- tioneelen toon »het uitgaansseizoen geëindigd, de sport-campagne nog in het begin. Wie kon, verdween. Ik was een paar weken in Silezië. Maar ik hield tiet op mijn oud roofridderslot niet uit. het hoofd van een stoet die de cholera- lijders uit de barak ging halen. In triomf werden de patiënten naar hun eigen woningen gebracht. Honderd soldaten zijn naar Segni gezonden om een herhaling der troebelen te voor komen. Tal van personen zijn in hech tenis genomen. De aardbeving, die zich heeft voor gedaan in het district Acireale aan den voet van den Etna, moet even hevig geweest zijn als die waardoor Messina indertijd verwoest werd, maar de ramp is ditmaal zeer beperkt geworden door de omstandigheid dat genoemd district veel minder dicht bevolkt is dan Mes sina en dat de bewoners, door vooraf gaande kleinere schokken gewaar schuwd, op hun hoede waren. Te Giarre moet het aantal dooden 50 en dat der gewonden 200 bedragen. De weg tusschen Giarre en Santa Vene- rina is drie voet gezakt. De bevolking is nog door schrik be vangen. De Etna stoot voortdurend dikke rookwolken uit, nu en dan afge wisseld door een aschregen die den hemel verduistert en de vrees der be volking doet toenemen. Het dorp Rondinella is volkomen ver woest en er moeten tal van dooden zyn. MAROKKO. De Parijsche correspondent van de Lokal-Anzeiger seint: Aan het minis terie van buitenlandsche zaken hier weigert men standvastig iedere mede- deeling over den stand van de onder handelingen te Berlyn. Maar kringen, die in betrekking staan tot het ministerie Maar ik praat, en ik vraag u niet eenghoe hebt u het gemaakt U hebt zeker veel heerlijks gezien en onder vonden „Veel heerlijks gezien, Uwe Hoogheid. Of ik nu wel altijd in de stemming was om de schoonheid op prijs te stellen ik weet het niet »U ziet er zoo ernstig uit.* »Dat kan wel zijn.* Signe had de hand op het kozijn gelegd en keek op straat. Nog geen enkele maal had zy hem iu de oogen gezien. Als wist zij precies wat hij dan vragen zou En zij dachtwaarom zie je hem niet aan Speel toch voor jezelf geen komedie. Eenmaal moet je toch besluiten. Eigen- lyk ben je reeds besloten. Het groote geluk waarop de kleine meisjes hopen, zal je toch nooit te beurt vallen. Daartoe hoort een vroolijker of een teerder hart. Luister eenvoudig naar je eigen hart klopt het ook maar iets sneller dan anders »Het is me, of er een eeuwigheid ligt tusschen nu en sinds ik u voor het laatst zag.* »Een paar weken, Hoogheid. Op het vastenavond-bal in het paleis hebben wij elkaar voor de laatste maal gezien.* >U hebt dat onthouden »Ik heb een goed geheugen.* Zij dachtnu ryden papa en mama met Braunstein naar de Villa Pamfili.

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1